Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Cleglaw said:

Ne tartışma döndü tam bilmiyorum ama son bi kaç sayfayı okudum senin mesajına takıldım. İronik olmuş çok. Birine türkçe dersi vericeksen önce kendini büyük hatalara karşı eğitmiş olman lazım. "beyenmedim" diye bi kelime yok. Ğ ile y'yi birbirine karıştırmak ufak bi hata değil. Ayrıca bir defada yapmamışsın tekrarlamışsın defalarca. typo diyemiyorum. Bu kadar titiz davranıyomuş gibi gözüküp bir sürü hata yapman ve birine bu konuda ders vermeye kalkışman fazlasıyla garip. Benim hatalarım var ama ben senin gibi "git türkçe dersi al" demiyorum.

Pls birbirimize türkçe öğretmeyelim forumlarda.

Alıntı yaptığım mesajının 3 mesaj yukarısına iyi bak.

Arcane said:

Yani işte onu diyorum, bu yazdıklarınızı anlatmak varken kestirip atınca ortaya güzel bir tartışma çıkmıyor.

Hani ben de fikir beyan edecek olsam:

"Gameplayin ne kullanılan texture ne de mekanla alakası var."

"Karanlık atmosfer gece olması demek değil. Aynı act2'nin lağımı da gördük mezarını da."

gibi birşeyler yazarım mesajının üstüne. Ama "beğenmiyorsan oynama" tarzı birşeyin üstüne fanboi yakıştırması yapmak dışında pek opsiyon kalmıyor.

Arcane, iyi güzelde, bize de başka bir opsiyon bırakmıyorlar. "Oyunu ben beğenmedim, değiştirilmesi için elimden geleni yapıcam," diyen bir adama karşı ne söylememi bekliyorsun.

Sanki Diablo babasından kalmış bir miras da, dünyayı kurtarıyorlar gibi bir havalara girmeler. Birkaç yıl Diablo oynadıkları için böyle bir hak sahibiymiş gibi davranmalar. Adamların umrunda değil ki, onlar için Diablo 3 ölmüş.

Yapımcılara acıyorum. Özellikle PR'da çalışanlara daha çok acıyorum. Ben olsam, "İsterseniz almayın lan, hayrınıza mı oyun yapıyoruz. Ne öttünüz be" derdim.

Zamanı geldi, düzgünce fikrimizi de beyan ettik. Önceki sayfalara gidip bakabilirsin. Ama bir insan "ben diablo 3 beyenmedim. Almam böyle oyun. Böyle Diablo 3 mü olur" diye 378721839271982 sayfa ağlarsa, bende "Beğenmiyorsan, Oynama" derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:
"Karanlıkta adamlarla savaşmak, müziklerle adamı germek" bunun olmayacağını iddia etmezsiniz umarım.

olmayacagini iddia ediyoruz cunku gidisatin world of warcraft oldugundan korkuyoruz.

diablonun korkutucu yanlarindan biri light radiustu, yaratiklarin uzakta belli belirsiz gozukmesiydi.
simdi light radiusu kaldirmislar.
yaratiklarin cok daha ayirt edici ve kolay gozukucu olcagini felan soylemisler.

ha bir de suna katilmiyorum.
"oyunu gelistirmek icin renk paletini arttirdik"
renk paleti arttirmak guzel birsey, ama paleti arttirmakla saturationi arttirmak biraz farkli seyler :)
Sosyal ağlarda paylaş

ölmediler ki kemikleri sızlasın. :P

arcane'in dediği gibi, bundan sonra çıkmamış oyunlara eleştiri geldikçe "beğenmiyorsan oynama" diyelim. en kolayı. en güzeli. herkes kafasını dinler, forum başlıklarını da tapınma maksatlı kullanırız.

ayrıca blizzort ve lorelol. lor peyniri desek daha doğru olur blizz lore'una, biliyoruz diğer oyunlarından ne kadar tutarlı lore yaptıklarını. en basitinden wow'a bakmak yeter, çin yeni yılı kutlamak için oyuna mob ekleyen bir şirket sözkonusu. lore'u yazan adamın "ya kusura bakmayın, kendi aldığım notlara bakmayı unutmuşum, evet draenei'ler öyle değildi ama olsun, gameplay'e uydu ya!" diyebildiği bir şirket. blood elf'ler naaru kaçırır, paladin olur filan. ahn'qiraj gibi kel alaka bir dancın konduran bir şirket. o ahn'qiraj ki evet c'thun gibi oyunun en keyifli boss'una sahiptir lakin lore tutarlılığı? bariz çuvallıyorlar devamlı, maiev parayla sattıkları kitapta öldü denilir sonra dirilir filan, "kendi lore'unu en iyi adamlar bilir" denebilecek bir şirket değil maalesef. tekrar tekrar görüyoruz.

yarın diablo 4 çıkacağı zaman çin büyük pazar olur, bir bakarsın sanctuary'de meğer çayna diye bir memleket ve kendi iblisleri varmış, uçan kaçan sınıflar gelir. blizz lore böyle işliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bonecrusher said:
ha bir de suna katilmiyorum.
"oyunu gelistirmek icin renk paletini arttirdik"
renk paleti arttirmak guzel birsey, ama paleti arttirmakla saturationi arttirmak biraz farkli seyler smiling smiley

nerde demişler oyunu geliştirmek için renk sayısını arttırdık?

