Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aion

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

Nacizhane görüşlerimi yazayım. Uzun olabilir biraz ama okumak isteyen olabilir.

Geçtiğimiz cuma akşamı, betanın açılmasından itibaren adam akıllı 2 karakter yaptım. 15 Gladiator, 10 Cleric, her ikisi de Asmodian (Level Cap şu an 25) Bunun yanında birkaç tane basit Elyos karakteri de var.

Yorumlara başlamadan diyebileceğim tek şey, bence oyunun kesinlikle parayla alınıp, aylık 15$ civarı subscription ile oynanacak bir oyun olmadığı.

Oyunun halen CB döneminde olduğu ve büyük ihtimal ile üstüne daha çok şey ekleneceği kesin, çünkü şu anda kesinlikle geliştirilmesi lazım.

Karakter yaratma ekranı. Çok detaylı; kötü birşey mi? Belki değil ama gereğinden fazla detay var. Oyunun bir MMO olduğunu düşünürsek, karakterin gözleri ile kaşlarının arasında ne kadar mesafe olduğu beni çok ilgilendirmiyor :) Tabi benim gibiler için Random ve Preset karakterler de bulunmakta. Karakterin sesini bile seçebildiğimizi düşünürsek (ki bu daha çalışmıyor) karakter yaratma ekranında baya bir vakit geçirebilirsiniz.

UI. Bildiğim kadarıyla son CB versiyonunda UI'ye bazı değişiklikler geldi. Standart MMO UI'si. Action bar, unitframes, birkaç bilgi veren icon, minimap, vs. Add-on ile customization özelliği göremedim, ileride eklenecek olabilir. Herhangi bir yenilik yok.

Questler. 2 tür questler var. Campaign ve Standart olarak nitelendirelim. Campaign questleri sizi bir haritadan diğerine yönlendiren questler ve tamamlanmaları gerekiyor. Standart questler ise, level almanıza yarayan, genelde campaign questlerini izleyen, bir nevi side questler. Questler ÇOK sıkıcı. 3 tür gördüm şu levela kadar. Git NPC ile konuş, XX tane öldür, YY tane gather. Süreli questler mevcut. Quest text (sevenler için) detaylı gibi göründü, şahsen hiçbirini okumadım. Ek olarak Questler ZOR, çünkü oyundaki moblar zor. 2 - 3 tanesi geldiğinde kaçmak en mantıklı hareket oluyor. L15 Gladiator sanırım 54 tane sidequest tamamlamıştı. Rewardlar genelde gold, potion ve item.

Moblar. L1 mob da, L10 mob da skill kullanıyor, sizin skillerinizi distrupt edebiliyor. Bu arada moblar saçmalık ötesi. Şu ana kadar gördüklerim: tavuskuşu, köpek, sümüklü böcek, kanguru, ayı-adam, humanoid, kurt-vari şeyler, bir de bipedal hayvanlar(?!) Adam akıllı birşey beklemeyin :) Moblar zor, daha önce bahsettiğim gibi. 2 - 3 tane gelince ölme olasılığın çok yüksek, kaçmak en mantıklısı. Spawn rate baya yüksekti betada. Skill kullanmaları dışında çok akıllı değiller ama retreat edenler falan var aralarında.

Itemler. Çok farklı item görmedim açıkçası. Görünüş olarak, şu ana kadar gördüğüm bütün karakterler neredeyse aynıydı. Max camera settings'inde oynadığım için, farketmemiş de olabilirim. Armor tipi olarak: Cloth, Leather, Chain, Plate var. Suffix ile isimlendirilmişler genelde; Plate Helm of the Woods, of the Lake gibi. Nadir olarak silah buldum. Zaten silah seçeneği de çok yok gibi. Gördüğüm kadarıyla karakterlere seçenek vermişler. Cleric mesela Mace ve Staff kullanabiliyor. Mage sınıfı karakterler de spellbook ile staff kullanabiliyor .Çok sayıda farklı potion ve craft malzemesi ile thrashloot çıkıyor.

