Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnsanlar neden farklı - tiki , kro , müzisyen ...

GERGE

Öne çıkan mesajlar

(bu mesajı diğer konu için -internet bölümündeki konu- yazmıştım aslında ama, sonra bu topic aklıma geldi, aynen c/p)

eskiden (yaklaşık 3-4 sene önce) babamla yeni evimize taşınmıştık henüz, internet bağlanmamıştı, ben de hemen evin altındaki internet cafeye inerdim. baya da zaman harcardım orada.
bi adam vardı, gelirdi hep. yonja monja, o tür sitelerin adamıydı. msn'den kız tavlamaya kasardı. kendine bulamadığı gibi, "sana da yapalım mı bi kız ehehehehe" muhabbeti çekerdi arada. bi keresinde de bi tatil beldesinde tanıştığı fransız kızın ingilizce e-mailini tercüme ettirmişti hatta.
yani, garip geliyordu bana, orada oturup 3-4 saat boyunca sadece kadın avı yapması. ben de o zamanlar ultima filan oynuyordum sanırım, o da ona garip geliyordu heralde.
mesela okulda filan "oyoy, çikletten mi çıktınız siz" gözüyle baktığım tipler de bana "kodumun enteline bak, saçları da uzatmış hanına kodumun hipnesi" gözüyle bakıyolar, farketmek zor değil.

yani varmak istediğim nokta,
"KRO!"
"MAGANDA!"
"GAY!"
"GUY!"
vs. muhabbetine fazla dalmadan, insanlarla orta ayar bi düzeyde geçinip gitmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bütün mesajları okuyamadım.
Ama ben insanların kendi hayatlarını seçtiğine inanmıyorum, yaş belirli bir noktaya gelene kadar yani kendi mantığınız oluşana kadar yönlendiriliyorsunuz.
Ama bu yönlendirme istedikleri yöne doğru çekmek şeklinde olmuyor, itme ve çekme şeklinde oluyor bence.
Ayrıca bir insanın 2 değerinin olduğunu düşünüyorum
Fiziksel değer (hardware) bi de zihinsel (software)
Hardware doğduğunuz an belirleniyor. Beyin kapasiteniz, vücut yapınız, özürleriniz yada artılarınız harware oluyor ve kolay kolay da değişmiyor.
Bir de software var, software kendinizi nasıl kullandığınızı belirliyen sistemler.
Mesela çok akıllısınızdır, harbiden iyi bir vücut yapınız vardır. Ama software yoktur. Büyük ihtimalle aklınız hormonlarınızın yönelteciği şeylere çalışacaktır. Karı kız kaldırmak, vücutla hava atmak gibi.
Aynı şekilde software varsa bu kişi sporcu olabilir, mesela zeka ve vücudun çalıştığı bir spor dalına merak salabilir, F1 yarışcıları gibi.
Ha spor yapmak da hormonlar tarafından tetiklenilir, sonuçta mükemmel olma ve seçilme tutkusudur. Ama direk bar ortamlarına akmak kadar basit sonuçları olmuyor.

Bir de büyüme esnasında bize iyiler gösterilir kötüler gösterilir. Kişi bunları kabul eder veya reddeder. Mesela bütün aile doktor, çocuk da doktor olur ya da doktorlardan nefret eder. Ters tepebilir yada tepmiyebilir.
Asıl kötü olan iyi ve kötünün gösterilmemesidir, ters de tepmez çünkü tepecek yada tepmiyecek bir şey yoktur. Aile boştur, çocuk da boş olacaktır. Yaş büyüdükçe bu boşluklar ters tepemiyeceği ortamlarda doldurulur. Mesela aile sigara içmiyor ve sigara muhabbeti hiç dönmemiş ise lisede sigara ile tanışan çocuk sigaraya çok büyük bir ihtimalle başlıyacaktır. Çünkü aile ortamında sigara içen büyüklerini görüp sigaradan nefret etme şansı olan çocuğun okulda bunu yapma şansı pek yoktur çünkü ortaya başka etkenler girer, gruptan dışlanmama isteği çok kuvvetlidir.

