Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Fanboi alert!

Onun dışında, eheh evet yani ben de çok dalga geçtim o unicorn olayı ile hatta daha karanlık yapılırsa çok daha iyi olacağını düşünüyorum ( hatta bu topic altında bi yerlerde birinin çalışması vardı ) ama yine de "oynanamayacak" kadar kötü değil. Bazı yerlerde, özellikle skilleri kullanırken falan fonksiyonel olarak da renklerin canlı olması işe yarayabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

blizzard konusunda bir gercek varki, uzun zamandir kabul etmeye calismadigim ve artik kabul ettigim ;

100 e yakin eu-us-cin-kore mmorpg si oynadim denedim test ettim , wow gibisi bence yok, en azindan oynanabilirligi ve bagimlilik yaratabilme kapasitesi.

diablo tarzi oyunlar icersinde oynadiklarim yanina yaklasamadi diablo 1 ve 2 nin. zaten acilim kendini anlatiyor "diablo vari" yeni bir oyun stili yaratti adamlar.

stratejide starcraft hala oynaniyor ve dunyanin en iyilerinden birisi.

digerleri uzulmesinde dunya bir yana blizzard bir yana zamanimizda..

sonucta bir cok araba ureticisi var ama bir tane ferrari var.. blizzde oyun sektoru icin ferrari uretiyor. rengi kirmizi beyaz siyah fark etmiyor aliyoruz oynuyoruz suruyoruz ve birakamiyoruz.

bunlar kesin ruhlarini seytana satmislar!
Sosyal ağlarda paylaş

Dogru, blizzard eskiden iyi işler çıkardı ama yaptıkları şeyler pek "yeni" değil, sadece paketlemeyi ve sunumu iyi yapıyorlar. Örneğin, SC zamanında çok iyi oyundu ama artık ondan çok daha iyileri var (CoH gibi). Diablo-vari oyunlar çok fazla türedi ama o genre da kendini diablo'dan aştı (Mount&Blade gibi oyunlar). WoW'a gelince, eh yani 10 milyona yakın kullanıcının her ay para verdiği bi oyunu öldürmek baya zor olduğundan hala devam ediyor.

Blizzard WoW çıktığından beri bi kere bile yeni oyun çıkarmadı. O yüzden 5 sene öncesinin vukuatlarını hala "blizzard süper" diye söylemek biraz boş kaçıyor. Adamların başarıları artık eskide kaldı, o "süper" oyunları yapan adamlar artık blizz'de çalışmıyorlar gittiler Guild Wars'ı yaptılar, Flagship'e geçtiler Ubisoft'dan EA'e bir sürü firmaya dağıldılar. Yani, şu andaki blizzard aynı değil. Bu yüzden çok farklı geliyorlar, ve bu yüzden bence şu andaki blizzard'ı eskisiyle karşılaştırmak yanlış.

SC2 ve D3 çıksın işte o zaman göreceğiz blizzard şu anda nasılmış. 5 yıldır MMO'ya mekan eklemekten başka hiçbişey yapmadı adamlar(uğraşmış olabilirler ama yeni bişey var mı ortada, yok). Umarım eskisi kadar iyi yapabilirler bu oyunları, zira beklenti çok yüksek olacak :)
Sosyal ağlarda paylaş

hakli olman icin bu yeni oyunlarin cikmasi gerekiyor seninde dedigin gibi gecmiste cok iyi oyunlar yaptilar yaptiklari oyunlarida guzel devam ettirdiler. bu gecmisten aldigimiz bir bilgi ve hatali bir yani yok. demekki yuksek olasilikla bu oyunlarda guzel olacaklar.

dagilan kisilerden guild wars yapanlar harici digerleri flagshipi kurdular ve batirdilar. yaptiklari hellgate ortada. yani bu bakis acisi ile bakarsam iyiki cikmislar blizzden ki hellgate gibi rezil bir oyunu tekrarlayamazlar artik :P

coh ve sc arasindaki baglantiyi anlamadim. coh benim bildigim city of heroes .. sanirim baska bir oyun senin dedigin ..

wow konusunda 10 milyon kisisi oldugu icinmi basarililar sence ? benim bakis acimda wow cok iyi oldugu icin 10 milyon kullanicisi bulunuyor. aoc , war gibi oyunlar cok daha yeni etkileyici ve teknolojik olarak gelismis olmalarina ragmen iclerinde bulunduklari durum ortada. ayrica 10milyon kisiyi ayni anda oyunda tutmak mutlu etmek bence oraya erismekten cok daha zor.

yeni bir seyler kesif etmek yerine gecmisten gelen birikime bir seyler katarak gelmeleride benim bakis acimdan dogru gorunuyor. her sene yep yeni birbirinden bagimsiz oyunlar sureceklerine bildikleri oyunlari gelistiriyorlar ve tutuyor.

yeni bir seyler bekleyenler zaten blizzi beklemiyorlardir senin gibi. yuzlerce yeni! oyun var ortada. ha onlarda ne kadar yeni tartisilir. topu topu 3-5 (FPS -action - strateji - spor gibi) ana kisimda toplanan yeni! super! oyunlarmi ki cikanlar, burada yenilikten bahsediyoruz?

blizz e bakarsan zaten, bu ana kisimlardan; strateji, rpg, mmo, actionrpg gibi kisimlari dolduran oyunlarinin bulundugunu goruyoruz, ne istiyoruz(sun) ki daha ?

