Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgisayar Kurulumu için Yardım

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Sanırım artık kontrol edilecek birbilgisayarım da yok.
IDE hard diskimi takıp ordan boot edeyim bari yüklü windowsum var diye düşünmüştüm ama hard diski takınca dünya durdu.
Artık çalışmıyor hiç bir şey.
Aldığıma alcağıma kurduğuma kurcağıma pişman oldum.
Zehirolduoyun zevkim de
Sosyal ağlarda paylaş

Israrla defalarca basınca düğmeye çalıştı PC. Ölmemiş daha da neden kıllatı böyleonu da anlamadım.
Ne zamandır kullandığım hard diski görünce herşeyin kesilmesi.
Umarım hard dsikimi de öldürmemiştir.
Ben gene teknik servise gidicem şimdi anlaşıldı.
Ne diyim ben bu adamlara ne yapcaklar şimdi.
Sosyal ağlarda paylaş

geçendede tartışmıştık bi topicte. pc toplarken kendi kurmaktan zevk alan bi kısım vardı bi kısımda servise kurdurtmanın daha mantıklı olucağınan bahsetmişti(parçalarda arıza olması olasılığı vs..). senin topicinde tam ibret olmuş :) , benzer çileyi bende çekmiştim zamanında, geçmiş olsun sana.
Sosyal ağlarda paylaş

elesso said:
geçendede tartışmıştık bi topicte. pc toplarken kendi kurmaktan zevk alan bi kısım vardı bi kısımda servise kurdurtmanın daha mantıklı olucağınan bahsetmişti(parçalarda arıza olması olasılığı vs..). senin topicinde tam ibret olmuş :) , benzer çileyi bende çekmiştim zamanında, geçmiş olsun sana.

Ben de fntazi yapayım dedim valla
Daha önce de topladığım şeyler olmuştu aslında ama bugune kadar hiç board bağlamamıştım kasaya bayağı dert oldu. Kasa vardı fazladan elimde o yüzden düşük kasa düşük PSU alacağıma biraz adam akıllı PSU alırım bari diye de girdim bu fantaziye.
Şimdi eski kasamda power düğmesinin kablosunu bağlayacağım yeri bulamıyorum.
Çok da sorun çıktı valla şevkim kaçtı resmen.
Neyse artık sorun görünmüyor umarım başka sorun çıkarmaz.
Yalnız iki merak ettiğim konu var.

Birincisi IDE hard diski bağlayınca enerjinin kesilmesi ve bir süre geri gelmemesi. Şimdi tekrar bağlamak istiyorum ama korkuyorum açıkcası. Hard diskin de gitmesi benim için çok kötü olur. Gerçi gitmiş bile olabilir.
Nedendir bu olay?

Bir de ram slotlarım sırasıyla kırmızı-yeşil-kırmızı-yeşil şeklinde gidiyor. Ben aynı renklerdeki slotlara takınca çift kanal çalışıyor diye biliyorum ama kullanım kitapçıgında tam tersi bir şekilde bağlantı gösterilmiş. Ben de öyle bağladım ve bir ara single channel yazısı gördüm ram sayarken. Hangi şekilde bağlanması lazım ve fark ediyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Ide disklerin powerlari eski tip oldugu icin bilmiyorum statikden falan shortlanmis olabilir. Psu guvenlik sebebiyle oyle kesinti yapar. Cok surmemesi lzm. Panik e elverisli bi modda oldugun icin heralde ustune gitmek istemedin diye varsayiyorum. =]

Ramlerde ayni renklerde olucak, 1-3 veya 2-4 seklinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Benzer sorun bende de olmustu. Bilgisayari acmak isteyince isik yanip sonuyordu ekran kartinda ve fanlar hizlanip yavasliyordu. Sorun PSUdan bence, benimki ondan olmustu. 3 kere BIOS update yedi teknik serviste, toplamda 6 kez gitti teknik servise bir kez PSU yandi ayni marka yenisi takildi. Gene sorun devam etti ama bilgisayar hic acilmayacak hale gelene kadar idare ediyordum. Anakarti da kontrol etmek gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok sorun çözüldü
Bios update ile
Gerçekten ilk götrdüğümde Bios update yapmayı adam akıllı becerememişler ikinci kez yükleyince oldu.
Dedi daha yenisi yükledik mırın kırın etti.

Şimdi elimdeki eski bilgisayarı backup bilgisayarı yapıcam ama boardın uzerinde bir türlü power düğmesinin bağlantı noktasını bulamadım.
Biostar' ın U8568 Pro diye abidik gubidik bir kartı. Kullanım kılavuzunu okuyamıyorum çok küçük yazmışlar.
Okuyabildigimi de pek anlayamadım ya neyse.
Buldugum bir yer orası olması lazım ama çalışmıyor.
Kasa eski biraz ve tuşu bozuk da olabilir.
Oraya bağlantı yapmadan bilgisayarı çalıştırabilmenin başka yolu yok mu?
Mesela direk PSU düğmesinden çalıştırabileceğim bir yol yada onun gibi bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

anakart üzerinde bi jumper (6 tane dik çbuk yan yana olacak.

.......abc
.......|||
.......||| gibi ki bu jumperda kontrol için iletken yok)
.......123

burada a ile 1 reset için b ile 2 de power amaçlı çalışıyodu diye hatırlıyorum.abilt ab9 anakartımda sistemi masaya yatırıp otopsi yaparken bu jumperlardan yararlanmıştık.(jmicron kontrolcüsünün mantığını çözmeye çalışmamak lazım.)neyse sonuçta sistem bu şekilde açılabiliyodu ve bu abit ab9 anakart için geçerli bi yol fakat aynı yolun bi benzerinin senin anakartındada çalışması muhtemel.anakartının manuel i internette yokmuki?(vardır mutlaka)

bu arada bios update iyidir güzeldir şukaladır.öyleki asusun bazı modelleri core 2 duo işlemcilere destek verirken bios update ile quad core işlemcilerede destek vermeye başladılar.(p5w delux ıvır zıvır.)arada bi takip etmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Pulkas saolasın manueli bulmuşsun
Fakat sorunum halen daha o manuali anlayamamam.
Manualin 15-16. sayfalarında anladığım kadarını yapmaya çalışıyorum ama bir turlu çalıştıramadım. Dediğim gibi ya ben yanlış yapıyorum ya da benim power switch' de bir sorun var.
Nasıl çözebileceğimi bulamadım. Gidip kasa da almak istemiyorum şu anda.
:(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...