Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

VDSL 2 Gerçeği

oper

Öne çıkan mesajlar

Ekmek kardeşim 5 aydır ispanyadayım ondan önce de 6-7 yıldır online oyun mevzusunun içinde olan biri olarak söyleyebilirim ki 120 pingin dengi 64k kablo bağlantısıdır. 4mbit ile şubat ayında ayrılmadan önce Türk cod4 serverlarında aldığım ping 25-dir. 2mbit ile 120 ping alınıyorsa şayet modeminin ışığı sönmeden o duruma el atmalısın bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Tr serverlarında bile 40 ın altını görmedim ben ya sen BAYA iyisin.
ha bi de biz bu boktan hizmeti bile 2 gün aralıklarla alabiliyoruz.
yurt dışı 1 gün var 2 gün yok.
teknik servisi arıyorsun haberleri yok arızadan.
bu soytarılığın savunulacak bir tarafı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

e gayet 50 ler 40 lar var işte orda nedir yani.
70 pingi beğenmeyip tt u övmek çok komik.
150 ping yurt dışı bu arada.
bi de yenilmişler rezalet bağlantılı 50 pingli adamlara :/

edit2: ha bi de yurt içi bağlantıyla zerre ilgilenmeyen biri olarak soruyorum yurt dışından kaç ping alıyorsun?
mesela 1k ping aldığın için her ay para verip extra program kullanıyor musun oyun oynarken?
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi tabi ki 50 pingli insanlar olabilir. Burda 25 pingli bir kişinin bile olabilmesi zaten önemli olan nokta..

Bir de nacizane ispanyol serverindan örnek verelim senin için şimdi taze aldım ss'i .

Yurtiçi için denebilecek pek birşey yok TT'ye ama evet yurtdışı her zaman dengesizdi buna katılıyorum. Bir gün yabancı serverdan 60 ping alıp ertesi gün 180 aldığımız hatta saatlerle bunların değiştiği çok görüldü. Ama herhangi bir şekilde 60 pingin görülebilmesi zaten rüyaydı 2 sene önce bundan. Direk olarak hayaldi. Eğer denildiği gibi denize attılarsa yeni euromed vs kablolarını düzlüğe çıkacağız demektir. Yavaş mı , yavaş ama düzelebilir mi ?cevap: niye olmasın ?

Sosyal ağlarda paylaş

Yurt içi de çok dengeli değil ki?
Ben dağ başına taşındım şimdi 40 50 ping alıyorum yurt içinden ama eski evde otururken gayet senin aldığın pingleri alıyordum ben de.
70 ping beğenmemeye olayını yurt dışı olduğunu baz alarak söylemiştim ben geri aldım özür dilerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Özür dileyecek bir şey yok , aslına bakarsan yurtdışı bile olsa kötü bir değer 70ping he ama nedir İspanya avrupa standartlarının gerisinde kalarak özel bir durum oluşturuyor olabilir o zaman başka bir boyuta geçiyor tartışma tabi. "Avrupada bir bağlantı kalitesi standardı var mı?" gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç yerde daha yazdım birkez de burada yazayım, nedense anlatamıyorum

* Ping ve bant genişliği farklı kavramlardır
* Ping noktadan noktaya erişim süresidir
* Bant genişliği, bahsettiğiniz 4mbit, 2 milyon mbit vs dediğiniz kavramdır
* Bant genişliği ister 2 trilyon gbit olsun, ister 512 K olsun, gerekli bant genişliğinden büyük download ve uploadınınz olduğu zaman ping aynıdır.
* Bir oyundan örnek vereyim, WOW yaklaşık 256K DL ister, sizde 512 K da olsa, zilyon gigabit de olsa pinginiz aynı olacaktır
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim milletin aglama ozelligi unludur. Tamam bize herseyin kalitesizini yillarca dayattilar, bizde cogu zaman yedik, ama simdi dikkat ediyorum bazen tatmin olmak diye birsey olmuyor. Bi kere memnuniyetsizlik baslayinca geriye donus cok zor oluyor. Turk Telekom 100 mbps hat veriyoruz diye promote etse, millet evine alsa, iste dslamden, uzakliktan falan filan teknik etkilerden dolayi pratikte hiz 50 mbps ye dusse, BU NE YA UGANDA DA BILE BOYLE ADAM KANDIRMAZLAR diye parlariz.