mount and blade oynadim 10 dakka dayanabildim. sanirim diablo ile beklediklerimiz farkli. diablodan bekledigim sahsen sol klik ol, oldur, itemlen sona gel. bu kadar, eglenceli bir vur kir gec oyunu.

yeni mmo yapiyor blizz sanirim onda yenilikleri goruruz cunku onceden hic mmo birikimleri yoktu simdi var, mmo konusunda cok daha guzel bir sey olacagini tahmin edebiliriz. en azindan oyle umuyorum cunku gecmislerinde boyle bir hata yok devamli ustune koyarak geliyorlar oyunlarinin.

soe gibi mmo yumurtlayan ve 10-13 senelik mmo tecrubesi olan bir firmanin yaptigi mmolarda neden basarisiz oldugunu dusunmek gerek. hersey yeni bir seyler kesif etmekle degil beceri, kabiliyet, hayal gucu ve firma yonetimi ile oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

E ben de diyorum ki geçmişteki o oyunları yapan tecrübeli adamlar artık yoklar. Her ne kadar bir şirketin de kollektif tecrübesi de önemli olsa da o adamların da tecrübesi.

Yanlış anlaşılmasın, ben "yeni" blizzard'a kötü demedim. Sadece eski oyunlarına bakıp da "oha süper adamlar" demenin artık yersiz olduğunu düşünüyorum. O günler geçti çünkü.

Yeni oyun konsepti meselesine gelince, blizzard niye başarılı oldu? Çünkü her ne kadar eski şeyleri güzelce paketleyip önümüze koysalar da yeni bişeyler yaptılar. Diablo öncesinde bir benzeri yoktu. Starcraft kadar dengeli, hızlı aksiyonlu bir RTS o güne kadar gelmemişti. WoW, her ne kadar everquest gibi oyunlardan çakma olsa da bir yıl içinde herhangi bir MMO'dan çok daha zengin hale geldi. Farklı ürünlerdi bunlar o yüzden de sattılar, bu yüzden blizzard'ı sevdik.

Ama şimdi bakıyorum hep aynı şeyler gibi geliyor. Belki biz yaşlandık ama bu önemli değil yani, bir sürü oyun şirketi yeni/farklı konseptlere geliyorlar. Paradox da yıllardır aynı tip oyunları yapıyor ama HoI3'e bakınca (HoI2'ye kıyasla) diyorum ki "ohannesburger bu yeni ve ben bunu istiyorum". Demek istediğim bu yani, ve umarım blizzard çok yeni bişeyler gösterebilir bize DIII ve SCII ile. Fizik olayı çok başarılı görünüyor mesela, ama işte esasını oyun çıkınca göreceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:
Venator said:

biz yaşlandık

:)

biz yaşlanmadık öncelikle onu söyleyeyim. yaşlanınca iyi olan birşey ile kötü olan birşeyi niye ayırt edilmesin o da ayrı bir olay. tecrübe denilen mevzuyu resmen silmişsin.

hıı kendim adima söyleyeyim hevesler azalmış olabilir de beklenti diye bir şey var değil mi?

zaten bu kafayla giderse relic gönlümün sultanı olacak crpg lerin malasef b.ku çıktı mmorpgler yüzünden(black isle'ın yeri ayrı). blizzard da gral bir firma olarak gral oyuncularına mmorpg pompalayıp duracak.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu forumda kaç kere söylediğimi cidden hatırlamıyorum.

Burada, herhangi birisinin olumlu veya olumsuz yazdığı hiçbir şey Blizzard'ı en ufak derecede bile ilgilendirmiyor.

Yani gelip, renkli olmuş, gotik olmamış, vs. vs. bir ton laf ediyorsunuz ama boş yere.

Eğer cidden fikrinizi iletmek istiyorsanız, gidin alın bir tane Bnet accountu, Diablo 3'ün official forumlarında yazın, belki o zaman copy/paste bir cevap alırsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

coh sc den de wcdende daha iyi bir oyun değil. hanı hoş guzel falan ama, cok fazla random faktor var ıcınde oyunun. competetive bir oyundan beklemiyeceğin kadar fazla.

ha guzel bir oyunmu, cok guzel bir oyun. wc3den sorna cıkmış en super strateji oyunu. coh cıktıgından beridaha iyiside cıkmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

olsun, f3 lafını gördüğüm heryere kötü olduğunu yazmak zorundayım.

fallout franchise ının içine ettiler.

yani ea nın warcraft lisansını satın alıp, w4 ü "ve chronosphereı icad eden gnomelar dünyamızdan tankları azeroth a götürdü" diye lorelol yapıp red alert 5 yapması gibi bişi.

hemde campaignsiz. campaign development için harcanması gereken parayı gamespot ign e rüşvet olarak vermeleri gerekiyor çünkü.

nefret ediyorum nefret. nerd rage eet, ama işalla sağa sola rüşvet vermekten paraları biter.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
coh sc den de wcdende daha iyi bir oyun değil. hanı hoş guzel falan ama, cok fazla random faktor var ıcınde oyunun. competetive bir oyundan beklemiyeceğin kadar fazla.

ha guzel bir oyunmu, cok guzel bir oyun. wc3den sorna cıkmış en super strateji oyunu. coh cıktıgından beridaha iyiside cıkmadı.

coh warhammer homeworld hepsi güzel seriler abi. ayrıca şu strateji kıtlığı çekilen dönem de gayette iyiler hani.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...