Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Medieval 2: Total War

LasT_SuRviVoR

Öne çıkan mesajlar

Bunu nasıl dersin SAM:(

o atlıokçularla ilk on dakika düşmanları oka tutmak, full atlı ordularla önce oklayarak eritmek, sonra arkadan sağdan soldan sarmak, ani chargelar filan, zaman harcayarak süper zevk alıp düşmanıda ezebiliyorsun. Klasik Türk taktiklerini kullanacaksın, vur-kaç, baskınlar, uzaktan oklama filan.

Full zırhlı atlılar veya piyadeler zorlayabiliyor, kabul ediyorum, ama birazda zor olsun dimi.
Sosyal ağlarda paylaş

valla savaşları auto yapınca turkler anlamsız bi şekilde eziliyo. 3 bölük horse archer 1 bölük peasent vardı bi savaşta. karşıda fatimilerden 2 bölük nitelikli archer 1 arab cavalry 1 de spearmen birliği vardı. auto yaptım 10 adam öldü onlardan, benimkileri doğradılar. eeeh dedim loadladım kendim girdim savaşa 50 adam kaybettim ben doğradım hepsini.
Sosyal ağlarda paylaş

döne döne oklamak güzel görünüyor ama hemen yorduğundan düşman süvarisi dalınca darmaduman oluyorlar.

efrasiyab sorun şu ki atlı okçuların oku doğru düzgün zırh giymiş kimseye işlemiyor. oklar bitip dımdızlak kalıyorlar öyle. bizanslılarla da aynı sorunu yaşadım ki onlarınkiler daha dayanıklı olduğu halde eriyorlar yakın dövüşe girince.

zor olsun istediğimde zaten ağır piyade & ağır okçularla düşmanın ülkesinin derinliklerine dalıp bir köprübaşını tutuyorum, 3-4 stackle birden geliyor. eritirken böyle içimin yağları eriyor.

eski sayfalardan birinde tötonlarla moğolları eritişimin ss'i vardı, bütün köprü üzerine cesetlerden bir köprü daha oldu. :p
Sosyal ağlarda paylaş

abi türklerle oynarken tek şey catapult falan kullanmak. atli okçu olayı oyunlarda gerçekteki kadar elit değil.elit olmayınca da okşunun hızlısı modundayken ve harita sınırlıyken ve stamina varken? bizansta byzantine inf var. o baya hat tutuyor.türkteki ottoman var ama hem maliyeti yüksek hem de genelden çıkartmak başta zor.lojistik olarak zor durumdasın zaten. açikcasi türkleri baştan yapmaları lazım.ya birlikleri daha kalabalık yapsınlar ya da adam gibi güçlendirsinler.
Sosyal ağlarda paylaş

pronoit said:

abi türklerle oynarken tek şey catapult falan kullanmak. atli okçu olayı oyunlarda gerçekteki kadar elit değil.elit olmayınca da okşunun hızlısı modundayken ve harita sınırlıyken ve stamina varken? bizansta byzantine inf var. o baya hat tutuyor.türkteki ottoman var ama hem maliyeti yüksek hem de genelden çıkartmak başta zor.lojistik olarak zor durumdasın zaten. açikcasi türkleri baştan yapmaları lazım.ya birlikleri daha kalabalık yapsınlar ya da adam gibi güçlendirsinler.

sadece statlara bakınca farkedilemeyen bir animasyon kategorisi olayı var ki en büyük öneme sahip olay denebilir. onun sayesinde 1h kılıç animasyon kullanan çöpçüler 1h mızrak animasyonu kullanan robocopları doğrayabiliyor. burada da osmanlı piyadesi neredeyse eminim ki bizans piyadesinden farklı, daha zayıf, muhtemelen okçu melee animasyonu kullanıyor. çünkü bayağı eriyorlar melee'de olmaması gerektiği halde.

kingdoms'da türklere hasham filan diye ağır piyade verdiler, ancak o iş yapıyor hat tutacak eleman olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

abi turklerde sabirli olacaksin ilk basta alabildigine yavsak olacaksin, sagdaki soldaki devletlere paso iyi gecinin, denildigi gibi
gec cikiyor saglam adamlari.

ilk etapta asker cikarmaya gerek yok, sen bizansin ustune gitmedikce onlarda pek sana gelmiyor cunku aama alabildigine imam, diplomat ve spy cikarmak gerek, cunku bunlar avrupaya saldirinca acaip etkilili oluyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

abi türk gibi okçu ağırlıklı ünitlere sahip ülkeler için oyun çok arcade kalıyor sorun orada. mesala kalkana saplanınca shield bonusu kaldırması lazım.platemail giyenler hariç herkesin one shotta ölmesi lazım etc etc. bu haliyle ok hit point düşür engage etten başka bişi değil. ayrıca morale etkisi de arttırılmalı mesala 4.haçlı seferi kroniklerinde haçlılar ok yağmuruna tutuluyor sonra şovalyelerden biri gaza gelip saldiriyor,sonra kral da peşinden gidince bir anda hücüm ediyorlar.yani bildiğin disiplinsizlik nedeni ok. movementa da etkisi olmalı.

ama tabii oka gelene kadar başka şeyler var. ki zaten oyun avrupa odaklı,kudüs falan olmasa orienti koymazlar bile
Sosyal ağlarda paylaş

yok ben stainless steel oynuyordum, broken crescent denemedim.

pronoit iyi de tek okla kalkan kırılmaz, kırılsaydı da oyunda atlı okçu dışında birşey oynanmazdı. :p gerçekte de millet kalkanları çekip yürüyordu, yoksa 3-5 kere okçular sallasa bütün ordular daha ortada kavuşamadan tarumar olurdu.

