Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Warhammer 40k Dawn of War 2

aktiftablet

Öne çıkan mesajlar

Venator said:

Ee, ilk ve ikinci oyunda "Human" yoktu "Alliance" vardı.

Human dediğimiz her zaman alliance dı. Her zaman insan + dwarf + gnome + elf vardı orduda. Bütün oyunlarda yani.

Venator said:

Orclar onurlu falan değildi,

Evet şeytanlar tarafından beyni yıkanmış, liderleri çürütülmüş adamlardı 1 ve 2nin büyük bir kısmında. Öyleyken WHnin neyinden çakmalardı?

Venator said:

şu andaki orclar ile warhammer arasında bağlantı olmadığını söyledim zaten. War3 yazılmadan önce hiçbir hikaye yoktu ki...

Töeah yapma etme. Baya baya hikayeleri vardı wc1 de olmasa bile wc2 de.

Venator said:

Eheh ayrıca, ilk Warrcraft oyunun aslında Warhammer oyunu olduğu ama Games Workshop'ın son anda anlaşmadan çekildiği için oyunun isim ve konseptinin değiştirilerek Warcraft: Orcs and Humans adında çıkarıldığı gerçeği de var.

öeah bunu ilk defa okudum. Kaynak verebilirmisin acaip merak ettim.

Venator said:

Başka örnekler vereyim: Tech goblinler ve gnomelar. Griffon riderlar. Wolf riderlar. Büyüler ve ilk iki oyunun sanat stili. Warhammer genresi ile alakanız varsa gayet de benzerler. Warrcraft 3 ile blizzard kendi yolunu çizdi.

tech goblin diye birşey ilk defa duydum ama gnomelar ezelden beri o konseptedirler. WH kimden çalmış ona bakmak lazım o zaman. Büyüler aşırı generic şeylerdi. Bir yere bağlamak çok komik. Griffon rider başka bir yerde görmedim, doğrudur. Kurt süren orc zilyon fantasy kitabında vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

kurtları goblinler sürer warhammerda bikez tırt bir binektir, kurt süren orc mantığı zaten lotr'a dayanır.

büyüler cok generic, en trademark büyüleri bloodlust, öle bişi warhammerda zaten yok.

griphon rider tümüyle alakasız warhammerdan.

warhammerda tech ci goblin yok, gnome zaten yok.

artwork yine alaksız.

warhammer genresiyle gayet alakalıyım, ama warcraft warhammerdan cok baya alakasız
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm direk unite isimleri vereyim mi teker teker bulduklarımı :)

uniteler

Warhammer: Dwarf Gyrocopter

http://store.miniwargaming.com/product/warhammer-dwarfs-dwarf-gyrocopter.html

Warcraft 2: Gnomish Flying Machine

Warhammer: Griffon Rider

Warcraft 2 : Gryphon Rider

Yani, protosseldar; zergtyranid konusunda da örnek verebilirim, ama hepsi sizin çıkıp da "hayı o aslında öyle değildi" diyebileceğiniz şeyler, ki GW zamanında blizzard'a yapışmamış ise nedeni budur. Adamlar çakallar çünkü farklılıklar da koymuşlar. Dragoon aslınd dreadnought ile aynı konsept ama 2 ayaklı değil 4 ayaklı falan. Dark eldar -> dark protoss falan vs vs. Yani şimdi oturup savunacaksınız, iyi yani savunun sonuçta blizzard fanboy olduğunuz için normal garipsemeyecem :)

Grafik benzerlikleri yok diyorsanız hakkaten "nası yani?" diyorum. Space marine ile sc marine aynen kopya grafik olarak. LotR'daki ve dnd'deki "mal" orc kavramından uzak olarak, iki war oyununda da orcların zırhları gayet benziyor. Yani siz inkar edebilirsiniz "hayır benzemiyor" diye, ama gayet de benziyor :)

Sonuçta, blizzard çaldı mı evet bence çaldı. Sonuçta kendisi çıkıp da orjinal bir hikaye uydurdu mu uydurdu. Oyunun oynanışını iyi yaptı mı, yaptı.

Ben de blizzard'ın oyunlarını severim, ama lore konusunda iyi bir firma değil kanımca. Anlattıkları hikayelerin temaları hep aynı aynı ( bir bilgisayar oyunundan ne bekliyorum değil mi pey pey sorun bende, çok daha güzel senaryolu oyunlar olmasına ve de çıkmaya devam etmesine rağmen ), karakterler hep benzer: arthas vs kerrigan, tassadar vs furion.

