Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

çevir.com(ingilizce sözlük)

oper

Öne çıkan mesajlar

oha yalnız, 'Ç' yazabiliyoruz adrese
cevir.com'u açtım önce, başka alakasız bişey çıktı.. çevir.com yazdım oldu. İlk defa görüyorum türkçe karakterin anlaşıldığını. Gerçi anladığım kadarıyla 'çevir.com' diye domain yok, başka bir numara yapmışlar ama iyi yapmışlar hoşuma gitti
Sosyal ağlarda paylaş

. said:
2001 YILINDAN BUYANA İNTERNET ADRESLERİ TÜRKÇE DE YAZILABİLİYOR...

Yakın Doğu Üniversitesi 2001 yılında Dünyada ilk ulaşılabilen Türkçe URL sistemini geliştirdi.

Bu sistem ( http://www.icann.org/committees/idn/final-idn-survey-intro.htm ) ICANN tarafından çalışan sistem olarak “Turkish characters are also available in the hep.tc domain” dedikleri rapor ile (http://www.icann.org/committees/idn/final-report-28aug01.htm ) 28 Ağustos 2001 tarihinde onaylanmıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi bu sistemin kullanımını YDÜ Öğrencilerine ücretsiz sunacaktır.

Öğrencilerimiz NEUSIS sistemine logon olduktan sonra kendi ad ve soyadlarından oluşan alan adını herhangi bir siteye veya adrese yönlendirebileceklerdir.

Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilmiş olan DNS Server, diğer duyurusu yapılan türkçe sistemlerle karıştırılmamalıdır. Diğer sistemlere örnek olarak; Çin’de yıllardır kullanılan diğer sistemler kullanıcı tarafına program yüklenerek üretilen çözümlerdir. Fakat Yakın Doğu Üniversitesinin sistemi ise mevcut internet sorunlarının çözülmesi ile gerçekleştirilmiştir.

Bu dalda 2001 yılından bu yana Dünyada çalışan tek sistemdir.

“...Turkish characters are also available in the hep.tc domain...”

ICANN
Sosyal ağlarda paylaş

siteyi pek beğenmedim. tam sonuç dışında ek sonuç göstermesi iyi.
ama seslisözlük varken bunlara gerek yok.
adamlar türkçe-türkçe, türkçe-ingilizce, ingilizce-türkçe, ingilizce-ingilizce çeviri yapıyor, böyle hayvani bir özellik yani..
opera'da search etmek de çok kolay, search bar'a gerip "create search" ediyorsunuz, oraya istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz, url'ye s kelime diye girdiğinizde, şak diye sonucu gösteriyor zaten :) firefox'ta da vardı sanırım create search olayı.

Vodan said:
Ben giremedim mesela ç harfiyle yazınca. Nasıl olacak bu işler? Millet patch mi yükleyecekte girecek sitelere? Böyle birşey olamayacağına göre çok kısıtlı bir kitleye hitap edebilecekler demekki.

patch ile alakası yok yav.
sitede diyor ki:
said:
"Çevir.com sadece Internet Explorer 7.0, Mozilla Firefox 2.0, Opera 9.0 gibi türkçe alan adlarını destekleyen web browserları ile çalışmaktadır."

yani ister ie olsun, ister firefox olsun, ister opera olsun, browserların son versiyonları zaten türkçe alan adlarını destekliyormuş.
hani sen giremiyorun diye neden "çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor" oldu onu anlamadım.
ha sırf bu siteyle de alakası yok, direk türkçe harf kullanan hiç bir siteye giremiyceksin.
ayrıca artık ie7/ff2/opera9 kullananlar "çok kısıtlı bir kitle" sayılmıyor, tersine ie7/ff2/opera9 dışında bir browser kullananlar "çok kısıtlı bir kitle" sayılıyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

search olayı artık her browserda var (ie7 için bkz. ie7pro) ki o search olayı çevir.com için de kullanılabilir. yani bir getirisi yoksa bir götürüsü de yok.

ki http://www.çevir.com/bilgi.html adresinde yazdığı gibi çevir.com'un amacı ve olayı hızlı olmak. seslisozluk gibi işkence olmak değil.. ben takdir ettim sade yapısını.

ek: türkçe alan adları ie6'da da bir eklenti ile çalışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
ki http://www.çevir.com/bilgi.html adresinde yazdığı gibi çevir.com'un amacı ve olayı hızlı olmak. seslisozluk gibi işkence olmak değil.. ben takdir ettim sade yapısını.

