Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mafia 2

Masticore

Öne çıkan mesajlar

hard'da oynadım oyunu hergün az az ve çok kolaydı.Oyun özgürlük açısındanda çok kısıtlı,hep bekledim ki bizi biyerde serbest bırakçak kendimiz işler çevircez fln... Kaç araba modifiye ettimde sakladım garajda,kovalamalı bölüm olur diye ama nerdeyse hiç yoktu. Bari oyunun sonunda gta gibi free bıraksaydıda özgürlüğün tadını cıkarsaydık biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:

hard'da oynadım oyunu hergün az az ve çok kolaydı.Oyun özgürlük açısındanda çok kısıtlı,hep bekledim ki bizi biyerde serbest bırakçak kendimiz işler çevircez fln... Kaç araba modifiye ettimde sakladım garajda,kovalamalı bölüm olur diye ama nerdeyse hiç yoktu. Bari oyunun sonunda gta gibi free bıraksaydıda özgürlüğün tadını cıkarsaydık biraz.

eksiksiz katiliyorum, muhtesem bir oyun olabilirmis, ama degisik tekrarlanabilir gorevler vs. eklenmeliydi. cok yazik olmus oyuna cok, halbuki dehset bir sehir dizayni var.

kesinlikle oynanacak bir oyun ama her gun 2ser saatten max 1 haftada biter.
Sosyal ağlarda paylaş

Bitirdim bende an itibariyle

dediğim gibi bir mafya oyunundan çok çete oyunu olmuş.

karşılaştırma

Mafia 1 gerçekten mafyayı anlatıyordu, mafyanın içindeydik ama burada bir oradan bir buraya ayak işlerini yapan basit bir elemandık ki hani çoğu çete işiydi yaptıklarmızın. Oynarken hiçbir şekilde mafyanın içindeymişim hissini yaşayamadım. Oysa ilk oyun öylemiydi. Gittiğimiz görevler bile iliklerimize kadar hissettiriyordu o dönemi de, sistemi de

senaryo

senaryosu aslında çok iyiydi. Yani sürekli yükselmeye çalışan fakat her seferinde acı bir şekilde geriye doğru sürüklenen bir karakterin hikayesini başarıyla aktarmış. Yaptığı her işte yükseliyor fakat güçlü olan bir şekilde onun elindeki herşeyi alıyor ve her seferinde kaybediyor. Hayal ettiği yaşamı hiçbir zaman yaşayamıyor Vito, lakin en son Joe'nun belirsiz durumu da olağanüstü bir final oluşturuyor. Çok iyiydi bu konuda

oynanabilirlik, zorluk vs. vs.

Oyun daha çok GTA vari olmuş ya, Hard'dan gözüm korktu ve normalde oynadım ama bu bile çok çok kolay geldi. Direk aklıma Mafia 1'in zorluğu gelmişti ikiye başlarken fakat bilseydim bu kadar kolay olduğunu direk Hard'da başlardım. Ayrıca Mafia 1'in o tatlı zorluğunun yerine üstte dediğim gibi GTA vari bir zorluk gelmiş. Tek başına Çinlilerin mekanın basması ve Mr. Whu'nun adamlarının yarısını öldürmesinden tut, inşaattan kaçarken katlettiğimiz onca insanı tek başına öldürüyor olmamız (tamam Joe'da var ama temelde tek başınayız) ve tabii ki sonunda Falcone'nin adamlarını da tek katlediyor olmamız resmen oyuna biraz abartılmış güç katıyor. Ayrıca oyunun başından sonuna kadar sürekli bol bol silahımız ve mermimiz oluyor ki hiçbir şekilde cephane sıkıntısı çekmiyorsun. Gizli olman gereken yerlerde bile ses çıkarsan eğer oyun gizliliği gerektirmiyorsa çıkan çatışmadan fazlasıyla iyi kurtulabiliyorsun. Silah bolluğu da çok çok kötüydü bence

Yani genel olarak şunu söyleyebilirim. Mafia 2'ye 75/100 çalışır benden ama adında sadece Mafia olduğu için, yani kusura bakılmasın ben duygusal yaklaşıyorum bu konuya fakat ilk oyunun devamı olabilecek bir oyun değildi Mafia 2

Kendi başına farklı bir isimle çıksaydı belki aynı puanı alabilir miydi bilmiyorum fakat fazlasıyla başarılı olabilirdi. Genel olarak konuşmasakta ben 85-90 puan verirdim sanırım yine lakin ilk oyunu göz önüne aldığımda puanı daha fazla yükseltemeyeceğim. Bunca yıldan sonra bu kadar basit bir "Mafya" oyunu ile karşımıza çıkılmamalıydı.

