Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerden Yeterli Süre Kaçmış Olanlara

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Fizban neden kıvırayım aynı fikirde olmadığım herşeye karşı fikrimi sunuyorum. Sanırım sizin orada karşıt görüştekiler linç ediliyor ha? Amacımız komunistlik tek tip insan diyorsanız bilemiyeceğim tabi...

Şöyle yapmazsan, böyle yapmazsan sonuçlarına katlanırsın demek bariz bir tehdit anlamı içermektedir. Uyarı anlamı içermesi için benim burada herkeze ana avrat küfür etmem, birilerine saygısızlık etmem kısacası forum kurallarına aykırı birşey yapmam gerekiyordu ki şu anda tam tersi bir durum mevcut bulunmakta. Birşey yazmadan önce daha fazla düşünerek, önyargılı olmadan yazarsan herkes için daha iyi olacak...
Sosyal ağlarda paylaş

Vatanseverlik ile bedelli ya da bedelsiz askerlik arasında bir bağ kurman yanlış olur. Bedelli askerlik çıkarsa eğer bir git teskere tarihlerinde bir bak bakalım o adamlar askerlik yaparak ülkeerine milletlerine ne kadar faydalı olabilirler. Ama o yaramaz dediğim insanların çoğu da o zamanı gelince gönülü giden askerlerin çoğundan önce gidecektir savaşta. Bunu bilmeden ayırt etmen çok zor.

Bu arada bedelli askerliği sanırım fazla bilmiyorsun biraz daha açayım sana. Bedelli askerlik 27 yaşını doldurup hala bir nedenle askere gitmemiş kişilerin 10,000 euro gibi bir rakam ödeyerek 60 günlük askerlik yapmasıdır. Tabii bu sadece varsıyımdır çünkü net gün sayısı 28-29 gündür. Bunun yararı çoktur. Birincisi ülkeye para girişi olur. İkincisi o kadar askerden 17 ay harcamadan kurtulunmuş olur. Ayrıca en az 28 yaşında olacak ve kırklı yaşlara kadar giden bu gruptan zaten bu yaştan sonra normal bildigimiz askerliği talep etmeniz sadece hayaldir.

Eğer söz konusu kanun 19 yaşı bile kapsayan her kes iin geçerli bir şey olsaydı şahsen ona ben de karşı çıkardım ama o yaştakilere çıkması bence çok da mantıksız değil.

Kabadayı denilen o kişiye gelince sen fazla dizi fim seyrediyorsun derim. Bence sen Kurtlar Vadisi ve Alacakaranlık dizilerine biraz ara vermelisin.

Yukarıda bir arkadaş da demiş ki "Türkiye de her isteyen üniversiteye gidebiliyor mu?"ve "parası ve ortaslama üstü zekaya sahip herkes bitirebiliyor mu?"
Cevap veriyorum: Evet.
Bugun Liseyi bitirmiş ortalama zekaya sahip ve çok parası olmasa da yılda 150-200 milyon gibi bir parayı üniversite eğitimi için harcayabilecek herkes üniversiteye gidebilir ve de mezun olabilir. Sadece bunlara sahip olması yeterli.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaş sınırı demen güzel olmuş. Gerçi kişisel menfaatler açısından bakmışsın olaya. Zaten 27 yaşına kadar askerden bir şekilde kaçan kişiler bu uygulamadan yararlanacak. Kısacası parası olan 27 yaşına kadar bir bahaneyle askerden yırtacak sonrada parayı bastırıp krallar gibi askerliği yapacak. Bunun tartışmasını yapmayacağım çünkü bunun böyle olacağını sen benden çok daha iyi biliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu bu kadar tartışılacak bir konu değil askerlik bence. Askerlerin yaklaşımı bildiğim kadarıyla şu, Genel Kurmaydan bahsediyorum askerlik yapanlardan değil, eşitlik ilkesine aykırı olduğu için bedelli askerliğe karşılar yani Kars'ın bir köyünden gelen bir arkadaşımda, İstanbul Etiler'de ikamet eden başka bir arkadaşımda askerlik yapacak, hemde aynı süre. Ve yine bildiğim kadarıyla komutanlarda farkında bunun verimsiz bir iş gücü kullanımı olduğunun. Daha iyi bir alternatif yaratılması lazım, ama şu anki sistem içerisinde eşitliği bozmadan bedelli olmuyor. Bu yüzden askerler bedelli askerliğe karşı.

