Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 3 - çıkış öncesi

axedice

Öne çıkan mesajlar

said:
ama hack & slash'ler de rpg'dir.

Değildir. Çok zorlarsan skill verme, stat arttırma olduğu için rpg öğeleri içeren hack&slash falan diyebilirsin diabloya. Ama god of war, ne biliyim devil may cry ne kadar rpg ise diablo da o kadar rpgdir.

Rpglerde yönettiğin karakterin bir kişiliği vardır ve sen bu kişiliğe göre kararlar verirsin. Icewind Dale olsun, Diablo olsun hack&slash oyunlarıdır bu yüzden. Bak kötü oyun demiyorum ikisini de çok severim, rpg diiller sadece. Yani bone utanmasan Morrowind, oblivion da rpgdir falan diycen :)

[ Mesaj 28 Mayıs 2007, Pazartesi - 14:52 tarihinde, axedice tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

lol morrowind ve oblivion rpg değil mi? ne peki onlar platform mu? shoot 'em up mı?

şimdi iyi de türün içinde rpg geçiyor diye gerçek rpg'ye benziyor diye addetmek doğru değil ki. bone bu konuda haklı doğrusu, kusura bakmayın. :p rpg ve action rpg bir karakterin seçildiği ve güç olarak geliştirildiği (evet no one lives forever 2'de bile rpg esintiler mevcut ne kadar alakasız gözükse de, x-com ve benzeri oyunlarda bile bahsedilir rpg'lere dayalı bir karakter geliştirme sistemi bulunduğu) oyunlar. ha sen big guns geliştirirsin yahut speech geliştirirsin, oyunun bu taraflarının ne denli ağırlıkta olduğu rpg veya action rpg ismini alacağını belirler.

beğenelim ya da beğenmeyelim oyunların türleri böyle belirlenmiş, zira oyun mekaniklerinde bunların ayırdedilip sınıflandırılabildiği kriter bu karakter yaratıp geliştirme hadisesi.

hayvanlar aleminde bir familya gibi düşünün, aynı familyada aslan da var kedi de var. insan da var maymun da var. adımızın sonunda sapiens var diye maymunla bir tutulmuyoruz yani, paniğe gerek yok diablo'ya action rpg dendiği için. karakter geliştirme dışında zaten bir alaka kuran yok.

ekleme: homo ve sapiens karıştı bu arada ehe

[ Mesaj 28 Mayıs 2007, Pazartesi - 15:29 tarihinde, Sam tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

katılmıyorum arkadaşım.
kendimizi geliştirdiğimiz her oyun rpg olamaz.
tyrian diye bi oyun vardı hatırlayanlar olacaktır, veya jets'n guns diye bi oyun var. uçaklı shootemup bunlar. para kazanıyosun, silahlarını geliştiriyosun filan. çok zevkli ama, ne role var ne playing var. game var sadece.

kendini geliştirdiğin level atladığın oyun diye ayrı bi tür belirlensin. biyolojide de yanlış dizinleme oluyo, düzeltiyolar sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam da yani bu sınıflandırmayı birileri yapmış, insanı da maymunla aynı aileye koymasalardı diyebiliriz ama bizim yapabileceğimiz birşey değil o. :p

ya zaten dikkat edin her level atlanan her silah bulunan oyun gene action rpg değil, belli kıstasları var tür belirlenirken. ve evet bazı oyunları belli bir türe sokmak da güçleşiyor ama burada neyin ne ağırlıkta olduğu önemli.

rol yapma kısmı subjektif olduğundan onu temel almamışlar, karakter geliştirmeyi temel almışlar. oyunların gameplay'i üzerine kurulu bütün türler. fps, rts, rpg vs vs bunların hepsine bakarsanız objektif değerlendirmeye müsait kriterlere göre belirleniyor türleri o da gameplay. yoksa bir bakarsın half-life rpg olmuş. anlaşılabilir bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Horaşa ve bonepart artıbir. Rol yapma denen sadece hede speech e çok puan verip karizmatik takılıp diplomasi yapmak diil ki. Gayet odun kalıp minigun knightım ben wastelandse adalet getircem yada polat alemdar olucam herkes bana biat edicek diye de gezebilirsin. RPG olması için oyunun sana bu seçenekleri sunabilmesi lazım. Yoksa Warcraft III'te de herolar gelişiyo ama rpg demiyoruz ona.

TES oyunları bi garip, insan alınca rpg çıkıcak içinden zannediyo ama gayet sıfır rp öğeli aksyon oyunları. Hayır tam fps de diyemiyorum, baya geniş güzel dünyaları var questler var şu var bu var. Şiirsel bi tanım yaparsak Fallout eğer çok derin bi denizse, morrowind ve oblivion sığ birer okyanus gibiler.
Sosyal ağlarda paylaş

elder scrollsları, nisbeten daha kötü rpg yapan şey, bol questler ve yapacak iş, ayrıca süper detaylı bi ortam mevcut olmasına rağmen, çok lineer olması. kotor bile daha iyiydi bu konuda. hatta morrowinddeki en keyif verici şey, assasin's guild idi. oblivionda da varmış öyle bi yer, o da oyunun en güzel bölümüymüş. ben oynayamadım o kadar.

hatta vampire : masquarade feciydi o konuda. diyaloglar var, ebeeskerim, yapmıyom filan diyebiliyosun, sonra seve seve geri geliyosun, adam senle dalga geçiyo, sen de oyun takılıyo seçmezsem diyip yine aynı şeyi yapıyosun :)

yine de, elder scrolls rpgdir. masquarade... bilemiyorum :) halflifeın sadece motorunu almamış gibi :)
Sosyal ağlarda paylaş

işte wc3'e rpg demiyorsak yukarıda dediğim "neyin ne ağırlıkta olduğu" önemli. yoksa medieval'a turn-based strategy denirdi. milyon tane örnek var böyle.

hack 'n slash de denir, o da doğru. ama benim gördüğüm o ki trend oyun türlerini aileler halinde gruplamak ki bunun nedenini anlamak mümkün: hack 'n slash deyince hiçbirşeye bağlılığı yok. halbuki action rpg deyince bir aileye mensup bu da bizim gibi oyunların ıcığını cıcığını çıkarmayan sokaktaki adamın yeni bir oyun alırken tercihini kolaylaştırıyor.

yani ben şahsen takmam death metal mi doom metal mi goth metal mi, hepsine metal derim birileri alınır yok aynı tür olur mu diye, umrumda mı? değil. sokaktaki adam için de aynen öyle, gameplay'in temeli karakter geliştirmeyse bu ayrı bir tür. diablo ile fallout bir mi? değil.

ya zaten türler devamlı evrim halinde, yarın öbürgün başka oyunlar çıkacak belli türleri kaynaştırmaya çalışan, onlara ayrı isim takacaklar. bazı türler ölecek. yeni türler çıkacak. çok takılmamak lazım bunlara zira dediğim gibi, familya adı en fazla. başka birşey değil.

ekleme: ikinci paragrafı açayım hatta, 90'lardaki tür isimlendirmelerine bakıyoruz, shoot 'em up gibi böyle herşeyden bağımsız isimlendirmeler kaldırıldı. strateji diyorsun sonra turn-based, real-time, tactical vs diye ayırıyorsun. sonuçta hepsi strateji familyasında kalıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_games_by_genre#Role-playing_games

[ Mesaj 28 Mayıs 2007, Pazartesi - 16:14 tarihinde, Sam tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...