Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çok esnek oyunlar çıktı biz niye hala UO ve DAOC'da sürünüyoruz?

Bone

Öne çıkan mesajlar

sunada deyinmeden gecemicem osi de sonuc olarakticari bir kurulus ve bu oyunu ayakta tutmalari gerek o yuzden bir suru yenilik yapiyorlar ve su an ki verdiklere ip uclarina gore gene uo da devrim niteliginde yenilikler gelicekmis (ultima:x den bahsetmiyorum ).o yuzden ultima yi gercekten oynamak istiyorsan veya oynadim demek istiyorsan bunun tek adresi var osi.cunki sizin ultima oyununu oynadiginizi sandiginiz free shard lar aslinda aldatmaca ve hic mi hic alakasi yok.hem oyuncu acisindan hem oyun acisindan.benim ultima harici zaman harcamaya deger sanirim bir wow olucak.[signature][hline]i see dead people
Sosyal ağlarda paylaş

mmrpg oyuncularının birçoğu uyunun ıncığın cıncığını çıkarana kadar görmek ister. sonra da ya pvp yapar ya pve de eğlenir. dediğin gibi bir oyun yapılmasını istemezdim. hangi gezegenin hangi köyüne yetişeceksin? 500 bin kişi 1 serverda mı olup birbirini bulacak? yaşanacak kaosu düşünebiliomusun?

ben daoctan memnunum. pvp seviyorum.[signature][hline]Chucky
Belgarionn Riva the Cabby of the HUN
Atillabey the Polearmsman of the HUN
Dantess the Infiltrator of the HUN
Polga the Sorceress of the HUN
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında istediklerinin büyük bir kısmını bünyesinde barındıran bir oyun çıktı. Henüz yeni bu forumlarda da birkaç defa gündeme geldi.

Horizons oyunun adı, dışarıdan bakıldığında DaoC gibi bir MMPORPG fakat bir süre oynadığın zaman neler yapabileceğini anladığın zaman işin rengi değişmeye başlıyor.

Diğer oyunlara hiç değinmiycem kabaca Horizons sistemini anlatmaya çalışıcam.

Öncelikle direkt olarak bir PvP oyunu değil, evet PvP olacak duyurusu yapıldı ama bildiğimiz anlamda oyun PvP üzerine kurulu değil.

Herkes Istaria diye bilinen bir dünya üzerinde yaşıyor, farklı ırklar ve çok çeşitli School'lardan oluşan bir sosyal yapiı var.

Level Based bir oyun fakat sistem o kadar farklı ki Level Based demek biraz hakaret olur ( Diğer lvl based oyunları düşündüğünüz zaman )

Herşeyden önce en önemli özelliği danalar gibi multiclass sunması. Hemen hemen tüm school'larda sunulan eğitimleri alabilir çorba bir char yapabilirsiniz. Ha ne kadar fazla class okadar gimp bir char ama sonuçta iyi dengelemek gerekiyor multiclass olayını. Bunlara ilaveten de Prestige Class'lar var, Belirli özellikleri artırdıktan sonra katılabileceğiniz Prestige School'lar.. Elemental Archer, Chaos Warrior vs. gibi...
lvl 20 Elemental Archer iken 15 Cleric olabilir ve combat sonrasunda veya sırasında kendinizi iyileştirebilirsiniz.
Daha sonra 25 Elemental Archer yaptıktan sonra Cleric lvl'ınızı 20'ye çıkartabilirsiniz.. Dilediğiniz zaman dilediğiniz class'dan lvl alabilirsiniz.. Tabiiki bu konuda çok detaya inmedim, kısıtlamları vs. var.

Diğer bir önemli konu ise Crafting School'lar.. Yine Adventure school'larında olduğu gibi Crafting School'larda da multiclass giderek farklı konuları öğrenebilirsiniz.. Bunun bir sınırı yok. Sizin sabrınıza kalmış..
Oyun içerisinde hiçbir item NPC'lerde satılmıyor, satılan herşey başka player'ların yaptığı itemlar veya drop'lar..

Crafting ile yapılabilecekler inanılmaz..

Gelelim en etkileyici özelliklerden birisine.. Housing.. Community

Diyelimki X şehrinin dışında bir alanı gözünüze kestirdiniz, alanı satınaldınız. Üzerine ev yapmak istiyorsunuz.. Gerekli Crafter'ları tutmanız lazım.. Marangozu, Taş Ustası vs. bunların kullanacağı aletleri yapması için Tinker'ı vs. vs. Sonunda kendi evinizi yaptırıyorsunuz..

