Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun dergilerinde bu ay (Aralik)

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Kinkaudonau said:

bir de zekilik yapıp zaten ücretsiz MMOların kurulum dosyalarını "tam sürüm" diye verenleri sayalım tam olsun

Aslinda o zekilikten değil türkiyede hala bir çok oyuncunun kotalı veya kötü bağlantıya sahip olmasından kaynaklanıyor, 1 GB ve üstü clientları bile çekerken sorun yaşıyorlar, oyun firmalarından talep geliyor buna görede dergiler yayınlıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Kinkaudonau said:

Okuyucuyla samimi olmaya kasan dergi yerine FAQ / Walkthrough özelliği sağlam dergi olmaya çalışmaları lazım, yoksa gider forum geyiği okurdum niye dergi alayım?

okuyucuyla samimi olmaya kastıkları yok. adamlar her zaman oyleydi. yani içten bi samimiyetleri var. yanlız anlamadığım şey bu seni neden rahatsız edio. ben gayet eğleniorm şahsen okurken yazıları. okutuo kendini gayette.
Sosyal ağlarda paylaş

Dergi satışları aslında okuyucuyla kurulan bağla çok ilgili. Bizim ülkemizde kopya oyun oldukça, oyunlar 3 5 liraya satın alınabildikçe, dergiler iş yapamaz. Orjinal oyunların zorunlu tutulduğu ülkelerde 20 30 bin tiraja ulaşan dergiler Türkiye'de 6000 7000 sayılarını zor görüyor. Adamlar oralarda 1 oyun alabilmek için farklı dergilerin incelemelerini okuyup ona göre karar veriyorlar, her kişi neredese 3 farklı dergi alıyor, çünkü oyunlar 80 120 dolar arası. Burda 1 dergi alınıyor, çünkü herkes her istediği oyuna 3 liraya ulaşabiliyor, incelemeye, araştırmaya ne gerek var. Yükle, baktın sevmedin at gitsin. Bu bağlamda insanlar oyun dergilerinde walkthrough yerine biraz da samimiyet ve muhabet arıyor. Ki bu Gameshow'dan gelen bir gelenek. Bilmeyen bilmez tabi...
Sosyal ağlarda paylaş

ooof level ın "biz gameshow değiliz" diye mektup kısmında isyan etmesi, sonra gameshow a benzemek için yaptıkları espriler filan oof of... hatırladıkça kötü oluyor insan.

hiç bir zaman samimi veya eğlenceli gelmedi bana bu tipler. artık ikisini de almıyorum zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

kopya oyunla filan alakasi yok

koya oyun olmasa zaniyormusunuzki bu adamlar oyunlara o parayi bayilip birde ustune dergi alicaklar?

inhternetin yaygin olmadigi 10 sene oncenin geyigiydi o "aga korsan olamsa herkes dergi alir inceleme icin" diye

merak eden acar gamespot u bakar herkeste internet var zaten

korsan olmasa turkiyede oyuncu sayisi yerlerde surunur cogu insan ayda 80-90 tek oyuna veremez

ps3 de korsan yok ama turkiye satis fiyatlari ortada, konsol satiyor ama oyunlar satmiyor

80 liralik oyunun ustune gumruk-OTV-KDV-bandrol harci-ithalatci payi binince oluyor 180 haliyle insanlar ya disardan aliyor ya kacak aliyor

senelerce geyigi yapildi aha ps3 en super gozlem ornegi korsansiz bir konsol sonucta

adamlar psn e TR de destek bile veremiyor bizim devlet gel buronu ac vergini ode dedigi icin

levelin bu konularda hicbri mucadelesi yok su anda ama oyungezer kovaliyor, adam anlatmis iste meclistemi ne bir toplantiya katilmislar oyunlar konusunda bizim siyasetciler pegi ne esrb nedir rating kurumlari nasil cocuklari korur falan bilmiyor kafalarina gore oyunlara yasak getirmeye calisiyor
Sosyal ağlarda paylaş

oyun dergilerinin satilmamasinin bence en onemli etkenlerinden birisi milletin okumamasi. kac kisi dergiler, gazeteler, kitaplar aliyorda is sadece oyun dergisine kaldi. pek okuyan millet degiliz... oyun dergiside acikcasi en gerilerden gelen okunasi yaratik. zaten nette hepsi var, dergi almak icin cok az neden bulunuyor .

birde dergilerinde kendi adlari altinda ruhsal deneyimlerini ve sacma sapan fikirlerini yazmalari ne kadar guzel ? bence rezalet. bize ne kardesim senin cektiklerinden hissettiklerinden oyun dergisi bu, kultur katmaya, biz kulturluyuz demeye calisma be adam - kadin her neysen. ilginizi cekiyor olabilir ama benim acimdan konsepte uymuyor. 20 yasindaki veletlerin ne hayat gorusu varda bana anlatacak ders vermeye calisacak. sinir yaptim bos yere :P
Sosyal ağlarda paylaş

5-6 sene önce Level dergisini kaçırmazdım. Ama nihayetinde internet olunca, girip oyunun demosunu oynayıp, binbir tane inceleme ve yorum bulmak mümkün. Bu açıdan sırf oyun incelemesi sunan dergileri almada bir mantık bulmuyorum açıkcası.

Hani olurda farklı birşeyler sunabilirlerse oyun incelemeleri yanında, gerçi sunmakda yetmiyor artık sundukları şeyinde doyurucu olması lazım ki satın alayım.

