Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

19 ocakta ne olmuştu???

calimero

Öne çıkan mesajlar

Bir kaç sene sonra, hatirlatmalari gereken başka seylere simdiden zemin hazirliyorlar zaten..

Daha onceleri hatirladigimiz daha baska seyler vardi.. Mansetlerden girilen, yuruyusler yapilan felan..

Simdi hiç biri yok ortada.

Destekleyebilecegim tek yuruyus, dogal afet deprem için yapilan olacak.. Eger bir fikrim varsa, zaten kendi fikrim için bir şeyler yapmaya calisirim ben, ancak cozum olabilecegine inandigim şeyler için gayret gosteririm.

Orada yurumek, Turkiye'ye hiç bir katki saglamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi abi, yürümeyin. her yürüyüş ille dünyayı kurtarıcak diye bi kaide yok.

yani bu yürüyüşe gidip insanlara biraz destek olabilirsiniz, orda olduğunuzu gösterebilirsiniz, duruşunuzu belli edersiniz, acıyı paylaşırsınız, ırkçılığı-şiddeti-siyasi cinayetleri lanetlersiniz, sizin gibi düşünenlerle tanışırsınız..

ama tabi bunlar karın doyurmuyo, çok pardon. patide oturup post kasmak çok daha faydalı olur ülkem için.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu arkadasim, tek degil ki; hani ulkenin geçmişinde ilk kez ilginç ve ayip olan buyuk bir olay yasanir, cik yuru protesto et derim..

Nice Deniz Gezmiş'ler yuttu bu millet, Cumhuriyet Donemi basladigindan beri bir çok benzeri gosteri yapildi, yillardir yuruyor bu millet, bu millet eline sopalar alip da girişti bazi yerlere, felan filan.. Yurumek cozum degil diyorum, sadece zarar verir bizlere diyorum.. Ama kim anlicak. Her nesil ayni suzgeç'den ayni hatalarla beraber gececek illa ki..
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
geçen yıl hrant dink suikastından sonraki yürüyüşün kime ne gibi bi zararı oldu, neresi yağmalandı, kim birbirine girdi yahu?

yürüyüş diyoruz, dükkan yağmalamak falan demiyoruz yani.

yağmalanma, kavga gibi şeyler olmaması bir yürüyüşün iyi olarak tanımlanmasını gerektirmiyor. şüphesiz bir etkin topluluk değillerdi tabii. ama halkımızın ne kadar çabuk galeyana gelebildiğini, tam olarak anlayamadığı şeyleri dogmatik bir biçimde desteklediğini gördük. bu bana kalırsa bir ayıptır. provakoterlerin -açıkçası- "gazına gelmek" böyle dönemlerde milli birlik ve beraberliğimiz açısından hiç hayırlı değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Yürüyüş, bir hareketin ortaya konması, daha çok insana ulaşması ve o harekete ivme kazandırılması açısından gayet önemli bir şey. Halktan birisinin konuyla ilgili kuracağı cümleler, atıyorum, Fazıl Say'ın kuracağı cümleyle aynı değerde kabul edilmeyecek, ses getirmeyecek. Halk o zaman sussun mu, kahvede, lokalde mi konuşsun bunları? Bir kamuoyunun var olduğunu, halkın (en azından bir kesiminin) yaşananların farkında olduğunu ve bunlara tepki gösterdiğini belirtmesi gerek, ki bence bunun için en iyi yollardan biri yürüyüşlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

bugun agun samast i serbest biraksalar ne olur acaba?
tepkielri dusunemiyorum

ancak mehmet ali agca serbest birakilmaya calisildiginda kac kisi tepki verdi acaba

abdi ipekciyi kac kisi hatirliyor?

ne zaman oldu onu biel bilmiyodur bizim neoliberaller

agcanin polis tarafindan desteklendigini elini kolun usalalr gibi hapisten ulkuculer tarafidnan kacirildigini onu kaciran adamin "develt icin kursun atanda yiyende sereflidir" seklinde bir basbakan tarafindan ovuldugunu akc kisi biliyor?

peki ya ugur mumcu?

