Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Avrupa bizi neden sevmez ?

Pierre

Öne çıkan mesajlar

ALMAN PROF. NAUMARK'IN ITIRAFLARI:

"Istanbul Üniversitesi'nde ögretim üyesi Alman asilli
Prof. naumarkile bir kaç talebesi Bogaziçinde geziye çikarlar. Talebelerden biri prof. Naumark'a su soruyu sorar:
-Avrupa bizi neden sevmez hocam ? prof. Naumark su cevabi verir:

- Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupali Türkleri sevmez ve
sevmesi de mümkün degildir, Asirlardir kilisenin Türk ve islam
düsmanligi Hiristiyanlar'in hücrelerine sinmistir. Sebeplerine gelince:

1. Müslüman oldugunuz için sevmez. Ama faraza laik söyle dursun,hiristiyan olsaniz da size düsman olarak bakmaya devam eder.

2.Sizler farkinda degilsiniz ama, onlar su gerçegin farkindadirlar:
Tarihten Türk çikarilirsa tarih kalmaz. Osmanli arsivi tam olarak
ortaya çikarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazilmasi gerekir.

3. Avrupa'nin pazari idiniz. Simdi Avrupa'yi pazar yapmaya
basladiniz.

4. En az 400 yil Avrupa'da sirtimizda ve ensemizde at kosturdunuz.

5. Selçuklular Anadolu'yu, Osmanlilar ise orta Avrupa ve Balkanlari Haçli ordusuna mezar ettiler.

6. Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek
hakimiyet sagladilar.önce ahlaki degerlerinizi yipratmaya
basladilar giyiminizden yasantiniza kadar sonra
kendi içinizde sizi bölmeye basladirlar

7. Selçuklu ve bilhassa Osmanli, islamiyet ugruna her seyini feda etmeseydiler, islamiyet bugün belki sadece Hicaz'da varligini devam ettirirdi, Kaldi ki Vehhabiligi kuranlar da, ingiliz Dominyon Bakanligi'nin adamlaridir. Bati her yerde islamiyet'i, sapik inançlara kanalize etti. Ama Osmanli, Asr-i Saadet'i devam ettirdi.

8. Kilise size kin kusmaktadir. Ve sebepleri yukaridadir.

9. Ben Türkiye'ye geldigimde 2 üniversiteniz vardi, simdi 19
üniversite var. (O tarihte öyle idi simdi ise çok daha fazla.)Osmanli zamaninde ise her yerde bir mederese vardi tarihinize bakin her medresede bilim egitimi vardi ilk denizaltini osmanlinin yaptigini çogunuz bilmiyorsunuzdur belkide ama avrupa bunu biliyor

10. Sizler, gerçek hüviyetinize döndügünüz an Avrupa'nin refahi ve medeniyeti yikilir.Ama sizde bunun olmasi bu sartlarda çok zorrr
11. Yine sizler, Avrupa'nin tarihi düsmanisiniz ve daima düsman
olarak kalacaksiniz."

Evet, almasini bilene ders ve ibretlerle dolu bir itirafname...[hline]Erkek adam renkli takim tutmaz...
Birgun herkes besiktasli olmayacak o ayricalik bizde kalacak...
BESIKTAS
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 15 Mart 2003 20:15 tarihinde demiş ki:
Avrupayi fazla zorlayan,onundeki butun engelleri asan,asiri saldirgan olan kisacasi gereksiz zulum yapan osmanli, ne yazik ki cografi kesifler ve burjuva sinifinin yukselisine boyun egmistir..

gereksiz zulüm diye bişi yok

savaşmış olabilir ancak eline geçirdiği yerleri yıllarca korumuş baskıdan uzak tutmuştur hatta eskiden oralara sahip olan devletlerden iyi davrandıklarıda gerçektir

eğer zulüm dersen türklerle ilgisi olmadığı halde endülüs devleti var ispanyada kurulmuş avrupanın gelişmesine çok büyük etkisi olmuştur (bilgi akımının bir kısmı oradan olduğu gibi diğerleri haçlı seferleri vs ile olmuştur) ve o zamanlarda bir çok mimari yazılı şeyler üretildiği halde günümüzde bunlardan eser yoktur hepsi itinayla yok edilmiştir

senin düşüncen sanırım bana tokat attılar bende onlara atarım şeklinde (türkler avrupaya saldırdı şimdide onlar saldırıyor diyorsun çünkü)
Sosyal ağlarda paylaş

"Avrupa bizi neden sevmez?"

Avrupa insan mı ki? Türkiye insan mı ki? Devletler birbirini "sevmez". Devletler birbirinden "nefret etmez". Devletlerin favori renkleri uğurlu numaraları, en sevdikleri yemekleri yoktur. Anlayın artık bunu..

