Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Juzzam said:

...kaldı ki bu iş asıl "gold farmer" veya "çinli" tabir edilen takıma zarar verecek. Çünkü bütün oyuncular potansiyel scam mağduru olmaktan çıkıp potansiyel rakip olacak bu adamlara.

Ben bile bulduğum itemları 3-5 dolara koymayı düşünüyorum misler gibi. Çinlilerin varoluş amacı, büyük oranda, ortadan kalkacak. (metaforik olarak konuşuyorum:P)

Şuna gerçekten inanıyor musunuz? Adamların farm için kurdukları internet kafeler var, vardiyalı ve organize çalışıyorlar. İşten-okuldan eve geldikten sonra, ya da sabahladığınız bi haftasonunda oynarken bu adamlarla yarışabileceğinizi mi zannediyorsunuz? Tarım firmaları şu oyunun bir an önce çıkmasını herkesten daha çok istiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

@axedice

İnanıp inanmama meselesi değil. Eskiden (ve mevcut)gold, item vs. farmlayıp satılan durumda talep eden oyuncu kitlesi arzı oluşturan senin deyiminle "tarım firmaları" idi. Şimdi bütün bir oyuncu kitlesi arzı oluşturacak. İktisat okumaya gerek yok bunu tahmin etmek için.

Yarışma kısmına gelince. Ben oyunları kimseyle yarışmak için oynamıyorum. Arkadaşlarımla hoşça vakit geçirmeyi tercih ediyorum. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

kahraman bakkal vs süpermarket karşılaşmasının sonucunu kestirmek için de iktisat okumaya gerek yok. :)

Sorun da burada zaten. Herşeyi bir yarış, bir mücadele olarak algılıyorsunuz. Birinin o paralı auction house a birsürü item koyup deli para yapması, başka birinin de para yatırıp char donatması benim o kadar umurumda değil açıkçası. Çünkü oyun mmo değil. Ben kendi arkadaşlarımla eğlenmeye bakarım, bu saatten sonra tanımadığım adamların ağız kokusunu çekemem. Hoş, kimsenin de çekmek isteyeceğini sanmıyorum.

Bu arada bakkal-süpermarket analojisi pek doğru gelmedi. Çünkü bu oyunda ki durumda, satıcı nüfus küçük bir ölçek değil bizzatihi bütün bir oyuncu tabanı. O tarım kooperatiflerinin yerinde olmak istemezdim.
Sosyal ağlarda paylaş

eee, çünkü zaten bir yarış, bir mücadele var oyunda? algılamayla alakasız, oyunun feature list'ine bakınca görmek mümkün. ha kaldı ki tamamen single-player bir oyunda bile dlc ile gelen imba bir silah oyunun BÜTÜN zevkini değiştirebiliyor. arena vs olmasaydı dahi gene tartışılması normal bir konu.

analoji gayet doğru, çünkü büyük ölçekli üretim ve toptan satış vs elişi ev atölyecisinin pazar tezgahı. hangisinin fiyatı daha düşük olacaktır? fiyattan başka bir etkenin olmadığı durumda alıcı hangisini tercih edecektir? hangisi "bunlarla başedilmez" deyip kepenk kapayacaktır?

şurada wow oynamış herhangi birinin ciddi ciddi çinlilerle başedilebileceğine inanıyor olabileceğine inanmıyorum. wow oynamamış insan da son 1 ayda aldığı eşyaların altını çevirip kaçının altında "made in china" yazıyor diye bakabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakış açımız çok farklı sen hala başetmek olarak yaklaşıyorsun. Ben diyorum ki neden baş etmek zorunda kalalım amacımız unique item satarak şirket kurmak değil. Bundan para kazanmak isteyen adam düşünsün diyorum.

Analoji yanlış çünkü verdiğin örnekte küçük ölçekli işletme ile seri üretim yapan şirket arasında haliyle bariz farklar varken dialoda atıyorum, çinli girecek unique bir balta koyacak bir bakıcak x milyon tane oyuncu aynısını koymus oraya. Daha başka nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Haa çinli adamın koyacağı balta seninkinden daha kaliteli olacak diyorsan o başka. :)
Sosyal ağlarda paylaş

wow'da da herkes satıyor ve orada da herkesi gömdüler daha 2006'da. uo zamanlarında değiliz artık.

juzzam, başta sen demişsin "çinlilere zarar verecek" diye, böyle birşey olmayacağını söylüyorum. herhangi bir oyuncunun bulacağının aynısından 1000 tane bulup 2$'a koyacaklar. sen 1.99'a koyarsan 500 tane daha 1.98'e koyacaklar. senin elinde patlayacak, komisyon ödediğinle kalacaksın. ve vazgeçeceksin kardan çok zarar etmeye başlayınca. wow oynamışsın sanıyorum ve bunu bizzat yaşamışsındır herhalde?

milyon tane oyuncu balta koyarsa onlar milyar tane koyar daha ucuza. yani bütün bu "oyuncuyu düşünüyoruz" işi palavra, eskiden bütün parayı çinliler alırken şimdi çinlilerle blizz parayı kırışacaklar sadece. olay bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu durumdan rahatsız olman ve/veya seni kötü etkilemesi için çinlilerle yarışmayı tasarlıyor olman veya serbest piyasa ekonomisinden nefret ediyor olman lazım. Ben çinlilerle başetmek yada onlarla yarışma fikriyle olaya yaklaşmadığım, yakın arkadaşlarımla oynamayı planladığımdan için paralı ah de birileri şu kadara item satmış birisi de şu kadar para verip almış benim oyunu oynamama etkisi olacak birşey değil. Esasında kimseyi de etkilememesi lazım. Hatta asıl konuşmamız gereken niye nekro yerine cadı doktor gibi embesil bişeyi oyuna koydukları olmalıydı ya neyse.:)
Sosyal ağlarda paylaş

Juzzam said:

Bu durumdan rahatsız olman ve/veya seni kötü etkilemesi için çinlilerle yarışmayı tasarlıyor olman veya serbest piyasa ekonomisinden nefret ediyor olman lazım. Ben çinlilerle başetmek yada onlarla yarışma fikriyle olaya yaklaşmadığım, yakın arkadaşlarımla oynamayı planladığımdan için paralı ah de birileri şu kadara item satmış birisi de şu kadar para verip almış benim oyunu oynamama etkisi olacak birşey değil. Esasında kimseyi de etkilememesi lazım. Hatta asıl konuşmamız gereken niye nekro yerine cadı doktor gibi embesil bişeyi oyuna koydukları olmalıydı ya neyse.:)

which doktor olayını konuştuk, wc3 model/dokularını kullanıp tasarruf etmek istemişlerdir. :p

serbest piyasa ekonomisi gerçek hayat birikimleri olaya dahil edilmediği sürece tek başına sorun değil. nasıl kolasına kağıt oynamak sorun değilken işin içine banknot girdiğinde sorun başladığı gibi.

oynayanları neden etkilediğini önceki sayfalarda çok defalar anlattık, arkadaşların "ahmetboss'a gidiyoruz ama falanca item lazım" dediğinde çinlilerden hebele protection of hötöröf item'ı aldığın zaman hatırlarsın. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kendin de demişsin zaten 1.99 a koyduğun itemı çinliler 1.98 koyacak diye. Itemların ucuzlaması neden bizi üzsün? Esas oradan gelir elde etmeyi düşünen adam için kötü.

Zilyon tane insan içinden çinliye denk gelirmiyim o kadar ilerisini görme kabiliyetim yok malesef. Hatta o kadar damping içinde bu durum çok da umurumda olur mu ondan da şüpheliyim.:)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...