Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Lens sorunsalı

Wispy

Öne çıkan mesajlar

lens solusyonu, göz yaşı damlası takviyesi yapabilirsin
günlük çıkarılması gerekmeyen lens sonuçta normal şekilde dayanması lazım

ama olay o deil
geceleyin zaten gözyaşı daha az üretilir ama aynı zamanda göz de o zmana kendini onarır
lens ne kadar geçirgen olursa olsun sen doğal bir olayın gerçekleşmesini azaltmış olursun 24 saat takarak
Sosyal ağlarda paylaş

Bende birşey sorucam.8.7 capta düşük su oranlı lens markası bilen varmı(soflens 38 harici)? Soflens 38 kullanıyorum, düşük su oranı olduğu için iyi ama genede bazen kızarıklık yapıyor bilgisayar başında otururken ama daha çok ışık kırılması gibi dandik bi olayı var.Işığa baktığın açıya göre yansıma yapıyo lensde, 8.7 capta başka marka düşük su oranlı bulamadım:(
Sosyal ağlarda paylaş

Parasında değilim bulabilmem çok önemli çünkü gözlük sevmiyorum açıkçası dersane ve pc dşında tenefüslerde bile çıkartıyorum rahat edemiyorum batıyo sanki birşey.Gözlük özel yapıldı harbi çok güzel ama işte sevmiyorum yakıştırmamamın da etkisi var tabii ki bunda.

Bi de çıkarmasam nolur saçma olur di mi lensleri?(alınca)
Sosyal ağlarda paylaş

her numaraya lens bulabilirsiniz.
5.5 miyop 1.5-2 arasi da astigmat var benim iki gozde de. Toric kontakt lensler astigmati duzeltiyor. Johnson & Johnson Acuvue kullaniyorum mesela ben. Ayrica astigmati olan insanlar gunes isigindan cok etkilenir o yuzden dogru lensi secmeniz onemli.

Goz kurulugu olursa yapay gozyasi midir nedir onlardan alin cok rahatlatiyor, dumanli yerler falan rahatsiz eder ayrica lensle. Ama bi yerden sonra kasarlaniyosunuz hicbisey rahatsiz etmiyo.

Lens kabinda 2 sene duran lens fosillesmistir insallah onu gozune koymadin. Son kullanma tarihi gecmediyse daha orjinal paketinde olanlari kullanabilirsin ama, goz numaranin degismedigini varsayarsak.

Ben 2-3 aydir lens takmiyordum pek, ara sira disari cikarken takiyordum. Cok bilgisayar basinda durdugum ve zaten sosyal hayat 0 a yakin sekilde calistigim icin gozluk daha rahat oluyordu. Gecen yeni lens aldim, ilk takinca batti yani, gozunun alismasi bi sure aliyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Dartanian said:
Parasında değilim bulabilmem çok önemli çünkü gözlük sevmiyorum açıkçası dersane ve pc dşında tenefüslerde bile çıkartıyorum rahat edemiyorum batıyo sanki birşey.Gözlük özel yapıldı harbi çok güzel ama işte sevmiyorum yakıştırmamamın da etkisi var tabii ki bunda.

Madem lenste karar kıldın hemen bi doktora gidip lens takmak istediğini söylüyorsun, adam bir sürü ölçüm yapıyor göz çapına kadar, değerleri alıyorsun, sana lens öneriyor araştırıyorsun alıyorsun. Ben öyle yaptım valla.
Sosyal ağlarda paylaş

Dartanian said:

gozunun anasini bellersin. lenslerin uzun vadede zararlari daha bilinmiyor. bu yeni nesil lenslerin mainstream sekilde kullanilmalari bi 10 sene falan oldu yani anca.
gozu yordugu ve mikrop kapmaya daha elverisli bi ortam hazirladigi da dogru.

Ondan eve girince direk lensleri cikaricaksin uzun vadede goz sagligini dusunuyosan. Universitede ben de 3 gun falan gozumden cikarmadan dolasiyodum uyuyodum falan, ama dikkat ediyorum simdi cunku goz sakaya gelmez valla. Ozellikle bu goz ameliyati isi iyice ilerlerse, gozume zarar verip de ameliyati imkansiz hale getirmek istemem.