Crafting. Çok fazla bakma fırsatım olmadı ama kolay değil gibi görünüyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir yerlerde "Grindsiz craft" ibaresini okumuştum. Büyük yalan. Ciddi oranda grind gerektireceğe benziyor. İlk bulduğum recipe, 5 - 6 tür farklı item istiyordu. Craftta kullanılacak malzemeler moblardan düştüğü gibi, etrafta bulunan nodelardan (çicekler, ağaçlar, orelar, gazlar, vs.) gather edilebiliyor (burası biraz karışık) veya questlerde verilebiliyor. Anlayacağınız iyi itemler için uğraşmanız gerekebilir.

Skiller. Chain-skill özelliği fena değil ancak ben şahsen ısınamadım. Bunun altında senelerdir WoW oynamanın verdiği hantallık olabilir tabi ama sürekli bir rotasyon üzerinde olmak sıkıcı; çok tekrar oluyor. Buna mobların zorluğu da eklenince daha ilk 20 levelda "öeh" diyebilirsiniz. Bufflar var, heal skilleri var, klasik MMO skilleri var. Dengesizlik var gibi görünüyor (özellikle mage sınıfı mobları 1-2 shotlayınca) "NERF" diyesiniz geliyor (priest - mage karşılaştırması :p)

Grafik. Felaket şekilde Kore yapımı grind oyunlarını andırıyor (hatta KO'nun daha iyi grafik versiyonu bile diyebilirim) CB olmasından kaynaklanabilir ama daha önceki sayfalarda konuşulan "uaaaaah manyaaaak grafik" olayını göremedim (video settingsde AA dahil herşey açık) Kesinlikle grafiklerine kapılıp alınacak bir oyun değil.

Gameplay. Çok tekrar var; daha ilk levellardan başlıyor bi de. Farklı isimli, aynı görünümlü moblar. NPC'ler arasındaki benzerlik. Questhublardan şehire, şehirden questhuba gidip gelinirken harcanan zaman. Questlerin sıkıcı benzerliği, anlamsız questler. Her seferinde tekrarlanan chain-skiller. Gameplay konusunda daha fazla birşey söyleyemiyorum, çünkü göremedim.

Flight. İşte en bombası. Tamamen şişirilmiş, over-rated bir olay. Gereksiz ötesi bir mekanik. L10'da alıyorsun ilk kanatlarını, kullanabildiğin yer ve zaman kısıtlı falan. Çok kullanma şansım olmadı ama ilerleyen dönemlerde can sıkacağı kesin (özellikle g3nk olayı)

Bleh, uzun olmuş, umarım biraz fikir vermiştir. Son olarak söyleyeceğim: eğer "ortalıkta MMO yok" diye alacaksanız, mutlaka bi 5€ falan verip CB'da test edin. Ben alıp almayacağıma, sonraki beta dönemlerini de test ederek karar vereceğim en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

heh aynen gangren :)

ben herseyi gectim bir mobun inanilmaz sekilde 7-8 skill kullandiktan sonra olebilmesine icerledim . asiri kastirici ozellikle cin serverinde oynarken yuksek level arkadaslarimin (40+) dedigi sen bir sey gormedin hele bu level gel gor. bu grind (skill grindingi hemen atlamayin grinding diye) cok bayiyor , questtede olsan normal mob kesmeye de calissan gene ayni. coook uzun suruyor moblarla dovusmek ustune birde kore esintileri , igrenc dovus muzikleri, sacma karakter tipleri, abarti, her tarafindan sivri seyler cikan zirhlar vs derken aion beklentilerim disinda.

kotu degil ama benim oyun tadimda degil. ayrica siniflari da pek begendim denemez :) ayni teraneler.
Sosyal ağlarda paylaş

beğenmeyen oynamaz :) o kadar

1- asmo ile kaybetmişsin ben onların hiç bir mapini sevmiyorum ama kişiye göre değişir tabii :D
2- 15 lvl de ne gördün ki
3- herşey zor ve detaylı gathering - meslekler gibi ve sınırlama yok yiyosa hepsini kasarsın
4- chain skilleri hiç bir şeyi okumayan adam anlamaz hele ileride hiç anlamaz 22 veya 25 de chain skill 3 ü alanlar bunu kullanamıyorum bazen aktif bazen aktif deği ldiye ağlarlar
5- oyun çıkınca kasabiliyorsan kas max level e para item char sat :) aionda ilk 1 sene içinde iyi para döner bu işten bilginiz olsun
Sosyal ağlarda paylaş