Bir de toplumda gereksiz insan yoktur, sadece sayının fazla artması vardır. Krolar da bir noktaya kadar gereklidir çünkü onlar bir etkendir, kişiye ters tepki verme yada vermeme şansı verir. Küçükken dışarıdan yalıtılmış birisini kroların arasına bırakırsanız çok büyük ihtimalle kro olur ama krolarla büyümüş bir kişi krolardan nefret edebilir gene bir gruba dahil olma isteği ile ilgili. Nefretin bir gruba dahil olma isteğinden daha önce oluştuğuna inanıyorum.
Ha bazen bu kroların yada başka insan şekillerinin sayısı artar ve sayıları arttıkça birbirlerine daha da benzemeye başlarlar. Tikiler buna bir örnektir, en başta birbirlerine benzememeye çalışan bu insanlar şimdi bant çıkışı gibi olmuşlardır.

Bence toplumlar insanlar böyle çalışıyor. Değişmedi değişmiyecek. Kafayı çok takmayın, ben genelde "bırak yansın" şeklinde düşünüyorum.
Çok sağlam bir denge var toplumlarda ama bu denge bi sağa bir sola yatıyor. Krolar artıyor tikiler artıyor, kültürlü insanlar artıyor adam gibi adamlar artıyor. Yada tam ortada duruyor. Bunun sağa sola yatmasının sebebi bir tarafın sayısının artması artınca diğer tarafın patlamaya yani baskınlıklarını arttırmaya başlaması.

Bence bu toplumun hali ne olacak
şu an gayet bi tarafa yatmış haldeyiz. Yani krolar tikicanlar her tarafta geziyor, boş insan olmak moda. Bir süre sonra bunun tam tersi olmaya başlıyacak. Bu sefer krolar tikicanlar azalıcak daha kültürlü şu an daha sevdiğimiz insan modelleri çıkmaya başlıyacak. Bir süre sonra da bunlar birbirine benzemeye başlıyacak, sıkıcı olacaklar ve kro, tikican olmak değerlenicek.

Şöyle düşünüp sevinebilirsiniz, ben dengenin patlamak üzere olan tarafındayım, o farkı ben yaratıcam.
Sosyal ağlarda paylaş

Sana şiddetle 30 yaşına girmeni tavsiye ediyorum... (belki girmişsindir bilemem) hayat nefis derecede berrak görünüyor insanın gözüne çevrende hoplayıp zıplayan yaratık misali bebelere artık hehe neyse diye gülüp geçiyorsun...

Bir de anlıyorsun dünya düzeni niye böyle, bu insanlar niye yaratık, niye cebinde paran yok vesaire...

Kendi dünyanı kur alma alemin yaratığını dünyana o kadar rahat edersin.
Sosyal ağlarda paylaş

Dürüst olmak gerekirse çoğunun "gençlik hezeyanıdır geçer", "sen daha bebesin hayatı bilmiyosun, şımarıklıktan bunlar" yada"learn2play noob" gibi olduğunu tahmin ettiğim cevapları okumaya kasmadım o yüzden birinin düşüncesini burada aynen kopyalamışsam şimdiden özür diliyorum.

Gergenin yazdıklarını okurken kendi çocukluğum ve gençliğim deyim yerindeyse "gözümünün önünden bir film şeridi gibi geçti." ben de tamamen aynı şeyleri yaşadı, çevremdekilerden her zaman daha farklı oldum, tanrıya inanmadım, kızlara sarkıntılık etmedim, her ne müziği dinledilerse onu dinlemedim ve genel olarak "çıkıntı çocuk", "anormal" veya o anda hangi sıfatı uygun gördülerse o oldum. Ama şöyle bir fark vardı arada, babam, ki bilen bilir ben ve babam klon derecesinde aynıyız, aynı zihin yapısında aynı durumlarla karşılaşmış biri olarak bana hep yol gösterdi, hiçbir zaman babalık etmeye çalışmadı o hep benim için bir abi oldu.

Neyse konuya dönersek, ilk olarak şunu söylemeliyim ki, yaşlanırken bütün karakterin sıfırdan yeniden yazılsa bile seni "dışardaki insan" yapan şey hep seninle kalacak, ama hayat daha kolaylaşacak, çünkü "onların" çok büyük bir yüzdesi büyüyecek; 20 ile 30 yaş arasında biryerde beyinlerindeki düşünce merkezini inhibe eden şey yerinden oynayacak ve bir anda dünyayı sürüngen beyniyle algıladıkları puslu haliyle değil neokorteksin algıladığı berrak haliyle görecekler. Anlayacaklar ki aslında senin veya benim farklı olmanın hiçbir anlamı yok, çünkü eninde sonunda hepimiz insanız. Eğer sen o zamana kadar çocukluk travmalarından kurtulmayı başarırsan o saatten sonra mutlu mesut yaşayabileceksin. (son cümle spekülatiftir)

