Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

türk milletini birarada tutan şey islam dinidir (!)

ruby

Öne çıkan mesajlar

said:
Rahan, 30 Kasım 2005 03:33 tarihinde demiş ki:
"milleti birarada tutan şey islamdır" demesi hatalı. "milleti birarada tutan şeylerden biri islamdır" dese doru olurdu. bu birarada tutan etkenler izafidir, herkese göre değişir. din bunlardan biri olurdu olmazdı orasını tartışmanın anlamı yok, bir çok insan böyle düşünüyor sonuçta böyle düşünmeleri de birarada tutan etken olmasına yetiyor.

bi de şey denebilir, islam en büyük etkendir, ancak o da toplumdaki bariz bariz belli olan arap düşmanlığıyla baya bi çelişir. din etkendir ama en büyüğü veya en önemlisi olduğunu düşünmüyorum.

ayrıca bu lafın kürt sorunuyla alakalı olabileceği gibi bişi aklıma geldi şimdi dorumudur bilemeyecem.

tüm sayfaları okumadım ama. Küçük aktarım hataları olabilir diye düşünüyorum.
PS: Tartışmaya girmicem inşallah :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ze-NoN, 01 Aralık 2005 11:57 tarihinde demiş ki:
said:
Stykx, 01 Aralık 2005 11:29 tarihinde demiş ki:
M. Akif Ersoy Istiklal Marsi'ni yazdiktan sonra seriatci oldu diye biliyorum.

[Bu mesaj Stykx tarafından 01 Aralık 2005 11:30 tarihinde değiştirilmiştir]

zaten öylemiştir
niye marşı yazdıktan sonra olsun
Ben şeriatın hükmetmediği ülkede yaşamam deyip gitmiş olabilir

Mehmet Akif kendi isteğiyle değil ,konusunu hatırlayamadığım bir şiiri yüzünden Girit'e sürülmüştür diye biliyorum[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:
Superman'ın neden donunu dışarı giyeceğini ilerki bölümlerde öğrenebilecek miyiz?

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz felsefik olcakta...

Bizi birarada tutan Başbakanızımızın yanlışlarıdır..olmasa karşı çıkıcak bi güç olmicak..fikir olarak birleşemicez :)[signature][hline]It's a lie. A kiss with opened eyes.
And she's not breathing back.
Anything but bother me.
It takes my pain away
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Estel_Anorien, 01 Aralık 2005 00:46 tarihinde demiş ki:
Can Dündardan bir yazı

seçimlerden sonra yapilan iddiali ve süslü söylemlerine kanarak AKP'den
>ümitli oldugunu söyleyenler için.....
>Tayyip...
>Unutanlara,
>* Elhamdulillah seriatciyiz. (21.11.1994 Milliyet)
>* Yilbasina karsiyim. (19.12.1994 Sabah)
>* Ben tekkeye degil dergaha gittim. (22.1.1997Gozcu)
>* Ata'ya saygi durusunda sap gibi ayakta durmaya gerek
>yok!(12.5.1994Hurriyet)
>* 10 Kasim'da yaygara kopartildi. (14.11.1994 Hurriyet)
>*Icki yasaklansin. (1.5.1996 Hurriyet)
>*Istanbul'u Medine yapacagiz. (Akis)
>*Butun okullar Imam Hatip yapilacak. (17.9.1994 Cumhuriyet)
>*Ben Istanbul'un imamiyim. (8.1.1995 Hurriyet)
>*Mayo reklami sehvet somurusudur. (6.3.1996Hurriyet)
>*Milli Piyango zulumdur. (29.9.1994 Hurriyet)
>* Taksim'deki caminin temelini insallah
>atacagiz.(1.7.1994)
>*Cumhurbaskani'nin imam hatipli olacagi
>gunler yakindir. (5.2.1996 Akit)
>* Sarik operasyonu cok komik. (15.5.1995 Sabah)
>* Yesil (kaldirim rengi) medeniyettir. (25.6.1994)
>* Ben Meclis'in dua ile acilmasindan yanayim. (8.1.1996
>Milliyet)
>* Imamlar da nikah kiysin. (9.5.1995 Milliyet)
>
>Asagida yazi, bir Hürriyet gazetesi yazarinin, 29Ekim2002 tarihli
>köseyazisindan alintidir ; Bugün size ülkemizi
>yönetmeye talip olan bir sahsin imzasiyla
>gönderilen oglunun nikáh davetiyesini belgeliyorum. Subat tarihinin
>yanindakine bakiniz!
>29 Zilkade 1421.
>Bugün Türkiye'de böyle bir tarih kullaniliyor mu?
>Zilkade diye bir ay var mi?
>Nedir zilkade? Arabi aylarin on birincisi! 1421 diye bir yil var mi?Yok!
>Nedir o? Arap takvimi!
>İste bu Tayyip ve ekibi, sizin oylariniza talip. Türkiye'yi
>onlar kurtaracak!
>İçlerinden kimi Atatürk'e hakaretten hüküm giymis,kimi sivas katliami
>saniklarinin avukatlari, kimi
>yolsuzluktan,hirsizliktan yargilaniyor,
>Tayyip ise altinlari borç aldigi (!) oglunun davetiyesinde 29
>Zilkade 1421 tarihini kullaniyor!
>Hem de ''Ben artik degistim!!!'' dedigi günlerden sonra.
>Savulun, Tayyip kafasi
>isbasinda!