Astigmat duzelten lensler denildigi gibi daha pahali + gelmesi 2-3 haftayi buluyor Amerika'dan geldigi icin.
Sosyal ağlarda paylaş

@Penth astigmatı geçirme durumu hoşuma gitti saol bunu söylediğin için.

Bu arada aslında hani numaramın değişmeyip çizdirmeyi de düşündüm ama bilmiyorum cesarette edemiyorum pek.Niye doktorlar çizdirmiyo o zaman kendi gözlerini diye düşündüm hep :D

@Roketadam gidicem inş doktordan o acı gerçeği yani yeni göz numaramı duymakta üzüyo adamı be :D
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:
Dartanian said:

gozunun anasini bellersin. lenslerin uzun vadede zararlari daha bilinmiyor. bu yeni nesil lenslerin mainstreem sekilde kullanilmalari bi 10 sene falan oldu yani anca.
gozu yordugu ve mikrop kapmaya daha elverisli bi ortam hazirladigi da dogru.

Ondan eve girince direk lensleri cikaricaksin uzun vadede goz sagligini dusunuyosan. Universitede ben de 3 gun falan gozumden cikarmadan dolasiyodum uyuyodum falan, ama dikkat ediyorum simdi cunku goz sakaya gelmez valla. Ozellikle bu goz ameliyati isi iyice ilerlerse, gozume zarar verip de ameliyati imkansiz hale getirmek istemem.

Astigmat duzelten lensler denildigi gibi daha pahali + gelmesi 2-3 haftayi buluyor Amerika'dan geldigi icin.

Fiyat konusunda birşey söyleyebilirmisin seninkiler ne kadara geldi Mesela?
Sosyal ağlarda paylaş

Dartanian said:
@Penth astigmatı geçirme durumu hoşuma gitti saol bunu söylediğin için.

Bu arada aslında hani numaramın değişmeyip çizdirmeyi de düşündüm ama bilmiyorum cesarette edemiyorum pek.Niye doktorlar çizdirmiyo o zaman kendi gözlerini diye düşündüm hep :D
Babam doktor oldugu icin bizim gittigimiz tum doktorlar arkadastir.
Babam da ben de gozluk olmadigi zaman koruz, miyop uzerine astigmat demek sadece renk goruyosun demek cunku. Babamin arkadasi olan goz doktoruna sormustuk ya bu ameliyat ne zaman olalim falan diye, adam ben olmadan olmayin dedi euhe
Sosyal ağlarda paylaş

Ben fiyat söyliym daha yeni aldım. Benim tek gözümde hem miyop hem astigmat, diğer gözümde de miyop var sadece. Hem miyop hem astigmatı düzelten lensler torik lens diye adlandırılıyor.

Yazmıştım ama tekrar yazayım, daha geçen gün sipariş verdim www.lensmarket.com dan, 2 günde geldi. Normalde optik dükkanları gözlük satan yerler falan "torik lensleri sipariş üzerine getirtiyoruz" diyor ve özel fiyat çekiyor.

Lensmarketten bausch&lomb purevision toric aylık, 6 tane lensi 140 lira civarına aldım, piyasada 170'e satılıyor.

Ayarsız olması falan problem değil rahat ol o konuda. Fiyat araştırmasını da google da kontakt lens diye aratıp çıkan sitelerde torik lenslerde yapabilirsinm.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
Topağı hortlatıyorum bir kaç sorum olacak. Geçen hafta lens hakkında bilgi almak için gözlükçüme gitmiştim. Adamlar denemem için ücretsiz bir çift 1 aylık lens ısmarladı numaramda. İki gün önce geldi kullanmaya başladım.

Takma çıkarma deneyimlerim

Adam takmayı gösterdi, gözlükçüde aynanın karşısına oturdum ilk lensi takmam kelime anlamıyla 1 saat sürdü. İkincisini 10-15 dakkada falan taktım. İkisini birden çıkarmak 5-10 dakka sürdü. Ertesi gün ilk lensi ilk denememde taktım, ikinci lens 20 dakka sürdü sdf. Bugün ise ikisini birlikte 15 dakkada falan taktım. Gözlerimi yeterince büyük açamıyorum, sonra lens kirpiklerime çarpıyor, gözümü kırpıştırıyorum ve lens yamuluyor. Sonra ters mi düz mü diye bakarken vakit geçiyor vs... Ama zamanla alışılır herhalde.