Irkların temel felsefeleri bile aynı: heryeri plague ile swarm eden undead ölenleri psişik güçler ile kaldıran ve kontrol eden lich king vs zerg ve psişik güçler ile yeni türleri swarm'a katıp asimile eden psişik olan onları kontrol eden overmind; dünyanın eski koruyucuları night efler, evrenin koruyucuları protoss (not: itiraz etmeye hazırlananlar için, ilk oyunda protoss xel'naga'dan sonra bir sürü ırkı koruyor potansiyeli olanlara destek veriyor, zerg ile terranların arasındaki meseleye karışmasının da nedeni bu, insanları koruyup zerg'ü elimine etmek).

Neyse, çok uzun oldu ama, özet olarak blizzard lore konusunda şahsıma göre yapamıyor olmuyor. Ne yalan söyliym, 15 yaşındayken ben de çok severdim ama bilim kurgu&fantazi edebiyetının iyice içine girdikçe tatmin etmemeye başladı beni. Sonradan warhammer ile 40K ile tanışınca, benzerlikleri görünce iyice mantıklı gelmeye başladı. Yani, sonuçta farklılıklar var; ama önemli olan o farklılıklar değil. Önemli olan, blizzard'ın o fikirleri almış olması. Ölmek üzere olan space marine'lerin dreadnoughtlara kapatılması fikrini alıp da bunu goliath'a uygulamadılar tabii ki (gerçi goliath da hafiften cybernetic'dir ama neyse), gidip protoss'da dragoon'a uyguladılar.

Tabii ki gidip de goblin rider'ı lap diye koymadılar warcraft'a, bunu yapsalar hemen avukatlar kapılarına yapışırdı. Tyranidlerden uniteler alırlarken bunu hemen "ama alien filmleri de böyle, starship troopers da hatta bu tip uzaylı çok" diyip yırtabileceklerini biliyorlardı. Blizzard'ın eski dönemlerindeki lore eksikliğini de düşününce, hak vermeden de edemiyorum. Şu anda ellerinde yetenekli insanlar var, orjinal ve detaylı lore yazıyorlar. Bu güzel, en azından diablo 3'te güzel bişeyler görebiliriz. Ama eskiyi esgeçmeyelim.

Edit: resim hatası
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında, gecenin 3ünde kitap okumaktan sıkılmışken bayağı uzun bir cevap yazıyordum ama yukarıdaki post'umu ve geçmiş son 2 sayfayı tekrar okudum düşündüm ve Sam'e katılıyorum. Uğraşmaya değmez, fikir farklılığı olarak alalım.

Ayrıca, ad hominem diyorsun ama allah aşkına paticik'teki postların yarısı zaten ad hominem olduğu için mantık'a bu kadar gireceğimizi de düşünemiştim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
sc nin konsepti warhammer 40k dan gelmektedir. insanlarla orclari uzaya koyarsak ne olur muhabeti de burdan geliyor inanmayan sözüme gitsin artanis'e 6-7 kez sol tiklasın anlar.(gerçi orada söylediği warcraft'a gönderme ama nese işte)

de daha önemli bişi var ki sc 2 ile dawn of war 2 bakalim ne kadar kapişacaklar? total anhilationun başina gelenler umarim bu oyununda başina gelmez.görsel olarak dawn of war daha iyi gibi ama sc 2 de çok hizlanmiş birinci oyuna göre ok end of brifing.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmiyorum fark ettiniz mi ? Terranlardaki bir uçan birim, pilotu kadındı :), Alien 2 filmindeki gezegene iniş sahnesindeki, gemiyi kullanan kadın pilotun 2 tane repliğini kullanıyor.

Zerglerin bir ünitesini hep aliena benzetirdim zaten, herhalde oyun yapımcılarıda alien fanı olsa gerek.

Yurtda starcraft oynadığımız dönem hemde bol bol :), arkadaşın alien 2 yi izleyelim önerisi ile, kadın piloyun repliklerini duyunca oha olmuşduk :).

Herhalde herkes biliyordur :) bilmeyenler için paylaşayım dedim.

"we are in for some chop"
"in the pipe five by five"

Ekside buldum replikleri.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
RTS dışında genel olarak da SC2 ile kapışacak bir oyun henüz ufukta yok. Game of the year 2009 cepte.

