Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

19 ocakta ne olmuştu???

calimero

Öne çıkan mesajlar

Nasıl bi karşı yanağı dönmekmiş bu anlamadım... 301 türlüğü hakareti değil düşünce özgürlüğünü kendini eleştiriyi hükümeti yönetimi sistemi eleştiriyi engeliyen bi yasa. Avrupada olsun, Bizde olamaz.

Medeniyet dediğin teş dişi kalmış canavar demek, cıkartın beylik tabanclarınızı tükr olmıyanı vurun demek değil yiğidim.
Sosyal ağlarda paylaş

devletler her zaman öyledir zaten başka devletlerden kendi bile karşılamadığı şeyleri beklerler. Ama nasıl muhtemelen fransadaki bir insan türkiyedeki 301 yasasını duymuş olmasına rağmen türkiyede ona karşı çıkan insanlar olduğunu bilmiyorsa, bizde fransada öyle bir yasa olmasına rağmen fransadaki insanlar günlük hayat seviyesinde buna nasıl tepki veriyor bilmiyoruz. Yani siz burda türk insanının düşünceleri ile devletleri karşılaştırıyorsunuz. Yani türk insanı ile bir ne bileyim fransız insanını karşılaştıracağınıza türk insan ile fransa devletinin tutumunu karşılaştırıyorsunuz bu da çok mantıklı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

wildpervert said:
siyasal hırbosun başka bişey değil. yapılan şeyler elbette kötü şeyler değil ama böle "etnik köken" gibi demagojik laflarla gelmiceksin böle konularda konuşurken. sen hrant dinki ne kadar ne tanıyosun da neyini destekliyosun.

sen hrant dinki öldürüldükten sonra aydın doğanın gösterdiğinden ayrı hrant dink mi tanıyodun? böle çok bil bilgin ilgin mi var? kim ne biliyo, yıllarca hrant dink mi takip ettiniz. öünüze koyulandan fazlasına bakın arada, insansınız koyun değil.

şu ülkede yıllardır uğraşılan ermeni soykırımları iddaları bilmemneler, bu kadar şeyin üstüne çıkıp her sene şaka gibi bir kalabalıkla yürüyüş yapmak hiç mi dokunmuyo sana, hiç mi dokunmuyo türklüğüne, hiç mi kötü hissetmiyosun kendini. dışardan düştüğün durum hiç mi önemli değil, kendini böle adaletin savunucusu falan mı zannediyosun yürüyünce, bi halt mı yapmış oluyon hrant çok yaşa diyince. hepimiz ermenyiiz hepimiz hrantız diye bağırmak çok mu hoşunuza gidiyo.

cumhuriyet yürüyüşlerinde 4 milyon kişiydik bir kişi umursamadı şimdi bu yürüyüşle mi ses duyurulcak. ha illada yürümek istiyosan ananı da al yürü.

ya bsgit, insanları ırklarına göre sınıflandıran sensin bir de demagoji yapma diyorsun. türklük ne ya? 72 milyon tane türk var bu ülkede neden hala çok süper bi ülke değil burası? demek ki önce insan olmak lazımmış.
pascal nouma'ya "zenci arkadaş" idyen hakeme tepki olarak "hepimiz zenciyiz" diyen çarşı grubu türklüğe hakaret etmedi de bunlar niye türklüğe hakaret oluyor, türklüğü zedeliyormuş? insan olun biraz. kısır bir ailenin 20 yıl uğraşları sonucu doğan bir çocuk gibi üstüne titriyor herkes türklüğün. hani 7 düveli dize getiren, bileği bükülemeyen, dünyayı sken bir milletti türkler? süpermen'e atkı örülür mü lan? ufacık bir jestten kırılacak kadar hasas kırılgan birşeyse kırılıp dökülsün zaten. bu kadar üzerine düşerek türklüğe en fazla zararı siz veriyorsunuz aslında.
sırf aklına geldiği ve bir şekilde kullanmak istediğin için ananı da al yürü demişin, halbuki ben demiştim kimse için yürüdğüm falan yok. komik oldun yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Medeniyet dediğin teş dişi kalmış canavar demek,.