seslisözlüğün ne işkencesi varmış onu anlamadım hehehe.
mis gibi site işte. kelimeyi yazıyorsun karşına çıkıyor.
hani sadece ingilizce-türkçe kelime çevirmiyor, türkçe-türkçe, ingilizce-ingilizce sözlük olarak da çalışıp kelime amlamı listeliyor.
hızlı dediğin çevir.com'un başına yazmaksa, al operada da "keyword kelime" yani "ss büyük" diye yazıp anında sonuçları çıkartabiliyorum. hem böylesi daha kolay. uzun uzun url ile kasmaktansa (her seferinde xx.xxx.xx diye yazacaksın) direk ss büyük yazarım karşıma sonuçlar gelir.
hem ayrıca yazdığın kelimeyle alakasız kelimeleri de aradığından, gerekmeyen sonuçları da okuyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

ya dert ettiğiniz oysa, firefoxta sözlükler var, alır kurarsınız. kelimeyi seçtiğiniz anda karşılığını öğrenirsiniz.. ne dert ediyosunuz arkadaşım.
yine firefox oper sidik yarışı mı yapalım anlamadım ki.
bi siteye girip orda sözcüğü girmek yerine, sadece adrese kelimeyi yazmak istersiniz belki diye söyledim..
allah allah yaaaa
Sosyal ağlarda paylaş

derdimiz onlar değil kardeşim,
hiçbişey yüklemeden etmeden direk adres bara yazınca karsına sonu cıkıyor mu? cıkıyor.
daha once boyle bir uygulama gorduk mu? gormedik.
fikir orijinal mi? orijinal.
amacımız türkce kelimelerin ingilizcesini, ya da ingilizce kelimelerin türkçesini öğrenmek, ve bunu bu site başarıyor mu? evet.

işte bu sebeplerden seslisözlük yerine bu site kullanılabilir. seslisözlüğün göçtüğü zamanları bilirim. ayrıca bazen 10 saatte açılmaz. bu site hızlı da aynı zamanda. ne alıp veremediğiniz var simdi anlamadım, güzel site işte nesini eleştiriyosunuz. memnunsanız seslisözlük'ten size bunu kullanın diye direten yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
hani sen giremiyorun diye neden "çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor" oldu onu anlamadım.
ha sırf bu siteyle de alakası yok, direk türkçe harf kullanan hiç bir siteye giremiyceksin.
ayrıca artık ie7/ff2/opera9 kullananlar "çok kısıtlı bir kitle" sayılmıyor, tersine ie7/ff2/opera9 dışında bir browser kullananlar "çok kısıtlı bir kitle" sayılıyor :)[/

Hiçbir kaynağa ve istatistiğe dayandırmadan konuşmak ne kolay dimi..

Bak bunlar benim bir sitemin istatistikleri.

MSIE 6 23593 70.78%
MSIE 7 6963 20.89%
Firefox 2 2267 6.80%
Opera 9 197 0.59%

Windows XP 30506 91.52%
Windows Vista 1990 5.97%

Görüldüğü üzere, insanlar hala büyük oranda Windows XP ve üzerine default browser kullanarak internete giriyor. Demekki neymiş bu site kısıtlı bir kitleye hitap ediyormuş. Demekki neymiş, konuşmadan önce biraz bilgi sahibi olmak gerekiyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

bu soyledigimi nasil sadece adres bara yazmak olarak yorumladin bilemiyorum da bone, demek istedigim komlpe kullanim hiziydi. buna sitenin ilk acilisi, sonraki sorgular icin hizi vs vs dahil.

seslisozlugun iskencesini de aciklayayim. normalde bir metinde bir kelimeye cift tiklamak kelimeyi, uc kere tiklamak da paragrafi secmelidir. yalniz seslisozluk (ne akla hizmet) cift tiklama anina bir event ekledigi icin kelimeleri kopyalayip yapistirmak bana iskence geliyor.

bu iskence olmasa bile kafalarina gore sistem uydurmalarindan memnun degilim. standartlara uyalim piliz.
Sosyal ağlarda paylaş

Vodan said:
Bone said:
ayrıca artık ie7/ff2/opera9 kullananlar "çok kısıtlı bir kitle" sayılmıyor, tersine ie7/ff2/opera9 dışında bir browser kullananlar "çok kısıtlı bir kitle" sayılıyor :)[/

Hiçbir kaynağa ve istatistiğe dayandırmadan konuşmak ne kolay dimi..

Bak bunlar benim bir sitemin istatistikleri.

MSIE 6 23593 70.78%
MSIE 7 6963 20.89%
Firefox 2 2267 6.80%
Opera 9 197 0.59%

Windows XP 30506 91.52%
Windows Vista 1990 5.97%

Görüldüğü üzere, insanlar hala büyük oranda Windows XP ve üzerine default browser kullanarak internete giriyor. Demekki neymiş bu site kısıtlı bir kitleye hitap ediyormuş. Demekki neymiş, konuşmadan önce biraz bilgi sahibi olmak gerekiyormuş.

tek bir internet sitesinden bahsediyorsun sen, ben ise genel durumdan bahsediyorum.
ayrıca sayısal verilere girmek istiyorsan, opera kullananların kaç saat internette olduğunu, firefox kullananların kaç saat internette olduğunu, ie7 kullananların kaç saat internette olduğunu, sonra da ie6 kullananların kaç saat internette olduğunu hesapla, bunları karşılaştır, ancak o zaman sağlıklı bir yorum yapabilirsin.
Demek ki neymiş, konuşmadan önce bilgi sahibi olman gerekiyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...