Mesela bir süre sonra yanınıza komşular gelmeye başladı, o alandaki evlerin sayılarında artış olmaya başladı, bir süre sonra etrafta NPC'ler çıkmaya başlıyor onlar da kedi public house'larını yapmaya başlıyorlar ve bu şekilde hiçliğin ortasında yeni kasabalar oluşmaya başlıyor.

Diğer bir olay ise, mesela eski kadim hede hödö madenlerini undead'lerden kurtardıktan sonra crafter'lar ve Adventurer'lar Quest düzenliyip o alandaki eski binaların tekrar inşası ve madenlerin tekrar crafter'lara kazandırılması için terekli ekipmanların baştan inşasına başlıyorlar.. 100'lerce insan çalışarak kaleleri, maden eritme tesislerini, guard post'ları vs. yeniden inşa ediyorlar ve o alanlar, eskiden kötü güçlerin elinde olan alanlar yerleşime açılmış oluyor..

Oyun henüz yeni olmasına karşın her hafta patchler geliyor ve yeni özellikler ve yaratıklar, alanlar vs. ekleniyor.. Ağırlıklı olarak bir crafting oyunu, para kazanmak için bir mesleğinizin olması lazım, maceracı olarak yine para kazanabilirsiniz ama ne kadar karın doyurur bilinmez..
Insanların sürekli olarak yardımlaşması gereken bir oyun, ekonomik dengeler üzerine kurulu olduğundan bir taş ustasının madenciler ile anlaşıp onlara istediklerini yapmak karşılığında maden toplatması vs. gibi iş anlaşmaları, yardımlaşmaları vs. sürekli olarak yapılıyor.

Oyunun üreticileri Artifact ve ATARI.. ATARI imzası gerçekten beni şimdiye kadar hep tatmin etmiştir, şu anda da tatmin etmekte.. Sürekli olarak çalışmaları ve oyunun geliştirmeleri, zaten şu anda ucu yok gibi görünen olanakların her geçen gün daha da arttırılması bundan birkaç ay sonra çok daha fazla şey sonacağını, belki 1-2 yıl sonra ise süper bir oyun olacağı sinyallerini vermekte...

ilgilenenler için
www.istaria.com
www.tazoon.com
horizonsvault.ign.com
hz.warcry.com

bu adreslerden inceleyebilir, grafiklere, ss'lere guide'lara vs. bakabilirsiniz..[signature][hline]
MS / Linux System Admin, Backbone Administrator, VoIP Technician, NooBie C# Developer , ex pisikopat
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA

Sosyal ağlarda paylaş

Aslına bakarsanız, bende henüz Horizons dünyasında yeniyim, daha keşfetmem gereken öğrenmem gereken o kadaaar çok şey varki, o nedenle yukarıda yazdıklarım oyun ile karşılaştırıldığında inanılmaz yüzeysel..

2 yıl UO 2 yıl DaoC oynadıktan sonra ister istemez bir oyunda nelere dikkat etmeniz gerektiği, oyunun nerelerde tıkanabileceği, nerelerin çok daha ileri taşınabileceğini görüyorsunuz. Daoc'u bırakmamın nedeni buydu, crafting açısından da class açısından da tamamen tıkalı bir oyun, 50 lvl veya 1000 crafting boyunca seçtiğiniz yolda ilerlemek zorundasınız. Tamamladığınız zaman da yaptıklarınız tamamen monoton bir görev haline geliyor. Yeni class'lar açmak, yeni karakterler yaratmak zorunluluğu hissediyorsunuz.

bu nedenle şu anda daoc oynayan arkadaşların hemen hemen hepsinin 2-3 belki 5 tane lvl 50 char'ları var. tek char ile yetinemedikleri, sıkıldıkları için..

Horizons böyle değil, yeteri kadar sabırlıysan bir karakter üzerinde herşeyi öğrenebiliyorsun..

Şimdi biraz lvl sistemi ile ilgili olarak detaya ineyim, daha iyi anlaşılması için..

Şimdi mesela warrior olarak adventure hayatınıza başladınız. 10 lvl boyunca warrior olarak kastınız. sizin Adventure Rating denilen bir puanınız var bu puan 10 lvl warrior için 10. Yani sizin lvl 10 civarı yaratıklar ile savaşmanız lazım ki iyi exp alabilesiniz.

Yanına lvl 10 cleric yaptınız, 10 warrior + 10 cleric oldunuz Adventure rating'iniz 12 oluyor ama active lvl'ınız 10.. Bu durumda savaşmanız gereken yaratıklar lvl 10'da lvl12 yaratıklar oluyor, combat biraz daha zorlaşıyor.. ama diğer class'ınız doğru bir seçim ise diğer class ile birlikte gelen ek özellikleriniz size avantaj sağlıyor..