Gerçek medeniyet değil ama medeniyetin referansı alınan kişiler/ülkeler bazen bu yakıştırmaya uymuyor değil. Zaten sözün aslı da o tarz bir gönderme yapıyor, hrant dinkin sözüne sağcıların yaklaşma mantığı ile yaklaşmamak lazım sözlere.

edit: sana demedim tabi bunu sözü yanlış kullanan arkadaşlara dedim yanlış anlama olmasın
Sosyal ağlarda paylaş

o söz zamanında dünyanın "medeniyet" adı altında toplanmış ama kendi medeniyetleri için baskalarını işgal etmeyi sindirmeyi öldürmeyi normal bulan ülkeleri için sölenmişti, o zaman o ülkeler kendilerine medeniyet diyordu, nasıl zamanında romalılar romalı, geri kalanlar barbar ise, nasıl şimdi Amerika dünyanın demokrasi ve özgürlük bekcisi, fırsatlar ülkesi ise.

yanı "yahu medeniyet kötü bişi medeniyete gerek yok bilek gücüle cözüceksin her işi delikanlı gibi" demek değil o
Sosyal ağlarda paylaş

artistlik yaparsam ne olur? ananı da al git mi dersin?
ben artistlik yapmıyorum sen oralara çekiyorsun konuyu argümanları "türk için yürüdün mü de ermeni için yürüyorsun" şeklinde olan birinden düzgün bir tartışma bekleyemem zaten. bir de hrant dink'i ne kadar tanıyorsun falan diye bir çıkış yapmışsın ki kendi tanımışlığının medyadaki malum kupleden öteye gidemediği ortaya çıkmış akabinde.
Sosyal ağlarda paylaş

wildpervert said:
HEPİMİZ ERMENİYİZ - TÜRK'ÜN ZEHİRLİ KANI (PİS KAN) AKACAK YERİNE ERMENİNİN ASİL KANI GELECEK - HRANT DİNK

ermeni dünyasının kendisini "türk"ten kurtardığında, kimliğinde bir boşluk yaşayacağını ve özellikle de diaspora ermenileri'nin kimliksel çözünürlüğünün hız kazanacağını sananlar aldanırlar.
ermeni kimliğinde "türk"ten geriye kalacak boşluğu dolduracak çok daha yaşamsal bir olgu sözkonusudur o da bizatihi bağımsız ermenistan devletinin varlığıdır.
bundan onbeş yıl önce var olmayan bu yeni heyecan, artık her türlü etkinin ve etkenin üstünde ermeni kimliği üzerinde büyük bir rol oynamaya namzettir.
ermeni dünyasının geleceğini, bu minik ülkenin gelecekteki refahına ve içinde yaşayanların mutluluğuna endekslemesi aynı zamanda kendi kimliğini rahatsız eden sancılardan kurtuluşunun da bir işareti olacaktır.
ermeni kimliğinin "türk"ten kurtuluşunun yolu gayet basittir:
"türk"le uğraşmamak...
ermeni kimliğinin yeni cümlelerini arayacağı yeni alan ise artık hazırdır:
gayrı ermenistan'la uğraşmak.

ermenistan'la tanışmak
13 şubat 2004
"türk"ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, ermeni'nin ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur.
yeter ki bu mevcudiyetin farkında olunsun.
bu farkındalığın asıl sorumlusu ise diaspora'ya yayılmış ermenilerden ziyade ermenistan yönetimleridir. ermenistan hükümetlerinin sorumluluklarının bilincinde olmaları ve gereğini yerine getirmeleri aslolandır.