Ha avrupalı türkü neden sevmez dersek? Neden sevsin? Deriz o zaman. Yüzyıllar boyunca avrupaya yayılmak isteyen bir ulusu oranın halkı niçin sevsin?
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa ve osmanlı arasındaki ayrılık ve çatışmaları,osmanlın avrupa'ya olan etkilerini çok iyi anlatan bir kaynak verim size,bi güzellik yapim"İvo ANDRİC,Drina Köprüsü"bulup alıın çok hoş bir kitap.[hline]I felt a great disturbance.....as if a hundred evil bastards on an oil derrick suddenley cried out in terror and were suddenley silenced,strange
Sosyal ağlarda paylaş

Bu isin pek yuzyillarla alakasi oldugunu zannetmiyorum.
Devletler politikalari dogrultusunda kamuoyu olusturmaya calisirlar, halklarda da bu politikalarin amaclari dogrultusunda bir gorus olusur.(gerek medya gerek diger yollar ile.ayrica unutmayin: dusunceleriniz edindiginiz bilgiler, bilgileriniz ise cogu zaman size verileni -veya gosterileni- kadardir.)

Avrupa devletlerinin de turkiyeden cikar saglamak amaciyla kullandigi belli basli konular vardir: kurt meselesi, ermeni soykirimi vs.

Bu konularin cogunda da turkler "barbar, kotu , kaka" diye gectigi icin "gudulen" avrupali bizi boyle gorur.

cok komplike bir sey degil bu.[hline]Kings of Chaos'a ben de basladim.Arada tiklayiverin ; )

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gimli, 15 Mart 2003 22:08 tarihinde demiş ki:

Avrupa insan mı ki? Türkiye insan mı ki? Devletler birbirini "sevmez". Devletler birbirinden "nefret etmez". Devletlerin favori renkleri uğurlu numaraları, en sevdikleri yemekleri yoktur. Anlayın artık bunu..

Ha avrupalı türkü neden sevmez dersek? Neden sevsin? Deriz o zaman. Yüzyıllar boyunca avrupaya yayılmak isteyen bir ulusu oranın halkı niçin sevsin?

Son cümle haric gercekten dogru ve akademik bir yaklasim. Devletler arasi politikalarda siyah beyaz renkler yada sevmek sevilmek gibi terimler yoktur hersey gridir ve cikar iliskilerine baglidir.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

illaki sazanlik yapicaksin
abicim orda ima edilen avrupadaki insanlar
mesela
Tum sinif maca gittik.

Sinif nedir?
- Dort duvar siralar v.s
Kastedilen nedir?
- Siniftaki insanlar

[Bu mesaj Pierre tarafından 15 Mart 2003 23:44 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 15 Mart 2003 20:40 tarihinde demiş ki:
evet,sen butun avrupayi osmanliya katmayi amaclamissan, avrupa seni nicin sevsin ki?Sen git viyanayi kusat,orayi burayi ele gecir,sarlkeni sokaklarda donsuz kostur,sonra da biz zulum yapmadik de..oh ne guzel.Bakiniz tarih, 1 kitap okuyarak anlasilacak birsey degildir.Ders kitaplarinda yazilanlar,sizi sadece biraz 'milli' yonden gelistirmek icindir.Tarihin objektif oldugu hicbir ulke oktur.Olamaz da zaten,hangi ulke kendi kendini yok ettirtir ki?
Neyse osmanlida kalmistik;
Acaba sunun bir mantigi var mi;avrupali halk osmanliya gelip 'bizi lutfen topraklarina kat' demis olabilir mi?
Ayrica hangi halk osmanlinin veya herhangi bir devletin yonetimine objektif bir bicimde bakabilir ki,adamlar yonetiliyolar oyle ya da boyle,ne oy kullaniyolar ne de demokratik bir bicimde yonetiliyolar.Devlet ders kitaplarinda Osmanli topraklarindaki halk mutluydu yazar.Nasil mutlu olsun ki adam?Topragi islemek zorundasin,islemessen ciftbozan,terkedersen,boyle bir imkan yok,yakalanan koylu ya idam edilir ya da omurboyu zorla calistirirlir.Ayrica zorla 3 yil askerlik yapmak zorundalardi.Eger yabanci devlet fethedilmisse,yeniceri emek somurusu gencleri ocaga alir,'kendi' gibi yapip, kulturun parcalanmasina neden olur,uzun donemde cok buyuk etkileri oldugu gorulmustur.
simdilik bu kadar.