Forgiver senin bu mesaja tek cevabin Istiklal MArsini ayakta alkislayanlar arasinda Ataturk te vardi ise benim sana tek cevabim olucakta agzimi bozmak istemiyorum ama sen agiz bozuklugundan ne anliyorsan ustune alabilirsin..

Allah Belasini versin bu adamin baska bir sozum yok vede bu milleti bu hale getirenlerinde allah belasini versinki son umit olarak boyle bir insandan umitleniyorlar. Yemin ediyorum Cem Uzan gelse daha iyiydi ya en azindan o sadece Dolandirici idi bu herif hem din dusmani (Evet dogru soyledim Bu herifin yaptiklarinin muslumanlikla alakasi yok suistimal) hem devlet dusmani hemde dolandirici..

Sonra Forgiver gibi tiplerde cikiyor Ataturk te ayakta alkisladi diyor tovbe tovbe.. Neyse parayla degil iste denk geliyor arada..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DarKRideR, 01 Aralık 2005 18:46 tarihinde demiş ki:
said:
ze-NoN, 01 Aralık 2005 11:57 tarihinde demiş ki:
said:
Stykx, 01 Aralık 2005 11:29 tarihinde demiş ki:
M. Akif Ersoy Istiklal Marsi'ni yazdiktan sonra seriatci oldu diye biliyorum.

[Bu mesaj Stykx tarafından 01 Aralık 2005 11:30 tarihinde değiştirilmiştir]

zaten öylemiştir
niye marşı yazdıktan sonra olsun
Ben şeriatın hükmetmediği ülkede yaşamam deyip gitmiş olabilir

Mehmet Akif kendi isteğiyle değil ,konusunu hatırlayamadığım bir şiiri yüzünden Girit'e sürülmüştür diye biliyorum

üşenmedim kaynak buldum.kendi gitmiş.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
quod abolesco dum te defendoa.k.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya yazmicaktim ama dayanamiyorum ya..

Islamiyetmi tutuyor bizi bir arada..

Bana islamiyetten daha basarisiz bir din gosterirmisiniz?
Araplar Dunya tarihinde daimi hain olarak anilan tek millet heralde. Tarihte arkadan vurmadiklari ulke devlet millet kalmamis..

Zaten digerleri acliktan geberiyor..
Birtanesi cikiyor daha kendinin ne bok oldugunu dusunmeden Israil haritadan silinmeli diyor..

Birtek dogru duzgun Turkiye vardi onuda simdi bu gibi adamlar diger musluman devletler gibi yapmaya calisiyor..
Peki bu devletler neden bu hale geldi cunku hepsi dini somurdu dunyadaki gelisimleri kafir isi diye ayak uydurmadi reddetti sonra ne oldu iste boyle dunyanin en zengin topraklari ellerinde olmalarina ragmen en fakir devletler oldular..
en siddetli dini rejimle yonetilmesine ragmen uyusturucu icki satislari cogu avrupa ulkesini geciyor. Bumu islamiyet bumu hayalini kurduklari duzen..

RTE nin arkasindaki kadro cekildi. Yani RTE yi RTE yapan sozde karizmasini vucut dilini yani herseyi gitti zaten belli oluyor son yaptigi aciklamalar ile artik giderken belki tekrar secilirim umuduyla ataklar yapiyor. Ama halk bunu yemeyecegi gibi tabikide onu sectirenlerde yemezler.. Tek basina iktidar birdaha olamaz.