------

metni dikkatlice okuduğumuzda türkten herhangi bir zehirli veya zehirsiz kan çıkışından bahsedilmediğini görmekteyiz.(tabi bu bazı insnaların 3-5 kere okumasını gerektirebilir)

tam olarak kelimelere dökebileceğimden emin değilim ama bahsedilmek istenen TÜRK olgusunun ermeni kimliğinde kandaki zehirli bi kısım olarak benzetme yapılması.

akan bu zehirli kan ermeni kimliğinden akıyo yani anlıyacağınız. ve bu zehirli kan aktığında oluşan boşluğun(bildiğmiz gibi kan kaybı durumlarında yeni kan gerekir) nasıl doldurulacağından bahsetmiş.

yani asıl söylemek istenen ermenşstana odaklanın uğraşmayın "türk" le falan...

"türk"ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, ermeni'nin ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur. ---> türkten bişey boşalmıyo "türk" derken türklerle uğraşılmasını kastetmiş zaten tırnak içinde olmasının nedenide bu. onun gitmesiyle oluşacak boşluk.

yanlışım varsa düzeltin lütfen.

yazının tamamı:
http://mbarchives.blogspot.com/2007/01/hrant-dinkten-ermeni-kimlii.html
Sosyal ağlarda paylaş

Hrant'ı anan bizlerin 10 küsür senedir Uğur Mumcu'yu hiç anmadığımızı farz eden, Uğur Mumcu'yu Hrant Dink'in antitezi gibi sunan arkadaşlar, bu kanıya nereden vardınız? Ben mesela Hrant Dink'i ölmeden önce çok az okumuş bir insanım ama Uğur Mumcu'nun bütün kitapları var bende. (set halinde) Faşit-ülkücülerin tepkilerini anlıyorum zaten onlardan da bu beklenirdi. Katillerle aynı zihniyete sahip olduklarını biliyorduk. Ama ''sol'' görüşlü arkadaşların nasıl oluğta Hrant Dink'e sahip çıkmadığını aklım almıyor. En nihayetinde fikirleri yüzünden öldürülmüş bir insandır. Üstteki yazıyı objektif olarak okursanız fikirlerinde bir yanlışlık olmadığı da rahatlıkla görülür.
Sosyal ağlarda paylaş

-19 ocakta ne olmuştu???

+noolacak ya.. önemsiz bi olay. türk tarihinden bir isim daha eksildi işte ve takvimimize basit bir yaprak daha eklendi sadece. öncekiler gibi... biliyorsundur ama hepsini hatırlamana imkan yok. o kadar çoklar ki. o değil de, her "mum tutan" gittikten ve mumlar söndükten sonra ne karanlık olmaya başladı burası. ha ne diyordum? önemsiz bir olay. sadece tarihe yeni bir not düştüler hepsi bu. günü gelicek, isteyen hatırlayacak, anacak. istemeyen anmayacak.
sonuç? hiiç. yenileri olacak elbet. 365gün var bir senede. takvimin tamamını 'anılmaya değer isimler' ile doldurmak isteyen deliler de olacaktır. yalnız bu sayfaları neden kan kırmızısı basıyorlar, ben onu çözebilmiş değilim?
sadece tarihe düşülmüş bir not. hepsi bu...

rakel'in göz yaşları, sf 3, ©2008 dasaaa yay.

yalnız garibime giden şudur. biz neden bazı şeylerin %100 siyah veya beyaz olması gerektiğe bu kadar çok inanıyoruz?
X'in Y'nin veya Z'nin ölümünden ve ölüsünden yararlanmak isteyecek tonla adam olacak.
X'in Y'nin veya Z'nin görüşlerini belirtme hakkı da var ve var olmaya da devam edicek. X'in Y'nin veya Z'nin isminden, yaptığı işte rahatsız olanlar da olacak.bırakın siz hrant dink'i falan. isimler çok da önemli değil. çünkü hrant dink türkiye'de yaşanılan bunun aynısı olayların içinde sadece yeni bir damla dahadır. "onu andınız mı? bunu andınız mı?" dedikleriniz de birer damla.. hepsi bu.

her türlü (karşıt veya yanında) eylemden siyasi prim yapmak isteyenler olmayacak mı? kendi politikalarını enjekte etmek isteyenler, kriz yaratmak isteenler. doğrudan ayrılık çıkarmak isteyenler veya birleştirici imajına sığınıp ayrılığı körüükleyenler?..