Bu arada ordunun kendi içerisindeki geliştirme planlarına bakarsanız zaten kısa dönem er/erbaş, kadrolu er/erbaş, ve yedek subay miktarının azlatılması yolunda planlar yapıldığını görürsünüz.

Örnek: Jandarma GK'lığı 2010 yılına kadar tamamen profesyonel olmayı planlıyor. Jandarma azdır diyen arkadaşlara hatırlatayım, Kara Kuvvetlerinden sonra en fazla asker alan Kuvvet Komutanlığı Jandarmadır. Bunun sebei de artık dünyanın modern profesyonel ordulara geçmiş ve geçmekte olmasıdır. Yüksek teknoloji kullanabilen profesyonel askerler her zaman 1 - 3 ay eğitim almış başka meslek gruplarından gelen askerlerden daha başarılı olacaklardır. Sayısal üstünlüğün önemi azalmaktadır. Bu kadar büyük bir hazır ordu bulundurmanın stratejik anlamı kalmamaktadır. Bu sebeplerle bence vatani hizmet olarak tariflenen daha bir vatani hizmet olmalı. Üniversite mezunlarından öğretmen olarak, belki bir tür mecburi hizmetle faydalanılması daha iyi olacak, askeri eğitim almamalarına rağmen herkesin ülkesine faydası olacaktır diye düşünüyorum.

Açıkçası bedelli askerlikten daha temelli bir çözüme ihtiyaç var gibi geliyor bana. Bedelliden elde edilen gelir de tahmin edilen derecede büyük değil.

Saygılar.[signature][hline]Fui - Up & Coming Shade
Laimes - His Dumb Bot
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Evolution, 23 January 2004 01:32 tarihinde demiş ki:
...Şöyle yapmazsan, böyle yapmazsan sonuçlarına katlanırsın demek bariz bir tehdit anlamı içermektedir...

lol sen direk "internet delikanlılığı" olarak alıyorsan olayı sende var sorun, bende değil kusura bakma.

Sonuçlarına katlanacaksın derken kastettiğim bence çok açık; insanları direk ucuz sloganlarla "korkak vatan haini" yaparsan sana ters cevap verildiğinde "aa niye böyle oldu" dememesini de bileceksin. Tartışacaksan tartışalım, yok kıvıracaksan ben yokum o işte, delikanlı adamım malum lol
Sosyal ağlarda paylaş

Sen kıvırmakla kafayı bozmuşsun... İnsanlarla konuşurken dalga geçmek çok saygılı bir davranış olsa gerek? Dikkatini çektiyse ben gayet ciddiyim. Seninle daha fazla muhattap olmayacağım çünkü insanlarla nasıl konuşmak gerektiğini öğrenenemişsin daha... Şimdi buna da birşeyler uydurursun. Kolay gelsin.

[Bu mesaj Evolution tarafından 23 January 2004 12:13 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ne alakası var bu kadar uzatmayı bu konuyu? Vatana faydalı olmak sadece asker olmakla alakalı değil ki... En basitinden askeri teknolojiyi bulan insanların bile çoğu asker değiller, bilim adamları onu kullanan askerler vatanı seviyo da bulan adamlar mı sevmiyo.
Planlı insan katili olup askere gidip bizi! koruyan halkın sevgilileri insanlar vatana fazydalı da düşünce suçlusu olan hapislerde yatan aydınlarımız mı suçlu...
Yazık işte, ne diyim...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Orf, 23 January 2004 11:24 tarihinde demiş ki:
...Üniversite mezunlarından öğretmen olarak, belki bir tür mecburi hizmetle faydalanılması daha iyi olacak, askeri eğitim almamalarına rağmen herkesin ülkesine faydası olacaktır diye düşünüyorum.

