Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sinek

Öne çıkan mesajlar

eheh hocam komiksin vala sürekli ona inanma buna inanma kabul etmem diyosun, gayette güzel açıklıyosun da niye kabul etmediğini, ama sen nerden nasıl takip ediyosun avatarı merak ettim doğrusu, yani cıkınca izlemek anlamında değil fanboyluk anlamında, benimde deli gibi her gün baktıım yok ama bi kaç güne bi girip dolanıyorum öyle bi avatar hakkındaki sitelerde, ben orda öyle bişi gördüm buraya da yaziim dedim, nick in doru düzgün update ettiği bi site yok yani bu durumda hiç biri yeteri kadar güvenilir sayılamaz bu durumda diye düşünüyorum

yeteneksizlik hakkında: hakkaten ya benimde cok garibime gitti c-man in zuko yu kaşak oğlanı durumuna düşürmesi, yani bütün ana karakterlerde sıradışı birer bender olduklarını gösteren durumlar vardı hep zuko nun zhao yla yaptığı agni kai ilkiydi mesela, ardından katara nın waterbending master la kapışması, toph un fight clup ta herkesi pataklaması vs vs, cıkıpta zuko nun bu kadar zaman sonra adamı durdurmak için ilk yaptığı seyin i'll pay you double demesi baya ezikti :P
Sosyal ağlarda paylaş

ben genelde distanthorizona bakıyorum birde avatarspirit e yorumlar ve teoriler için (yada gelecke bölümle ilgili alternatif hikayeler için)

ama genellikle sonraki episodelar hakkındakibilgi için dongbu feng e bakıyorum (adamın her verdigi dopru çıkıyor, ya bir avatarı yapan ekibin üyesi yada orada bir kaynagı var)
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler içerebilir.
Ancak diziyi izlemiş herkesin okuyup cevap vermesini isterim :)

Şimdi, şöyle.
Cnbc-e'de yayınlanırken vaktim olmadığından izlemedim. Arada bir iki kısım gördüm, ama Shaman King gibi sıradan bir dizi zannedip çok da ciddiye almadım açıkçası.

Ancak, birkaç ay önce PS2'de oynunu oynayınca çok beğendim ve diziyi izlemeye karar verdim.
Biraz geç oldu ama iki gündür izliyorum.
İlk 2 sezon bitti, 3. sezonun 7. bölümündeyim.

Şimdiye kadar olanlara şöyle bir göz atarsam,
özellikle ilk sezon tam bir klasik. Cowboy Bebop ve Full Metal Alchemist dizilerinden aldığım keyifi aldım diyebilirim.
Bunun nedeni, fantastik-komedi dizisi olmasına rağmen oldukça gerçekçi olması. Her karaktere bir kişilik, bir geçmiş, bir gelecek yazmışlar. Senaryo oldukça derin. Full Metal Alchemist gibi ağır duygusal sahneler mevcut.
Ayrıca oynayıp da hastası olduğum (herhalde ilk defa bir rpg'de dişi karakterle oynamamı sağlamıştır) Jade Empire'a çok benziyen bir atmosferi var. Belki de ikisi de Çin efsanelerinden alıntı olduğundan dolayıdır.

Aslında hikayenin geçtiği dünya çok yalın, çok direk, çok basit.
İşte 4 imparatorluk var, küçücük bir dünya, bu 4 imparatorluk da 4 farklı bir elementi kullanıyor.
Tamam herşey gayet basit.
Ancak diziyi yapan adamlar, herşeyi bunun altına gizlemişler.
Sanki bir buzdağının görünen kısmının küçük, ama suyun altında kalan kısmının çok büyük olması gibi.
Dünyanın temeli 2+2=4 kadar basit olmasına rağmen,
bu dünyada geçen hikayelerde oldukça derin felsefeler ve ayrıntılar gizli.

Karakterler üzerinden, sürekli 4 element ve bunların insan ve dünya üzerindeki etkisinden bahsediliyor.
Anlatılanlara çizgi filmdeki dünya açısından değil de, bizim dünya açımızdan baktığımızda herşey anlam kazanıyor.

