Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

hacıvar ve karagöz neden öldürüldü?

Suark

Öne çıkan mesajlar

film gerçekten çok güzel çok ince bir film. hele benim gib "yahu işte 2 ünlü oyuncu koymuşlar bi de halkın ilgisini çekecek arkaplan koymuşlar ne sallasalar millet gidecek diye şişirme bir film gelir şimdi" diye düşünen beni çok mahçup etti. herkese tavsiye edilir, bunu baştan belirterek eleştirilerime geçeyim.

evet, bir başyapıt değil bu film, ya da türk filmleri açısından kalıcı bir dönüm noktası değil (zaten türk filmlerinde başyapıt kelimesinin karşılığı eşkiya'dır.) ama izleyiciyi saran, hoş, güzel bir film ve kesinlikle vasatın çok çok üstünde, çok iyi diyebilirim.

daha ilk dakikalardan itibaren öztürkçesi, yemyeşil anadoludaki çeşitli kültürleriyle, karakterleriyle, cinleriyle izleyiciyi bambaşka masalsı bir dünyaya çekiyor, ortaçağ anadolusunu çok güzelce kafamıza işleyerek olay akışı için kafamızda ortamı kurup oluşturuyor, öyle ki filmin 10. dk sından itibaren kendinizi eksiksiz bir yarı hayali yarı gerçekçi dünyada buluyorsunuz. bazı dekorlar göze fazla batsa da yine de çok işlevli bir biçimde yansıtıyorlar bize dünya kurgusunu.

ve hikaye o kadar güzel anlatılıyor ki bu ortam üzerinde, ağzınız kulaklarınızda izliyorsunuz filmi soluksuzca. çünkü kesinlikle "tamamdır işte hacivat karagöz 2 alt tabaka espiri ekleyelim millet güler" tarzı bir film değil bu. düşünülerek detaylıca yazılmış bir senaryo, çok güzel ve ayrıntılı bir olay kurgusu ve eşsiz bir hayalgücü ve yaratıcılık var işin içinde. hiç beklemiyordum açıkçası bunu. işin içinde o zamanların anadolusundan şamanlığa din çekişmelerinden politika ve iktidar hırsına herşey var.

karakterler çok güzel oturmuş, zaten türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük aktörü olarak gördüğüm haluk bilginer yine döktürmüş mükemmeli de aşan bir performansla izleyiciyi kendisine bağlamış, beyaz kendisinden beklemediğim kadar iyi bir oyunculuk çıkararak "bu filmde çok sırıtır yahu" düşüncemi bir bir yutturuyor bana. ayşen guruda kendini rolüyle bütünleştirmiş, şebnem dönmez de ayşe hatun rolüne tam oturmuş. hele kötü kadımız pervane döktürdükçe döktürüyor. amaaa bir tek bir orhan gazi vardı ki körpecik, daha tüyü bitmemiş ve afedersiniz biraz yavşakçana çocuk gibi bir şey, yanında ben osmanlı beyiyim dese tokatlarsın "sen git baban gelsin" dersin. tek "olmamış" karakter de oydu zaten bence. ama bu açık diğer karakterlerin çok üstün oyunculuklarıyla öyle bir gözardı ediliyor ki...

türü evet komedi, ama öyle "öküzleme komedi" değil, arada küfre dayalı espiriler olsa da öyle "dur küfredeyim millet gülsün" tarzı odunca espiriler yok, aptal 2. sınıf espiriler yok. Yine öyle kahkaha attıracak bir film de değil ama, sadece gülümsetiyor, güldürüyor. Ve o kadar çok şeye dokunuyor ki... "Benim kadım(memurum) işini bilir", "Mizah bir yumruktur, döner döner kime vuracağı belli olmaz", kaplumbağ terbiyecisi, günümüzdeki "demirel zenginleri, özal zenginleri, tayyip zenginleri" kavramlarına atfen ahi sınıfı... Dinibütün gözüküp el altından herşeyin kuyusunu kazıp kendine çalışan bir "dindar yönetici" efendi... Yakın geçmişimize de günümüze de çok güzel ve ince göndermeler bunlar, ama tabii herkesin anlayabileceği şeyler değil.

Kısaca ortada başyapıt olmasa da çok güzel kurgulanmış, ince ve dört dörtlük bir film var. Ancak maalesef bu film boş salonlara, az seyirciye kısıtlı bir gişeye oynayacak. Çünkü bu filmi anlayacak birikime gelmiş izleyici sayısı çok az ülkemizde. Hele ucuz kahramanlık ve milliyetçik numaralarıyla rambo klonu ve rol yapma yoksunu torpilli oyuncularla dolu ve hiçbir inceliği olmayan filmlerin yanında hep geri planda kalacak.

Ama izleyin görün derim; hacivat karagöz izlemeye gitmeyin ama, masalsı-gerçekçi değişik bir dünyada geçen mükemmele yakın bir hikayeyi izlemeye gidin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...