Ben demiyorum kanaatkar olalim, hatta bi cok konuda kotu olmamizin sebebide kanaatkar olmamizdan ileri gelir. Ama elestirirken sacmalamamak gerekir. Shiftdelete ozellikle girdigim bir site degil, arada bir bir yerde linki verilir bakarim, cabaliyorlar, ugrasiyorlar takdir ediyorum, kolay is degil. Fakat boyle bir habercilik anlayisi afedersiniz UGANDA'da bile olmaz. Biliyorum cunku tum Uganda basinini takip ediyorum. Boyle bir hesaplama ile nasil bir teknoloji dergisi olduklarini anlayamiyorum, yani bizim mahalledeki sutcu osman abi, kapi kapi dolasip acik sut satma isini biraktiktan sonra internet cafe acmisti. O bile teknolojiden daha fazla anliyor. Bakkal hesabiyla olculen degerler degildir bunlar. Iste bunun temelinde dedigim gibi her seyi elestirme kulturu var galiba..

Ikinci olarak, her konuda kullandigimiz en buyuk kliselerden biri, "Avrupa'da boyle birsey yok, Dunya'nin hic bir yerinde yok!"

Bu en buyuk safsatadir, bunu en cok bizim kose yazarlari yapar, "Avrupa'da hic bir ulkede yok!" der ve sacmalamaya devam eder. Televizyonda, show haberde izledigi, Acun ilicalinin konustugu yabancilardan etkilendigi bir konusma stilidir bu. Kendi kafasinda bir Avrupali imaji vardir, o imaja tartisilan konu uymazsa hemen yaftayi yapistirir. "AVRUPA'NIN KOYLERINDE BILE OLMAZ BU OHA!" diye. Bu da yalandir. Boyle dayatilan herseye inanmayin..
Sosyal ağlarda paylaş

la_bombonera said:
tom'a katılmakla beraber, benim bildiğim ping müşterinin değil, ülkenin bant genişliği ile alakalı bir şey. türkiye'nin yurtdışı bant genişliği atıyorum 95 gbit ten 200 gbit e çıksa wow daki pingler de 200 lerden 100 ün altına düşer gibi geliyor bana. yanlışsam lütfen düzeltin.

Onuda şöyle açıklayayım; bir kapı düşünün bu kapıdan aynı anda 2 kişi geçebiliyor, eğerki 3 kişi geçirmek isterseniz, 3. kişi bir süre beklemek zorunda kalır ki diğerleri geçsin, eğerki aynı kapıdan 10 kişi geçirmeye kalkışırsanız, son adamlar bu kapıdan geçilmiyor der ve geri döner (data loss, dediğimiz olay) yani burada dediğinde haklısın, ülke çıkışı talebi ne kadar rahat karşılarsa o kadar kaliteli erişim sağlarsın, tabi bunun da limiti var, malum mesafeden dolayı erişim süresi.
Data loss internet oyunlarının baş belasıdır ve data loss yaşanması o internetin kalitesizliğinin en bariz örneğidir.

VDSL den sonra türkiye çıkışları (avrupaya olan çıkışlar, almanya, hollanda, paris) % 20 loss yaşatıyor bize, bu da telekomun ülke gereksiniminden çok aşağıda yurtdışı çıkışlarına sahip olduğunu anlatıyor.

Kısaca Telekom gerekli yatırımı yapmadan bize bir güzel kazık atıyor, janjanlı 30 mbit reklamları ile rakamlarla milleti dolandırıp, parayı götürüyor, ayrıca yarattığı reklam pastasından dolayı da hiçbir basın bunları dile getirmiyor(yorumum değil gerçektir)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...