Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DNS Olayı

GERGE

Öne çıkan mesajlar

işim gücüm yokmuş gibi kalkıp burda iki üç tane insana böyle bişey sallama ihtiyacı hissetmediğimdne dolayı inat yapıyorum zaten. dns ayarını yaptığım günden beri sorunsuz şekilde giriyordum youtube a, bugün yasak açıldı denmeden önce de hala giriyordum.

başka derdim yok benim sen ve senin gibiler(!)e burda böyle bi yalan söylicem.

13 yaşında çocuğuz ya zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Mumu said:
işim gücüm yokmuş gibi kalkıp burda iki üç tane insana böyle bişey sallama ihtiyacı hissetmediğimdne dolayı inat yapıyorum zaten. dns ayarını yaptığım günden beri sorunsuz şekilde giriyordum youtube a, bugün yasak açıldı denmeden önce de hala giriyordum.

başka derdim yok benim sen ve senin gibiler(!)e burda böyle bi yalan söylicem.

13 yaşında çocuğuz ya zaten.

arkadaşım o dns'yi burada veren benim, 1 gündür youtube'a o dnsler üzerinden peygamber olsan giremezdin. bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Neyse yeni bir sorum var benim arkadaşlar ve oynadığım serverlardaki insanlar 30li pinglerle oynarken ben 80li pinglerle oynuyorum. (Cod4) Bundan dns değiştirerek kurtulabilir miyim?

Yabancı serverlar değil Türk serverları bu arada.

Ayrıca wireless modem kullanıyorum ama wireless alıcım modemin üstünde duruyo direk, kabloyla bağlamaya başlarsam pingim düşer mi?
Sosyal ağlarda paylaş

bir de bu DNS hakkında şöyle bir şey okudum. özellikle internet cafe gibi yerlerdeki DNS serverları sizi fake sitelere yönlendirebiliyormuş. mesela fake hotmail, fake garanti bankası vs. gibi ve siz www.garanti.com.tr yazıp da garanti bankasına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan sitenin fake olduğunu anlamadan işleminizi yapıyormuşsunuz. böylece şifrenizi vs. ele geçiriyorlarmış. galiba biraz dikkatli olmak lazım dns olaylarında. yukardaki arkadaşın bahsettiği phishing olayı da böyle birşey olsa gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

@nile: bildiğim kadarıyla wireless alıcıların veri transfer hızı değişiyor 24mbit, 56mbit vs. gibi. Alıcını modemin üstüne koyduysan sinyal tipi en iyi seviyede olduğundan tam kapasite kullanırsın. Ama hiç bir zaman bir ethernet kablosu kadar olmaz. Ethernet kablosunu taktımmı fiks 100mbit veri hızıyla kullanırsın hızda değişme falan da olmaz. Her zaman kablo iyidir yani. Hele ki fiberoptikse. :)
Sosyal ağlarda paylaş

oncelikle, internet kafelerde dns ile oynamalarina gerek yok, hosts dosyasini degistirirlerse de yeterli olur. zaten internet kafeden gidip de banka islemi yapiyorsaniz bir yerlerde bir sorun var demektir..

hiz konusunda, internet hizi 1mbit olan bir insanin, modemine 100mbit ile baglanmaya ihtiyaci olmaz.

gecikme konusunda da, aradaki fark en fazla (modeme uzaksaniz) 2-3 milisaniye olacaktir ki bu da insanin algi araligina girmiyor. o yuzden kabloyla ugrasmanin pek bir anlami olacagini sanmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

zaten bu yuzden, security awareness calismalarimizda daima, kesinlikle net cafelerde bankacilik islemi yapmayin diyoruz :)

phishing olayi da evet bu soylediginizle birebir ayni..

la_bombonera said:
bir de bu DNS hakkında şöyle bir şey okudum. özellikle internet cafe gibi yerlerdeki DNS serverları sizi fake sitelere yönlendirebiliyormuş. mesela fake hotmail, fake garanti bankası vs. gibi ve siz www.garanti.com.tr yazıp da garanti bankasına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan sitenin fake olduğunu anlamadan işleminizi yapıyormuşsunuz. böylece şifrenizi vs. ele geçiriyorlarmış. galiba biraz dikkatli olmak lazım dns olaylarında. yukardaki arkadaşın bahsettiği phishing olayı da böyle birşey olsa gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
bu yuzden hollanda'daki online bankacilik super.

sifre filan yok, e.identifier denen bagimsiz bir aparat ve bankamatik ile kullaniyorsun internet bankaciligini. yani bilgisayara ne yaparlarsa yapsinlar (bankamatiginin pinini bilmiyorlarsa) internet bankaciligina giremiyorlar.

hatta baba verisign sayesinde o sistem tum dunyada artik yayginlasicak,

konusu gelmisken topigi biraz hijack edecem ozur dilerim..
gecen ay ki, ISSA magazine de bu konu islendi.. ISSA.org dur hatta web siteleri neyse..

bu usb token ve card readerlar.. tam guvenlik temelini olusturan 3 adimdan 2 sini sagliyorlar..
3 adim
+bildiginiz bisey (sifre, parola.. vb)
+size ait bisey (biometrics, parmak izi vb..)
+sizde olan bisey (smartcard, bankamatik, kredikarti vb..)

bunlarin ikisini sagladigi icin ve bunlarla 1 kerelik parola urettigi icin.. baya bi guvenli olarak kabul ediliyor..
yakinda turkiye dede USB olan ve olmayan key token versionlarini goruruz.. hatta gorelim cok gec olmadan demi :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...