Sorularıma geleyim. Adam bana lensleri koymak için ufak bir kap verdi. Sol ve sağ lens için iki ayrı gözü var. İçine koruma sıvısından doldurdu. Bir de bu sıvının büyük bir şişesini verdi. Şimdi ben bu lens kabı içindeki sıvıyı günlük değiştirecek miyim? Ne kadar kullanabilirim o sıvıyı?

Lensleri takmadan önce ufak ayrı bir kaba biraz sıvıdan kouyorum. Lensleri kabından çıkartıp o kaba bir daldırıp çıkartıyorum iyice ıslansın diye. Sonra takmaya çalışıyorum. 3-5 dakkada takamazsam kuruyor, tekrar batırıyorum o kaba. Doğru mudur böyle?
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Topağı hortlatıyorum bir kaç sorum olacak. Geçen hafta lens hakkında bilgi almak için gözlükçüme gitmiştim. Adamlar denemem için ücretsiz bir çift 1 aylık lens ısmarladı numaramda. İki gün önce geldi kullanmaya başladım.

Takma çıkarma deneyimlerim

Adam takmayı gösterdi, gözlükçüde aynanın karşısına oturdum ilk lensi takmam kelime anlamıyla 1 saat sürdü. İkincisini 10-15 dakkada falan taktım. İkisini birden çıkarmak 5-10 dakka sürdü. Ertesi gün ilk lensi ilk denememde taktım, ikinci lens 20 dakka sürdü sdf. Bugün ise ikisini birlikte 15 dakkada falan taktım. Gözlerimi yeterince büyük açamıyorum, sonra lens kirpiklerime çarpıyor, gözümü kırpıştırıyorum ve lens yamuluyor. Sonra ters mi düz mü diye bakarken vakit geçiyor vs... Ama zamanla alışılır herhalde.

Sorularıma geleyim. Adam bana lensleri koymak için ufak bir kap verdi. Sol ve sağ lens için iki ayrı gözü var. İçine koruma sıvısından doldurdu. Bir de bu sıvının büyük bir şişesini verdi. Şimdi ben bu lens kabı içindeki sıvıyı günlük değiştirecek miyim? Ne kadar kullanabilirim o sıvıyı?

Lensleri takmadan önce ufak ayrı bir kaba biraz sıvıdan kouyorum. Lensleri kabından çıkartıp o kaba bir daldırıp çıkartıyorum iyice ıslansın diye. Sonra takmaya çalışıyorum. 3-5 dakkada takamazsam kuruyor, tekrar batırıyorum o kaba. Doğru mudur böyle?

o koruma kabının 3-4 gün içinde iplikçikler oluşur. o zaman değiştirmen gerekiyo suyunu işte.

lens kutusunun kapaklarını aç.
ellerini temizce yıka.
al lensi eline. doğru şekilde tut(işaret parmağının üstünde durabilcek şekilde)
yavaşça gözüne doğru sok.ilk anda soğuk olmasından dolayı refleks olarak kırpabilirsin. ama 2. denemede kesinlikle başarırsın. 5 dakkaya falan ihtiyacın olmaz yani
Sosyal ağlarda paylaş

esasen solusyonu her gün değiştirmeniz gerekir. ama ben ya üşeniyorum, ya gerek duymuyorum. ancak göz çok önemli bir organ, dikkat edilmesinde yarar var.

kendi gözünüze dokunmanız çok korkutucu geliyor ilk başta, onu pratikle yeniyorsunuz zaten. şu anda koma derecesinde sarhoş olsam bile lenslerimi çıkartmam 3 saniyemi alıyor. bildiğin refleks haline geliyor yani. önemli olan alıştırmak .p
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Sıvıyı her akşam tazele bence, önemli sonuçta. Tekrar daldırmak gerekli evet, 3-5 dakika sürüyorsa kurumasın tabii.
Lensi takarken sol elinin işaret ve baş parmağıyla, takılacak gözün etrafını gerdir iyice. Lensi sağ işaret parmağına düzgünce ve gergin şekilde oturt, tek seferde göze oturtup biraz sağa sola bakarsan o iyice yerleşir. Çıkarırken yine gözün etrafını gerdir sol elinle ve sağ işaret parmağının ucuyla lensin uç kısmından aşağı hafifçe çek, lens alt göz kapağına ulaşır sen de ordan 2 parmağınla rahatça alırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...