Avrupa bizi sevsin demioruzki
sadece bize olan kinlerini bizi niye sevmediklerini soyluyoruz.
bizim avrupali sevgisine ihtiyacimiz yok.onlar kendi aralarinda sevissinler :D

[Bu mesaj Pierre tarafından 15 Mart 2003 23:46 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
eldar, 15 Mart 2003 20:42 tarihinde demiş ki:
ben su avrupanın paazarıydınız simdi avrupa yı pazar yapıosunuz lafını anlamadım

Su anda avrupada bankalarda 100 milyar euro turk parasibulunuyor

Bu ne demektir?
DIyelimki tum turkler avrupadaki paralarini cekdi avrupa ekonomisi 100 milyar euro zarara ugruyacak yani alt ust olucak

[Bu mesaj Pierre tarafından 16 Mart 2003 00:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
eldar, 15 Mart 2003 23:57 tarihinde demiş ki:
o rakamları abartı buldum kaynak gostermen lazım inanmam icin

pardon,
240 milyar euro, parayla birlikte arabalarin evlerin degeriymis yanlis okumusum.
Bankalarda ve cepte bulunan para 100 milyar Euro civariymis.[hline]Erkek adam renkli takim tutmaz...
BESIKTAS
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Pierre, 15 Mart 2003 23:39 tarihinde demiş ki:
said:

illaki sazanlik yapicaksin
abicim orda ima edilen avrupadaki insanlar
mesela
Tum sinif maca gittik.

Sinif nedir?
- Dort duvar siralar v.s
Kastedilen nedir?
- Siniftaki insanlar

[Bu mesaj Pierre tarafından 15 Mart 2003 23:44 tarihinde değiştirilmiştir]

Sınıfta 40 kişi var belki ama, avrupada türkiyenin bilmemkaç katı kadar insan yaşıyor. Böyle genellemeler yapmanın heyecandan ibaret olduğuna inanıyorum. Git sor avrupada sokakta yaşayan adama, Türkler kimdir nedir ne düşünüosun diye, büyük bi bölümü sana şöyle der "Şiş kebap goood"
Hiçbirinin kalkıp "Bizim haçlıları yendiniz süpersiniz abi, kin duyuyoruz size!" diyeceğini zannetmiorum. Belilri bir tarih bilgisi olan avrupalı da sana "Sultanın ordularından", türklere karşı kurulan ittifaklardan bahsedecektir en fazla. Çok uç fanatikler dışında, Avrupada öyle bir, "türk korkusu", "türk düşmanlığı" yok.

Sen benim siyasi anlamda "Avrupa" yı kasdettiğimi anlamamışsın üstüne de yorum yapmışsın. Oh ne ala ne ala. Ya gerçekten merak ediyorum bunlara inanan, okuyunca "hieyt lan süperiz" diyen var mı diye.? Avrupalı nerede kazanıyor biliyormusunuz? Adamlar dünleriyle değil bugünleriyle gurur duyuyorlar. Bizim gururumuzsa sadece tarih kitaplarında yaşanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sınıfta 40 kişi var belki ama, avrupada türkiyenin bilmemkaç katı kadar insan yaşıyor. Böyle genellemeler yapmanın heyecandan ibaret olduğuna inanıyorum. Git sor avrupada sokakta yaşayan adama, Türkler kimdir nedir ne düşünüosun diye, büyük bi bölümü sana şöyle der "Şiş kebap goood"
Hiçbirinin kalkıp "Bizim haçlıları yendiniz süpersiniz abi, kin duyuyoruz size!" diyeceğini zannetmiorum. Belilri bir tarih bilgisi olan avrupalı da sana "Sultanın ordularından", türklere karşı kurulan ittifaklardan bahsedecektir en fazla. Çok uç fanatikler dışında, Avrupada öyle bir, "türk korkusu", "türk düşmanlığı" yok.

Sen benim siyasi anlamda "Avrupa" yı kasdettiğimi anlamamışsın üstüne de yorum yapmışsın. Oh ne ala ne ala. Ya gerçekten merak ediyorum bunlara inanan, okuyunca "hieyt lan süperiz" diyen var mı diye.? Avrupalı nerede kazanıyor biliyormusunuz? Adamlar dünleriyle değil bugünleriyle gurur duyuyorlar. Bizim gururumuzsa sadece tarih kitaplarında yaşanıyor.

cokmu safsin yoksa banami giciklik yapiorsun
"avrupa" olarak kast edilen
belli basli liderler , zenginler ,teskilatlar v.s yani bu tur konularda senden benden fazla sey bilen insanlar.

