Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni deniz akvaryumum.Zor oldu güzel oldu.

Reumer

Öne çıkan mesajlar

teşekkürler herkese :)
valla bakımı cidden zor
protein skimmer diye bi alet var sudaki proteini topluo falan onu temizliyosn 2 guunde bir yani boyle bir koku olamaz afedersiniz insan dışkısından bile daha çok hoslanırım koklarken lol

bu daha mercan falan eklemediğim halim.omurgasızları bi ekleyeyim o zaman asıl güzel olcak tabi birazdaha zor olcak :)
mesela resimlerin sonunculara yakınında ib tane mantar resmi var onlarda güzeldir açınca :)
Sosyal ağlarda paylaş

Topiği yeni farkettim, hayırlı olsun dev akvaryumun.
Remora yanılmıyorsam parazitle besleniyor diğer büyük balıklar üzerinde yaşayan o yüzden normal yemleme sorunları yaşayabilirsin.

Normal cycle dönemi bitti mi yoksa balıklarla beraber mi aşmayı düşünüyorsun. 3-4 ay sonunda normal denge oturuyor yani her an bir yosun patlaması yaşayabilirsin. Benim nanonun yosun dönemi daha geçen hafta tam olarak bitti :)

Balıklar sağlıklı görünüyor, nerden aldın?
Kullandığın malzemeleri yazar mısın yani PS ne marka, dalga motorları falan kaçlık gibisinden.
İstersen sump için biraz cheato var elimde verebilrim. Phosfat ve nitrat derdine yardımcı olabilir eğer refugium planın varsa.
Bİrde R/O fitlresi olmadan o kadar büyük akvaryum cidden yosun işkencesine dönebilir yani damacana sular her ne kadar nitrit nitrat yok da dese içinde illaki oluyor ve bir sürü başka şeyle birlikte.
Bir arkadaşımın senin akvaryum boyutlarındaki tankının bir fotosunu ekledim bikir verebilir bazı şeyler için.
Fotolar titrek nedeni resimde görünüyor :)

Sosyal ağlarda paylaş

Selam Abso sağolasın :)

Ya canlıları biraz erken ekledim 3 4 hafta geçtikten sonra ama yapcağım pek fazla birşey yoktu çünkü eski akvaryum artık çok feci bir durumdaydı :)ki zaten bi 2aya yaklaşıcak artk ilk çalışmaya başladığı günden beri .Yosun problemi oldu ve bitmek üzere ilk kuruluşta oluşması doğal olan.

Valla refigium yakında kurucam boyutlarını falan aşşağıdaki kısmı falan ayarlıyorum şimdi o zaman çok iyi olur teklifin :) Otomatik su ekleme ünitesi falanda hazırladığım için ikisini beraber yapmak istiorum aşşağısıda karmaşık olmasın diye.

Marklara gelince aydınlatmadan yukarida bahsetmiştim zaten. PS olarak 1 tane aquamacro 350p var bi tane 150p var.150p eski ama oylesine koydum ama PS konusunda yetersiz o yüzden ATI bubble 250 alıcam fiyat araştırması yapıyorum şimdi..o gelince 350p ve atiyi kullanıcam ki ikisi yeter ikisini birbirini etkilemiycek şekilde yerlerini falan ayarladim

Dalga motorları seio 2 tane 6000litrelik var M1500 modeli ama pek memnun diilim..bi kaç arkadaş resun wavemaker 15.000 liklerle DIY bi sistem yaptılar wavebox yaptılar aktinik içine koyarak falan "resun wavebox" diye youtube da arat gorursun onun gibi yuksek dalga yapıcak bi sistem hazırlıyorum simdi 3 tane 15.000lik resun wavemaker aldım ebayden geliyolar onlar gelsin o wavebox olayini yapmaya çalışıcam bakalm :)

simdilik 4 tane jagler ve sera 300w lik ısıtıcı var anca yetiyo :) yaza doğru bi soğutucu planım var ama bakalm oda klimalı olduğu için pek gerek kalmayabilir ama bakıcaz artık

birde kalsiyum reaktor alicam ama oda ayrı bi sorun bu boyutta bi akvaryum icin ama bakacaz artk.zaten onu almadan mercana girmiycem fazla

kafa motoru 9000 l/h lik haileanın motoru var. eheim falan filan dusundum ama bu boydaki akvaryumu kaldirmak icin bi 500 milyon falan eheim in o modelleri :D o yüzden biraz ucuzuna kaçtık o konuda :) goturdugu kadar gotursun bakalm

tuz red sea coral pro kullaniyorum 3 kova flan kullandık bi 2 kova daha aldm işte su değişimlerinde kullanmak için duruo kosede

onun haricinde suyu nestle damacanayla 4/3 unu falan kurduk ama hakkaten başka çare yoktu :) yani 2 ton suyu R/O dan çıkarmaya kalksak 1 ay falan surucektı :) zaten şuanda R/O cihazı aktif olarak çalışıyo su depoluyorum yeni eklemeleri onla yapıyorum ve aylık % 10 değişim dusunuorm onuda o suyla yapıcaz