KillerLord said:

Kendi mesajımı da quote layıp saçmamlamışım

bu olumsuz yazan arkadaşlarda bundan sonraki betaya girmezler beğenmemişler ya gerek yok yani bu topic e de bakmalarına gerek kalmaz :) biraz araştırmacı olursanız 1.2 ve 1.5 yamalar ile gelecekler belli. bana yaptığın dungeon u abyss de kale ve artifact savaşlarını anlat yeter şekerim
Sosyal ağlarda paylaş

lol, para icin aion kasmak :)

bir anda aion oynama istegiyle doldum :)

killer senmi yazdin codeunu ki bu kadar agrasif sahipleniyorsun ? cin surumunden beridir oyundayim begenmedim diyorum. bu kadar basit. oyunun, sen ve senin gibi begenenler icin, hicbir tarafi biz begenmedik diye degismiyor.

sakin ol plx :) guzel oyun super hemde zengin yapar adami :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

lol, para icin aion kasmak :)

bir anda aion oynama istegiyle doldum :)

killer senmi yazdin codeunu ki bu kadar agrasif sahipleniyorsun ? cin surumunden beridir oyundayim begenmedim diyorum. bu kadar basit. oyunun, sen ve senin gibi begenenler icin, hicbir tarafi biz begenmedik diye degismiyor.

sakin ol plx :) guzel oyun super hemde zengin yapar adami :)

ZUHAUHAUH çin serverından beri oyundamısın 10 sayfa önce bu oyun nasıl çok merak ediyorum bir key yok mu key alsam mı eveleyip geveliyodun. ben ne sahiplenicem oyunu beğenmediysen bu topicde işin ne yazmışsın beğenmediğini o zaman oyunu neden takip ediyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

buldum postu 26 mayisda yazmisim hakliymissin killer :P

Kanuni said:

yahu cinde ben oynuyorum aionuda bazi sorunlar var bu oyunda avrupa ya da bize uymayacak.

cok fazla grind var ama dedigim grind hani git 1000 mob kes degil mob basina dusen grindden bahsediyorum. nedir ?

ornegin level 10 da bir mobu kesmek icin kullandigimiz skill sayisi minumum 7.. yani mobla savasa basladiginiz andan itibaren 7 skill kullanip mobu kesiyorsunuz , lvl 35 olan arkadasimin dedigi abi 25 den sonra daha beter. ya skillerin gucu artmali yada moblarin cani azalmali. bu bence bizleri cok yoracak bir olay. batililar olarak bizlerin oyundan anlayisi girince eglenmek ve en kisa surede en cok seyi becerebilme yetisi. cinli sanirim oyle degil, herif girsin savassin dursun dert etmiyor. bu sorun bence aionun en buyuk sorunu ve bence ncsoft bunun farkinda oldugu icin avrupa amerika surumunu bu kadar uzatiyor sadece ceviri degil yani olay.

ayrica bizler daha cok kendi kendine yeten solo ozellikleri fazla olan siniflari seviyoruz, bu sebepten dolayidir ki eq1-eq2-vanguard gibi grup based oyunlari fazlaca tutmaz ve sevmeyiz. hani isim vermiyim ama wowvari olan siniflar daha etkileyici oluyor. aionda bu sekilde siniflar mevcut ornegin spiritmaster gibi. ama o dahi bir wow hunteri degil soloda cok uzun suruyor kesmek vs.

ikinci olayimda zirhlar vb itemlar. yani ben bilemem cinliler sivri boynuzlu zipkinli civili boyle yanina gelsen tras bicagi gibi seni desicek itemleri seviyorlar olabilir ama irklarin durusundan itemizasyona kadar bence fazla abarti.. sacmalik derecesinde bana gore hafiften. bunuda degistirirlerse nefis olur.