Rifat Hisarciklioglu bu isme dikkat edin secimlerden sonra gelirsiniz ulan zamaninda forumda biri soylemisti bu adami diye..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
gellidus, 02 Aralık 2005 00:05 tarihinde demiş ki:

ya şurda birşeyi savuncaksanız doğru düzgün savunun.

Türk milletini bir arada tutan şey islam değildir şudur budur deyin normal insanların dediği gibi. islamiyet'e laf atarak olmuyor bu işler. ayrıca islamiyet cahiliye döneminden insanları kurtararak görevinin bir kısmını yeterince yerine getirmiştir.

ha Türk milletini bir arada tutan etken islam dini midir? tabi ki değildir. Türk milleti adı üstünde [millet]çi bir sisteme geçmiştir; ümmetçi sistemden sonra.[signature][hline]Biziz | Değiliz
twistedemo, 16 Eylül 2005 tarihinde bana demiş ki:
genk ne demek?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
metboy, 02 Aralık 2005 00:11 tarihinde demiş ki:
said:

ya şurda birşeyi savuncaksanız doğru düzgün savunun.

Türk milletini bir arada tutan şey islam değildir şudur budur deyin normal insanların dediği gibi. islamiyet'e laf atarak olmuyor bu işler. ayrıca islamiyet cahiliye döneminden insanları kurtararak görevinin bir kısmını yeterince yerine getirmiştir.

islamiyet dini kötü değildir .ama gerçekten de şu an dünyadaki en geri ülkelerin bir çoğu islam ülkesidir. bunun nedeni islamiyetin kötü ya da gerici olması değil elbette,bunun nedeni islamiyetin bu kadar bozulması. televizyon şeytan işidir diyenleri bile gördük yaa.

ayrıca Tayyip'in söylediklerini ben de okudum az evvel ,sanırım bir önceki sayfada,forgiver bunlara nasıl cevap verecek merak ediyorum doğrusu.
Sosyal ağlarda paylaş

Islam dini basarisiz degil toplumu basarisizdir. Cunku kendini asamamistir. Eski adetlere takili kalmistir,zamana ayak uyduramamistir ama bakin hristiyanlara onlarda bir zaman cok bagnazdi dinden baska birsey gormuyolardi ama ne yaptilar ronesansi Eski adetlerini bir kenera attilar yenilikler getirdiler bagnazligi kaldirdilar.. Ben bunlari hiristiyanligi savunmak icin yazmiyorum ama ornek alinmasi lazim. O yuzden islamiyete basarisiz bir din demek yanlis olur aslinda basarisiz olan toplumdur diye dusunuyorum

@ruby
Nerde okudun o yaziyi ben gormedim ama bakmata yarar var
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Werewolf, 02 Aralık 2005 09:49 tarihinde demiş ki:
Mehmet Akif şapka devrimine vs. karşı çıktı ve gitti.

sağdan soldan duyduğmuz şeylerle işin aslını bilmeden atıp tutmayalım. iftira bunlar. kuranı kerim tercümesi için gitmiştir ve döndüğünde başında şapkayla dönmüştür.

[Bu mesaj elesso tarafından 02 Aralık 2005 18:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Başarısızlıktan kastın nedir yani.Bu kadar saçma ve gerizekalıca fikir beyan edilmezki.Sinirlenmemek,kırıcı olmamak elde degil.
Editliyorum mesajımı ama anca bu kadar sakin olabiliyorum.
Her dine saygılı olucaksın herşeyden önce.Bildigin kadar konusucaksın hiçbişey bilmiyosan susarsın adam zannederiz.
Konu İslam oldugu için degil yani hangi dine bu sekilde yaklasırsan yaklaş tepkim aynı sekilde olurdu..

[Bu mesaj Eternal tarafından 02 Aralık 2005 18:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuya karışmak istemiyordum ama artık dayanamıyorum. islam dininin geri kalmışlığından, başarısızlığından bahseden arkadaşlara sesleniyorum. Bir çoğunuzun nüfus kağıdında "müslüman" yazıyor tahminimce. O halde (sizin dediğinizden yola çıkarak söylüyorum) islam dinini başarısızlığa iten nüfus kağıdında müslüman yazan yada müslüman olduğunu sanan herkesdir. Yani islam dinine inanan, müslüman olan hepimiz..
ya oturduğunuz yerden birilerini yargılamak kolay. Yargılamanın sınırlarını aştınız ve islam dinine başarısız deme gafletine düştünüz artık. Dinin başarısızlığı gibi bir durumdan bahsedilemez. Önce bunun ayrımını yapın. İslam dinine inanan ve müslüman olan bireylerin, toplumların başarısızlığı söz konusu olabilir olsa olsa.
Ve tayyibin dediğine gelirsek, Türkiyenin büyük bir çoğunluğunun müslüman olduğunu dikkate alırsak ve Türkün Türke olan bağlılığını görebilirsek Türk milletini bir arada tutan unsurlardan birinin islam dini olduğunu algılayabiliriz. Kabul edilsin veya edilmesin bu yadsınamaz bir gerçektir. Fakat bunun yanı sıra Türk milletini bir arada tutan başka unsurlarda vardır tabi..
Sosyal ağlarda paylaş