hele su cycle donemini tam olarak atlatayım bide su degerleri iyice otursun ondan sonra mercanları eklemeye başlıycam. ki zaten 1 haftadır hergun hagen test kitiyle butun testleri yapıyorum ve herşey normal amonanak nitrit 0, nitrat<10, calcium 420lerde, PH 8.2 bi 1 ay sonra falan artık eklerim mercanları yavaş yavaş asıl o zaman güzel olucak insallah :)

balıklara gelince çoğu zaten benm eski akvaryumumda olan balıklar ve allaha şükür baya sağlıklı ve canlılar :) ama geri kalanlarıda Hakan Yıldız beyden(canlikaya.net) den alıyorum ve arada sıradada emekte karakolun orda bi akvaryum var ordan alıyorum ama ordakini sadece boyle çok farklı sevdigim bise olursa tercih ediyorum.canlikaya.net hem tanıdıgım ve yardımcı olan insanlar hemde endonezya ve simdi srilankadan basladılar getirmeye hemde ucuz getiriyolar ne biliyim memnunum yani tavsiye ederim.Hakan bey simdi bu emek show akvaryumun malzemelerini falanda satmaya basladilar sitelerinde yavaş yavaş açılıyolarda sanada tavsiye ederim.kendiside ankarada zaten ozelleştirme dairesinde ozel kalem muduru bi yandanda bu işi yapıyo :)
oyle yani :) baya yazdık ama kusura bakmyn akvaryum soz konusu olunca kendimi tutamayıp yazıyorum.:)

edit : bu arada remora parazitle beslenmiyo hayır kendisi kopekbalıgı paraziti diye bilinio hatta :) yemleme konusunda hiç sorun yaşaamadığım arkadaş kendisi..her hafta 4 5 tane japon balığını(1 damla iyota 8 dalma su karıştırdığım karışımı japon balığının midesine enjekte ediyorum şırıngayla) rahat rahat götürüyo..aradada mürene falan vermeye çalıştığım donmuş karidesleride götürüyo minik remoracım sağolsun :) ve aldığımdan beri mübala etmiyorum 7 8 ay olmuştur rahat bi 10 cm falan büyüdü :) 35 cm falan şuanda ki cidden zevk veriyo bana :)
Sosyal ağlarda paylaş

valla ustteki resmin aynısı zatnede buyuyunce alttaki gibimi oluyo bilmiyorm acıkcası :)

cunku gercegini sadece 1 yerde gormustum ankarada ondanda almıstım direk
baskada gormedim buyuk oldugu icin tercih edilmiyo herhalde cok

ama oylede olabilir baya benziyolar resimler ve olursada guzel olur acıkcası :)
Sosyal ağlarda paylaş

deniz akvaryumu süs olsun diye
1)mercanları katletmeyelim
2)hayvanları öldürmeyelim
3)doğayı harap etmeyelim

kaldı ki tatlı su akvaryumları da deniz akvaryumları kadar güzel olabilir.hatta daha da güzel olabilir bence.

deniz akvaryumunu süs edeceğinize o paraya dev bir lcd alıp aquaria tarzı okyanusta dogal ortamlarında live görüntüleri odanızın bi köşesine koyup izleyebilirsiniz. böylelikle ne doga katliamı yaşanır ne de hayvan.
Sosyal ağlarda paylaş

heh :) gosteririz tabi ayipsin :)

şaşmazda yerimiz var işyerinde akvaryum beklerim bi çayımızı içer gorursunuz :)

bu arada 1.5 metrede yaşar remora benm eski akvaryum 1.20 falandi iste onda yasiyodu ama bu akvaryumda coşuyo tabi o ayrı :)

bi sozumde fistana :)
abi haklisin yani o açıdan bakarsak tabiki ama ne biliyim yani benim abim yıllarca normal tatli su akvaryumu bakti hakkatten yani kucuklugumden beri herif bakiodu ve bi sure sonra hakkaten kendini tuzlu suya gecince cidden durduramiyosun yani tatli suyun bi sonraki adimi cidden tuzlu su.yani hakkaten bazi baliklari omurgasizlari gorunce cidden ben bunu besliycem diyosun

ve asıl işin baska yonude su.bu omurgasizlar gercekten bolunerek falan cogaldigi icin yada yayilarakmi demeliyim cidden insan apayri bi hisse kapiliyo.yani "simdi bikac tane xenia alicam 4 5 ay sonra 3 4 kayayi kapliycak buyuycek" diye dusununce insan cidden cok hosuna gidiyo.

ne bilyim bi yerden sonra hakkaten insan kendine hakim olamiyo.:)
Sosyal ağlarda paylaş

ben 1996 dan beri akvaryumculukla ugrasıyorum.
bende dediğin gibi deniz akvaryumu istedim zamanında yeterli imkanımda var deniz akvaryumu için ama tam alacak kuracak oldugum zamanlarda araştırdım ve işin gerçek yüzünü gördüm.
sene 2008 ve hala tatlı su'dan vazgeçmedim vazgeçmeyeceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

ama bak sende istemişsin bir aralar herne olursa olsun vazçemme sebebin bi şekilde istemişsin cazibesi yada ne bişeyi çekmiş senide
ha kurmamışsın vazçemişsin o ayrı.ama bulaşan bi kişide eminimi kolay kolay bırakamıo :)

etik olarak doğru diildir tabiki düşününce ama ne yalan söyleyim o kadar duyarlı olamıyorum bu konuda kendime engel olucak kadar :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...