ayrica bir diger sorunumda skill siteminin cok zaman yemesi. mage olarak bir skili kullanmak o skile basip 5 saniye gerceklesmesini beklemek olmamali bu meleeler icinde gecerli. biraz daha seri skill kullanimi yapabilirsek fena olmayacak.

grafik ses guzel ancak muzikler benim tadima gore degil. muzikler daha biraz batili olmali sanki.

geri kalan seyler guzel acikcasi, lineage 2 de bunun arasinda hic fark yok, cok benzerler. ustune ustluk lineage 2 ncsoft hata yaptigini kabul ediyor ve aionda bunlari yapmayacaklarini belirtiyorlar. benim tum saydigim sorunlar da maalesef l2 de olan seyler.
Sosyal ağlarda paylaş

KillerLord said:

beğenmeyen oynamaz :) o kadar

1- asmo ile kaybetmişsin ben onların hiç bir mapini sevmiyorum ama kişiye göre değişir tabii :D
2- 15 lvl de ne gördün ki
3- herşey zor ve detaylı gathering - meslekler gibi ve sınırlama yok yiyosa hepsini kasarsın
4- chain skilleri hiç bir şeyi okumayan adam anlamaz hele ileride hiç anlamaz 22 veya 25 de chain skill 3 ü alanlar bunu kullanamıyorum bazen aktif bazen aktif deği ldiye ağlarlar
5- oyun çıkınca kasabiliyorsan kas max level e para item char sat :) aionda ilk 1 sene içinde iyi para döner bu işten bilginiz olsun

Killerlord, şu yazdığın cevap hakikaten şaşırtıcı ve gereksiz.

1. Asmodian ile kaybetmek nedir? Elyos haritalarını da oynadım ve aradaki fark sadece grafik öğelerinden ibaret.
2. L25'de senden farklı olarak bir tek Abyss görmedim.
3. "Yiyosa hepsini kasarsın" Bu ne? Neden yazdın böyle birşeyi anlamadım? Sonuçta grind yapman gereken bir sürü materyal var, bundan bahsettim, alakasız cevaplar veriyorsun.
4. Her zaman karşındakinin en az senin kadar bilgili ve zeki olduğunu düşün. Nereden biliyorsun okuyup, okumadığımı. Bir de ağlayan kim? Chain skiller tekrarlanıyor ve sıkıcı olmaya başlıyor.
5. Burada tamamen saçmalamışsın, oyun daha CB döneminde sen karakter yapıp satmaktan bahsediyorsun.

Bu cevapları oyunu savunmak için yazdıysan becerememişsin, yok kendi düşüncelerini yazdıysan, bana fazla bir anlam ifade etmediler.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ne agrasiflik ya, isteyen beğenir yazar, isteyen yazmaz, bir sonraki betaya girer, yazar yine , milyon tane olasılık çıkarabilirim şuraya. Özet olarak, yetkili bir merci mi var buraya sadece oyunu sevenlerin yazmasını sağlayacak, yok. Bende baya beklenti içinde oynadım ama tatmin etmedi malesef, zaten sadece grafikler için oynayacaktım, onlarda gang in dediği gibi vasat, klasik uzak doğu. Belki beta olduğu içindir tabi ama yinede çok fazla eksiği var oyunun şimdilik.
Sosyal ağlarda paylaş

bende 15 lvl e kadar betadaydım cuma akşamı başladım pazar sabahı bıraktım,bir şans vereyim diye,ama olmuyor abi,wow dan ne farkı var anlayamadım bu oyunun,kanat aldık,haritaların çoğunda uçma şansın yok,belkide ben lvl kasma sisteminden sıkıldığım için,bıraktım yok sarmıyor abi artık,oynayanlara da niye oynuyor diyemem güzel oyun,ama bir wow etmez burası gerçek,oyuna girdiğinin ilk 3 saatinde guildle birlikte gidip end game bir mob kesemezsin,at yok,haritalar arasında kuşla uçma harici ve koşmaktan başka çare yok,yani wow oynasanız daha iyi bence,en azından oturmuş oyun,ama ben darkfall oynuyorum ve 100 kişi birbirine girdiğinde lag,fps problemide yaşamıyorum,3 saat sonra end game moblarıda görebiliyorum,ve pvp de oynamayı biliyorsan skilli senden kat kat yüksek olan adamda seni zor öldürüyor,onun için şu anda tercihim darkfall online,ileride mortal online olabilir belki,ama bıktım artık lvl sistemli oyunlardan..