Yine de 10 saatte bitirdiğim şu oyundan olağanüstü zevk aldım :) 2K Games'i tebrik ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız bu jimmy's vendetta keyifli gelmeye başladı bana ya. Polisler çıldırmış gibiler ilerledikçe mi böyle oluyor yoksa ben hep polislerle didiştiğim için mi bilmiyorum ama şu an oyunun %40'larındayım. Hard'ta oynuyorum polisler deli gibi geliyorlar 5-6 araba sıkıştırıp arabamı taradıkları oluyor çok eğlenceli =)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Ben de bitirdim şimdi. Zevkliydi baya. Mafia 1'in yeri ayrı. Onla karşılaştırsak yanına pek yaklaşamaz. Neyse incoming wall of text:

İlk başladığımda araba kontrollerine ve kamerasına pek alışamadım. Arkadan görüntü yerine camın önünden olan kamera daha güzel geldi bana. Ama o kamerada da sağa sola bakamadığım için kavşaklarda bana çarpıp duruyolardı. Sonradan aklıma XBox controller'imi çıkarma fikri geldi. Gaz, fren ve direksiyon analog olunca çok zevkli gelmeye başladı. Bir de o cam önü kamerasında controller'in ikinci stick'i kullanarak etrafa bakabiliyorsunuz. Araba kullanmak controller ile çok zevkli oldu yani. Arabadan inince klavyeye dönüyordum. Çok sevdiğim bir taraf da şu: Controller ile bir tuşa basınca ekrandaki bütün hint'ler controller tuşlarını gösteriyor. Mesela arabaya binmek için sarı Y'ye bas... Klavyede bir tuşa bastığın anda tekrar klavye moduna dönüyor. En son bir iki oyunda daha görmüştüm bunu. Gerçekten çok başarılı bir sistem.

Onun dışında bahsedildiği gibi oyun çok kolay. Normalde oynadıma pişman oldum. Tamam bir kaç kere tekrar etmem gereken savaşlar oldu ama o da rastgele gelen bir iki kurşunla doğrudan ölmem yüzündendi.

Özellikle araba kısımlarında hiç zorlanmıyorsunuz. Ne polis zorluyor, ne kovalama, ne takip... araba kısmı sadece lay lay lom ordan oraya gitmekten ibaret. Polisler aptal, trafikteki arabalar da öyle, yayalar öyle... Ona rağmen araba kullanmak zevkli olduğu için idare ediyor. Görevlerinin çoğuunun "eve git yat", "falanca telefon etti, ona git", "eve git yat", "falanca kapına geldi, şuraya git" tarzında olması çok da orjinal değil. Trafiği, aksiyonu ve zorluğu adam gibi oturtsalarmış tadından yenmezmiş araba kısmı.

Silahlı çatışmalar da çok kolay. Siper al, nişan al, her gördüğünü iki tane sık... bitti bile. Hatta bir yerden sonra aman bunla mı uğraşcam deyip direk koşa koşa öldürmeye başlıyosunuz herkesi. Mermi ve silah sıkıntısı hiç olmuyor. Adamlar o kadar gun shop falan yapmışlar ama hiç ihtiyacınız bile yok.

Senaryoya gelince... öyle çok özel, çok şaşırtıcı bir şey yok ama yine de gayet sürükleyici ve eğlenceli. Birden fazla mevsim görmek, gece/gündüz ve hava şartlarındaki detaylar çok hoş. Oyun sonu hakkında yorum yapmiyayım. Mafia 1 göndermeleri çok hoş olmuş.

Araba çeşidi tatmin etmedi beni. Özellikle lüks ve spor araba çok az. Her gördüğün arabayı çotank diye çalabilmek, çaldığında da en ufak dert olmadan yoluna devam edebilmek kötü olmuş.

Özetle oyunun en ufak zorluğunun olmaması en kötü tarafı bence. Aralara araba kullanmaca ve adam öldürmece eklenmiş ortalama bir mafya filmi gibi düşünmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi Eddie ve Joe'nun sarhoş olduğu sahneler inanılmaz zevkliydi ya. Uzun zamandır bu kadar eğlenmemiştim bi oyunda. Çok güzel yansıtmışlar sarhoş adam portresini. Özellikle Return to Me'ye eşlik etmeleri inanılmazdı, ritm bozuk sözler yanlış falan sdfdsfjı
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...