Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu Bölümdeki Türkçe Dejenerasyonu

TheFury

Öne çıkan mesajlar

Bathory said:
siz hakikatten ya arkadasın yazdıgı ilk mesajı okumuyorsunuz, yada anlamamak icin sınırları zorluyosunuz.

Edit:
Defalara açıklanması rağmen yine sölicem...
Arkadaş dioki. "Bu potion çok strong" demeyin "Bu potion çok güçlü diyin" açık açık şölemiş wow da terimleşmiş şeyleri kimse türkçeye çevirmenizi beklemez diye hala dikine gidionuz.

Şimdi benden sora biri daha yazar "Geçen bana bi papaz 7000 tehlikeli (crit) şifa attı sağlık havuzumu doldurdu"
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece Türkçe de değil her dil yaşıyor bu problemi.İngilizce bile yaşıyor nedeni internetin inanılmaz boyutlara gelmesi ve internetin kendi dilini yaratması.

Burda o kelimeleri kullanan insanların çoğu iyi türkçe konuşan kişiler.
Oyun terimleri bunlar kullanılıyor ister istemez.
Bizden önce TDK nın devreye girmesi lazım kelimelerin doğru düzgün karşılıklarını bulması gerek rakı sofrasında kelime bulunmaz.

Etrafa bakıyorsun yabancı dükkan isminden geçilmiyor.Siteler adresler yabancı olmaya başladı adam mektup gönderiyor yunan mitolojisinde geçen isimler yazıyo adreste.Natilius sitesi zeus blok.En basitinden "İddaa" kimin ürünüdür? Devletin. İddia kelimesi şimdi iddaa olarak yazılmaya başladı gazetelerde haberlerde bile ben çok sık görüyorum.Devlet kendi dilini mahvediyor biz napalım.

Bizlerden önce devletin el atması gerek bu konuya.Ama yine de durdurulamaz birşey internet büyüyor hergeçen gün.
Misal 4chan adamların kendi dili var.İngilizce bilen biri bile zor anlar keza mmporg oyun dilleri.Hepsi kendi dillerini jargonlarını üretiyor.

Karşı koymak imkansız.
Ancak toplumu soyutlaman gerek o da imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

bLackcha0s said:
Sadece Türkçe de değil her dil yaşıyor bu problemi.İngilizce bile yaşıyor nedeni internetin inanılmaz boyutlara gelmesi ve internetin kendi dilini yaratması.

Burda o kelimeleri kullanan insanların çoğu iyi türkçe konuşan kişiler.
Oyun terimleri bunlar kullanılıyor ister istemez.
Bizden önce TDK nın devreye girmesi lazım kelimelerin doğru düzgün karşılıklarını bulması gerek rakı sofrasında kelime bulunmaz.

Etrafa bakıyorsun yabancı dükkan isminden geçilmiyor.Siteler adresler yabancı olmaya başladı adam mektup gönderiyor yunan mitolojisinde geçen isimler yazıyo adreste.Natilius sitesi zeus blok.En basitinden "İddaa" kimin ürünüdür? Devletin. İddia kelimesi şimdi iddaa olarak yazılmaya başladı gazetelerde haberlerde bile ben çok sık görüyorum.Devlet kendi dilini mahvediyor biz napalım.

Bizlerden önce devletin el atması gerek bu konuya.Ama yine de durdurulamaz birşey internet büyüyor hergeçen gün.
Misal 4chan adamların kendi dili var.İngilizce bilen biri bile zor anlar keza mmporg oyun dilleri.Hepsi kendi dillerini jargonlarını üretiyor.

Karşı koymak imkansız.
Ancak toplumu soyutlaman gerek o da imkansız.

Herşeyi devletten beklememek lazım:)

Bu arada benim bi önceki yazdııma bide banden sonra ki yazıya bakın umheaheaeh.
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard'a söyleyin o zaman Rusça oyun yapıyorlarsa Türkçe'de yapsınlar. Sen ülke olarak, devlet olarak hala Turkey denmesini gururuna yedirebiliyorken bunu burda konuşmak çok saçma. Not Turkey its Turkiye demekten 10 yıldır dılımızde tuy bitti 1 allahın kulu devlet görevlisi çıkıp bunu dile getirmiyor. Neymiş wow dili dejenere ediyormuş. Ya bırak allah aşkına bırak. Rus kendi dilinde guild diyebiliyor, almanda diyebiliyor hatta kendi dilinde oyunun eşyaları yazılabiliyor. Ama türkçe hiçbir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bugün cookie cutter setupumuz ile yaptık arena. her ne kadar top notch oyuncular olmasak da setupun verdiği heavy cc avantajını kullanıp baya bir rating yaptık. priestimiz çok skilled olmasa da, mage ile ben, über timingli ccler ve main target switchler ile pwn ettik. primiz de becerebildiği kadar pillar abuse yaparak mana burn çekmeye kastı.

bu mudur yani ?
Sosyal ağlarda paylaş

Xo said:
bugün cookie cutter setupumuz ile yaptık arena. her ne kadar top notch oyuncular olmasak da setupun verdiği heavy cc avantajını kullanıp baya bir rating yaptık. priestimiz çok skilled olmasa da, mage ile ben, über timingli ccler ve main target switchler ile pwn ettik. primiz de becerebildiği kadar pillar abuse yaparak mana burn çekmeye kastı.

bunun üstüne hiç birşey yazılmaması gerekir bu konuya NOKTA
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...