ayrıca şunu da belirteyim aion forumlarında araştırma yapmışlar,35 den 36 ya çin serverinda 1 lvli questlerle karşılama oranı %10 yani geri alan %90 ı grindle yapılacakmış..
Sosyal ağlarda paylaş

@gangren öyle bir post atmışsın ki tam wall of text ile critleyip instant kill almalık :) oyuna yeteri kadar zaman vermemişsin verirsen göreceksinki yazdıklarının hemen hemen hepsi aslında öyle değil (kanuninin mob kesme süresi üzerine yoruma katılıyorum ona birşey söyleyemiyeceğim bencede çok fazla) ama bütün msg ı salla mighty oyun bana göre değil dersen saygı duyarım zira benide uzak doğu oyunları çok açmıyor oynarsam arkadaşlar oynadığı için oynıyacam

@superwiz arkadaşım sana diyecek birşey bulamıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

@Mighty_Thor

Uzun olduğu ve WoT olduğu doğru ancak yazdıklarımın şu anda doğru olduğunu düşünüyorum. Zaten belirttim levelimi ve oynadığım süreyi.

Gel gör ki, kor özelliklerin değişeceğini sanmıyorum. Sadece cilalanır.

Oyun hakkında "Bana göre" veya "Bana göre değil" yorumunu ancak birkaç beta denemesi sonrasında söyleyebilirim.

Şu hali ile bence çok eksik.
Sosyal ağlarda paylaş

görüşlerine saygı duymakla birlikte aşşağıdaki hususlarda yanıldığın kanısındayım

Gangren said:

Nacizhane görüşlerimi yazayım. Uzun olabilir biraz ama okumak isteyen olabilir.

UI. Bildiğim kadarıyla son CB versiyonunda UI'ye bazı değişiklikler geldi. Standart MMO UI'si. Action bar, unitframes, birkaç bilgi veren icon, minimap, vs. Add-on ile customization özelliği göremedim, ileride eklenecek olabilir. Herhangi bir yenilik yok. Bunu yazarken YENİ kavramından bahsetmiş olsan güzel olurdu ne bileyim ne olsa güzel olurdu filan belirtsen benim gördüğüm add on kısmı açık olmamakla beraber oyunla birlikte bugün wowda sayfalarca add on kullanarak oluşturulan ui standart geliyor ilk önüne çıkan versiyona takılı kalma karıştırınca baya incik cıncık şeyler çıkıyor

Questler. 2 tür questler var. Campaign ve Standart olarak nitelendirelim. Campaign questleri sizi bir haritadan diğerine yönlendiren questler ve tamamlanmaları gerekiyor. Standart questler ise, level almanıza yarayan, genelde campaign questlerini izleyen, bir nevi side questler. Questler ÇOK sıkıcı. 3 tür gördüm şu levela kadar. Git NPC ile konuş, XX tane öldür, YY tane gather. Süreli questler mevcut. Quest text (sevenler için) detaylı gibi göründü, şahsen hiçbirini okumadım. Ek olarak Questler ZOR, çünkü oyundaki moblar zor. 2 - 3 tanesi geldiğinde kaçmak en mantıklı hareket oluyor. L15 Gladiator sanırım 54 tane sidequest tamamlamıştı. Rewardlar genelde gold, potion ve item.Quest sistemini anlıyamamışsın evet iki tip quest var biri standart questler evet getir götür vs bu noktada da ne olması gerekiyordu onuda keşke söylesen bizde ncsoft a söylesek öyle quest yapsa zira bütün mmolarda bu standart ikinci quest kısmı ise hikayeye ilişkin lotr daki gibi bir hikayeyi takip ettiğin ilerledikçe zorlaşan ve grup aksiyonu gerektiren amacı bir sonraki zone a geçirmek değil hikayeyi anlatmak ve bu questlerin sonunda sana extra stat veren titleları almanı sağlamak