Yalnız bir iki şey beni rahatsız etti. Fire prince karakterini çok sevdim. Fugitive bir prince fikri çok eğlenceli. Amca karakteri daha da müthiş. Eskinin güçlü generali, çocuğunu kaybedip hayatın güzelliklerini tatmaya çalışan adam, beyaz lotus üyesi vs... Oldukça etkileyici kombinasyonlar çıkarmışlar. Fire lord ve amcasının sıradan bir "Pokemon'daki Roket Takımı" klişesinden olacağını düşünmüştüm ama tersine oldukça detaylı karakterler çıktılar.

Ama bu konuda beni rahatsız eden konu Prince. Adam o kadar şey gördü geçirdi, peki neden bir anda Avatar'a karşı çıktı ve hep onun zararına işler yapan ablasının tarafına geçti?
Şahsen bana çok saçma geldi orası. Yani bize anlatılan prince'in hiç de öyle birşey yapacağını sanmazdım.

Beni rahatsız eden diğer bir konu ise, şu "elit üçlü takım" saçmalığı. Diziyi yapan adamlar, herşeye bu kadar özendikten sonra, içi bomboş ve uyduruk "kötü kızlar takımı" yapmaları beni çok şaşırttı.
Tamam prensesi az buçuk anlıyorum. Hırsından insanlara sürekli kötülük yapan birisi. Herkesi kıskanıyor ve en iyi olmaya çalışıyor. Peki buna rağmen bu kadar hırslı birisi nasıl olup da avatarı şimşekle öldürecek kadar güçlü biri oluyor? Çünkü hırslı olmasına rağmen içinde ruh yok. Bu yüzden bu kadar güçlü bir firebender olmasına anlam veremiyorum.
Öte yandan bir "sıkılgan kız", bir de "sevimli ama tek dokunuşta insanları altedebilen kız" var. E bunlar nasıl bu kadar "immune" oluyor ona anlam veremiyorum.
Sıkılgan kızın bir eğitim tamamlaması bile mucize olması lazım, sevimli kız ise eğer IQ 10 değilse bu kadar sevimli olmasına rağmen bırak insanları öldürmeyi "tek dokunuşta paraliz etme" yeteneğine bile sahip olamaması lazım.

Avatar dizisinde bu üç kızın ölü bir boşluk yarattığını düşünmekteyim.
Sanki senaryo yazarları ultima serverında "edit" karakterlere gelmişler gibi aşırı bir torpil sunmuşlar bu üç kıza. "Senaryonun kötü karakterleri" olarak sunulan bu üç kızın bu kadar da yaratıcılık yoksunu buna rağmen süper-edit halde olmaları hiç hoşuma gitmedi.
Sanki Starcraft izliyormuşum gibi hissettim. Orda da zergler "edit"ti.
Sosyal ağlarda paylaş

azula orda direk sosyopat ve bir sadist olarak yansıtılmış kendi menfaati için herkesi satabilir planlı programlı birisi o yüzden eğer işi planladıysa yenilmiyor misal the day of black sun neredeyse sezon 2 finalde yenilecekti çünki katarayı sallamadı küçümsedi zuko ne yapmaya o sırada karar veremediği için o salaklıkla azula tarafından etkilendi ki bir iki flashbackte gördüğümüz gibi kızkardeşi ne söylese inanma eğilimi gösteren birisi maiye gelince katılıyorum bomboş bir kova gibi elit bir suikastçi tipi var ama karakter çooooooook boş yani tamam anası habire bak babanın kariyeri mahvolur dışarılarda aşüftelik yapma kır dizini otur evinde muamelesi yapmış ondanda içe dönük olmuş ama zukoyla çıkmaya başladıktan sonra azcık renk geldi yinede en boş karakter yani
ty lee çok şeker bir karekter zaten 3lü arsındaki en iyi en barışçıl insan hatta azuladan korkmasa onun yanında savaşmazdı ödü patlıyor ondan yoksa kesinlikle gidip gaange katılabilecek bir karakter onun durumu biraz amigo kız durumu olmuş doğal olarak yetenekli ama ailesinde herkes aynı yeteneğe sahip ee oda napsın ben onlardan farklıyım imajı için gözü dışarda eli oynaşta :> ama aslında amacı ilgi görmek bu yüzden kim ne derse hemen evet diyecek bir tipi var
Sosyal ağlarda paylaş

