Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Harry Potter: Çocuk kitabımı yoksa fantastik mi?

Farinal

Öne çıkan mesajlar

ille de fantastik kurgu denince aklınıza elfler orclar baltalar bilmemneler gelmesin. hp da bir fantastik kurgudur fakat hedef aldığı kitle diğerlerinden farklıdır. aynı rafa koymam şeklinde küçümsenecek bir kitap değil , kendi kulvarında birçok "frp bazlı" kitaplardan daha fazla satmış ve okuyucu kitlesi çok daha geniş bir kitap. ben frpmi bilirim frp kraldır ne lan o çocuk şeyi diye bakılmaması gerek.. ben hp okumuyorum o ayrı ama milletin frpye -doğal olarak- fantastik kurgu deyip de hpa laf etmelerini komik buluyorum sadece. başta da dediğim gibi fantastik kurgu "Çelik Parlakkılıç , Çakmak " gibi isimleri olan adamlardan ibaret değildir.
ben de fr fanıyım,hp okumam ama çok saçma şeyler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

uzun bi yazı yazmıştım ama bağlantım gitti. kasamıcam şimdi bi daha. kısacası derin değil derin. 15 yaşında veledin başından ne kadar ilginç olay geçebilir ki ? bu kadar işte.bi kere değnek kullanıyolar ulan.
fantastik kurgu okurları(fko) çocuk kitabı gibi gördükleri bir kitabın fk olarak tanımlanmasından hoşlanmıyor. hp okuyucuları çoğu genç de(bunlar bi de kitapla büyüyüp kitapla bütünleşmiş insanlar artık) bunu kabul etmeyip bu sefer fk kitaplarına bok atıyolar orda da ejderhalar var onlar çok büyük kitabı zaten vs. vs. diye. tutup da anlatamassın ki aralarındaki farkı o saatten sonra o hayriye.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
quod abolesco dum te defendoa.k.
Sosyal ağlarda paylaş

bravo sly kutluyorum yanı senı =).
Ama kitabın kahramanı elınde degnek olan 15 yaşında cocuk degıl.sadece ilk kitaplarda o,sonra sanıyorum bır kenara atılacak ya da kukla kahraman rolune devam edıcek.kitapta olaylara giren sadece 3-4 cocuk varken cocuklarla dolu bır kıtap demek yanlıs.
Hp nin okudukça aydınlanan derin guzel bir hikayesi var,
sen buna çubuk sallayan petli veledin maceraları dersen,
bende
Drizzt in hikayelerine
Abaza bi maymunun emrahvari hayatı derim =).[signature][hline]ExhaulteD, 31 Mayıs 2005 14:01 tarihinde demiş ki:
Kemalizm bir din ,Ataturk bir peygamber ,Anitkabir ise kabe degildir.
Delanoresse, 31 Mayıs 2005 14:03 tarihinde demiş ki:
ex, o yuzden Ataturk'u ve dusuncelerini seviyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

İlk kitap belki havadır ama bence diğerleri gençler için yazılmış,kesinlikle çocuklar için değil.4.kitapta ayrıntılı Necromancy sahnelerini unutmamışınızdır umarım.Evet içinde gerilim var,ama benim hpyi sevmemin nedeni kitabı çok yıllardır okuyunca,takip edince bağlanıyorsun bihayli.Bence kitabın en iyi yanı sürükleyici olması,çünkü dili sadeddir,edebi değildir,ama sürükleyicidir.Tabi hoşuma gitmeyen yanlarıda(fk ye göre)çok olsada fk,bir yana hp bir yana.Bu arada ejderha mızrağı efsanesinide gençlik serisi diye tekrar çıkardılar ona bakarsanız:P
Kategorize olayı tamamiyle satış amaçlıdır,çocuk kitabı diye.Şimdi ilk baştan berei okyanlar 18 yaşında fln.Yani bence ilk gençlik çağı için bir fantastik kurgu.Fantastik serilerden her tür dünyayı okurum,frp oynarım,onlar ayrıdır,güzelliği,derinliği yada eğlencesi farklıdır.Ama arada birde hp okumayı gerçekten severim.Önyargıyla yaklaşıldığında kitaptan zevk almak zorlaşır,tabi beğenen beğenir,beğenmeyen beğenmez.Ama silik bi kitaptır,boştur filan o kadar da değil.
Sosyal ağlarda paylaş

vede ben sanırım üçüncü yada dört olabilir sınıfta okumaya başladım ve sonuçta kendinle bağdaştırabiliosn mesela sende okula gidiosn senin yaşlarında yani kendini o karakterlerin yerine koyabiliosn bence bu da çok önemli ve tabi üsteki arkadaşında söledii gibi akıcı bir dili var tabi ki lotr la aynı olamaz ama bence bu kitap eziktir bebe kitapıdır para verseler okumam gibi laflar bence çok saçma
Sosyal ağlarda paylaş