Moblar. L1 mob da, L10 mob da skill kullanıyor, sizin skillerinizi distrupt edebiliyor. Bu arada moblar saçmalık ötesi. Şu ana kadar gördüklerim: tavuskuşu, köpek, sümüklü böcek, kanguru, ayı-adam, humanoid, kurt-vari şeyler, bir de bipedal hayvanlar(?!) Adam akıllı birşey beklemeyin :) Moblar zor, daha önce bahsettiğim gibi. 2 - 3 tane gelince ölme olasılığın çok yüksek, kaçmak en mantıklısı. Spawn rate baya yüksekti betada. Skill kullanmaları dışında çok akıllı değiller ama retreat edenler falan var aralarında.Newbie mekanları geçince moblar toparlanıyor newbie mekanlarındaki kadar şirin olmuyorlar öte yandan mümkünse zaten moblar wowdaki gibi 6 yaş yeteneğine ve 50 IQ ya hitab etmesin

Itemler. Çok farklı item görmedim açıkçası. Görünüş olarak, şu ana kadar gördüğüm bütün karakterler neredeyse aynıydı. Max camera settings'inde oynadığım için, farketmemiş de olabilirim. Armor tipi olarak: Cloth, Leather, Chain, Plate var. Suffix ile isimlendirilmişler genelde; Plate Helm of the Woods, of the Lake gibi. Nadir olarak silah buldum. Zaten silah seçeneği de çok yok gibi. Gördüğüm kadarıyla karakterlere seçenek vermişler. Cleric mesela Mace ve Staff kullanabiliyor. Mage sınıfı karakterler de spellbook ile staff kullanabiliyor .Çok sayıda farklı potion ve craft malzemesi ile thrashloot çıkıyor.15 lvl oynayıp nasıl bir farklılık beklediğini anlamış değilim ben ilk 15 lvl da 25 değişik set veren oyun görmedim daha buna karşılık hangi silah hangi armor diye düşünmeye itebilecek kadar item çeşitliliği var bu konuya craft sekmesinde daha fazla değinecem

Crafting. Çok fazla bakma fırsatım olmadı ama kolay değil gibi görünüyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir yerlerde "Grindsiz craft" ibaresini okumuştum. Büyük yalan. Ciddi oranda grind gerektireceğe benziyor. İlk bulduğum recipe, 5 - 6 tür farklı item istiyordu. Craftta kullanılacak malzemeler moblardan düştüğü gibi, etrafta bulunan nodelardan (çicekler, ağaçlar, orelar, gazlar, vs.) gather edilebiliyor (burası biraz karışık) veya questlerde verilebiliyor. Anlayacağınız iyi itemler için uğraşmanız gerekebilir. Çok değil hiç bakmamışsın senin yazdığın ile craft hadisesinin alakası yok oynamamış olsam yerimde oturup hayvan gibi craft kastım dolayısıyla yok kardeşim öyle birşey.Craft kasmak için ZERRE resource a ihtiyacınız yok craft ı kasarken size bütün ihtiyacınız olan malzeme krallığınız tarafından sağlanıyor sizde onlara çalışıyorsunuz diyelimki armorsmith oldun gidiyorsun krallığın zırh ihtiyacını karşlılamak için npc ile konuşuyorsun npc bize x helm lazım diyor sana malzemeyi veriyor sen gidip craft edip skill alıyorsun sonra itemları npc ye veriyorsun para item recipie vs gönlünden ne koparsa alıyorsun 1 den başlayıp cap e vurana kadar böyle durduğunuz yerde kasma şansınız var.Kendinize item yapmak istediğiniz zaman gidip kendi malzemenizi kendiniz kasıcaksınız oda mid game e kadar bir sorun değil.Sorun şurada başlıyor nekadar hırslısınız,ben craft itemla yetinmem bana critlemiş craft item lazım derseniz ozaman hayat zorlaşıyor ama üstünüzde 1-2 tane critlemiş craft itemı özellikle silah olursa karakter ciddi anlamda değişiyor dolayısıyla bedeli olması doğal