Açıkçası bedelli askerlikten daha temelli bir çözüme ihtiyaç var gibi geliyor bana. Bedelliden elde edilen gelir de tahmin edilen derecede büyük değil.

Ben de aynı fikirdeyim temelli çözüm konusunda. Yalnız bedelliden elde edilen gelir görünenden daha büyük; çünkü sadece para almakla kalmıyor, para harcamaktan da kurtuluyor devlet gereksiz yere. Sonuçta 18 ay -artık 12- bana bakmaması da bir kar, üstelik "bana para verme, ben sana vereyim onun yerine, hatta bir de üstüne üretime katılıp vergi de ödeyeceğim" diyorum zaten, daha ne yapayım? =P

Zorunlu hizmet belki gelişmiş ülkelerde olmaması gereken birşey, ama ülkemizde ekonominin durumu göz önüne alındığında bence de gerekli, hele askerlikle kıyaslanırsa tabii ki çok çok daha gerekli. En azından bir işe yaramış olur aldığın eğitim, kendi alanında verimli olursun topluma.

Dolayısıyla kısa süre de olsa zorunlu hizmet olması gerektiğini bile savunabilirim; ama askerliğe sıcak bakmam mümkün değil günümüz şartlarında.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Evolution, 23 January 2004 00:54 tarihinde demiş ki:
Düdük çalmak isteyen arkadaşa diyecek birşey bulamadım açıkçası. Ancak savaştada paranla düdük çalmaya devam edebilirsin diyebilirim herhalde...

Nefr e ise birşey yazmaya gerek. Adam buranın kabadayılarından olsa gerek lafı istediği yöne çekmekte çok ısrarlı. O ne derse o olacaktır yoksa sonuçlarına katlanırmışız ya... Bu forumda mutlak monarşi filan var sanırım. Neye katlanıyorum arkadaşım ne yapacaksın dövecek misin banlayacak mısın? İnternet delikanlılığı dışında birşey bilmez misin?

Ben savaşta vatan için ölürüz ama askerliği parası olan bedelli yapar demek istedim. Savaşa gitmekle askerlik görevini icra etmek farklı şeylerdir dostum. Daha bunun farkını kavrayamadıysan zaten yazacak birşeyim yok.[signature][hline]Sungur - Scout of Hun
Necrocks - Necromancer of Hun
Olcayto - Infiltrator of Hun
Sosyal ağlarda paylaş

Yaw arkadaşlar benim anlamadığım nokta dewamlı askerlik farklı savaş farklı deyip duruyosunuz.Hiç şu açıdan da düşünen yok.Oraya gidip 1 ay askerlik yapan insanın ne tür bir askerlik eğitimi olabilir ki.Yani 2 defa ateş edim vurdum vurdum olmazsa napim şeklindeki eğitimden ele ne geçer.Daha sürünmeyi bilmeyen bir insan vatanı savunması istendiinde ne yapacak.Yani gerçek hayatta fps oyunlarındaki başarıyı gösterebileceğinize inanıyorsanız o başka.Bence en azından herkes acemi eğitimini tamamlamalı buda 3-4 ay gibi bi süre.Çok da değil bence.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ZaCk, 23 January 2004 22:07 tarihinde demiş ki:
Yaw arkadaşlar benim anlamadığım nokta dewamlı askerlik farklı savaş farklı deyip duruyosunuz.Hiç şu açıdan da düşünen yok.Oraya gidip 1 ay askerlik yapan insanın ne tür bir askerlik eğitimi olabilir ki.Yani 2 defa ateş edim vurdum vurdum olmazsa napim şeklindeki eğitimden ele ne geçer.Daha sürünmeyi bilmeyen bir insan vatanı savunması istendiinde ne yapacak.Yani gerçek hayatta fps oyunlarındaki başarıyı gösterebileceğinize inanıyorsanız o başka.Bence en azından herkes acemi eğitimini tamamlamalı buda 3-4 ay gibi bi süre.Çok da değil bence.