Tabii düşük level'larda çok büyük bir fark yok ama ileriki level'larda tabiiki aradaki fark açılıyor ve yardıma ihtiyacınız olmaya başlıyor.

Oyunun sistemi çok iyi düşünülmüş..

Gelelim crafting ile ilgili birkaç detaya..

Mesela diğer oyunlarda olduğu gibi crafting konusunda hammaddeleri al git yap şeklinde bir sistem yok..

Herşeyden önce her item için gerekli olan bir formül var. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız yapamazsınız. Bu nedenle gerekli formülleri bularak / satın alarak formül defterinize işlemeniz gerekiyor. Bir item için gerekli olan formül'ü bulup formül defterinize işledikten sonra artık o item'ı hammaddeler olduğu sürece yapabilirsiniz.

Büyüler de aynı mantık ile işliyor. Lvl aldıkça sadece yeni ability'ler kazanıyorsunuz, büyülerinizi kendinizin bulup büyü defterinize işlemeniz gerekiyor. O nedenle gerekli büyüleri bulamazsanız ne kadar lvl alırsanız alın ezik bir karakter olabilirsiniz.

Bu itemların hiçbiri NPC'lerde satılmıyor, o nedenle diğer oyuncular ile sıkı bağlar kurmanız ve iyi ticaret yapmanız gerekli. İyi bir sosyal yapı içerisinde sağlam arkadaşlar edinerek ilerlemeniz lazım.

Şimdilik Horizons dünyasından aktaracaklarım bu kadar ileride daha fazla bilgi veririm.[signature][hline]
MS / Linux System Admin, Backbone Administrator, VoIP Technician, NooBie C# Developer , ex pisikopat
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA

Sosyal ağlarda paylaş

Bır oyun ancak bu kadar ıyı pazarlanbılır :)

Hemen araştırmaya geçip, üye falan olup oyuna başlıyorum. Çok canım çekti.

Tam da projemin ortasında, eh be. :)[signature][hline]There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't..

-EE
Unix/Linux Sys. Adm., Security Prov., Programmer, IT Depart. PM

Google Search : "Türkiyenin en iyi hosting firması"
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ne kadar ekmek o kadar köfte.. Daoc fln da aynı fiyat..

Hakkat horizons'dan para fln talep edeyim sizin oyunun TR bacağı reklam pazarlama işleri ile anlaşma fln..[signature][hline]
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA

Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
bayramdan sonra bende sipariş vermeyi düşünüyorum 5 10 kişi başlayakda horizons bölümü açalım paticikde :) Getirenler nerden getirdi bide hangi siteden[signature][hline]Você Cría Os Mundos Que Nós Os destruímos
Virus,SatanixVirus,Satan-Virus,Virus-Satan,Satanix.
Trex DragonSlayerz Paladin of alb/exc
Viru Jan-Tiran BH of the Ecl The solo

[Bu mesaj Virus tarafından 28 January 2004 17:09 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bunun CD sini getirmek 30 pound a patliyormus.. Olmadi 2 CD birden siparis verelim, shippingten yirtalim ?[signature][hline]There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't..

-EE
Unix/Linux Sys. Adm., Security Prov., Programmer, IT Depart. PM

Google Search : "Türkiyenin en iyi hosting firması"
Sosyal ağlarda paylaş

ben de 2 yılı aşkın bir mmorpg oyuncusu olarak butun guncel online oyunların imkanım doğrultusunda oynamaya çalıştım başlarda ultimayı nebulada free olarak oynayarak geçirdim zamanıma ve lise 2 yılımı bu oyuna feda ettim ve hi çde pişman değilim ultima her zaman için bir yapı taşı olmuştur ve olacaktır... daha sonra darka age of camelotu satın alıp oynama fırsatı buldum fakat ultimadan daha değişik bir yapısı vardı ve level atlamak çok zahmetli olduğu için ve grup bulmakta zorlandığım için 2 ay oynadıktan sonra bıraktım daocu daha sonra ultimayı osi de oynamaya başladım 2-3 ay kadar da oside ultima oynadım fakat gerek lag durumu gerekse gene takılacak birileri olmadığı için onu da bıraktım şimdi ara sıra star wars galaxies oynuyorum fakat o da aynı sonuçta takılcak birileri olmadığı için sıkılıyorum bir sure sonra dağ bayır tepe koşmak bayıyor... ama gene de sonuç olarak bu oyunlar bana single player oyunların oğrettiği şeylerden çok daha fazlasını oğretti bu yuzden bu oyunlara harcadığım zaman ve para için hiç bi zmn pişman olmadım heralde de olmam bundan sonra da world of warcraft ın çıkmasını bekleyecem şansımı bir kes de o oyunla denerim ama gene heralde aynı şey olur sonuçta takılcak bi grup olmadığı zaman zor ama bunların dışında bir mmorpgyi her zmn single player oyuna tercih ederim...[signature][hline]Master and Commander
Captain Lucky Jack Aubrey
Elrohir Bo'acca Eclipse
Sosyal ağlarda paylaş

Sharky'ye açıklamıştım özelden, bir de buraya yazayım..

