Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paladinlere bir soru

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

@Sam bu paladin madem bu kadar kötü neden şu oyun çıktığından beri oynuyorsun(-dun)? Bir de bu kadar kötüyse neden bu kadar insan tercih ediyor ve her guild pve için paladin arıyor, her takım arena için paladin istiyor?

Senin yazdıklarını wow forumlarını takip etmeye başladığımdan beri okuyorum ve paladin sanki hiç bir spell/skill'i olmayab critter modunda bir şeymiş gibi geliyor bana yazdıklarını okurken.

Tamam retri paladin'ler bir yere kadar da, millet holy ve prot pala için birbirini yiyor resmen horde tarafında.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben ağustos'ta bıraktım raidi, prot paladin kullanan kimse yoktu o zaman. şimdi kullanan varsa bilemem ama hala kendi guildimde yok diye biliyorum ki biz maulgar'a iki feral tank ile başlayacak kadar açık fikirli bir guild idik. ben raidi bırakırken balance druidimiz bile vardı, holy dışında buildi olmayan tek sınıf paladindi raidde. ki ben bir yıl retri oynadım ve birazcık birşeye benzeseydi gene onu oynamak için elimden geleni ardıma koymazdım. prot'a dönelim, kağıt üstünde diğer tanklara tercih edilmesi için neden göremiyorum halen. kullanabilmek başka, tercih etmek başka.

holy paladinden hiç bahsetme, tbc başladığından beri bu kadar ağır nerf yiyip buff almayan build düşünüyorum ama aklıma gelmiyor. eğer healer olarak tercih ediliyorsa bunun başlıca nedenleri:

- diğer bütün healer sınıfların 1, hatta 2 işe yarar buildlerinin olması ve bunların istenmesi, hatta bazısının artık zaruri olması
- paladinin başka buildinin istenmemesi
- blessing almış olmak için nasılsa paladin alınacak, bari işe yarayanı alınsın düşüncesi

2vs2 & 3vs3 için paladin isteyen yok bir kere, orası kesin. aksini kanıtlayabilecek kimse olduğunu sanmam. cyclone + cyclone + cyclone = arkadaşınız ölü etc.

5vs5'e gelince, paladin tbc başlarken muhtemelen en iyi healerdı. elbette ki paladinin bir alanda iyi olması kalgan ve saz arkadaşlarının gözünden kaçmadı ve geçen 12 ay içinde kuş ettiler. maalesef 2007 boyunca 5vs5 healadin'i etkileyen bütün değişiklikleri (sadece paladin başlığı altında değil, diğer bütün sınıflara ve genel oyun mekaniklerine yapılan değişiklikler hep paladinin dezavantajına oldu, en son örneği işte hunter ve buff görebilme değişiklikleri) şu anda buraya yazasım ve açıklayasım yok, ne de olsa "sam'i dinlemeyin" denip geçiştirilirken.

ekleme: neden oynuyor(dum)?

keyif. ben "off nasıl dmg koydum adama" ya da "off nasıl ezdim herifi" laflarını en rahat hangi sınıfla söyleyebileceğimi düşünerek char açmıyorum. paladin lore benim zevkime en yakın wow sınıfları arasından, birkaç kere char değiştirmeyi ciddi düşünsem de ilgimi çeken başka sınıf bulamamam ve lvl atlama & eşya kasma olaylarının baygınlık vermesiyle her defasında vazgeçtim bu düşüncelerden. en sonunda da serverımdan bazı arkadaşların ayrılması ve paladinin iyice kuşa dönmesi aynı zamanlara denk gelince iyice soğudum ve bıraktım. sadece haftalık 5vs5 arena maçlarına ve ayda 3-5 kez bg'ye filan giriyorum son aylarda.
Sosyal ağlarda paylaş

SSC raidlerinin yaygınlaşmasından beri ben sürekli paladin tanklar görüyorum, üstelik bunlar progress peşinde koşan guildlerin tercihleri. Retri dps yapamıyor gördüğüm kadarıyla, o treeye bir şey demiyorum çok kötü kanımca. Holy olayına gelirsek şunu söyleyebilirim;geçen hafta holy pri'mle migrate ettim arkadaşlarımın olduğu bir servere ve bir muhabbette "madem healer kascaktın keşke paladin kassaydın çok ihtiyacımız var" geyiği döndü. Guildde sağlam 3 tane paladin var ve bildiğim kadarıyla aktifler. PvE açısından bir eksiğiniz yok bence, ha nerfleniyordur o ayrı konu.

