Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Microsoft ve Linux :D

thelegbra

Öne çıkan mesajlar

tonlarca linux var hangisini kullancağını şaşırıyorsun. birisinin diğerinden mutlaka bir eksiği bir fazlası var.

oyunların en tercih ettiği sistem Windows. Özellikle Win98..

Kişisel pclerde, ofislerde hep windows kullanılıyor.
Windows gibi yaygın bir işletim sistemini, linux gibi bir işletim sistemi geçemez. Zaten fazla yaygın değil, deli gibi versiyonu var bir de kafa karıştırmak için.[hline]By Gamers For Gamers
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam Linux kullanması ironikte, Microsoft, Unix'i satın aldı... Hatta Linux'a da dava açmıştı Unix; millet davayı açmasında Microsoft'un Unix'e ekonomik destek çıktığını fln sölüyodu asparagas haber olarak (yanlış biliyorsam düzeltin). Microsoft'un Unix kullanması normal... Hatta bi iki sene içinde Unix tabanlı bi Windows Server çıkarsa şaşırmayalım derim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış mı anlıyorum microsoft unix mi satın aldı dedin?
unix bildiğim kadarıyla hala ibm corporation'ın tescilli ürünü.. ayrıca unix ve linux'ı karıştırmayalım lütfen..[hline]Legbra ::.. The interpreter øf gøds. Only he can translate peøples prayers and transmit them tø the invisible pøwers.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya yine linux vs ms yapacaksınız. Unix'i linuxle kıyaslamayın SAtış fiyatı 2k$ olan bir işletim sistemini tutup beleş dağıtılan aptal bişiyle kıyaslarsanız hata edersiniz. Hotmail server'ında unix olduğunu bende duymuştum merak edip parmaklamadım hiç.[hline]What if the prophecy is true
What if tomorrow the war could be over?
Isn't that worth fighting for?
Isn't that worth dying for?
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft SCO yu satin aldi boylelikle Unix in yasal sahibi sayiliyor.ve buyuk linux dagitimlarinada dava acacagini duyurdu nedeni ise kendilerine ait olan unix in kaynak kodlarını kullandıklarıydı nette ve dergilerde konusulanlara gore MS in SCO yu almasi gelisen linux sektorunu baltalamak ileride acilacak davalari ve sonuclarini bekliyorum :)

Not:Konu ile ilgili bir makaleyi PCWORLD Haziran sayisinda 128. sayfada bulabilirsiniz.[hline]Birer çoban olacağız.Senin için, Tanrım, senin için.
Gücümüzü senin elinden alıyoruz.
Ayaklarımız emirlerini rüzgar gibi yerine getirsin.
Akıtacağız sana doğru ruhlarla dolu olan nehirleri.

The Boondock Saints(1999)
Sosyal ağlarda paylaş

Ondan önce de SCO, tüm Linux kullanıcılarına dava açacağım falan demişti.. Hatta SUE ME SCO diye bir sayfalara imza atmıştım ben, gel beni dava et it herif diye :)

Oldum olası SCO yu sevemedim gitti zaten..

GNU is NOT Unix.[hline]There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't..

Ethernass Sys. Adm., Sys. Security Prv., Ethernass Rsp.
Sosyal ağlarda paylaş

Heh işte, PCWorld'de okumuştum ben de... Hatta olay olmuştu, duyduğumda milleti 2 3 dakika şokun etkesinden kurtaramadıktı. Onu bunu bırakın, server kalmadı şimdi; hepsi MS Corp.'un elinde. Yani pardon 95%'i diyelim.

O dava açacam vs.'si için işte "önceden MS'le anlaştı, ondan destek aldı, biliniyodu satılacağı" vs. dendi...

[Bu mesaj riglous tarafından 20 August 2003 02:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Windows un stratejisi geregi sirketin cikarlarina ne geliyorsa onu yaptiklarini, dolayisi ile Linux a da acikdan olmasa da bir destek verdiklerini biliyorum. Hatta Windows Server 2003 de bunun ornekleri dikkatli kullanicilarin gozunden kacmayacaktir.

Yalniz bu bahsi gecen sayfada Microsoft Corp un Linux server kullandigina dair birsey goremedim, sadece ayin 15inde www.windowsupdate.com sitesi akamai tarafindan kendi server programlari kullanilarak Linux serverda calistirilmis gozukuyor. Bilginize...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DeMiRMaSKe, 20 August 2003 01:29 tarihinde demiş ki:
Ya yine linux vs ms yapacaksınız. Unix'i linuxle kıyaslamayın SAtış fiyatı 2k$ olan bir işletim sistemini tutup beleş dağıtılan aptal bişiyle kıyaslarsanız hata edersiniz.

aptal bişi? ya bu laf denmez.. beleş dağıtılmasının sebebi open source olmasıyla alakalı.. ayrıca işi ciddileştirip daha farklı paralı senin söylediğin gibi 1000lerce dolar olan linux sürümleri de var.. suse'nin özel enterprise serverları falan var.. bari beleş dağıtılan aptal bişi deme..

ayrıca sco'yu ms'in aldığını yeni duydum, küfür etmemek için tuttum :) yıllardır linux var, sco kendi dava açmadı da ms mi açıyor? yine anti tekel olayı oluşup kavga çıkar biz yine sıyrılırız aradan :P ayrıca linux'ın ilk kodlarını ve gelişimi incelendiğinde unixle alakası olmadığı da görülecektir, benzerlik mi problem? o zaman apple ms'e daha yıllarca dava açması gerekir..