Sahsen nufus kagidimda musluman yazmiyor. Neden yazmiyor bu tercihi ailem bana biraktigi icin yazmiyor. Dogar dogmaz musluman olmak zorunda birakilmadim.. Ne yazikki benim din anlayisim sizinkilerden degisik. Ben Deist olabilirim soyleki. Allahin varligina inaniyorum vede yasantima hareketlerime dusuncelerime bu sekilde duzen vermeye calisiyorum.. Ama hareketlerimi dinlere gore duzenlemiyorum. Kendimce iyi bir insanmiyim? Evet. Birilerine kotulugum zararim dokunuyormu? Bana kotuluk yapilmadigi surece hayir. Iyi bir insan olmaya calisiyormuyum? Evet. Allaha sukrediyormuyum? Evet?

Ama ben sarabin bir din icin kutsal bir din icin haram olduguna inanmiyorum. Benim tek inandigim sey Allahin varligidir.. Vede dinlerin hayati duzenlemek insanlari duzeltmek icin geldigini dusunuyorum.. (Aslinda Tanrinin insanlarin yarattigi bir ic vicdan oldugunuda yazabilirdim buda bir olasilik degilmi ama ben sahsen Allahin varligina vede ondan korkmamiz gerektigine inaniyorum.)

Gelelim asil soruya.
Muslumanligin basarisiz oldugunu soyluyorum bu fikrimi degistirmem (Biraz forgiver lik yapayim size) musluman toplumlar basarisiz olabilirler ama neden basarisizlar cunku teknolojik gelismeleri seytan isi diye takip etmediler. Ronesans reform yapilirken basladi bu olay hala devam ediyor. Simdi burdan yola cikarak basarisizliklarinin asil sebebinin geri kalmis olmak olduguna geliriz e bu geri kalmanin sebebinide yeniliklere "Islamiyeti" gerekce gostererek karsi cikmak degilmidir..

Burda dikkat etmeniz gereken sey Islamiyet i kotulemedigimdir. Sadece gerizekali insanlarin dini gerekce gostererek sacmaladiklaridir.

1. Musluman devletler daha oncede dedigim gibi %100 u geri kalmistir birtane dunya da soz sahibi olan Musluman devlet ne yazikki yok.
2. Hala sacma sapan demecler ile gerek turkiyede gerek dunyada ortami geren sonra sonuclarina katlanmak zorunda kaldiklarinda ortaligi ayaga kaldiran Musluman devletlerdir.
3. Muslumanligin temizlik imandan gelir sozune ragmen en pis insanlar Muslumanlardir. (Sakin kimse bana fransizlar bir taraflarini yikamadigi icin parfum buldular fln demesin. Suanda heriflerin tuvaletlerinde orayi yikamak icin ayri bir alet var..)
4. Allahin Hz. Muhammed e verdigi Ilk vahiy (-Oku!) olmasina ragmen Musluman toplumun yarisindan fazlasi kendi dilinde okuma yazma bilmez..

Daha yazimmi?

Buna ister toplumun sucu isterseniz dinin sucu deyin (-ki ben dinin sucu olduguna inanmiyorum Islamiyet suanda varolan dinler arasinda bana gore her alanda digerlerinden ustun bir din)

Baska bir konuya deginmek istiyorum. Degil Turk milletini hicbir dini Islamiyet bir arada tutamaz.. Bilmeden konusuyorum ya alin size ornekler..

Osmanli Padisahi 1. Dunya savasinda Muslumanlari yardima cagirdi Din Kardesi araplar once yardim eder gibi gozukup sonra arkadan vurdu? Hani din bir arada tutardi insanlari?

Hadi o eski zamandi diyelim daha 40 sene oncesi. 5 Musluman ulkesi Israil e 5 taraftan saldirdigi zaman butun Musluman devletler birbirinin arkasindan oyunlar oynamadimi. Planlanan hicbirsey olmadi. Musluman ordular diger musluman devletlerin ulkesini isgal etti hatta. Vede Gayri Muslim Israil 1 e karsi 5 savasta galip cikip ustune Misirdan toprak almayi basardi..

