Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ICQ kullanmak için nedenler: NedenICQ.com

Brigand

Öne çıkan mesajlar

said:
windows bir çok bilgisayarla ister istemez geliyor karşınıza, türkiye de kaç kişi windows kullanmıyor acaba. windows ile birlikte de yanında msn yüklü geliyor. ms'in böyle bir işi nasıl tekelcilik olmaz ki? icq kullanılıyor olsa o da tekelciliğe girer demişsiniz de icq'nun işi im zaten. bir de ms'in yaptığı sadece icq'ya veya im pazarında olan birşey değil, nerde kalabalık görürlerse oraya yatırım yapıp pazara ortak oluyorlar.

+1. Zamanında Windows Media Player windows içinde geliyor diye dava açmışlardı Avrupa'dan. Diğer programların kullanımını engelliyor diye. Tamam belki bu biraz abartı ama, sonuçta Ms'in ekelciğili sürüyor.

Bazı arkadaşlar para mı alıyor ki ms bizden diyor ama, Msn'in paralı fonksiyonlarının olduğunu unutmayın. Ayrıca milyonlarca kişi aynı anda Msn'de online. Reklamlardan kazandıkları parayı düşünebiliyor musunuz? Ayrıca olay sırf para kazanmak da değil. Msn ile Microsoft diğer ürünlerini de rahat pazarlabiliyor. Örneğin bugün herkes ICQ kullansa, yarın ICQ farklı bir programla karşımıza gelir, farklı bir sistem kurar (chat alanı dışında), ee herkes ICQ kullandığından hemen millet atlar "nası birşey, kullanalım görelim. ICQ güvenilir, onlar yaptıysa güzeldir." mantığı gibi. Zaten her internet şirketinin var böyle. Google bile verdiği bütün bedava hizmetleri, paralı hizmetleri için veriyor. Bugün Google arama hizmeti vermese, bu kadar meşhur olmasa, adını duyurmasa kaç site sahibi Google Adsense kullanırdı acaba? Kaç kişi Adsense'ye reklam verirdi? Ya da kim Google Earth Pro versiyonlara sıcak bakmıyor ki? Bunlar hepsi paralı parasız, şirketin pazar paylarını genişletme uğrunda yaptıkları tekelcilikler...
Sosyal ağlarda paylaş

@brigand
valla hiç zannetmiyorum dışarda msn den daha fazla icq kullanıldıgını. arkasında microsoftun bulundugu bir ürünün icq dan daha az kullanılma ihtimali yok. şu anda gtalk icq dan daha büyük bir rakip msn e. ayrıca msn ilk geldiği günden beri bayragı eline aldı. icq da avatar diye bişey yokken msnde var oldu. arkasından spaceler, fotograf albumleri eklendi. ama aslında msn in daha büyük olmasının en onemli sebebi mail adresleri. dünyada hotmail'den mail hesabı almamış internet kullanıcısı çok çok azdır. Ve bu email hesapları anlık iletiler ile etkileşime geçince otomatik olarak msn pwnz.

said:
xaty: bir de ms'in yaptığı sadece icq'ya veya im pazarında olan birşey değil, nerde kalabalık görürlerse oraya yatırım yapıp pazara ortak oluyorlar.

ne var bunda yapmasınlar mı? ya da etiğe aykırı falan mı bu? msn konusunda ms tekel falan değil. messenger windows ile gelmeye basladıgı zamanlarda herkes icq kullanıyodu, yani insanlar windowsunu kurduktan sonra icq sunu da kuruyodu. ama baktılar windows ile yeni bir yazılım gelmiş, denediler, kullandılar ve icq dan vazgeçip msn e döndüler. bunda tekelcilik falan yok. yazılımın arkasındakilerin büyüklüğü var sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
windowsun içinde windows media player gelmese insanlar bu sefer de işletim sistemine bak video bile izlenmiyor illa program indirmek zorundayız der

İşletim sistemi demek diğer programların çalışması için taban yaratan, başka programların birbiri içinde uyum ile çalışmasını sağlayacak sistem demek adı üstünde. İşletim sistemleri bilgisayard film izle diye yapılmıyor. Zaten olması gereken de bu. Windows Media Player ayrı paket içinde Microsoft tarafından satılmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Tam da çıkarken yazıyorum.. Detaya inemeyeceğim ama..