zukonun öle aniden taraf değiştirme gibi bir yaklaşımı yok
zukonun zaten en başından beri avatarı yakalayıp/öldürüp geri imparatorluğa dönüp onurunu geri almak gibi bir düşüncesi vardı
ama zamanla bunun bir hata olduğunu anlıyor kardeşinin de gaz veren konuşmaları sayesinde pek farkına varamıyor ama 3. sezonda izledikçe öğreniceksin zukodaki gelişmeleri
3lü kız takımına gelince o kadar da aşmış değiller bence, o somurtkan kızın pek de vasfı yok bana sorarsan, ama şu takla atıp parendeler atan kız hakkaten tehlikeli bi de şirin=)
ona da çözüm bulundu işte blood bending hehe sorun kalmadı=)
Sosyal ağlarda paylaş

blood bending'li bölüm acayip bişi.
"insanın yüzde bilmemkaçı sudan oluşuyor, peki madem öyle neden waterbenderlar bu suyu kontrol etmiyor?" sorusuna yanıt olmuş bir bölüm.
star wars vari dark side - light side ayrımının olduğunu görüyoruz water benderlarda...

katara taş gibi bir karakter. en yaratıcı waterbender olduğunu düşünüyorum, dizinin "30 yıl sonra" gibi bir şeyini çekseler, eminim en iyi master konumunda olur katara.
kendi başına öğrenmiş water bendingi,
her ne kadar avatara water bendingi öğretirken, kendisinden iyi yaptığını görünce sinirlense de,
avatarın "avatar" olmasından dolayı değil, katara'dan daha ciddi ve uzun bir "airbending" öğrenme süreci geçirdiğinden dolayı olduğunu düşünüyorum. e sonuçta aang'in başında bir sürü hoca vardı, ancak katara tek başına öğrendi. aang, airbendingi zaten öğrenmiş olduğu için, katara gibi sıfırdan başlamadığından, katara'nın öğrettiklerini katara'dan daha iyi yapmıştı.
buna karşın, katara, aang'den daha yaratıcı olduğunu göstererek, water bendingte aang'i geçti.
kız gitti northern tribe'ın grandmaster'ıyla kapıştı. diğer öğrencileri rahatlıkla patakladı vs.
hatta utanmadan, bloodbending'e yıllarını vermiş bir master'ı kendi oyununda yenmeyi başardı.
bu yüzden gerçekten özel bir karakter olduğunu düşünüyorum, daha çocukken bu kadar yetenekliyse, kim bilir ilerde neler yapacak :)
Sosyal ağlarda paylaş

Elit üçlü takım olayı bence hoş. Yani Azula muhtemelen dizideki en zeki karakter(kurnaz daha uygun bi tanım olur sanırım) ve avatarın peşinden ordu yollayarak yakalayamayacağını gayet açık olduğundan o da aang in takımı gibi "hero" birliği kurarak girişiyo. Seçtikleri de kendi çocukluğundan beri tanıdığı tipler -ve prensese yakın olanların iyi bir eğitim aldığını düşünebiliriz-
Ki Ty Lee zaten binbir çeşit akrobasi ve chi kitleyen dövüş tekniğiyle nasıl sağlam bi karakter olduğunu gösteriyo(taş toprak bükmek abuk değil de insan bükmek mi abuk:P gayet süper bi yetenek işte). Hem de çoğunluğu bender lardan oluşan bi takımın üstüne anti-bender salmak ta gayet zekice bi hareket.
Mai de attığını 12 den vuran bi tip, muhtemelen o da o tarz bi savaş eğitimi almıştır. Depresif olduğundan çok pasif kalıyo ama o da kaç defa milleti duvara çivilemiş bi karakter:)
Azula desek zaten aşmış bir firebender, yıldırım konusunda da sağlam.