Skiller. Chain-skill özelliği fena değil ancak ben şahsen ısınamadım. Bunun altında senelerdir WoW oynamanın verdiği hantallık olabilir tabi ama sürekli bir rotasyon üzerinde olmak sıkıcı; çok tekrar oluyor. Buna mobların zorluğu da eklenince daha ilk 20 levelda "öeh" diyebilirsiniz. Bufflar var, heal skilleri var, klasik MMO skilleri var. Dengesizlik var gibi görünüyor (özellikle mage sınıfı mobları 1-2 shotlayınca) "NERF" diyesiniz geliyor (priest - mage karşılaştırması :p) 1-2 shot atan mage sonra oturup mana bekliyor aha yavaş kesen cleric 0 downtime la oynuyor gladyatör daha hızlı kesiyor ama templar daha az ölüyor vs onların kendi aralarında dengeleri var.chainlere gelince başlarda doğal olarak tek düze (oyun başında 5 den fazla skill kullandığın piyasadaki tek oyun zaten eq2 onunda yeri ayrı) ileride kendi chanini kendin yapınca nispeten daha çeşitli oluyor

Grafik. Felaket şekilde Kore yapımı grind oyunlarını andırıyor (hatta KO'nun daha iyi grafik versiyonu bile diyebilirim) CB olmasından kaynaklanabilir ama daha önceki sayfalarda konuşulan "uaaaaah manyaaaak grafik" olayını göremedim (video settingsde AA dahil herşey açık) Kesinlikle grafiklerine kapılıp alınacak bir oyun değil. [b]Piyasadaki hangi oyunun aion dan daha iyi grafikleri olduğun söyleseydin daha objektif bir yorum olurdu[/b]

Gameplay. Çok tekrar var; daha ilk levellardan başlıyor bi de. Farklı isimli, aynı görünümlü moblar. NPC'ler arasındaki benzerlik. Questhublardan şehire, şehirden questhuba gidip gelinirken harcanan zaman. Questlerin sıkıcı benzerliği, anlamsız questler. Her seferinde tekrarlanan chain-skiller. Gameplay konusunda daha fazla birşey söyleyemiyorum, çünkü göremedim. [b]artık bu noktada elde birşey kalmayınca uydurmaya genel mmo mekaniğini yazmaya başlamışsın biraz daha zorlasan bunda da quest var wow da da quest var ozaman bu wow clone u kıvamında bir açıklama olacakmış[/b]

Flight. İşte en bombası. Tamamen şişirilmiş, over-rated bir olay. Gereksiz ötesi bir mekanik. L10'da alıyorsun ilk kanatlarını, kullanabildiğin yer ve zaman kısıtlı falan. Çok kullanma şansım olmadı ama ilerleyen dönemlerde can sıkacağı kesin (özellikle g3nk olayı)Bunu demek ile ben barrens de uçamadım ozaman wow da uçulmuyormuş demek arasında zerre fark yok.uçmak bana çok hitap etmiyor ben 3 boyutlu ortamda ne pvp ne pve yapmaktan zevk alan bir adam değilim suda combattan nefret ettiğim kadar hayatta hiçbir şeyden nefret etmem.Sana verilen kanatlar standart kanatlar 1 dakikalık standart uçuş süreleri var ve başlangıç zonelarında özellikle xp kasarken exploitleri önlemek amacıkla belirli alanlarda uçuş özelliği kapalı ancak glide özelliği açık glide ile neredeyse bir haritayı baştan başa geçmen mümkün .Abbys e çıkman ile sanki outland e çıkmış gibi istediğin zaman uçabilmen mümkün oluyor bu noktadan sonra yeni kanatlar enchentler vs ile uçuş süren 1 dakikadan çok öte noktalara gidiyor benim gördüğüm bir assasin videosunda havada kalmak için geliştirilmiş bir karakter 5 dakikalık videoyu komple havada geçirip flight timenı hala koruyabiliyordu.

