Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Osmanlıda Harem.

Numb

Öne çıkan mesajlar

nasıl normal olabilirki. bu padişahlar aynı zamanda halife ünvanına sahiplerdiki tüm islam alemi bir sözlerine bakıyordu.
şeyhülislamlar vs... hepsi dinlerine düşkünlerdi. nasıl oğlancılık normal kabul ediliyordu ki acaba. anlayamadım?[hline]
...Me
DiMarziolu Strat Squier satılıktır.
Numb, 02 November 2003 16:19 tarihinde demiş ki:
evet boyama kitabın varsa onu alıyım lütfen. tüm dünyayı maviye boyamak istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle bir inanç yoktu gibi geliyor bana slayer.
Padişahlığın Allah tarafından verildiği gibi bir şeyi ben hiç duymadım. yada osmanoğullarının Allah tarafından seçilip başa getirildiği gibi bir ibare hiç bir yerde olduğunu sanmıyorum.
o daha çok eski mısırda firavunların ve belki bazı eski medeniyetrlerin kullandığı bir olaydı.[hline]
...Me
DiMarziolu Strat Squier satılıktır.
Numb, 02 November 2003 16:19 tarihinde demiş ki:
evet boyama kitabın varsa onu alıyım lütfen. tüm dünyayı maviye boyamak istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

evet slayer biraz saçma geldi banada,hem yavuz sultan selim ve kanuni allahın kulu olduklarını göstermek için küpe takıyorlardı(o zamanlar mısırda köleler diğer halktan ayırt edilebilmek için kulaklarına küpe takardı)[hline]tık!
Signature in dire need of overhaul.Contact management to learn how you can affordably advertise at the bottom of all my posts!
Act now!

Sosyal ağlarda paylaş

harem padişahların yaşadığı yere denio. herkes zannedio padişeh hareme " o iş" için gidio :) yahu adam orda müzik dinniyo, geyik yapıyo, ibadet edio kısaca özel hayatında yapması gereken herşeyi(o iş dahil) yapıo ha bide yazmayı unuttum içoğlanları cariyelerin uşakları ya da korumalarıydı tam hatırlamıyorum ama içoğlanlarıyla yiyişen padişah nerdeyse hiç yok (tamamen yok diyemem:-))bide bi arkadaş içoğlanlarına afrikadan getirilip hadım edilio demiş onnara hadımağa veya haremağası gibi bişi denio beyazlarına da akağa deniodu sanırım[hline]icq:172758290

[Bu mesaj Heffer tarafından 10 November 2003 19:09 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Heffer, 10 November 2003 19:07 tarihinde demiş ki:
yapıo ha bide yazmayı unuttum içoğlanları cariyelerin uşakları ya da korumalarıydı tam hatırlamıyorum ama içoğlanlarıyla yiyişen padişah nerdeyse hiç yok (tamamen yok diyemem:-))bide bi arkadaş içoğlanlarına afrikadan getirilip hadım edilio demiş onnara hadımağa veya haremağası gibi bişi denio beyazlarına da akağa deniodu sanırım[hline]icq:172758290

[Bu mesaj Heffer tarafından 10 November 2003 19:09 tarihinde değiştirilmiştir]

tam hatirlamiyorsun iste. icoglani ayri harem agasi ayri hadimlar ayri.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DoGMeaT, 09 November 2003 14:43 tarihinde demiş ki:
evet slayer biraz saçma geldi banada,hem yavuz sultan selim ve kanuni allahın kulu olduklarını göstermek için küpe takıyorlardı(o zamanlar mısırda köleler diğer halktan ayırt edilebilmek için kulaklarına küpe takardı)[hline]tık!
Signature in dire need of overhaul.Contact management to learn how you can affordably advertise at the bottom of all my posts!
Act now!

kanuni'nin böyle bir resmi yok, yavuz'un olduğu iddia edilen resim de aslında şah ismail'e ait, hiçbir padişah küpe takmadı..[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

O oğlancılık olayları çoğu kişi tarafından saçmalık olarak nitelendiriliyor.Bence öyle değil...

Harem hakkındaki bilgilerim diyelim.

Kesinlikle cıbıl cıbıl gezilmezdi.Müslümanlar olamaz öyle birşey.

Ha o oğlancılık olayının bir hikayesi vardı.Bir kitapta okuyduydum.

Padişahlarımızdan biri geziniyor işte böyle istanbulda.Bir demirci görüyor.Kaslı felan abimiz tabii akşam sarayına davet ediyor.Havuzda yemek yedikten havuzda yapıyorlar yapıcaklarını güyaa.

Saçmalık bence...[hline]"Here is wisdom. Let him hath understanding count the number of the beast: for it is the number of a man; and his number is 666."
Book of Revelation Chapter 13 Verse 18

Sosyal ağlarda paylaş

Dun yabanci bir belgeselde Harem'i anlatiyorlardi. Padisah her istedigi cariyeyi secemiyor, once annesinin onayini almasini gerekiyormus. Yani ben su kizi begendim, bu geceyi onunla geciricem, yarin da digerini isterim olayi yokmus.

[Bu mesaj Kayra tarafından 11 November 2003 19:23 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

içoğlanlarının saraydaki işkerini tam olarak hatırlamıyo olabilirim ama bildiğim bişey var "oğlan" deildi (yani genelde dieldi insanoğlu sonuçta naapacağı belli olmaz:)) ayrıca cariyelerin lesbiyenlik gibi bi duruma düşmelerinin önlenmesi için uğraşılırdı hatta havuç falan istediklerinde dilimleyip verirlermiş :-)
Sosyal ağlarda paylaş

Enderun, II. Murad zamanında kurulup, zamanla çeşitli değişikliklere uğramakla beraber Osmanlı Devleti'nin son zamanlarına kadar (1909) varlığını sürdüren bir saray okuludur. Hristiyan ailelerden devşirilen çocukların zekî ve gösterişlileri saraya alınarak özel bir şekilde yetiştirilirlerdi.

Enderûn mektebine alınan çocuklara, Kur'an-ı Kerim, tefsir, hadis, kelâm gibi dini dersler, edebiyat, inşa (şiir) gramer, Arapça, Farsça gibi dil ve edebiyat dersleri ve matematik, coğrafya, mantık gibi müsbet dersler okutulurdu. Bir taraftan da Osmanlı saray geleneği, protokol kaideleri ve bürokratik işler öğretilirdi. Bunların yanında çeşitli sanat kollarında beceriler kazandırıldığı gibi sportif faaliyetlere de yer verilirdi.

İç oğlanı denilen Enderûn talebesi ortak bir kültürü özümseyerek, saray ve padişah hizmetlerinin yürütülmesini sağlarlar, böylece Osmanlı Devletinin sarayda, yönetimde, ordu ve bürokraside ihtiyaç duyulan kadrolarının bir kısmı bu şekilde yetiştirilmiş olurdu. Sarayda kademe kademe yükselerek sancakbeyi rütbesiyle taşrada görev alırlardı.

Kaynaklar:

1. İ. Hakkı Uzunçarşılı, Osmanlı Devletinin İlmiye Teşkilatı, TTK. Ank.1983

2. M. Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyim ve Terimleri Sözlüğü, C.2 M.E.B., İstanbul 1988

3. Osmanlı Ansiklopedisi, C.1, Ağaç Yayıncılık, İstanbul 1997
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...