PvP konusunda ise bir şey diyemeyeceğim, rogue'umla pvp yaparken karşımda pala healer olması benim için iyi oluyordu çünkü ne yapacağınız belli. Ha blind'e nuke'e vs. bubble açmayan da zaten direk yatıyor. S1'de holy buildiniz güzeldi yalnız, şu an işe yaramaz 2v2'de 3v3'te ise paladin'in heal atması saçma geliyor bana zaten HoT'u yok instant heal'i yok vs.
Retri pala'lar da sağlam nukelüyorlar, basit bir slow effect eklense retri palalar arena'yı domine ederler kanımca.

Sonuçta PvE açısından bakarsak paladinler hiç de fena değil. Bir paladin için horde tarafında her zaman guild ve spot vardır. PvP'de ise birkaç ufak buffla adam edilebilecek durumdalar.
Tablo o kadar da korkunç değil özetle.
Sosyal ağlarda paylaş

alınmasın ama sam her paladin konusu geçince uzun uzun şikayet edip duruyor (gördüğüm bu) bakma sen ona :)

PVEde healer rolünde aynı heal up a sahip her classa healing done'da fark atarsın, oom olmazsın.
Ne kadar nerf yese de arenada healer rolünde paladin enfestir. Millet druid en iyisi desin dursun paladinin yeri ayrıdır. 5v5lerin, 3v3lerin vazgeçilmez classıdır. Peşine druid takan 2v2 atıyor. Son patchlerle beraber retride "hiç bir işe yaramaz" sıfatından kurtuldu. Karambolde çılgın dpslere imza atabiliyor retri paladin.
Çoğu sabit fikirli guild tankadin kullanmasada tier5 gearlı tankadinleri zaman zaman aynı gearlı master tank warriorlardan daha iyi iş çıkarttıklarını gördüm. Off tankingde de pekala yapıyorlar işlerini.
Durotar.. feral druid, resto shaman gibi classlarla 5 yıl sürecek hatta hiç bitmeyek dueller yapabilirsin ve açıkcası warlock, elemental shaman, enchance shaman gibi classlara karşı hiç bir şansın yok bunlarla duel yapıp moralini bozma. Eğlenceli kısmı ise bubble bile açmadan herhangi bir ms warrioru şamar oğlanına çevirerek dövebilirsin. Rogue içinde aynı şey yaptığın duellerin %90ını kazanırsın.

Ve bence yalnız başına oynaması en sıkıcı classdır paladin. Arkadaşların yoksa, arena teamin yoksa, guildin yoksa açma paladin.

http://eu.wowarmory.com/character-sheet.xml?r=Zenedar&n=Zottiri
bu da benim paladinim..
Sosyal ağlarda paylaş

En eski paladin oynayanlardan biri sayılabilirim. Betadan bu yana 3ü 60, 1i 70 (hala onunla oynuyorum) 4 farklı serverda paladin oynadım. Paladini seviyorum ancak paladin(holy) tBC öncesi kadar survivality si yüksek değil, eskiden bi mageden counterspell yediğimizde full hp isek ölmezdik, bi rogue u neredeyse retri aura ile kendini dövdürürdük. Ama artık holy paladin PVP de en güçsüz class haline geldi. Bubble ı olmayan paladin ölü paladin, karşıda birde iyi priest varsa baştan ölü paladin haline geldi.

Paladin raidlerde genelde main target healer. Yani Sana target verilir öldürmezzsin. Raid healing pek verilmez ancak assist edilen tank damage yemediğinde raidede heal atılır ki rezil olmayasın.

tBC ile paladine ara verip warlock oynadığım ve tekrardan paladine geri döndüğüm için bazı detayları daha net farkediliyor. Mesela, tBC öncesinin en iyi dps gearı t2.5 idi ve çokta efsane damage yapamıyordum. Ancak şu anda retri paladin oldukça iyi damage yapıyor, helede 2.4 geldiğinde bir başka güzel olacak.

tBC paketini yeni aldığına göre daha 70lemedin ve lvl atlaman lazım, sana Prot çok iyidir, çok hızlı level atlarsın diyenler olacaktır; İNANMA :D, reti ol, solo quest yap, questler 2-3 kat fazla XP veriyor artık. Ve karşına allience çıktıgında kafasına gömçürt(paladin dps yaparmı demeyin, y a p ı y o r.). 70 ten sonra raid yapacaksan illaki holy olcaksın.

