Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir sorum var....

Rossy

Öne çıkan mesajlar

Aa bak bunu es geçmişim

said:
Olmayabilir ya, o zaman öyle bi harita çizin ki sadece 4'ten fazla renk kullanılarak renklendirilebilsin harita :)

Bunun da ya 4 ya da 3 renkle yapılabileceğinin bilgisayarcılar bilgisayarla tüm olasıkları deneyerek kanıtlamışlar önce ama sonra matematikçiler çamura yatmış "nerden bilcez doğru hesap yaptığını o bitlerin o_O" diye ama sonra kanıtlandı sanırım bu da

[ Mesaj 03 Eylül 2007, Pazartesi - 01:17 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

oha bu forumda discrete math almış bi insan var inanamıyorum!!!
nese ardeth bana cevabı bırakmamış zaten. dediği gibi euler'in planar graph teorisi ile kanıtlanıyor bu olay.
bu arada 4renk kullanarak harita'da hiçbi aynı rengin yanyana gelmeyecek olayı çok güzel yapılıyor. harita hangi şekilde olursa olsun sadece 4 renk kullanarak tüm komşular farklı renk olmak üzere bir harita yapılabilir. ödev diye kanıtlattırdıydı hoca bize bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

ödev diye mi? hadi canım. ben hoca olsam onu ev sınavı olarak verirdim :p gerçi nette cevabı vardır ama neyse

ben discrete matematik aldım ve genetikçiyim öyle düşün bi de hatta matematik dünyası dergisinin matematik okulundan yeni geldim çok zevkliydi, seneye ilgilenenlere hem kampı hem dergiyi tavsiye ederim :p (reklam da yapmış oldum hehe)

[ Mesaj 03 Eylül 2007, Pazartesi - 01:32 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...