Yalnız benim de sormak istediğim bi soru var:
Azula firebending yaptığında alevler niye mavi çıkıyo? Yıldırım bükmesi de değil, normal alev ama mavi renkli. Gücünden desem, değil çünkü Avatar And The Firelord da firelordun kendisi odada hayvan kadar patlama yaratıyodu ve alevler kırmızıydı, o güçle mavi alev çıkaramadıysa Azula nın tekmesinden yumruğundan çıkan alevlerin mavi olması tuhaf değilmi?
Sosyal ağlarda paylaş

abi benim de dediğim saçmalık o işte.

tamam üçlü bir takım kursunlar avatara karşı, kabul.
ama o üçlü takım içindeki karakterler über-saçma.

mavi ateş, en yakıcı ateş olarak bilinir.
şimşek ise gökyüzüyle ilgilenen spellcasterların (mesela wow'da shamanlar) yapabileceği birşey.
azula'ya "edit" dememin nedeni o.
babası firelord bile mavi ateş çıkartamıyor.

buzu nasıl waterbenderlar kontrol edebiliyorsa, şimşeği de airbenderların kontrol etmesi gerekli.
bu gücü firebenderlara vermişler, tuhaf olmuş.

azulanın "kurnaz" karakteri oynaması iyi güzel tamam. ama kurnazlık biraz da yeteneksizlikten gelen birşeydir. belirgin bir yeteneğin olmadığından kurnazlığa başvurursun.
maşallah kıza hem über agility vermişler, hem über firebending yeteneği vermişler, hem de über kurnazlık vermişler.

dediğim gibi "hikayenin kötü karakteri" maksadıyla bir "darth vader" klişesi über-kötü koymak istemişler olabilir. ama senaryoda herşeyin derinlemesine hazırlandığı bir dizide böyle basit bir metoda kaçmaları beni şaşırttı.

"element bend yapabiliyorlar da, human bend niye yapamasınlar" demişsin, ama o karakter çok gıcığıma gidiyor.
tamam, zeyna da kendi dizisinde bir iki hamle yaparak adamların damarlarını tıkayıp ölmelerini sağlıyordu. ama burda kız direk tek dokunuşta (ki belirli bir yer değil, herhangi bir yere dokunuyor) adamı paraliz edebiliyor.

valla seni bilmem de, "kurnaz-sıkılgan-sevimli" şekilde yarattıkları üçlüyü bu kadar edit yapmaları beni rahatsız etti.
Sosyal ağlarda paylaş

Zuko Alone da galiba o gücn neden ateş ulusunda odlugu gayet açıkça anlatılıyor bence bone.

Ki öte yandan bir airbender havadkai bulutları kontrol ederek dogal yoldan şimşek oluşturamaz diye bişi yok.

(+ pasifist olan airbenderler için fazla agresif olurdu o hareket gibime geliyor)

BEnce Ozai's Angel gayet güzel oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
2 sezonu da izledim, hastası oldum.

Favori karakterim Iroh.

Waterbender izleyip onların stiliyle lightning reflect etmek nasıl bir imbalıktır? Signature move olayına da dikkatinizi çekerim, adam dragon of the west!

Mansiyon ödülü ise Appa'ya gidiyor. Ağır abi Appa, yiyorsa kızdırsınlar.

Toph da ayrı bir imba. Metal bükebilen earthbender, NERF? Durdurulamaz hale geldi resmen. Ah aaah 2. sezon finalinde Toph, Aang ile birlikte olsaydı görürdüm Zuko'yu, Azula'yı. Earthbending garantili bilet, koskoca Iroh'u bile kilitlediler Dai Li çapulcuları.

Zuko sezon finaliyle en kıl olduğum karakter ödülüne hak kazandı. Grats Zuko, Azula'dan daha fazla kıl olabileceğim biri olamaz diyordum ama sen ayrı bir rekormuşsun. Azula şerefsizin bayrak taşıyanı olsa da savaş alanında ve stratejik olarak veliahtlığın hakkını veriyor ama sen... Senden adam olmaz Zuzu, 3. sezonda Toph seni bir güzel pataklar, çaycı ocağına geri dönersin.

Avatar State de yalan oldu. Zaten Shaolin'den terk veletten ne beklersin... Üzülme Aang, suç sende değil carebear Airbenderlara Avatarlık ehliyeti verende... Açacaktın chakranın tıpasını, ver elini Avatar State, gelecekti Ruko, yakacaktı çıralarını!

Iroh benim de çok hoşuma gidiyor.
neyse ki 3. sezonda Azula kıl'lık konusunda öne geçti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...