Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sunucu ve Angaryalar

micha

Öne çıkan mesajlar

Merhaba ,

Yazıcaklarım aslında o kadar uzunki bilmiyorum ne kadar tartıssak bir çözüm bulurmuyuz, bulamazmıyız. Fakat topic'in surekli güncel kalacagını ve belkide müthiş bir beyin fırtınası estirecegimize inanıyorum.

Herneyse Temmuz itibari ile o güzelim emek harcadığımız sunucumuzu açmıştık.Her şey yolunda gidiyordu Hosting firması ile sponsorluk anlaşması yapıldı . Bir kaç baskı firması ile görüşüldü ve sitede güncellemeler gerçekleştikten sonra affilate sistemleri kurulacaktı.Server açıldı " Heyo Heyo" 2. günü 150 online player gördük. 3. gün saldırılar başladı. Saldırının kaynağı yurt dışı yurt içiydi.Ping Atack Ddos saldırılarına mağruz kaldık.Aslında sorunun kendisi bizdik.Çünkü PHP olarak sitenin yazılımı yapılmış ve hazır kodlar gömülmüştü.Hazır kodlarında açıklarını düzelmeyi bilmiyorduk.

PHP ile ilerleme kaydedemiyceğimiz bir kesindi.Esasen ilerleme sağlıyabiliriz fakat açıkları kapatamıyoruz.Forum üzerinden ( Hazır Template) genel olarak saldırı alıyoruz.Bu konuyla ilgili olarak yazılımcı ile görüştüm ve Haftasonu asp.net bir yazılımcı ile görüşeceğim.Büyük ihtimal sitemizin forum kısmını ve anasayfadaki bazı değişiklikleri kendisi yapıcak.

ASP'ye geçiş sağladığımızda ilerisi için asp.net den anlayan arkadaşlarımız yardımcı olacak bize daha iyi bir şekilde güncelleme ve destek sağlıyabileceğiz. Yazılımın bitme süreci 1-2 hafta gibi bir süre alabilecek.DNS'ler'in adresi değişicek.Daha sonrasında Dedicated üzerinden Web sitemizi aktif hale getireceğiz.Gerekli dosyaların taşınma işleri yapacağız.Her ne kadar Dedicated üzerine alsakta tekrardan bir yazılım söz konusu olduğu için bu geçiş süreci bizim açımızdan bir çözüm değil.Geçici bir çözüm yoluda değil.

En baştada söylediğim gibi işe sıfırdan başlamak durumundayız.MysQl'den SQL veritabanına geçeceğiz ve bu verilerin sql'e aktarımını asp.net 'ci kişi yapıcak.Bu şekilde güvenliğimizi büyük ölçüde sağlamış olacağız.Şuanda bizim user kazanma veya kaybetme gibi bir meselemiz yok esasen user'ada ihtiyacımız yok.Çünkü oturtulmuş bir sistemin olması şart... CPANEL kullanılıcak ve Windows Server ile devam edeceğiz.

Scripter konusuna gelince aslında çokta büyüteceğimiz bir mevzu değil.Bu konuyu hertürlü takım olarak halledebiliriz ve kendimizi geliştirebiliriz.14 yaşında çocuklar bile scriptting yapıyor.Birazcık kassak kendi halimizde yapabiliriz.

Saldirinin PHP aciklarindan ziyade direk IP adresimize yönelikte olması muhtemel.Gelen saldirilari başka yere yonlendiricek bir sistem gelistirmemiz gerekli.Saldiri seklinin herhangi bir resim yazi veya baska bir seye surekli tıklanması ( yani karşı tarafın istemde bulunabilmesi ) mağkul.Bu şekilde bandwitch'in dolması sağlanıyor olabilir.

Bandwidth Sorunu

http://www.acikbilgi.com/2007/03/09/bandwidth-sorununa-cozum/

Kısacası allem ettik kallem ettik üstesinden bu bir aylık süreçte gelemedik gibi gözüküyor.Şimdi ben kafamdaki senaryoyu buraya yazdım.SPati Ailesi olarak sizlerden ricam " kaliteli bir şeyler olsun yapmaya çalışıyor beee çocuklar" diyebiliyorsanız . X(

Sistemi nasıl yapmamız gerektiği hakkında bize bilgi ve bu saldırıların nasıl önüne geçebileceğimizi tartışmak isterim.

Şimdiden teşekkür ederim. :)-D
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tip saldırılar fiziksel firewall tarafında çözülmeli. Cisco tarzı ASA serisi veya PIX cihazlarda gerekli config yapılırsa server tarafına saldırılar ulaşmadan engellenmesi düşünülebilir.
56.b sanırım mysql ile görüşebiliyor sadece. Sql server kurmak 56.b den veri almanın gerçekleşmemesi demek olur. Microsoft demek patch demek yama demek. SQL serverinde açıkları var. Patchleri var v.s. Bu arada database replikasyonu için asp.net bilen kişi gerekmez. Db olayına komple hakim olması, gerekli toolların bulunması yeterlidir. Ms sql tarafında microsoft direk alabiliyor galiba ancak Oracle tarafında özel toollar gerekiyor.Yine microsoft tarafına atıyorsunuz önce.
Sosyal ağlarda paylaş

Connector güncellemesi Tcpip tarafından yapıldı.UO Van Guard 1.9
Site ve forum güvenlik ayarları yapıldı.
Script güncelleştirmeleride yapıldı.

Pek bir sıkıntı yok şuanda sadece anasayfa üzerinde ufak çapta bir değişiklik ve uzantılı @minax.gen.trmail sistemi eklenebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
full phlı shardın oyuncu yaş kitlesi bu devirde 15 oluyor. Bu da benim bu oyunu oynamamam için önemli bir etken...

bir zamanlar corbeau vardı noldu hala yokmu ses...

umarım dostum shardın iyi durumlara gelir ancak bu yıllarda uo yu oynayanların seviyesi belli.. sen her ne kadar cabalasan da zor bence
Sosyal ağlarda paylaş

rLx said:
full phlı shardın oyuncu yaş kitlesi bu devirde 15 oluyor. Bu da benim bu oyunu oynamamam için önemli bir etken...

umarım dostum shardın iyi durumlara gelir ancak bu yıllarda uo yu oynayanların seviyesi belli.. sen her ne kadar cabalasan da zor bence
uo ilk turkiyede populerlestiginde oynarken biz de 15 yasındaydık bi çoğumuz (1999 senesi), şimdi büyüdük die götümüz kalkmamalı, isterse 9 yaşında cocuk oynasın, bu kalitesizliği göstermez, ama sen çok istemiosan oynamazsın olur biter, kimsenin kimseye kalitesiz deme hakkı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

kgns said:
rLx said:

uo ilk turkiyede populerlestiginde oynarken biz de 15 yasındaydık bi çoğumuz (1999 senesi), şimdi büyüdük die götümüz kalkmamalı, isterse 9 yaşında cocuk oynasın, bu kalitesizliği göstermez, ama sen çok istemiosan oynamazsın olur biter, kimsenin kimseye kalitesiz deme hakkı yok.

senın 15 yasındayken oynadıgın oyun (uo) o zamanın en ıyı mmo oyunuydu..

su anda ise malasef oyle degıl
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...