Bedava hizmet vermek, tekelcilik değildir.

Bkz: Apple, Linux, Google, MS..

O mantıkla bakarsanız, windows içinde "remote desktop connection" programı bile gelmemeli...

Evet bedava hizmet vermek tekelcilikdir. Microsoftun tekelci olduğunu dünya alem biliyor. Msn bedava diye tekelci değil demeyin. Msn'deki reklamlardan senin benim hayatımızda göremeyeceğimiz paraları kazanıyorlar. Bedava hizmet ile piyasalara hakim olmak istiyorlar. Ne kadar tanınırlarsa diğer ürünlerini o kadar çok pazarlarlar.

Mstsc'ye gelince, şimdi WMP microsoft.com üzerinde sanki ayrı bir paket gibi gösterilmekte ve ayrı geliştiriciler tarafından geliştirilmektedir (yani mühendisler). Mstsc ise bunun tam tersi, yapılmış birkaç mblik programcıktır ve geliştirilmeye ihtiyacı yoktur. Ama Ms, Windows'un reklamını "WMP 11 ile çok daha gelişmiş" şeklinde yapmkatadır. Bu da WMP'nin windowsi içinde olmaması gerektiği anlamına gelir. Ha ne kadar doğrudur bilmem, ama avrupada bu nedenle dava açılmıştı. Sonucunda da kazanmışlardı diye biliyorum. Bu nedenle WMP ie MSTSC'yi karşılaştırma lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

5 haneli ve bir kaç tane 6 haneli var bizde kullandık uzun zaman önce fakat icq hoşuma gitmiyor artık yurtdışındada icq kullanımı çok azaldı anca çinliler falan çok kullanıyordur random search yapınca genelde uzakdoğulular çıkıyordu son zamanlardaavrupa ülkelerinde genelde yahoo im veya msn kullanılıyor

[ Mesaj 13 Haziran 2007, Çarşamba - 14:11 tarihinde, Enyalios tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bedava hizmet vermek, tekelcilik değildir.

bedava hizmet dayatmak tekelciliktir. eğer ürün gamı sadece rakiplerin önünü tıkamak üzerine yapılmış ürünlerden oluşuyorsa ve diğer ücretsiz programlar alternatif paketlerle dağıtılmıyorsa bu tekelciliktir.

yani sorun, remote desktop connection'ın windows ile birlikte gelmesi değil, ondan daha iyi ürünlerin başka windows paketi ile gelememesidir.
Sosyal ağlarda paylaş

"msn fanboi" lafı bana edilmişse "yuh" diyorum öncelikle ve geçiyorum.. doğrusu her türlü "yuh" diyorum..

said:
yani sorun, remote desktop connection'ın windows ile birlikte gelmesi değil, ondan daha iyi ürünlerin başka windows paketi ile gelememesidir.

bunu yapan bir firma (open source dışında) yoktur. sadece yazılım anlamında da söylemiyorum.. kaldı ki bildiğim kadarıyla wmp'ın ciddi rakiplerinin hepsi de paralı zaten. farkı yok..

mevcut sistem içinde her firmanın amacı (yani kurumsal amaç) tekel olmaktır. bu kaçınılmazdır zaten. bununla birlikte tekelci politika izlemek ayrı bir konudur. zira bu durumda zaten rekabet kurulu, şu bu vs. karşınıza çıkar.. "MS tekelci bir firma değil" de demiyorum. Sapına kadar tekelci, örneğini bir çok yerde gösteriyor. Ama konu wmp olduğunda, doğrudan "tekelci" yakıştırmasına kesinlikle katılmıyorum.

vista ile birlikte MS, kernel'ini dışarıdan erişimi kapattı. tabii bu da anti-virüs firmalarını alt üst etti... bununla birlikte kendisi "windows defender" diye anti-vir programı piyasaya sürdü ve bu program, pek tabii ki vista'nın kernel'ine erişebiliyor. işte bu haksız rekabet, bu tekelciliktir. bir diğerine bilinçli olarak kullandırtmadığın kaynaklarını, kendi bünyendeki firmalara açmak. lakin konu wmp olduğunda durum öyle değil. şartlar belli. programını yazarsın ve şansını denersin...