sc2 1/3 patlama emaresi gösterdi sömürology kararıyla, orijinal oyun "THREE COMPLETELY DIFFERENT RACES IN ONE GAME OMG" diye kendisini pazarlarken 10 yıl sonra oyun başına tek ırk vermek aoc'da kendini ayağından vuran npc'nin hikayesine benzedi.
Sosyal ağlarda paylaş

starcraft 1 ile yariştirirsan evet rakipsiz oyun.. piyasa da olmayacak öyle bir oyun ama gel gör ki sc 2 bir sc 1 etmiyecek ondan ötürü de rakip olacaklar aynı şekilde total anhilation ile sc 1 de çok sağlam kapişmişti döneminde. ama evet sc her türlü ezecek çünkü sc yi oynayacak tayfa çok belli bende oynayacağım zaten. yalnız şey rakip olsun sc 2 ye hatta bissürü alternatifi olsun ki blizzard ehh nasilsa piyasayi domine ettim ne yapsam satarim muhabetine dönmesin gene hatirlarsin ki starcraft o strateji oyunları furyası içinden sıyrıldı. öyle bir ortam gene olmalı ( olmaz artık da rekabet sc sevenlerin işine gelir. bkz wow daki arena sistemi guild wars yapmasaydi olmicakti işte.)

bu ara starcraft repliklerinde baya sağa sola gönderme var..

sclegacy.com dan repliklere bak istersen orada yaziyordu nereye gönderme oldukları da ok.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
RTS dışında genel olarak da SC2 ile kapışacak bir oyun henüz ufukta yok. Game of the year 2009 cepte.

Warhammer güzel bir alternatif sunuyor, o da iyi oyun/seri.

Yanlis...

Blizzard 2009 da kendini en zorlayacak ekiple mucade edicek..THQ-Relic..Bir cok oyuncu,yazar,uretici, company of heroes un simdiye kadarki en iyi strateji oyunlarindan biri oldugunun farkinda ve dow2 de bu stratejik yapi daha da gelistirilmis ve inceledigim kadariyla warcrafttakinden cok daha iyi bir hero gelistirme olayi ile eklenmis durumda..Zaten hikaye,atmosfer vs gibi kulturel kisimlarinda starcraftin warhammer evrenine karsi hic bir sansi olmadigi frp-rpg ile ilgilenen iki uc kitap okumus herkesin hem fikir olacagi biseydir zaten oyunlar ciktiginda gorucez..strateji konusundaysa wcg ye 2 oyun ekletmis bir firma tabiki favoridir ama 'cepte' kelimesi kullanan binlerce strateji severin dow2 yi gorunce ' g.tte 'patlayisi izlenmeye deger olucaktir.

Bahsettigimiz sey bethestanin f3 yada ea in ra3 u degil..cikardigi her oyunda kitle elde etmis orjinal bi ekip ve belkide ilk 3 te denebilecek bir kurgu senaryo..

neyse d3 ve f3 basligina donmeden rica ediyorum w40k basliklarina dokunmayalim cop atmayalim..

Adamin asabini bozmayin:D
Sosyal ağlarda paylaş

SC ile hiçbir oyun kapışamadı. Total Annihilation sadece iyi bir oyun ve iyi bir alternatifti. Hiçbir zaman rakip olabilecek seviyeye gelemedi çünkü SC çok iyiydi ve battle.net vardı. Aynı zamanda bugün geçmişe dönüp en iyi RTS örneklerini sayarsak en iyiyle kapışmayı bir kenara koyuyorum ilk 5'e girmez. Bunu oyunu gece gündüz oynamış belki de gönlünde ilk 5'e sokabilecek biri olarak söylüyorum, dost acı söyler. :)

Öte yandan Company of Heroes bu ilk 5'e girer. Relic iyi işler yapıyor ama Starcraft'dan bahsediyoruz. Unutmazsam seneye "ben demiştim" demek için bu konuya geri döneceğim. :P
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada, baya bi company of heroes oynadım relic serverlarında, ladder madder kurcaladım biraz,

gercekten iyi bir oyun, oyuncuyu zorlıyan iyi oyuncunun fark yaratabiliceği bir oyun. Micro ilk basta gözüktüğünden cok daha önemli, makro ise biraz daha az. Acıkcası görmek isterdim COH'u wcg de. Coh oynadıktan sonra soulstorm cok odun gelmişti bana acıkcası, cok daha yavan bir oyun dow şu haliyle, squadların ai'ı pathingi kötü ve nedense düzeltmediler kac exp cıkartıp veya düzeltemediler.

CoH'la keşfettikleri cok güzel detaylar var, bi kısmını acıkcası sc2 dede görmek isterim, eğer bunları dow2 ye adapte edebilirlerseki ediceklerini iddaa ediyorlar, karşımıza mp acısından baya sağlam bir oyun cıkabilir.

bu arada son okuduğumda, dow2'nın mp si sp si baya farklı gameplay'e sahip olucak.

MP olarak SC2 ye rakip olmasını beklemiyorum acıkcası, single olarakda... düdük uydurma chapter yerine space wolves tur white scarstır biraz delikanlı chapterları oynuyor olsaydık, bir şansı olabilirdi. Tabı o şansta SC2'nın son cıkan cinematiği karşısında eriyip giderdi o başka.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...