Ben oyunun Gameloaded.com'dan getirttim..

shipping dahil 31 pound tutuyor. 1 hafta içerisinde geliyor. TR'ye yolladıkları için gameloaded'ı tercih ettim.

Amazon'dan 24 pound'a alabilirsiniz, fakat Amazon direkt olarak TR'ye yollamıyor, ufak bir trick yapmanız gerekiyor..

Trick :

Adres kısmında her satır sonuna TURKEY diye yazıyorsunuz, en son country kısmında Germany diyorsunuz.. adres pakete

hede hödö sokak TURKEY
bla bla mah. TURKEY
48/6 XXX Istanbul TURKEY
GERMANY

şeklinde yazılıyor..

Paket haliyle öncelikle Almanyaya gidiyor, Alman posta idaresi bakıyor pakette Germany yanlış adres Türkiye, onlar sana yolluyorlar..

Tabiiki riskli, biz şu ana kadar yaklaşık 30 oyun fln getirmişizdir bu şekilde ama uzun sürüyor gelmesi.. 2-3 hafta bazen 1 ay

Karar sizin Gameloaded'dan verdiğim sipariş 6 gün sonra elime geçti..[signature][hline]
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA

Sosyal ağlarda paylaş

thalicik yannış yazmış sanırım www.gameloaded.co.uk olacak sitenin adresi (.com var mı bakmadım ama yoktur heral =)
horizons ı deli anlatmışsın valla helal olsun. tam da ben dün everquest e başlamışken yapmıycaktın bunu bana bühühüheee!![signature][hline]Oski lvl50 The Hero Gayzerker RR4+
Excalibur - Non-Guild | Hibernia / EU
Dogan lvl50 The Bard RR3+
Excalibur - Celtic Fist | Hibernia / EU

unity100, 01 November 2003 14:23 tarihinde demiş ki:
multi media online ROLEPLAYING game. diyor. multimedia online PLAYER VS PLAYER game demiyor. degil mi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Gameloadeddan bayram sonrası sipariş vermeyi düşünüyorum kafamda cok soru var siteler yetmedi ehe oyuna başlayınca inşallah giderecem.[signature][hline]Você Cría Os Mundos Que Nós Os destruímos
Sosyal ağlarda paylaş

aha amma gaz verdim :)

WARNING

Ekran kartı Gforce 4 MX 400 altı olanlar 512 altı Ram'i olanlar oyun kasar haberiniz ola..

Min Gforce2 MX 400 istiyor ama o kart ile çık kasıyor, Gforce 4 MX yaptım çok rahatladı..[signature][hline]
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA

Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Max 4kişi edebiliriz 4den sonrası genelde gümrüğe takılıyor bu sırada oyunun trainerlarını indirdim oldukça güzel fazla gaz oldum heh açıkcası savaş sisteminde geniş bir yelpazeye yayılıp ne istiyorsan al yap kardeşim demesi çok ii birşey bunun yanında crafting anlattıgın kadarıylan mükemmel herşeyi playerların yapması ve craftingde fazlasıylan birbirlerine bağlı olmaları çok güzel.[signature][hline]Você Cría Os Mundos Que Nós Os destruímos
Sosyal ağlarda paylaş

Dier bir dikkat çekici özellik ise, Dragon olarak oyuna başlıyabilmeniz, yüksek lvl'larda uçabilmeleri ;)

hın hın gaz vermeye devam ben :P

komedi ama alalı 1.5 hafta oluyor daha sadece 3 gün oynıyabildim :P işlerin yoğunluğundan[signature][hline]
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA
There is no darkness, only ignorance..

Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Trailerları kesinlikle izleyin özellikle herkesin savaştığı ve dragon Trailerını oldukça güzel zaten dragon olabilme olayı beni bağladı gerçi tam olarak bilmiyorum yani her ırk birbirinlen iyi geçinme olayı vamrı yoksa bazı ırklar dışlanıyormu.[signature][hline]Você Cría Os Mundos Que Nós Os destruímos
Sosyal ağlarda paylaş

Her ırk birbiri ile iyi geçiniyor, ama oyunu örenmeden dragon olmak önerilmiyor, onların herşeyi farklı, trainer'ları skilleri, crafting schoolları, item'ları vs.[signature][hline]
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA
There is no darkness, only ignorance..

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...