olayın ne olduğu çok önemli değil, inanın.. o kadar çok tekrarlandı ki, benim için olağan hale geldi.

benim sorunum şununla sadece. ne zaman farkedicekler %100 doğrunun mümkün olmadığını, başkalarının da aynı konuya tamamen farklı yaklaşabileceğini ve kesin, tek bir cevabın bulunamayacağını?

yoksa yürüme, yürümeme, oturma, kalkma dert değil. olan biten de önemli değil. önemli olan "hey burada farklı bir şeyler var" dedirtebilme çabası. %100'ün mümkün olmadığını açıklama, anlatabilme çabası.

-hrant dink bana bir şey ifade etmiyor. okudum sevmedim. düşünceleri yanlış.. ayrılıkçı vs. vs. vs. vs.
+tamam. o zaman sadece "düşünceleri yüzünden bir adamın öldürülmesi" sana bir şeyler ifade etsin. Yanlış değil mi bu?
-aslında öyle ama.. bu adam da işte böle demişti..
+öldürülmesi mi gerekiyordu
-hayır ama ben "hepimiz ermeniyiz demem"
+ok. ben de demem! boş sloganlara da karnım tok. o kadar seneyi boşuna geçirmedik tabii. ama bir insanın öldürülmesi can sıkan
-...

galiba hepimiz farklı telden çalan tipleriz ve ayrı bir garibiz..
türkiye çok renkli bir ülke huh?
uykusuzluk ise çok kötü bişi tabii. typo veya anlamda pörtleme varsa affola. edit ancak yarına
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

uykusuzluk ise çok kötü bişi tabii. typo veya anlamda pörtleme varsa affola. edit ancak yarına

Türkiyenin çok renkli oldugunu bilip her yapılana ses çıkartmamakmı lazım.

X şahıs veya Y şahısın bu ülke için ileri geri söylemlerine ve onun yandaşlarına peşkeş çekmesine izinmi verilmeli...

Bu ülke unutulmamalıdır ki O şahıs öldü kurtuldu ::.. daha onun gibi bir sürü insan var ...

şunu diye bilirsiniz
-o ölmeyi haketmedi diye.

peki vatana ihanetin sucu elini konu sallayarak gezmekmi oluyor?

Kanuni yoldan halletsin diyende vardı.
T.C. kaç ermeni yayın var bilen varmı? kaç tane X şahıs var bilen varmı?

ve Demokrasi kisvesi altında ne güzel yayınlar yapıyorlar.

malatya olayını hatırlayan varmı?

arkadaşlar şu anda diyabakırda kilise yoqken kilise yapılyor. ve sanırsam açıldı.

şu anda karstayım ıgdır ardahan kars ve artvinde yogun bir misyonerlik çalışmaları var kim sağlıyor bunun paralrını bu misyonerler bu ülkede vatan haini değilmidirler.?

Pkk silahla bu ülkeyi böyleye çalşıyor. Misyoner kitapla bölmeye çalışıyor.

sonuçta benim kızdıgım X. şahıslar isim önemli değil yaptkları herşeyde bir art niyet varsa ve bu ülkeyi bölmek düzenini değiştirmek istiyorlarsa bu vatan hainliktir... Ve vatan Hainligin cezası tektir. ÖLÜM
Sosyal ağlarda paylaş

cicibebe said:
ne olmuş misyonerlik faaliyetleri varsa? etnik kökenini değiştirmiyorlar ya insanların dinlerini değiştiriyorlar.

ne olmuş ?

demi biraz düşün bakalım sonra ne olucak din sadece inanç olarak görme din yaşayış tarzı din hayat görüşü demek... bir de bu acılardan bak.
Sosyal ağlarda paylaş

hukuk bu cezayi veriyorsa tamam ama sahis veriyorsa bir sorun vardir. sen kimsin kanun musun olum cezasi kesmek, onu savunmak sana dussun.
ben de butun misyonerlik faliyetine karsiyim. okullarda islam da ogretilmesin. o da misyonerlik bana sorarsan.