katili nerde?

ahmet taner kislali?
21 ekimde ne oldu diye soran oldumu?
olduruldugunde neoliberallerimiz piyasada yoktu tpekielrini ogrenemedik ne yazikki

bacak kadar fasizan katili belli tikildi iceriye

peki ya faili mechuller?
develtin *yakaliyamadiklari*?

hatat kim olduklarini tahmin bile edemedigi?
maras olayalrinda sinemayi bombaliyip resmen provakasyonu abslatan 111 kisinin olumune nerdeyse marastaki alevielrin %80 ini nzorla gocune sebep olan idem cezasi almis adam 1991 de affedildiginde ve refah partisinden vekil secildiginde nerdeydiniz?
biliyormuydunzu bunu yada?

peki maras olayalrini kac kisi biliyor?

hadi onu gecelim genclik vesaire

sivas olaylarina karisan 3 adam AKP den vekil oldugunda tepki gosterdinizmi?
hani su dinsizler diye insanalrin canl icanli yakildigi madimak olayi?

madimak olayini anmak icin topic acan oldumu?
gazeteler yazdimi bu sene?
hala failelrinden cogu serbest gezen bu olayi?

aa pardon oldurulenler turkdu

ne gerek var
ama oldurulen emeni olunca gozu doner bizim neoliberallerin
aykiri takilicazya
develtin butun vatandaslarinin canini ve malini koruma gorevi yok
farkli etnik kokenden olanalri korusun turkleri korumasada olur
ozellikle oldurulen elitist fasist bir ataturkcu ise hic gerek yok
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
geçen yıl hrant dink suikastından sonraki yürüyüşün kime ne gibi bi zararı oldu, neresi yağmalandı, kim birbirine girdi yahu?

yürüyüş diyoruz, dükkan yağmalamak falan demiyoruz yani.

Heh, borsa takip etmek lazim arada bir, kim nerden ne vurdu..

Yarin otur evinde, sabahtan aksama kadar bir dusus inişleri izle borsa'da olsun parasal degerlerde olsun, hisselerde olsun bişileri takip et.

Ondan sonra 19 Ocak gunu de otur izle sabahtan aksama kadar.

Daha sonra iki gun içinde aldigin notlari, getir yaz buraya bakalim ne oluyormus, gorelim beraber.

Edit : Bana gazete'yi alip kapanişlarini yazma ama, gun içi işlemlere bak.
Sosyal ağlarda paylaş

viktor bunca aydır çok fazla ayrı düştük fikirsel olarak ama ama bu raddede saçmalamamıştın hiç, doğrusu tebrik ettim.

hrant dink'in değerli bi insan olarak anılması ve ölümüne bu kadar büyük tepki gösterilmesi ve birinci yıldönümünde anılıyor olması kimi, niçin gerer, bu yürüyüş yüzünden kime ne giriyor ve çıkıyor gerçekten bilemiyorum.

azınlıkların sorunu bizim sorunumuzdur, bizim sorunumuz azınlıkların sorunudur. bu topik hrant dink'in anılması için açıldı. diğer faili meçhullerin ve sayısız katliamın hatırlatılıp da hrant dink cinayetinin "pek de mühim olmadığını" savunmak ve "yeni bişey diil ki abi hep oluyo, yürümekle yollar bitmez" tarzı vurdumduymaz tavırlar sergilemek ,hiçbişey değilse, saygısızlıktır, görgüsüzlüktür.

kimse size "bu yürüyüşe katılmayan şöyledir, böyledir" demedi. biz yürüyeceğiz, sizi de aramızda görmek isteriz dedik, hepsi bu. kaldı ki benim hangi yürüyüşe katılıp hangisine katılmadığım kimi ilgilendirir, bu benim siyasi görüşlerim veya kişiliğim hakkında ne kadar ipucu verebilir, o da apayrı bi tartışma meselesi. duyarlılık tek boyutta ve tek doğrultuda olacak diye bişey yok ki..