işletim sisteminin sınırları ne ki? neye göre belirliyorsunuz? hayır belirlediniz diyelim.. microsoft o zaman işletim sistemi satmıyor. programlar bütünü satıyor desem.. kim itiraz edebilir? yok öyle bir şey..

yahu rekabet denen şey olmazdı böyle bir durumda.. bu tekelcilik değil, rekabet kurallarında bir hareket... herkes kendisi üretmek ve ortamı kızıştırmak yerine, o işi en iyi yapanla anlaşsaydı, ne gelişirdi ki? en iyi yapan, o işi daha ne kadar kaliteli yapardı?

"bedava hizmet tekelcilik değildir" dedim.. neden? çünkü her firma, her alanda bu politikayı güder aslında.. sadece güçlü olanlar, bu kısa vadedeki mali yükü daha rahat kaldırabildikleri için çok daha büyük projelere girişebilirler... oysa lokantacı hasan emmi de yemekten sonra kolonyalı mendil vermektedir. o da hizmettir, o da bedavadır. eğer lokantacı hasan emmi'nin 235346 milyon şubesi olsaydı ve satın aldığı kolonyalı mendilin maliyeti, kendi ürettiğinden pahalıya gelecek durumda olsaydı.. o zaman hasan emmi de bir kolonyalı mendil fabrikası kurabilirdi.. konuyla biraz ilgisi olanlar, "ubuntu"nun nasıl ortaya çıktığını da araştırabilir.

"mstsc basit bir programcıktır, wmp öyle değildir" konusuna gelince.. eğer hepsine böyle basit bir programcık diyeceksek, apple mac öncesi sistemlere geri dönelim.. zira windows üzerinde bir çok bileşen, minicik programcıklardır.. ama toplamda ortaya windows çıkar.. bu anlayışı işletim sistemine kazandıran da windows değil, mac'ti..

bölük pörçük yazdım ama idare edin. kolay gele.
Sosyal ağlarda paylaş

Walla ne zaman msn destekli plugin midir nedir çıkarırlar . Düşünürüm . Ama hani zaten burdaki çoğu insanın ben de dahil olmak üzere daha Türkiye'de kablonet yada Adsl gibi bağlantı çeşitleri yokken , icq yeni çıktığı zamanlardan kalma icq numaraları vardır . Öyle yabancı insanlar değiliz . İyi güzel uğraşmışsın etmişsin tebrik ederim , ama herkes senin düşüncelerini destekliyecek diye birşey yok . Bir defa tavrın yanlış , birisi çıkıp yok ben msn kullanmaya devam edeceğim dediğinde ona karşı çıkmaya hakkın yok . Bugün nasıl kimi Opera kimi Firefox kullanır ( Opera forever :) ) kimi msn'de kalır kimi icq'larına döner . Kişisel kararlara saygılı olmak lazım . Kolay değil o kadar . O zaman ben de bir site yapayım http://www.gençpartiyeoyverin.com . Herkes desteklesin beni sonra Cem Uzan Öğrenci'ye destek versin Ankara'ya kanal açıp denizi getirsin ;) Benim o kadar listemde insan var , hani topluluk şekilde geçtikten sonra bir sorun olmayacaktır . Bunu düşüneceğim sonuçta msn ile bir göbek bağımız yok ...

[ Mesaj 13 Haziran 2007, Çarşamba - 17:14 tarihinde, Deathblade tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

ICQ da bi bakiyordum butun lamerliklar ya bizde ya ruslardaydi. Toplu olarak ban atilmasina her ne kadar karsi olsamda, iyi oldu. bill amcanin her yaptigina karsi cikiyoruz MSN ICQ davasi olunca msn kral oluyo oda ayri bi olay :D ICQyu tekrar yukledim ve msni actigim zaman onuda aciyorum artik. Umarim katkim olur tekrar icq nun yayilmasina.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...