böle bı acıklamaları olduda benmı gormedim yahu, dedikleri şu;

3d oyun motoruyla figurleri ve ground'u ayarımak için 2d motorlara göre daha kontrast renklere ihtiyc var bu yuzdende renklerin kontrastını arttırdık
Sosyal ağlarda paylaş

oblivion'la bethesda'yı yargıladığımız gibi wow'la blizzort'u yargılayamıyoruz yani?

ehe. ok.

axe işte "antik mısır temalı bir yer yapalım, scarab motifinin de cılkını çıkaralım" diye bir fikir atılmış, bunun üzerine modüler hikaye kondurulmuş. adamlar kendileri diyor zaten ihtiyaçları oldukça lore'u genişlettikleri babında şeyler. o dünyanın temasına uyup uymadığı pek önem arzetmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır yargılıyoruz ama düzgün cümle kurarak, düzgün örnek vererek, olmayan şeyleri olmuş gibi göstermeye çalışmadan yargılıyoruz.

Blizzardın çıkarttığı Warcraft merchandize içinde birbiri ile çelişen bir çok şey var. Bu çelişenlerin de büyük bir kısmı d20 PnPsinden gelme "erken" hükümler. Bkz Maiev

Ama sen gidip te Çin ejderhası koymuşlar lolore dersen millet de sana haklı olarak troll muamelesi yapar. Şu ana kadar oynadığım bütün mmorpglerde öyle festivaller olmuştur. Oyunun loreu ile bunun uzaktan yakından alakası yok. Tamamiyle oyunculara "fanservice" dir. Sen irl bir festival görsen, festivalde ejder kostümünde dans eden insanlar görsen "oha tanrı dünya loreunun içine etti bu ne saçmalık" mı dersin ?

Guild Wars da Higurashi referansını gördüğümde mutluluktan AN ye tebrik mesajı attım
Sosyal ağlarda paylaş

Chris Metzen said:
Right… To be totally up-front with you guys, it’s my bad, straight up. The obvious lore contradiction with Sargeras and his encounter with the eredar was clearly documented in the Warcraft III manual. I wrote those bits about four years ago, and to be totally honest, I simply forgot. Genius, right?

olmamış şeyler, hmm.. :S

"kendi lore'unu en iyi blizzort bilir" düşüncesinin fos olduğunu söylemişim, bunu da kanıtlayan yeterli malzeme mevcut. hala lafı oraya buraya çekmeye çalışıp da "sam'in fikrinin değiştiği ne zaman görülmüş?" diyebilmek de hayli ilginç bir durum. 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

"kendi lore'unu en iyi blizzort bilir" düşüncesinin fos olduğunu söylemişim, bunu da kanıtlayan yeterli malzeme mevcut. hala lafı oraya buraya çekmeye çalışıp da "sam'in fikrinin değiştiği ne zaman görülmüş?" diyebilmek de hayli ilginç bir durum. 8-)

Daha ilginç birşey söyliyim o zaman otur düşün biraz

Yazılan cevap senin yazdığın yazıya, verdiğin örneklere hitaben. Verdiklerin arasında doğru olmayanlar vardı, cevap verildi. Kimse burda blizzard kusursuzdur, hata yoktur demiyor. Hatta okuduysan bir çok contreversy olduğunu bende söylüyorum. Sadece senin verdiğin çin ejderhası örneğine bir tarafımızla gülüyoruz. O kadar yani. No hard feelings derler ya ondan işte.
Sosyal ağlarda paylaş

anlaşılan o mesajların bir yerlerde kaybolup gitmiş ki benim gözüme ilişmemiş. kabulleniyorsan şunu, önceki "en iyi blizz bilir" söylevine eleştiriye muhalefetin "vur dedik öldürdün" temelliyse sadece, bana hava hoş.

whatever floats your boat bir diğer deyişle.. 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
anlaşılan o mesajların bir yerlerde kaybolup gitmiş ki benim gözüme ilişmemiş. kabulleniyorsan şunu, önceki "en iyi blizz bilir" söylevine eleştiriye muhalefetin "vur dedik öldürdün" temelliyse sadece, bana hava hoş.

whatever floats your boat bir diğer deyişle.. 8-)

1-2 mesaj yukarda. Çok uzak değil.

Kaede said:

Blizzardın çıkarttığı Warcraft merchandize içinde birbiri ile çelişen bir çok şey var. Bu çelişenlerin de büyük bir kısmı d20 PnPsinden gelme "erken" hükümler. Bkz Maiev

Ben Bliz en iyi bilir demedim, savunmuyorumda, diyene de katılmıyorum. Konuyu değiştirip kıvırmaya çalışma.
Sosyal ağlarda paylaş

Tartışmaya açık şeyler vardır kapalı şeyler vardır.

Pink Floyd rock'tır mesela bunu tartışmaya gerek yok.

Aynı şekilde bence WoW'un lore'da boku çıkardığı tartışma götürmeyen bişey olmalı. Bi yerlerinden patlaklar veriyo lore'da bu kadar şey ekleyip durdukları için. Merak ediyorum hatta bu kadar şey yapıldıktan sonra bi Warcraft IV çıkarma ihtimalleri kaldı mı artık...
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...