Ama her zaman düşünmeyi başaramayanlar kalacak, sana laf sokmayadevam edecekler, senin varlığını kaldıramayacaklar, senin yakınında olmakonalrı rahatsız edecek, çünkü hayvan içgüdüleri onlara senden uzak durmalarını söyleyip duracak, bu güruha ben de hala çare bulamadım, 50-60 yaşına varmış bizden olan bir abi varsa ve bunun cevabını biliyorsa hayrına yazsın. (yazdıysa da bir zahmet belirtsin şimdi 2 sayfa yazı okutmayın bana :D)

edit: typo

[ Mesaj 12 Nisan 2007, Perşembe - 15:11 tarihinde, nightstalker tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

iki şekilde farklı diye nitelendirilen insan modeli çizebilirim.
1) farklı olmak için yaptıklarıyla farklı olanlar,
''ben rockcıyım, ben metalciyim, ben cnbceciyim, ben rapçiyim, ben tv izlemem , ben gotiğim'' diye kendini anırarak lanse eden zavallı egolarını tatmin etmeye çalışan yapay-farklı insanlar var mesela. farklı olmak da tiki olmak gibi bir trend günümüzde.
örneğin lisedeyken hayatının çoğunda orhan gencebay dinlediği halde sırf arkadaşları onu dinliyor diye metallica dinleyen, üstüne my dying bride metallica tshirtleri giyip, beden eğitimi dersine kamoflaj pantolonuyla gelen, sırf farklıyım mesajı vermek için kapoera dansı yapan bir arkadaşım oldu. ve azcık kafasını kullanan insanlar onun farklılığı sırf dikkat çekmek için seçtiğini biliyordu.
2) yaptıklarıyla farklı olanlar,
izlediklerini, okuduklarını, dinlediklerini, düşündüklerini kendi dünyalarında, başkalarına göstermek için değil kendileri için yapan insanlar var. ve olması gereken de bu zaten.illa metalcisin diye vampirefreaksteki gothic mallar gibi giyinip bunu herkesin gözünün içine sokmak zorunda değilsin. sivil kıyafetle de death metal dinleyebilirsin çok güzel şekilde.

said:
Ama her zaman düşünmeyi başaramayanlar kalacak, sana laf sokmayadevam edecekler, senin varlığını kaldıramayacaklar, senin yakınında olmakonalrı rahatsız edecek, çünkü hayvan içgüdüleri onlara senden uzak durmalarını söyleyip duracak, bu güruha ben de hala çare bulamadım, 50-60 yaşına varmış bizden olan bir abi varsa ve bunun cevabını biliyorsa hayrına yazsın. (yazdıysa da bir zahmet belirtsin şimdi 2 sayfa yazı okutmayın bana :D)

eğer yukarda yazdığım 1. grubtansan, o güruh haklı ve senin için düşündükleri doğru.
kroyu yapıtaşı alırsak:
kro, tiki= parası olan kro, yapay-farklı= ego tatminine kasan sahtekar kro.
ama 2. grubtansan ve öyle bir guruh varsa çevrende hakikaten beyinleri yok. onlarla hemen alakanı kesmeyi ve yüzlerine bile bakmamanı öneririm.

[ Mesaj 12 Nisan 2007, Perşembe - 17:57 tarihinde, geffen tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Yazılanların hepsini okumadım ama 7yaşında felsefe kitapları okumanın sonuçları olsa gerek bu hissettiklerin. DÜnya da ki hemen hemen tüm felsefecilerin hafif kaçık ve dinden çıktığını düşünürsek bnm aklıma böyle bir sonuç geldi.

İnsanların farklı oluilarını yadırgamaman gerekir bence. Eğer hepimiz aynı olsaydık dünyanın ne anlamı kalırdı ki? Ne biliyim herkes kitap okusa operaya gitse entel olsa ne anlamı olurdu ? Herkes ne kadar bunu inkar etmek istese de herkeste bir farklı olma içgüdüsü vardır. Herkes özel olmak ister bu nedenle insanlar kendilerini çeşitli kalıplara sokarlar. Üzgünüm ama ben buna çevrenin etkisi olduğunu düşünüyorum... Mesela sen doğduğun andan itibaren varoş bi semtte yaşayıp, ailende o insanlar gibi olsa sen de az çok onlara benzersin. Bu senin de yoldan geçen kızlara laf atacağın arabesk müzik dinleyeceğin anlamına gelmiyor tabii ki ama ister istemez onlara benzersin...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...