Birde paladin hakkında sebebini bilmediğim bir olay yaşıyorum guildde. Benim gıildimdeki 4 officer Blizzardda bilmediğim görevlerde çalışıyorlar(çaycıda olabilir tuvaletçide) ve çok ilginçtir hepsi ALT CHAR olarak PALADIN açtı ve 70ledi. Ufak tefek kara/za badge itemları dizdiler. Bi insan, helede iyi bir guildin officerları, neden alt char olarak paladin açar diye düşündükçe aklıma farklı farklı senaryolar geliyor. Bir bilgisi olan varsa açıklasın sevinirim...
Sosyal ağlarda paylaş

valla astral, heal verimi konusunda priestler bizi illumination değişikliğinden sonra geçti. holy light o zamandan beri oyunun en verimsiz casting heal'i. uzun uzadıya hesaplar yapmıştım vaktinde. flash heal dersen yetmediği zamanlar oluyor sık sık. illumination dışında heallerin mana kullanımını efektif olarak azaltan bir talentımız yok, mana regen veren talentımız yok. (bow herkesde var raidde zaten onu saymıyorum, arada fark oluşturan birşey yok) daha da kötüsü sadece casting heallarımız var. holy shock oyunun en verimsiz heal'ı, güçsüzlüğünü de geçtim. haliyle çoğu devamlı hareket etmeyi gerektiren tbc encounterlarında sıkıntı oluyor zaman zaman.

dokuz ay önce filan iyiydi healadin ama bugün değil. diğer sınıflar ve buildler devamlı geliştirilirken nerf dışında birşey almış değil.
Sosyal ağlarda paylaş

pve de paladini healing konusunda geçebilecek hiç bir class yok sam. illumination nerf yese de hala paladin en iyi heal spammer.

tbc nin ilk başlarında diğer healerlar la arasında acaip fark oluyordu. o yüzden blizzard her zaman ki gibi diğer class ları bufflayacağına paladinleri nerfledi. (gene de paladinler daha iyi :P )

s1 de paladinler ve warrior lar bütün arenalar da çok fazlaydılar.

blizzard diğer classları bufflayacağına bu ikiliyi nerfledi. aslında sadece paladini nerfledi. (freedom ve sacrifice nerf ü )

diğer classlar arena da daha fazla yer alsın diye acaip değişikliklere gidildi.

hunterlar çok az tercih ediliyordu, adamlara mortal efecti ve dispell verildi.

rogue lar 2v2 dışında çok yoktular. blind imba bufflandı.

druidler de aynı

warlockları biraz nerflediler. paladinleri buffların gözükmesiyle dolaylı yolldan nerflediler. (sacrifice gitti mi olay bitiyor)

bu iş blizzard ın 3 yıldır yaptığı politika özet olarak bir class popüler olursa nerf le poülerliğini kaybeder se buff lar ve böylece classlar arasıdna homojen bir dağılım olsun.
insanlar da boş yere başka karakter kasarak zaman ve "PARA" harcasınlar.

paladinin en kötü olduğu yanı retri idi. ve blizzard yavaş yavaş bu build ı bufflamaya çalışıyor.

daha önce de bir kaç kez belirttim gene söylüyorum warhammer online nın çıkışına doğru retri paladinler öyle bir hale gelecekler ki herkez dumur olacak.

bu sayede blizzard dan umudu kesmiş olan paladinlerin (tonla var aksini idda etmeyin boşuna ) oyuna tekrar bağlanmasını sağlayacaklar.

bunu tbc öncesi 2.0.0 patch inde yaptılar. crusader strike ı test server ında 10s sn yeye çıkarmış olamalarına rağmen vengance ı 10% a düşürmüş olmalarna rağmen 2.0.0 da paladinlere 6 sn cd lı crusader strike ve 15% olarak çalışan vengance verdiler.

2.0.0 ile tbc arasındaki dönemde paladinler önüne geleni parçalıyordu.

mesela ben warrior umla 70 lvl a önce gitmeyi düşünyordum ama paladinle öle bir gözüm boyandıki bir baktım tbc de paladini 70 lemişim.

aynısın gene yapacaklar...
Sosyal ağlarda paylaş

hehe uğraştım tabi seviyorum palamı 3000 point de kenarda 1850 yakalasam alıcam weaponı ama bizim battleground çok acaiyp gearsız adam yok. gearsız derken sırf arena geardan da bahsetmiyorum elinde 2 tane illidianın weaponını almış adam gelebiliyor karşına. bana 800 critledi o rogue (oha)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...