Şahsen gazete, kitap v.s internet üzerinden okumayı sevmem, gazete veya kitabı elime almalıyım ancak o şekilde keyif alıyorum okumakdan. Ama sözkonusu oyun incelemeleri olan bir dergi ise ve üstelik artık internete ulaşmak bu kadar kolayken tirajlarının olması bile bence başarı aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

Senelerdir "oyun incelemesi" okumuyorum. Okumanin hicbir geregi, artisi falan yok cunku. Oyunu kendi kendine oynayarak zaten cozuyorsun. Incelemede adam oyunun hikayesini anlatiyor, zaten oyunu oynayarak o konuyu ogrenecegim niye okuyayim bunun icin?

Artik bir oyunun demosu falan ciktiginda, internette haberinin altinda ki yorumlari okuyorum. Insanlar ovuyorsa oynuyorum.

Suan dergileri tek alinabilir kilan ozellik exclusive haberler, on-bakislardir. Bunuda turk dergilerinin yapmasi mumkun degil. Mesela HL2 Episode 3'un ilk haber gidip bir dergide yayinlanirsa gidip alabilirim. Dergi artik sadece bu yuzden var zaten yurt disinda. Yoksa herkes online'a yoneldi. Bu exclusive content olayi olmasa dergi camiasi coker.
Sosyal ağlarda paylaş

diablo 3 u hem kapagina hemde dergiye tasiyan ilk dergi oyungezerdi :p

adamlar kafayi kullanip dergiyi baskiya yollamadan once blizzcon u beklediler blizzcondaki elemanlari butun bilgileri takirt gecti yolladi dunyanin en unlu dergileri bile diablo 3 duyrulmadan cikmisken bi oyungezer o ay yayinlamisti 3-4 gun gec cikma pahasina asdf

level dogan medya gurubuna ait deli gibi on inceleme icin kullanicak kaynaklari organizasyon yapicak gucleri var ama kasmiyorlar

oyungezer kendi basian ayakta duran dergi adamlar dunyadaki her oyun fuarina katiliyorlar, oyun yapimcilariyla kasip roportaj yapiyorlar organizasyon duzenliyorlar filan

zaten crytek ve yerli kardeslerle kanka olmuslar paso dunyada ilk bunlara veriyorlar yaptiklari oyunalrla ilgili bilgi ve materyalleri
Sosyal ağlarda paylaş

Level'ı savunuyordum ama Oyungezer'den pek farkı kalmadı. Zamanında Gameshow'u eleştirirdi Oyungezer/Level tayfası. Geyik yapıyorlar vs diye. Ama Level/Oyungezer'e baktığımda bir geyik, mizah göremiyorum, sadece sulusepken birşeyler yazıyor öyle bitiyor.

İncelemeye bakıyorum oyun hakkında bir bilgi edinirim diye,
adam ayrı telde çalıyor. Hele "artı-eksi" bölümüne baktığınızda futbol oyununda "top var" veya fps oyununda "silah var" abukluğunda eksiler yazabiliyorlar.

Walktrough zaten sakat. Yazılanlardan birşey anlaşılmıyor. Resim koyuyorlar ama resim de thumbnail formatında. Gidip Gamefaqs'tan felan bakmak daha kolay.

Sadece popüler 1-2 oyunu inceliyorlar bu da oldukça can sıkıcı. E onları biliyorsun duyuyorsun zaten. "Gavur"un AAA dediği oyunlar dışında birşey göremiyorsun. Varsa zaten küçük bir kutucukta geçiştiriyorlar. Sayfa sorunu olduğunu sanmıyorum, abidik gubidik bölümler dolduruyorlar. Anime bölümü ne ya. Konsola felan da çok yer veriyorlar.
Hele "klasikler" diye bölüm açtılar, önceleri küçük geçiştirilen "klasikler" bölümü artık 10 sayfa kendi yerine sahip. Yakında ek olarak da çıkartırlar. Orada da 2-3 sene felan önce çıkmış oyunları görüyorsun.

Verdikleri DVD'ler de çok bayat. Eskiden internet çok yaygın değildi, CD'ler hazine gibiydi. Şimdi interneti geriden takip eden sıradan şeyler oldular. Daha radikal şeyler koyabilirler oysa DVD'lere.

Oyunda hakim kişilerden Strategy Guide felan beklerim dergilerde ama o da yok.
Hep yeni yazarlara yer verildiğinden bir oturmuşluk da mevcut değil.

Eskiden kalma alışkanlık düzenli olarak alıyorum ama aldıktan sonra param çöpe gidiyormuş gibi hissediyorum.

Gameshow'un sevilmesini bazıları saçma bulur belki ama hakikaten sağlam yazarları vardı. "Mizah" içerikli yazıları olmasına rağmen, oyun hakkında her türlü bilgiyi yazıda bulabiliyordunuz.
O zamanlarki gameshow'dan biraz ders almaları lazım bence.

Ha bir de aklıma gelmişken, PCGames vardı bir ara tercüme dergi. O da baya iyiydi. Oyun incelemeleri muhteşemdi, taşı gediğine koyarmış gibi herşeyi içeriyordu. Hatta level ve oyungezerdeki thumbnail fotolar yerine kocaman resimler vardı o dergide. hatta yanlış hatırlamıyorsam, oyunlardaki video ayarlarını inceleyip değişik pc sistemlerindeki performans etkilerini de anlatırlardı. PCGames'in stili çok hoşuma gidiyor. Ancak Türkçe versiyonu fazla sayı çıkarmadı sonra kapandı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...