diğer cinayetler ve katliamlar konuşulurken hiçkimse "ohoo o da bişey mi, esas şu senede şu şu oldu, hanginizin sesi çıktı?" demedi. bu hem saygısızca, hem sorumsuzca hem de alçakça bir yaklaşımdır, olayın özünden, verdiği hasardan ve duyarlılıktan zerre kadar bişey anlamayanlara mahsustur.

kaldı ki siz "mehmetçik için yürüyelim, uğur mumcu için, ahmet taner kışlalı için, madımak olayı için yürüyelim" dediniz de katılmadık mı? o acıyı da hep beraber paylaşmadık mı, hep beraber bu kanlı olaylara karışanları lanetlemedik mi? yarın diyarbakırda patlayan bomba için, (bugün diyarbakırdaki gibi) bir sessiz yürüyüş olsa gitmeyecek miyiz biz "neo-liberaller"?

"üzücü bir olaydır, ülkemiz için bir kayıptır" bile demeden "hoppa liboşlara bak ermeni ölünce nası gaza geliyolar" demek, ancak ve ancak kişiliksiz ırkçılara yakışabilecek bir davranıştır. bunu bu forumda göreceğimi tahmin edemezdim, ama kendine yakıştıran varmış demek..

ayıptır ya ayıp. kendinize gelin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sir, tek bir soru sormak istiyorum.

Bugun'e kadar, hiç iki arkadasini da yanina alip, su gun su konuda soyle soyle yurumek istiyorum diye izin talep ettin mi ? Bir başvuruda bulundun mu ?

Eger cevabin hayir ise, afedersin ama başkalarinin fikirlerini takip etmekden ote bişi yaptigini diyemeyecegim.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

19 Ocak'ta ne olmadı ki...

Apache said:
24 ocak günü ne olmuştu?

wiki bilir

sir said:
iyi abi, yürümeyin. her yürüyüş ille dünyayı kurtarıcak diye bi kaide yok.

yani bu yürüyüşe gidip insanlara biraz destek olabilirsiniz, orda olduğunuzu gösterebilirsiniz, duruşunuzu belli edersiniz, acıyı paylaşırsınız, ırkçılığı-şiddeti-siyasi cinayetleri lanetlersiniz, sizin gibi düşünenlerle tanışırsınız..

ama tabi bunlar karın doyurmuyo, çok pardon. patide oturup post kasmak çok daha faydalı olur ülkem için.

+1

bazıları "tarafsız olcam" diye uğraşırken aslında ülkeye zarar vermeye çalışan kişilerin ekmeğine yağ sürmekte.
(hrant dink da tabii ki, ama özellikle çağlayan ve tandoğan mitingi kastediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bununla o bir mi ?

Parti kurmak ?
Vb.. Bir çok şarti var bu işin, ama emin ol, şartlari saglayabilsem 1 dk durmam. Hatta şartlarida geçtim, soyle 1milyon dolarim felan olsa direk kurarim beş dakika durmam.

Arkadaslar anlatamadigim olay belli. Bizim yapmamiz gereken o kadar şey varki, orada cikip 2 saat yurumek benim için kayip, hem de bunu 100k insan yapsa, kayip daha buyuk. Bunu da geçtim, zamansal kayip cok onemli oldugu gibi, gun içinde maddi anlamda da cok buyuk kayiplar yaşayacagimiz garanti.

Ki aramizda bu tur durumlar nedeniyle, kayiplar yaşamiş insanlarda coktur emin olun. Bunlardan biri olmam bambaşka bir konu tabiki.

Galeyana gelmenin yapilabilecek en buyuk hata oldugunu bilmek lazim. En yakin tarihlerde yapilan Cumhuriyet Mitinglerinin, o yuruyuslerin, o kalabaligin felan da ne işe yaradigini da cok merak ediyorum. Ne kazandiniz ? Hayir hiç bir şeye etki etmediniz, tabi bu hiçbirşey'den kastim, amaciniza yonelik olanlar. Yoksa her hareket'in bir etkisi vardir. Ve bu ulke'de bunun etkisini en cok hisseden ulkelerden birisi. Gormek bu kadar zor degil, ancak uzaktan davul'un sesi hoş gelir.