Sosyal ağlarda paylaş

iyide bir oyunu sevmek icin illene 30 levelmi oynamak gerekir ? bence hayir. bir oyun bastan kendini icine ceker ve sevdirir. yani bu kac level oynadinki ne bileceksin meselesi gangrene veya bana degil oyuna sorulmali. sorulmasi gereken soru, lan oyun sen neden bu ilk 20 levelde milleti hic kendine sardiramadin. esas sorun bu bence.

ondan sonrada zaten oyunun yari leveli gecmis oluyor. yari levele kadar sevmedigim oyun sonradan neresiyle ne yapacak da beni oyunu sever hale getirtecek.

mmoda bir kitap, film, muzik vs gibi bir eser ve bastan seversin ya da sevmezsin, zorlama ile oyuna isinmak ilerde vay be dedirten mmo gormedim daha ben.

sonuc itibari ile kissadan hisse, aion herkesin alip oynayacagi bir oyun degil. bizler sevmedik, sevenlerde bulunuyor, orta karar ustu sekerli bir pasta olmus. korktugum conan ve warhammer cikmadan once daha cok tutulmuslardi :) sonlari malum.

not : millet gecen sayfayi okumayip ne diyor bu dana diyecek diye nefret ediyorum yeni sayfada mesajimin olmasindan. okuyorsunuzdur dimi ?
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam cengiz, bende demedim zaten sana sevdin diye. genel bilgi oyunun basindan beri var olandir demeye calistim ben. yani gangren ornegin oyunun 3 de birini gormus. bence buyuk bir rakam bu sence degilmi ? %30 unu bitirmis levellemenin ve sevememis ya da vermis oldugu bilgiler oyunu neden sevmedigine dair. o saatten sonrada zor diyor ... ha belki senin dedigin gibi cok degisecek ama ben ornegin oynamayacagim cunku benim icinde ayni sebepler var.

esas sebebim tabii fantasy olmasi :(

aion bir fantasy olarak bastaki en iyi ilk 3 icinde yer bulamaz benim icin, e fantasy oynayacaksam da ilk 3 varken neden 5-6 . siradaki oyunu oyniyim, kendimce mantigim budur.
Sosyal ağlarda paylaş

@Mighty_Thor

Her verdiğin cevabı okuyup, üstüne birşeyler eklemek isterdim ama gördüğüm kadarıyla şunu anlamak istemiyorsun:

Ben sadece, oynadığım kadarıyla nasıl olduğunu anlattım ve bunu da belirttim. Tabi sen alıntıladığında şu bölümü atlamışsın:

Gangren said:
Geçtiğimiz cuma akşamı, betanın açılmasından itibaren adam akıllı 2 karakter yaptım. 15 Gladiator, 10 Cleric, her ikisi de Asmodian (Level Cap şu an 25) Bunun yanında birkaç tane basit Elyos karakteri de var.

Yorumlara başlamadan diyebileceğim tek şey, bence oyunun kesinlikle parayla alınıp, aylık 15$ civarı subscription ile oynanacak bir oyun olmadığı.

Oyunun halen CB döneminde olduğu ve büyük ihtimal ile üstüne daha çok şey ekleneceği kesin, çünkü şu anda kesinlikle geliştirilmesi lazım.

Gayet açık sanırım, L25 cap bulunan bir oyunda, 2 günlük ve L15'e kadar gördüklerimi yazdım. Haliyle oyunun ilerleyen dönemlerini içermeyecek.

Ayrıca WoW gibi bir oyun ile de bilerek karşılaştırmadım, mutlaka tepki çekecektir diye.

Oyun ilerleyince sürekli böyle oluyor, şöyle oluyor, şu şu yapılıyor diyorsan, biraz zaman harcayıp, detaylı bir şekilde yazarsın. İnsanlar da okuyup, fikir edinirler ve farklı görüşler okumuş olurlar.

Ama zaten senin şu "MMO'nun kralı benim, herşeyi bilirim" tavırlarını daha önce AoC ve benzeri oyunlardan bildiğim için daha fazla ötelemenin anlamı olduğunu düşünmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben baştada söyledim benim amacım wot ile critlemek vs değil bir daha belirtiyorum ben oyunu sevmedim ısınamadım.Benim anlatmak istediğim şu yazdığın yazı oyunun geneline ilişkin kesin yargılardan oluşuyor ve bunlar doğru değil.ben beğenmedim demene saygı duyarım çok haklısın ama gösterdiğin nedenler yanlış benim anlatmak istediğim o
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...