Ayrica sen gencligine milliyetciligi asilamazsan ulkenin ne dili ne bayragi ne kulturu hic birseyi kalmaz.Arti gecmisimizi ogrenicezki gaza gelicez yani onlari yapanda turkdu bizde turkuz diyecez tekrar yapabiliriz diyecez anlatabildimmi ?[hline]Erkek adam renkli takim tutmaz...
BESIKTAS
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 16 Mart 2003 00:26 tarihinde demiş ki:
bunun pazarla ne ilgisi war ki?

pazar, hani yiyecek meyve sebze alinan yer.

var iste bu paralar birlesip cok isler yapiyor avrupada.[hline]Erkek adam renkli takim tutmaz...
BESIKTAS
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Pierre, 16 Mart 2003 01:04 tarihinde demiş ki:

cokmu safsin yoksa banami giciklik yapiorsun
"avrupa" olarak kast edilen
belli basli liderler , zenginler ,teskilatlar v.s yani bu tur konularda senden benden fazla sey bilen insanlar.

Ayrica sen gencligine milliyetciligi asilamazsan ulkenin ne dili ne bayragi ne kulturu hic birseyi kalmaz.Arti gecmisimizi ogrenicezki gaza gelicez yani onlari yapanda turkdu bizde turkuz diyecez tekrar yapabiliriz diyecez anlatabildimmi ?[hline]Erkek adam renkli takim tutmaz...
BESIKTAS

E be akılsız evladım, sence liderler, zenginler fanatizm ve moral eşliğinde mi kurdular zenginliklerini? Hangi ülke sevgiye yada nefrete göre yönetiliyor? Cevap bekliyorum senden. (Saçma oldu, senden ne cevap bekleyecem ki?) Hangi avrupa ülkesinin lideri, bize birşey satmadan önce "Yok satmıyım, onlar bizim haçlıları kestiler 600 yıl önce" diyor yahu? Böyle fanatik mesajlarla boşa vakit geçirmeyin lütfen ya. Sizce Yunanistan'ın tarih kitaplarında "Türklerin bizden ödleri patlıyor birgün bizansı kurarız " diye yazmıyor mu? Hadi len diyorum kapatıyorum konuyu
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gimli, 16 Mart 2003 14:17 tarihinde demiş ki:

E be akılsız evladım, sence liderler, zenginler fanatizm ve moral eşliğinde mi kurdular zenginliklerini? Hangi ülke sevgiye yada nefrete göre yönetiliyor? Cevap bekliyorum senden. (Saçma oldu, senden ne cevap bekleyecem ki?) Hangi avrupa ülkesinin lideri, bize birşey satmadan önce "Yok satmıyım, onlar bizim haçlıları kestiler 600 yıl önce" diyor yahu? Böyle fanatik mesajlarla boşa vakit geçirmeyin lütfen ya. Sizce Yunanistan'ın tarih kitaplarında "Türklerin bizden ödleri patlıyor birgün bizansı kurarız " diye yazmıyor mu? Hadi len diyorum kapatıyorum konuyu

cok akilli abicim
Sen oyle sanmaya devam et.
belki senin dedigin kadar yok ama yinede iclerinde giciklik var.
mesela sen yunanlarlami is yaparsin yoksa turkmenlerle mi ?

aslinda bu ayrimi yapmamak lazim ama insan gecmiside unutamiyor.[hline]Erkek adam renkli takim tutmaz...
BESIKTAS
Sosyal ağlarda paylaş

avrupalılar bizi sevmez çünkü heriflerin zamanında kabusu olmuşuz.orada çocuklara söylenen bir deyim var hala kullanılır.bak yavrucum yemeğini ye yoksa türkler gelecek haa.bir de o zaman osmanlı akıllıymış.istihbaratı varmış,savaşlarda çocuk toplar yeniçeri yaparmış,köylüleri bile para kazandırmak için sipahi yaptırırmış(tımarlı veya piyade).en fazla teknoloji onlarda.ilk füzeyi ist.kuşatmasında kullanmış(bkz.işkodra kuşatması),en büyük topları yaparak hem avrupaya yarar ve zarar sağlamış,havanı osmanlı,çarpınca infilak eden topları osmanlı,denizaltı(abdülhamitin oğlunun sünnet düğününde) osmanlı,füze ve roket osmanlı(lagari hasanpaşa)hatta bu füze 4. murata mıydı başka padişah mıydı ona kadar gitmiş ama çok kıyıma sebep olur bu yüzden savaşlarda kullanmayalım demiş.selçuklular anadoluya dalar,attila iki romanın da içlerine eder!mete dev çin seddini aşar,hazarlar arapları yener,kırım türkleri rusları 2. selim döneminde 150000 kişilik orduyla yenip moskovayı ele geçirir...çook..!bu sebepler varken avrupa bizi nasıl sevsin..?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...