Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

SimCity 4 Deluxe - nufüs vs

EagleEye

Öne çıkan mesajlar

valla dedigin gibi bisi varsa mr_hand kesin ondan dolayi oluyo bana. egitim seviyesi falan tavan yapiyo heryer yemyesil, polis istasyonu, itfaiye falan her kose basinda var. heryerde parkti ottu boktu. enerji kaynagi forza solar power. su sebekesi icin temizleme falan derken herseyi dort dortluk yapiyorum. high residency de zaten gokdelen falan cikarabiliyorum cok rahat ama iste %30 u falan bi zaman sonra abondoned due to long commute time diyo. ulan monorail kurdum be monorail ! neyse eheh.
Sosyal ağlarda paylaş

az önce bi şehir kurdum, sıfır air pollution. mutluyum.(çok az bişi egzoz dumanı var tabi heh)
sadece high tech industry var. enerjiyide rüzgar değirmenlerinden şeediyorum. ama zengin nüfus artsında solar energy açılsın diye büyük hastane yaptım, batıyorum yavaş yavaş şu an :P
garbage ve hastaneyi kaldırcam galiba, klinik nelerine yetmiyomuş :P
Sosyal ağlarda paylaş

Mr_Hand said:
Disappear said:
ss'lerim dursa yolliyacamda bulamiyorum. dediklerinin hepsini yapiyodum. toplu tasimaya tesvik bile yapiyodum. her 5x5'de bir otobus bir metro duragi bulunduruyodum ona ragmen bik bik otuyolardi. her 5x5 te yollar avenue her 20x20 de yollar highwaydi bu arada lol.

gerçekten ihtiyaç olmadan her türlü imkanı sağlarsan "life expectancy" diye bi olay var, o yüksek oluyo. O zaman tatmin etmek daha zorlaşıyo halkı. Öyle olunca da daha büyük ve daha kusursuz yatırımlarla büyüyebiliyosun ancak.

Mesela en başta şehir kurarken endüstri olarak farm yap, polis molise hiç gerek yok, su için sanayiye bulaşmayacak şekilde bi su kulesi yeterli, biraz yayılınca şehir bu kuleye boru döşeyebilirsin, su yetersiz gelirse 2. kuleyi dikersin falan... Yollar da aynı, sakın bodoslama avenue falan koyma yeni yaparken şehri, hiç gerek yok. sokak cadde falan yeterli. Bi de elektrik için windmill iyi seçenek, ucuz ve temiz. Bu su kulesi ve windmill'in fazla kapasiteleri olursa bunları da kıs, vergiyi de en baştan biraz yüksek (9,5 civarı) tut.

abi "life expectancy" ortalama ölüm yaşıdır (daha düzgün bi tabir vardı bunun için ya bulamadım). yani o dediğinle alakası yok. ha bunları yaparsan life expectancy elbet artar ama işte sebep sağlığın falan filan iyi olmasıdır...
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle, bi şehrin 80-90 k yı geçmesi için;

- Eğitim şart!
- Sağlık şart!

Bu kadar aslında. İlkokul-ortaokul-kolej-üniversite zinciri düzgün çalışıyor olmalı. Kütüphaneler de bunlara destek olmalı. (ki insanlar öğrendiklerini unutmasınlar) Ancak düzgün eğitimli bir nüfus şehre ciddi anlamda hizmet sektörünü getirebilir. Ki böylece kirli endüstüri gibi istenmeyen şeylerden kurtulup, şehri dikey yönde büyütebilesiniz. Eğitimsiz bi nüfusla hava kirliliğine ve ufak binalara mahkum kalınıyor ne yazık ki
Sosyal ağlarda paylaş

bir de amacı önceden belirlemek lazım. hani sanayi hızlı gelişitriyor ama zor da olsa hizmet sektörü gibi şeyleri ocşturursanız (commericallar işte) sağlam para ile temiz bir yer yaratabiliyorsunuz. sanayinin fazla abarmaması için dirt. ind. lere fazla vergi de çekebilirsiniz. gelmesinler fazla şehire...

pis adamlar!
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu oyunda hep sunu merak ediyorum, mesela yan sehri tamamen sanayi yapsak, obur sehride tamamen residental yapsak, arayada monorail ot bok atsak, bu arkadaslar diger sehire calismak icin gidiyomu ? yoksa birbirini baglamiyomu bu anlamda sehirler?

Mr_Hand said:
simcity 3000deki advisorun yalancısıyım, simcity4te de onu gözönünde bulundurarak oynuyorum, dediğim gibi bi dinamik karşıma çıkıyo valla.

ki bi de ayrıca yaşa göre nüfus ortalamaları ayrı bi grafikte vardı sanırım

orda arkadasin demek istedigi yasa gore degilde sanirim bir sim'in ortalama omrunu belirtiyo demek istemis. ki bende hep onu oyle dusunmustum. hic expectancy i beklenti olarak dusunmemistim heh. bidahaki oyunumda ortalamada tutmaya calisirim.
Sosyal ağlarda paylaş

sanırım olmaz ama denemedim şahsen
ama şöyle bişi yaptım:
bi şehri tamamen tarlalar ve high-tech endüstri üzerine kurdum, hiç hava kirliliği vs yaratcak bişi yok. üniversite kolej falan her bişi var böle. hemen yanınada leş bi şehir açtım mapin 3/4 ü falan sanayi nerdeyse. sadece ilkokul var yanlış hatırlamıyosam eğitim olaraktan.
ama o leş sanayili getto şehrimde high-tech endüstri isteyen nüfus var mesela yan taraftan geldiklerini tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben öyle yapıyorum
tek şehir tamamen industrial, dier bağlantılı şehir commercial ve residental. gayet çalışıyo hatta öyle yapılmasını tavsiye ederim. tek sorunu bi tarafta demand oluştuğu gibi diğer tarafa geçip dengelenmesini sağlamak ki böylece sürekli gir çık oluyo. fakat baya yararlı oluyo çoğu açıdan, kirlilik olmuyo mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...