saplanan her okun da öldürmemesi normal, hafif yüzeysel saplanmalar bir adamı durduracak diye kesinlik yok. bugün zırhsız 5.56 bile yiyen herkes düşmüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

evette abi kırsın anlamında demedim ben kalkanın dengesi bozulduktan sonra kim ne diye kullancak o kalkanı ? meleeye girilmez öyle bir kalkan ile.

bu ara longbowlar overrated.türkler daha dik açi ile getiriyorlar oku komposit yay sayesinde.longbow zırhlardan seke seke gidiyor. azincourttaki olay da fransızların organizasyon kaybı ile savaş alanının ağır birliklere uygun olmamasından kaynaklı diye biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

pronoit said:

türkler daha dik açi ile getiriyorlar oku komposit yay sayesinde.longbow zırhlardan seke seke gidiyor. .

ben burayı anlamadım abi zırhtan seke seke ilerlemek ne demek?

bi de bu yayların toplamda depoladığı enerjiyi bilen var mı.Yani hakkaten overrated mi ingiliz yayı.Moğol-Türk yayları daha mı kuvvetli(kısalıktan dolayı daha kullanışlı orası malum da)
Sosyal ağlarda paylaş

bansheee said:

Cuce said:

5,56

hangi ok o da önemli İngiliz Uzun yayından çıkan oksa doğru tabi.Türk kompozit yayından atılan okun etkisi nedir ne değildir bilmiyorum pek.

daha acı olduğu söylenir genelde. bambaska bi teknoloji bilesik yay olayı. overrated da değil. baya baya sahaser aletler. ama yapımı o kadar mesakaltiliki, savas kültürü ok yay olmıyan avrupa ıcın manalı değil. öbür yandan orta asyada iyi bir yay dünyalara bedel.

cok arastıram cok kitap var bu konularda, wikipedia'a bile sorsan bulursun baya makale.
Sosyal ağlarda paylaş

banshee abi zırhtan seke seke ilerlemekten kastım,zırhtan sektikleri. girmedikleri.

abi kullanış olarak atlı okçular daha dik açıyla attıkları için daha efektifler diye biliyorum. ama cüce konuya hakim gibi gerekeni o yapar.

@sam abi güzel diyorsun da o plate kaçıncı yüzyilin bilgisiyle yapıldı? ve o yüzyilda yaşayanlar için maliyeti neydi? bunlar önemli. yani orduların geneline yansıdı mı ?
Sosyal ağlarda paylaş

plate olayına gelene kadar scale, lamellar, vs vs çeşit çeşit zırh var. elinde dev gibi kalkanla koşturan adamlardan bahsediyoruz. antik çağda don gömlek perslilerin elinde bile illa kalkan var. her yayı da kompozit veya longbow diye düşünmemek lazım. crossbow filan gelene kadar ciddi tehdit yok öyle maile karşı bile.

ki bu 20 metreden, o mesafeye gelmişse gg zaten okçu.

yani kalkan düzgün yapılmışsa ok yese de birşey olmaz. oklar denge kaybettirecek kadar ağır değil eğilip bükülen pilum gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

[
cok arastıram cok kitap var bu konularda, wikipedia'a bile sorsan bulursun baya makale.

"Mounted archers of the steppe" diye bir kitap bulmuştum da bööle yayların depoladığı ve oka aktardığı ortalama enerjiyi nicelik olarak veren(kaç joule dür falan) bir kaynak bulamadım pek.Yoksa kompozit yayın başarısı tartışılmaz tabi.Kullanılması için uzun yıllar eğitim gerekiyor ama 1650 yılının tüfeklerinden bile daha etkili
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle yeniçerileri hiç beğenmediğimi söylemek istiyorum. Bir kere çift elli silah kullanan diğer birimlere göre charge ı daha düşük. Onun dışında defansları da baya düşük mesela 2 sayfa önce bir arkadaş Macar feodal şövalyelerine karşı yeniçerilerin harika olduğunu söylemiş ama bende tam tersi oluyor. Şehir savaşında da açık alanda da yeniçeriler ilk başlarda iyi olsalar bile bir süre sonra şovalyeler defans puanları sayesinde üstünlüğü ele geçirmeye başlıyor.

Yeniçeriler nasılsa geç dönemlerde çıktığından ve o sıralarda ekonomi iyi olduğundan keşke daha çok bakım masrafı olsa ama şu Fransızların, İngilizlerin çekiçli şovalyeleri gibi olsa. Adamlarda 21 atak var yahu. Ha diyebilirsinizki Türkler'in savaş taktikleri batınınkinden farklı o yüzden öyle meele birimler olmaz ve genelde vur kaç birimler olur. Peki vur kaç birimlerdeki saçma buglar ne olacak. Özellikle Naffatun ve Yeniçeri tüfekçilerinde bariz sorun var. Düşman menzillerinde olmasına rağmen bir türlü ateş etmiyorlar. En son yamaları yüklememe rağmen sorun devam ediyor. Naffatunlar kaç defa yaktı beni bu yüzden.

Bir de son olarak birşey sormak istiyorum. Yeniçeri okçuları bir kere surlarda savaşırken çok iyi hatırlıyorum kılıçla savaşmışlardı. Ancak geçenlerde oynarken yakın dövüşte bıçakla savaştılar. Meelesine baktığımda hiç de bıçaklıymış gibi durmuyor yanlış hatırlamıyorsam 10 un üzerinde meelesi var yeniçeri okçuların ve adamların yakın dövüşte kılıç çektiklerini de gördüm peki bu bıçak neyin nesi? Sizde de böyle bişey oldu mu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...