ya genelde kitabı çooooook çok sawunanlar işte harry nin yaşlarında başlayıp kitaba onunla aynı zamanda büyüyenler dediğim gibi.drizzt de maymun olabilir evet, ama her an biri şapkadan tavşan çıkartacak diye korkmuyorum ben okurken en azından hehe.
kitaplar ilerledikçe anlatım zenginleşiyor sanırım, bunun da sebebi işte o aynı kitlenin de büyüyor olması. ama ne bileyim ölüm kapısının aksine 25 30 yaşında birinin gidip de hp yi midesinin pek kaldırabileceğini sanmıyorum ben.deişik bişi olmuş evet. ama fantastik kurgu diye bilinen kitap türü ile cidden pek alakası yok. masal türüne daha bi yakın.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

hı ben bunu sadece ilk bikaç kitaba göre söylüyorum. yani diyosunuz ya işte olaylar sonra kopuyor. öyle başladıktan sonra kopmasın olaylar lütfen. şöyle tren istasyonundan geçilen başka bi dünyada kopsun kendi halinde hehe.hı ama bok atmıyorum sevenler çok nasılsa anlatımı güzel falanmış bilemem. ben sewmiyorum işte : ) mesela ben sevdiğim kitapları tekrar okuyunca daha bi severim. siz de 5 yıl sonra 1. 2. kitabı tekrar okuyunca ulan burda bu ne kadar deişik bi açıyla yaklaşmış olaya vay anasını ne kadar etkileyici ws. diyebiliosanız, 1. si helal olsun, 2.si ne mutlu size.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

beni heri potıra benzetirleridi saçım kısayken..peheeey az mı elime sedir odunu alıp "höhlöla aleğrğe" diye anneme savurdum.hatta sinirlenince kardeşime avada kedavra yapmaya bile çalışmıştım.(osuruğu aşırı derecede iğrenç kokuyo.)[signature][hline]Vatandaşa sorduk: Dream Theater NEDİR?
Roberha TEMO(½)
-Bence Drimtitır insanın kendine yakışanı giymesidir.dünyada bissürü grup var ama neden Drimtiytır çok tutuyo?çünkü onların hepsi gıcır gıcır ibanezler,tama lar,yamahalar,kurzweil ler giyiyolar.lan ben de giysem onları bana da verirler.para yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ben sevirim hry pıtırı acıların cocugur ama onu lotr felan kıyaslamak bence yanlıs onu okurken baska daha farklı atmosfer de okurum[signature][hline]Wispy, 20 Temmuz 2005 10:21 tarihinde demiş ki:
Hakkari de yola döşenen mayın
blackchaos, 20 Temmuz 2005 10:09 tarihinde demiş ki:
Allah Karayollarının Belasını versin !!!

[b]MALkavianX, 28 Ağustos 2005 13:24 tarihinde Karaköy vapur iskelesinde demiş ki /b]
Abi yok bide disardan zenci ithal etmisler...!!!

Sosyal ağlarda paylaş

kendinle ozdeslesirmek nieki.Gerçi evet bazı karakterlere hastayım snape ve lupin felan ama onun dışında kendime yakın tutugum baska karakter yok.
Evvelki sene hedıye geldı bana ılk 3 kıtap yoksa hayyatta almazdım cocuk kıtabı dıye.Ziyan olmasın dıye bi başlim dedim,bi baktım 3 kıtap bıtmıs ama o 3 kıtabında sonu tahmın edılebılırdı [gerçi 3 baya farklıydı kabul edeyım].Sonra 4 te ana hikayeye girdi ve 5 ide bir solukta bitirdim.Hatta 4. kitabı otobuste istanbuldan gelırken okuyordum,vapurda korkumdan ınemedım aşşağıya -kabul ediyorum cok etkileniyorum kitaplardan hele ejderha mızrağı inanılmaz etkiliyor beni-.Aldıgımda 17 yaşındaydım,yanı bı yandan karı kız alem yaparken bı yandan heri okuoum ki utanırdım o zamanlar soylemeye.Tabi şimdi gerine gerine söylüyorum,İbo dınlerım heri okurum =).[signature][hline]ExhaulteD, 31 Mayıs 2005 14:01 tarihinde demiş ki:
Kemalizm bir din ,Ataturk bir peygamber ,Anitkabir ise kabe degildir.
Delanoresse, 31 Mayıs 2005 14:03 tarihinde demiş ki:
ex, o yuzden Ataturk'u ve dusuncelerini seviyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

hastasıyım hayri pıtırın.hayatımda okuduğum en akıcı kitaplar listesinde 1..lotr yada dragonlance kadar fantastik değil tabiki.ama çocuk kitabıda değil bence.genç kitabı=)[signature][hline]asla aptallarla tartışma!!!seni önce kendi seviyelerine çeker,sonrada tecrübeleriyle yenerler...
Sosyal ağlarda paylaş

Harry potterı kurgusu ve sürükleyici olması yüzünden seviyorum.Belki sizin beklentilerinizde bir kitap olmayabilir ama çoğu kişiye hitap ettiği kesin[signature][hline]"so now, i got a granddaughter from a son who's not me own, and a daughter o' his that's not his own. ye'd think that one of us would've figured out that half the fun's makin' tha damn brats!"
Bruenor Battlehammer
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...