Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Trafik Sorunsalına Patisel Çözümler

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

amerika'da car pool diye bir olay var. otoyollarda en sol şeritten sadece içinde 3 veya daha fazla yolcu olan araçlar gidiyor. istanbulda sabah trafiğinde gördüğüm araçların %75 inde tek kişi var. bu insanlar arabalarına 3 kişi binerlerse arabaların %50 si trafiğe çıkmayacak demektir. bu çok ciddi bir rakam. iyi bir çözüm olabilir ama emniyet şeridinin bile işgal edildiği ülkemizde zor dostum zor:)
Sosyal ağlarda paylaş

yolların yapılıp yıkılması kanıtlandığı gibi dünyadaki en çok yolsuzluğun yapıldığı yerlerdir

o yüzden içinizi rahat tutun her zaman trafik sorunu yaşamaya devam edeceğiz

kaldıki bugün bir yol 5 kere kazılıp yapılıyor(aynı yer)
korkunç derecede zarar

bi örnek vereyim otoban olmasada yıllardır asfalt yapılmayan bir bölge boydan boya asfaltlandı ve köy(mahalle yapıldı önce:) )yolları asfaltlandı hatırı sayılır bir mesefe 20-30 köy yolu civarında helal olsun dedik hizmete bak 1 ay sonra dumurun doruklarındaydık iski yolları kestirmiş kazıyor(iskinin geleceği biliniyordu o bölgelere)...

artık gerisini siz düşünün

[ Mesaj 25 Nisan 2007, Çarşamba - 00:52 tarihinde, lucifertr tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
dasaaa said:

köprü sayısı arttırmanın (veya yeni yollar yapmak) sadece trafiği arttıracağı artık bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçek zaten yazdığım (University of California, 1998) ibaresi de oradan geliyor, Amerika'da 30 büyük şehirde yapılan araştırmaların sonuçları bunlar (ki amerikanın yol yapabilecek gücü varken [pahalı meret bi köprü kaç para haberiniz var mı? ^_^] ve amerikan hükümetinin global ısınma anlayışı [hiç değinmiyorum bile] belli iken)

kısaca yol yapımına fazla gidilmeden neler yapılabilir acep..

uzun aralarla haklı çıkmayı daha daha çok seviyorum..
http://haber.gazetevatan.com/istanbul-icin-ne-dedi/439763/1/Gundem
Sosyal ağlarda paylaş

adam haklı tabii de bizim devlet vergiyi ancak arabadan, benzinden toplayabildiği için istanbul en az bi 20 sene daha trafik sorunuyla uğraşır.

Benim çözüm önerim biraz ütopik. Bana kalsa şehri parçalara bölüp merkezi yerlerde taşıt başı min. 2-3 kişi sınırlaması getirmek.Ana arterlere yakın meskenlerin emlak vergisini arttırıp merkezi boşaltmak,şehri avrupada silivri,anadoluda pendik tarafına doğru taşımak. Oralardan da insan popülasyonunu mümkünse hızlı trenle veya yerüstü metrosuyla merkeze ulaştırmak gerek. Ama bunların hiçbirinin yapılmayacağını, hatta gündeme bile gelmeyeceğini hepimiz biliyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük şehirlerde belediye toplu taşıma için özel yol yapar (metro/metrobüs vs) özel arabası olana da makul bir yol. Trafik sıkışırsa:
"Ben size yol yaptım, özel arabaya binmek istiyorsanız bekleyeceksiniz. Şehiri daha çok bozamam"
İstanbul için böyle olmalı. Her gittiğimde daha çok araba, daha çok yol/köprü. Nereye kadar?
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim ülkede metrobüse karşı bir antipati oluştu da hakkaten gayet iyi bir sistem normalde. Metro götüremediğin yere metrobüs hattı yapabilirsin. Ama bizdeki gibi 100 kişilik alete 150 kiş bindirirsen, dönemeyeceği yerleri döndürmeye çalışırsan, bakımını adam gibi yapmazsan, sorunlu aracı şeritten bile çıkaramazsan ışınlanmayı bile icat etsen yine bitmez bu çile.
Sosyal ağlarda paylaş

Trafik polislerinin trafiği düzenlemek gibi bir işlevi var. Bunu yerine getirmeleri gerekiyor.
Emniyet şeridinden gidilmesine tamamen engel olunması lazım; doğrudan ehliyete 6 aylık iptal gibi.

Parasal çözümlerin hepsi "zam" kıvamında olacaktır. İstanbul gibi cinnetlik bir şehirde trafikte emin olun cinnet geçirip parası neyse veririz diyip geçer insanlar. Bazılarını durdurur ama çok kısa süreli.

Şehrin göbeğine otogar kurmak mantıklı değil. Sağlam ulaşım kanallarıyla girişine kurmak gerek. Keza TIR vs. bunların şehir içine girmemesi gerek; yollar malum zaten, girince trafiği tıkayacakları kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Tır ve Otogar konusunda katılmadan edemeyecem.
Bok attığınız Mersinde bile(liman kenti diye) tırlar için köhne ıssız yol yapmış adamlar arkalara.
Ankaranın AŞTİsi de taşınıyor zaten mamak'a.
Ama zaten AŞTİ uzun süredir trafik yaratmamakta, zira otogara giren özel yol var.
Sosyal ağlarda paylaş

Amerika için ne derseniz diyebilirsiniz ama adamlar 'baba adamlar yiyor ama çalışıyor yaee' kafasının en büyük örneklerinden.

Interstate highway muhabbetinde insanlara yük olmadan nasıl 'sadece hayatını kolaylaştırdıgımız insanlara geçirelim geri kalanlara dokunmayalım' diye ayar çekmişler . İstanbulda şöyle adam akıllı bir baştan ayar çekilebilse çok fena olacak ama binbir farklı yerden tek köprüye baglanınca deli gibi tıkalı oluyor tabii yol 123124124 şerit bir anda 4 şeride inince gayet doğal.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...