Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

08.03.2008 Çağlayan Cumhuriyet Mitingi

Voys

Öne çıkan mesajlar

Sir@
Şimdi şöyle birşey var. 6 Ok'tan sapmadığın sürece ülkeye her özgürlüğü getirebilirsin. Ama eğer 6 Oktan biri zarar görüyorsa insanların yaşam biçimlerine karışırsın. Çünkü her Türkiyelinin yaşama amacı Atatürkün 6 Okunu yaşatmaktır.

Ama sen ben Kemalist,Türkiyeli değilim benim için insanların özgürlüğü, insanların hakları ön planda diyorsan
Bunu aksini ancak karşı devrimle gerçekleştirebilirsin. Yapın devriminizi yıkın Anıtkabiri istediğiniz kadar özgürlük getirin, istediğinizi ilan edin.

Ama bu ülke Atatürkün 6 Okuyla yönetiliyor yasalarlada bunlar belirli ise istediğinizi yapamazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
cezasını bu suçlara bulaşmayanlardan çıkarmak adaleti sağlayacak mı?

sir bu lafı özellikle "yeni şafak kitlesi"nden duyuyorum.

"geçmişte yaşanan hatalar, özgürlük isteyenlerin üstüne yüklenmemeli"

tamam uzaktan bakınca gayet hümanist bir laf gibi gözüküyor.

ancak geçmiş olaylarla birlikte düşününce,
o yakıp yıkan, katleden insanların yürüdüğü yoldan yürüyorlar aynı şekilde.
onlar gibi yakıp yıkmıyor olabilir, türbanı "özgürlük" altında savunuyor olabilirler.

ancak aynı yoldan yürümeleri, o eski olayları çıkartanların hedeflerini ve yöntemlerini desteklediklerini gösterir.

hani sürekli madımak örneği veriyoruz, belki geçmiş olmuş bitmiş tarih gibi gelebilir bize,
ama çok yakın zamanda malatya katliamı yaşanmıştır.

"türban bir özgürlüktür" diye çıkıp savunan kişiler,
-öyle amaçlamıyor olsalar bile-
bu kişilerin ekmeğine bal sürmektedirler.

ayrıca soruna karşı bir soruyla yanıt vereyim.
şimdi çıksam ben televizyonda mesela, nazilerin yaptıklarını yapmadığımı, bu yüzden nazilerin yaptıklarından sorumlu olmadığımı, ama nazi ideolojisinin bir özgürlük olduğunu, bu yüzden nazi şekilde yaşamamın yasaklanmaması gerektiğini iddia etsem,
karşılığında ne derdin, ne düşünürdün sen?
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
kemalizm insanların hak ve özgürlükleriyle çelişiyosa kemalist değilim evet.

sadece kemalizm değil, hiç bir ideoloji, hiç bir devlet düzeni %100 özgürlük sunmaz bireye.

"türban özgürlüğü" uğruna %100 özgürlük, %100 serbestlik savunuluyor.
ancak türban özgürlüğünü savunanlar bile böyle birşeyin asla mümkün olmadığının bilincinde.
sadece hedeflerine ulaşıncaya kadar bunu görmezden gelmeye çalışıyorlar.

ister şeriat devletine git, ister demokratik özerk devlete git, ister sömürge devletine git, ister komunist devlete git, ister emperyalist devlete git, istersen herhangi bir cumhuriyete git,
hiç bir devlet biçiminde %100 serbestlik olmaz, böyle birşey mümkün değildir.
böyle birşey zaten anarşidir, anarşik devlet düzeni olmaz, o devlet ayakta kalmaz, kaos çıkar, yıkılır.

"özgürlük" ve "serbestlik" kelimeleri artık anlamını yitirmiştir. %100 özgür olmak istiyorsan dağa çıkıp tek başına yaşamak zorundasın.

ancak "devlet" düzenine girdiğin an, "özgürlük" ve "serbestlik" terimleri şuna dönüşür:
"hürriyet".

hürriyet'te senin özgürlüğün iki şeyle sınırlandırılmaktadır
1- bir başkasının özgürlüğünün sınırı
2- devletin yönetimi

yani devletin sana sunduğu hürriyet sayesinde çıkıp "bakın ben çok özgürüm" diyerek
1- insanları öldürmek, hırsızlık yapmak, maddi zararlar vermek
2- devletin senden istediği vergiyi ödememek, devletin sana verdiği cezadan kaçmak
gibi faaliyetlere giremessin.
çünkü dediğim gibi devlet düzenlerinde tam bir özgürlük olmaz. hürriyet olur. özgürlük üzerinden değil, hürriyet üzerinden konuşmak gerekiyor bu yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam zaten türbanlılar da üniversitede çalışamıyor giriyor,hizmet alıyor aynen devlet dairesi gibi.

ayrıca üniversiteler devletten bagımsız olmalıdır,bizim üniversitelerimizde devletten bagımsız sayılabilir.
demek istedigim üniversiteler devlet dairesi degildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:
Ramazanda oruç tutmuyor diye dayak atan zihniyet, neden türban yok diye eve hapseden ağabey, eteğin kısa diye kezzap atan zihniyet karşı olan şeyler o maddelere.
abzocum, uzun uzun açıkladım ben bunu bi önceki sayfada 1500 post atarak da, aynı başbakan hazretleri gibi işine gelenlere cevap verme durumu mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

aihm nin kararı bu: http://www.sabah.com.tr/2005/11/11/gnd104.html

hani "first lady" hazretlerinin gittiği aihm nin. gerçi o sonra kocasına dava açmış olunca çekti davayı ya neyse.

son olarak, bu hükümet samimi olsa, yaklaşık bir aydır doğan grubu gazetelerinde çıkan hastanede türban, okulda türban, otta türban bokta türban görüntüleri hakkında birşey yapmaz mıydı ?
Sosyal ağlarda paylaş

türbana neden hayır?
büyük ihtimalle sayın baykal laiklik elden gidiyor der yine.
ancak akp'nin her hareketinin bence abd'nin neo-liberal politikasıyla ilgisi vardır.
türban meselesiyse neo-liberalizmin gericilik tabanındaki halidir.ayrıca inanıyorum ki neo-liberalizmin amacı laikliği yok etmek değildir hatta laiklik umurlarında değildir.neo-liberalizm kadınlarımızı salt mal olarak görür ve o şekilde kullanmayı amaçlar.ve başörtüsü kim ne derse desin kadını evine daha çok bağlayacaktır (ya da bana öyle geliyor).bu da neo-liberalizmi hedefine bir adım daha yaklaştıracaktır.

türbana bu yüzden hayır denmeli denilecekse.geçen seferki gibi kahrolsun şeriat tezahüratları kimseye inandırıcı gelmeyecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...