Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çiğbörek (Tutorial)

CapN

Öne çıkan mesajlar

CaNNi : peki tamam :)

Aykan : Ilk bir kaç denememede benımde olmamıstı sonradan alısıyorsun

kingpin : Tatarların yaptıgınıda yedım cok cok buyuk bır fark olmuyor. Babamın meslegı geregı Turkıye'nın heryerını gezdık degısık cok mutfak gordum

Valeron : Sapına kadar erkek :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
tatar böreği de denir çoğu yerde çiğ böreğe doğrudur ama çorbası flana başka yemekler artık :D

mühim noktalardan biri kıymalı iç harcını pişirmeden kavurmadan koyacaksınız aman dikkat .

içine kıyma değil de peynir koyalım patates koyalım derseniz yaptığınız şey peynirli çiğ börek veya patatesli çiğbörek değil puf böreği olmaktadır bunu da eklemeliyim
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
arkadaşlar ne şi börek nede çiğbörek gerçeği çibörektir. bunu eskişehirde yaşayan arkadaşların hangisine sorarsanız söyler. :D

bilgi:
Kırım Türk mutfağının baç tacı çibörek uzun yıllar bu işin ticaretini yapan arkadaşlarımızın bilmeden yaptıkları hatadan dolayı yanlış tanıtılmaktadır. Oğuz Türklerinin kıpçak boyundan olana Kırım Türklerinin eski kıpçak lehçesinde çi kökü enfes, leziz anlamını vurgulamak için kullanılıyormuş.
dolayısıyla çibörek enfes, leziz börek olarak tanımlanmıştır.
kızgın yağda pişirilen bir aşın çiğ olması zaten mümkün değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Adomorn said:

arkadaşlar ne şi börek nede çiğbörek gerçeği çibörektir. bunu eskişehirde yaşayan arkadaşların hangisine sorarsanız söyler. :D

bilgi:
Kırım Türk mutfağının baç tacı çibörek uzun yıllar bu işin ticaretini yapan arkadaşlarımızın bilmeden yaptıkları hatadan dolayı yanlış tanıtılmaktadır. Oğuz Türklerinin kıpçak boyundan olana Kırım Türklerinin eski kıpçak lehçesinde çi kökü enfes, leziz anlamını vurgulamak için kullanılıyormuş.
dolayısıyla çibörek enfes, leziz börek olarak tanımlanmıştır.
kızgın yağda pişirilen bir aşın çiğ olması zaten mümkün değildir.

(tu)
tam da bunu söylemeye gelmiştim :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...