Bu olmus olayi protesto etme yuruyusu, O insani anma yuruyusu, bunlar bir cenaze toreni gibi bişi geliyor bana. Bir yerden alip, bir yere birakmak gibi.

Fail-i Meçhul degil cinayet, olduren belli. Aramizdan biri, nedeni aciklandigi kadar basit degildir kanimca. Ama, o yaşta bir cocug'a cinayet işlettirecek daha iyi bir nedenin olabilecegine inaniyorum. Bizim engellememiz gereken, bu nedenler. Bunlar için yurusunler, 19 Ocak'da degilde, 21 Ocak'da yurusunler, ben toplayabildigim kadar insan aliim geliiim, orada diyelim Eey Devlet bu insan hangi konuma geldi ki, olduruldu, diyelim. Hesap soralim. İstanbul niye varoş dolu, bu insanlar neden koyden kente gocuyorlar diyelim, cozum istiyoruz diyelim, geliyim yuruyelim. Ancak Bu yuruyus, bir protesto degil, bu cikar yuruyusu, birileri sizin dusuncelerinizden faydalaniyor. Ben kalkiim gelim istanbula, butun paticik toplanalim, gidelim başvuralim izin isteyelim, hesap soralim yuruyelim, eminim birçok insan katilir, sokakta biz 1 iken 1000 oluruz.

Ama belirli bir anlami olan bir gunde gosterilen tepki, dengelerle oynar, ve bu dengelerin degişmesi çikarimiza degil arkadaslar.
Sosyal ağlarda paylaş

insanlar istedigini dusunmekte ozgurdur diye biliyorum?

hayir neden tepki gosteriyorum bende yururum kesinlikel onayalmadigim kafatascialrin yaptigi fassit bir olay

ama bu kada rbuyutulmesi gereksiz

yuruyus filan
katil yakalandimi?
yakalandi

faili mechuller veya tespit edili pslainip milletvekili yapilanalri niye umursamiyorsunuz onu soruyorum ben?

faili mechulelr aydinlansin diye yuruyus yapildimi bu ulkede?

sivas dan zanli olan ve yargilanamayan adamalr vekil secilirken nerdeydiniz?

danistay baskinina tepki olarak cikan yuruyuse kaciniz katildi?

burda aranizdan "asker hukuemti zayif dusurmek icin oldurttu" diye zirvalayan biel oldu o tarihte

"fasizm kotudur fasistlik yapmiyalim ama benim dedigim dogru hepiniz bunu kabul ediceksiniz"

her insanin fikir belirtme hakki vardir bende fikrimi belirtince hep kaka adam oluyorum nedense

ha pardon oyleyim zaten
bugun seviyesiz yandaslarinzidan biri annemin beni dogurmadigi ortaya mictigini caps le butun patiye duyurdu zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Uğur Mumcu'nun da, Hrant Dink'in de, Bahriye Üçok'un da Ahmet Taner Kışlalı'nın da katili aynı: Faşist derin devlet. Katil Ülkücü'de olsa, Dinci'de olsa (Hatta Özdemir Sabancı örneğinde olduğu gibi Solcu'da olsa) hepsi büyük bir oyunun parçası. Sivas'ta yakılanlara da içim yanıyor, Hrant'a da, Uğur Mumcu'ya da, Metin Göktepe'ye de.

Hrant Dink sadece Ermeni diye 301 den mahkum oldu, sadece Ermeni olduğu için öldürüldü. Hatırlayın 301'den kimler yargılandı? Orhan Pamuk, Elif Şafak, Yaşar Kemal, Hrant Dink. Hrant haricinde hepsi Türklüğe hakaretten beraat etti veya dava ertelendi. Bir tek kim mahkum oldu? Hrant. Neden? Çünkü Ermeni. TÜrksen Türklüğe hakaret edebilirsin o serbest ama Ermeniysen böyle bok yoluna gidersin. 70 milyonun içinde 7bin Ermeni'yi koruyamıyorsak yazıklar olsun bize. Biz hoşgörü toplumu değil miydik?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...