sucsuz yere oldurulen sonucta bir candi. ermeni veya degil. bu topraklarda istedigi gibi yasamaya belki de surada yazan herkesden daha fazla hakki olan bir insandi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya konu şimdi misyonerlik mi oldu?, 19 Ocak ve Hrant Dink değil miydi konumuz allaahım ya? Hrant Dink'in en küçük bir misyonerlik faaliyetinden söz edeni duymadım şu ana kadar. Ayrıca misyonerliği her dine mensup insan yapıyor, birçok Avrupa ülkesinde misyonerlik yapan müslüman var, çünkü bildiğim kadarıyla dinin gereği bu, insanlar kendi dinlerini ne kadar yayarlarsa tanrının gözünde o kadar değerli olduklarını düşünüyorlar, başkasının gazına gelip din değiştiren kaç insan varki dünyada?, onlar da değiştirirse değiştirsin, size ne?, bize ne?, herkesin kendi aklı fikri var, elalemin dini sizi niye gerer anlamıyorum, tanrı ile kul arasında değil midir bu işler?, üf ya ...Hrant Dink topicine niye bunları yazmak zorunda kalıyoruz? Aramızdaki bazı kişiler adam gibi tartışmak, fikir belirtmek yerine ya ortalık karıştırmak, ya illaki haklı çıkmak için kendi ırkçı görüşlerini bize empoze etmeye çalışıyorlar (21. y.y. da hala ırkçılık.... ne bu ya? ) olmadı bu kez din bilmemne üzerinden haklı çıkmaya çalışıyorlar, konunun ne alakası var dinle müslümanlıkla, allahla senin aranda o, bi anla ya... Adam pisipisine ölmüş diyoruz, yalnızca etnik kimliği nedeniyle, görüşleri nedeniyle.. 'ölsün, hakediyordu' diyorsunuz, kim hakeder öldürülmeyi ya? Dağbaşı mı burası? O zaman ben de çıkayım seni öldüreyim, onu bunu öldüreyim, fikirlerimiz farklı, etnik kökenlerimiz farklı, dinlerimiz, mezheplerimiz farklı diye.. bu mudur yani? Ölmek, öldürmek kolay mı bu kadar? Yaşamı bilgisayar oyunu oynar gibi yaşıyor bir kısmımız, çıkın sanal alemden birazcık, koskoca gerçek dünya var dışarıda, ya da ırkçı, kafatasçı görüşlerinizi paylaşabileceğiniz siteleriniz var, gidin oralarda köpürtün ağzınızı
Sosyal ağlarda paylaş

mawiman said:

Türkiyenin çok renkli oldugunu bilip her yapılana ses çıkartmamakmı lazım.

şu kısıma kadar, "tam olarak okumamış galiba" diyordum.. ancak tüm yazılanı okuyup şuraya geldiğimde
mawiman said:
sonuçta benim kızdıgım X. şahıslar isim önemli değil yaptkları herşeyde bir art niyet varsa ve bu ülkeyi bölmek düzenini değiştirmek istiyorlarsa bu vatan hainliktir... Ve vatan Hainligin cezası tektir. ÖLÜM

"hayatında okuduğu hiçbir metini anlamamış sanırım" dedim.

üzücü. ancak artık devlet dahi birinin canını elinden alma yetkisini rafa kaldırmışken, adam öldürmenin yanlışlığını anlatmanın (en azından bu durum için) yersiz olacağının da farkındayım.
üzücü, sadece üzücü
Sosyal ağlarda paylaş

Misyonerlik niye rahatsızlık veriyor anlamadım. Bu konuyla alakasını hiç anlamadım zaten. Herkesin kendi tercihi, sana ne? Ben doğarken default müslüman yazıldı diye böyle mi yaşamam lazım? Herkesin kendi özgür tercihi.
edit: O çok sevdiğiniz ölüm işide bireylerin kendi fantezilerine göre infaz edilemez. Hrank Dink konusunda o yazının yazılması üzücü gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...