3-4 ayda da birşey öğrenmiyorsun merak etme.[signature][hline]Sungur - Scout of Hun
Necrocks - Necromancer of Hun
Olcayto - Infiltrator of Hun
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler bayanlar,

Tukiyenin bir numarali hastaligina geri donelim,

Koltuk sevdasi:

Her 10.000 asker icin bir general lazim.

Turk ordusu dunyanin diger modern ordulari gibi sayisi baris zamaninda 300.000 civarinda olan esnek bir ordu yaratacak olursa 150 general kontenjani ortadan kaybolacak.

Biz bu mantaliteye sahip oldugumuz surece adam olamayiz.

Egitim butcesiyle savunma butceside yer degistirmedikce hic adam olamayiz.

Atrik savaslar ekonomik boyutlarda kazaniliyor konvansyonel degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Konum itibari ile silahsız olmak asker sayısını azatmak politik savaş felan hikaye. Avrupada değil Orta doguda yaşıyoruz. Yıllardır kan davalarının devam ettiği yer. Burada silahsız olarak hiç bir şey yapamazsın. Sen silahsızlanmaya gider de güxcünü kaybedersen hangi politika ile kazanacaksın.

Diyorsunuz ki mecburi hizmet kalkmalı çünkü gelişmiş ülkelerde yok. Peki israil gelişmiş ülke değil mi kızlar da erkeklerde askerlik yapıyorlar. Hem de bizden daha uzun süre. İsviçre gelişmiş ülke değil mi askerlik yapıyorlar. Askerlikte belli bir düzen oluşmalı. Askerden kaçmanın binbir yolu var yazsam ktap olur yani. Bu kadar yol varken istedikten sonra sonsuza dek kacaersın ve eninde sonunda bedelli gelir sen de kurtulursun. İyisi mi baştan yap bu işi. Bir kere askerlik çok uzun. Yapanlar bilir bir bok öğrenilmez boş boş işler yapılır. İndir askerliği 6 aya, ama adam gibi teorik ve uygulamali ders ver canavar gibi. Bir astsubayı nasıl egitiyorsan onun eğitimini 3 aylık gibi yap ver. 3 ayda görev bölgesine gönder olsun bitsin. Bir de kızları askere al İsrail gibi. 3 aylık askeri eğitim ver gönder. Bunu üniversiteyi bekleyerek değil. Direk 18 yşında okusa da okumasa da al askere olsun bitsin. Universiteye gidecekse 19 yaşında gitsin. Al sana çok daha iyi eğitimli çok daha fazla hazır asker. Kimse de kaçmaz 6 ay askerlikten kaçana da ne diyim zaten.

Askeriyedeki teçhizatı eleştirenler nerde akserlik yapmış çok merak ediyorum. O teçhizatları bozanlar başkaları değil bizleriz. Fakat o teçhizatların dışında türkiyede daha çok silah var. O konuda korkunuz olmasın.

Asker alacağına tank alın uçak alın diyenlere de sözüm onlari kullanmak icin askere ihtiyac vardır. Savaş sonçta askerlerle kazanılır techizatla değil. Bunu tarihimizde çok gördük.

Bedelli askerlik bu gun içn türiyede gereklidir. Nefr' in anlattığı gibi zaten üretimin berbat oldugu bir donemde üretimi arttırıcı rol oynar bedelli askerlik. Sadece verdigin para butce denkleştirilmesi yada askeriyeye maliyet yuklemme olayından cok uretime devam etme ve vergi odeme de söz konusu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...