yine aynı kavgalar.. hiç girmeyelim ;)[hline]Legbra ::.. The interpreter øf gøds. Only he can translate peøples prayers and transmit them tø the invisible pøwers.
Sosyal ağlarda paylaş

Aptal bişi tabii.
Windows'un ilk versyonundaki bütün fikirlerin MacOs tan çalındığını herkes biliyor. MacOS dava açtı ama DLL sayesinde MS davayı kurtardı MacOS'un yanında windows da aptal bişi. Unix'in çalışma mantığında çalışan bir linux de unix özentisidir nasıl ki windows macos özentisiyse.[hline]What if the prophecy is true
What if tomorrow the war could be over?
Isn't that worth fighting for?
Isn't that worth dying for?
Sosyal ağlarda paylaş

Linux 'un dominant olduğu konu aslında yazılımının kalitesi değil - ki kalitelidir, felsefesidir.

Ama tabii en fazla 1 sene Linux ile uğraşıp, ne nedir ne değildir tam bilmeden vazgeçip, Linux gruplarından ancak linux.org.tr 'a üye olabilip, bulunduğu üniversitenin tepedeki bilgisayarlarının çoğunun Sun/Solaris olduğunu öğrenen bir arkadaş için, Linux aptal gelebilir. Çok normaldir.. En son Microsoft'ta 2-3 sene önce bu gözle bakıyordu.[hline]There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't..

Ethernass Sys. Adm., Sys. Security Prv., Ethernass Rsp.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kobe, 20 August 2003 01:43 tarihinde demiş ki:
Microsoft SCO yu satin aldi boylelikle Unix in yasal sahibi sayiliyor.ve buyuk linux dagitimlarinada dava acacagini duyurdu nedeni ise kendilerine ait olan unix in kaynak kodlarını kullandıklarıydı nette ve dergilerde konusulanlara gore MS in SCO yu almasi gelisen linux sektorunu baltalamak ileride acilacak davalari ve sonuclarini bekliyorum :)

Not:Konu ile ilgili bir makaleyi PCWORLD Haziran sayisinda 128. sayfada bulabilirsiniz

şimdi öncelikle bunla başlıyalım.
windows hiç bi zaman unix'i almadı ,alamaz. çünkü unix'i almak diye bişi olamaz. unix'in trademark'ını almak gibi bişi olabilir.

ayrıca SCO hiç bi zaman unix in haklarına sahip olmadı.1994 novell bi Unix uygulaması olan Unixware'in soruce code'unu SCO'ya sattı.ama Unix'in trademark 'ını hala Open Group elinde bulunduruyo.

Inanmayanlar buradan bakabilirler. PCWorld gibi bi derginin böyle bi hata yapması ayrı bi garip.

said:
Bonecrusher, 21 August 2003 02:36 tarihinde demiş ki:
microsoft da sux linux de. doğru dürüst bir işletim sistemi çıkaramadılar bi türlü.

şimdi gelelim buna.
abi işletim sistemi dedğiniz şey iki tane counter ,iki nested for döngüsü olan bi program değil.dediğin "ulan bi suyla çalışan mükkemmel arabayı yapamadılar ha!" demek gibi bişi.

ms-linux olayınada hiç girmeyecem.yanlız bilgisayar yazlımıda bi bilim dalıdır,bunu bilerek konuşalım.[hline]And Ra'd glorifies and praises Him,
and so do the angels because of His Awe.

[Bu mesaj Ra_d tarafından 21 August 2003 22:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaslar "PCler icin mukemmel OS yok" diyorsunuz ama bir yanda mainesini uretip bunun icin isletim sistemini yazan adamlar varken (MAC) diger tarafta toplama bilgisayarlardaki her biri digerinden farkli olusmus bilgisayarlar uzerinde calisan isletim sistemleri var (Windows, Linux). Tabii ki MacOSdaha iyi calisacaktir, mantik bunu gerektirir. Tabii ki UNIXler Linux'dan (ayni sebepten dolayi) daha iyi calisacaktir (evet yine mantik bunu gerektirir).
Ama siz pc uzerindeki alternatiflerinizi kendi icinde degil de digerleriyle kiyaslarsaniz kuyllanacak birsey bulamazsiniz, veya Linux deryasina dusup "Cok var bunlardan" derseniz yine kullanacak Linux da bulamazsiniz. Yani once ne aradigimizi belirleyelim, sonra ariyalim.

ps: Hotmail MS tarafindan alindiginda once butun sistemler NT yapildi. Tum sistemler cokup de kaldiramayinca mecburen UNIX (hatta sanirim Solaris idi) kullanmaya basladilar (geri donduler desek daha dogru olur). Hotmail ilk defa 5-6 gun kadar kapali kalmisti, ayrica gazeteye verdikleri "UNIX admin ariyoruz" ilani ile de tassak konusu olmuslardi.[hline]---
orqan
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ShARkY, 21 August 2003 17:28 tarihinde demiş ki:
En stabil olarak bilinen sistemler SPARC üzerine kurulu Solaris lerdir.

En azından sunucu bazında.

bence openbsd veya freebsd sunucu bazında cok ii ama windows dışındada hiçbiri oyunlara , eğlenceye düzgün destek vermio buyüzdende cok fazla tercih edilmio . Birde tabi windows un kullanımı cok daha kolay diğerlerine göre cogu kisi "arada bi gocuo fln ama işimi görüo" mantığında .[hline]You hate me to say that i did not obey!!!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...