Not: Dini duygulariniza dokunduysam ozur dilerim ama benim fikirlerim bunlardir.. Bu konudada herturlu tartismaya acigim..

Turku bir arada tutan sadece Turk luk tur. Bazilari bunu yok sayip Muslumanliktir demeye getiriyor.

X bir ulkede muslumanin tekine rastlasaniz umrunuzda olmaz adam ama bir Turke rastladinizmi sevinirsiniz. Bakin duz mantik bunlar..[signature][hline]Bir leoparı sakın kuyruğundan tutma
Tutarsanda sakın bırakma

a.k.a homoid

[Bu mesaj gellidus tarafından 02 Aralık 2005 23:21 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Numbertan once konusabilmek icin bilmekten ote anlamak gerekir bazi seyleri..

Benim takildigim nokta. 82 Yillik Turkiye Cumhuriyetinin vede Dunyada esi benzeri olmayan bir sekilde Destansi bir sekilde kurulan Turkiye nin. Birlik Beraberliginin Muslumanliga baglanmasina kiziyorum..

Din dil irk ayrimi yapiyorsunuz.. Bu ulke icin Hristiyanda kan doktu Musevide kan doktu x de doktu y de doktu.. Simdi bir adamin cikip butun bunlari yok saymasi bence sacma. Bana gore hakaret..[signature][hline]Bir leoparı sakın kuyruğundan tutma
Tutarsanda sakın bırakma

a.k.a homoid
Sosyal ağlarda paylaş

Türkler islamiyetten öncede vardı ve gayet sağlam bir milletti.

Buarada önceki sayfalarda Uygurların dağılma nedeni olarak dini bütünlüğün sağlanamaması gösterilmiş...

Osmanlıda dini bütünlük vardı da ne oldu? O da dağıldı üstelik Uygurlardan çok daha büyük bir İmparatorluktu...
Selçuklularda öyle...

Ki Osmanlı nın yıkılmasının en büyük nedenleri de bu ümmetçi politikaya bağlıdır.Yok gavur icadı, ülkeye sokmayın dendi, nooldu Osmanlı cahil kaldı.fakir kaldı ezik kaldı...
O islam dini, Osmanlı'nın heryerinde isyanlar çıkarken nerdeydi?
Araplar bizi 5 kuruş için arkamızdan vururken nerdeydi?[signature][hline]beybin, 02 Kasım 2005 20:51 tarihinde demiş ki:
hep dedim dinsizlikte bir din olmalı.

sir, 06 Kasım 2005 23:15 tarihinde demiş ki:
"allahın sopası yok" lafı cuk oturuyo ama kafiriz be abi lol
Sosyal ağlarda paylaş

said:
seren000, 02 Aralık 2005 21:25 tarihinde demiş ki:
Bir çoğunuzun nüfus kağıdında "müslüman" yazıyor tahminimce. O halde (sizin dediğinizden yola çıkarak söylüyorum) islam dinini başarısızlığa iten nüfus kağıdında müslüman yazan yada müslüman olduğunu sanan herkesdir.

Bence nufus cuzdaninda din bolumunun yer almasi bile hata cunku ayrimcilik yapiliyor silinmesi lazim...
Benimkinde musluman yaziyor ama ben sildiricem o yaziyi..Istemeyen 18 yasini doldurunca sildirir ama bu bir gercek ki inananinda nufus cuzdaninda musluman yaziyor inanmayaninda.. Yani o cuzdana bakita adamin neye inandigini yada inan madigini bilemessin...
Bir sey daha soyliyeyim bir cok kisiye secim sansi vermiyolar babasi musluman olanin ogluda musluman oluyo babadan miras kalan birsey din ve miras bir basari rnegi degidir
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Stykx, 02 Aralık 2005 23:43 tarihinde demiş ki:

Bence nufus cuzdaninda din bolumunun yer almasi bile hata cunku ayrimcilik yapiliyor silinmesi lazim...
Benimkinde musluman yaziyor ama ben sildiricem o yaziyi..Istemeyen 18 yasini doldurunca sildirir ama bu bir gercek ki inananinda nufus cuzdaninda musluman yaziyor inanmayaninda.. Yani o cuzdana bakita adamin neye inandigini yada inan madigini bilemessin...
Bir sey daha soyliyeyim bir cok kisiye secim sansi vermiyolar babasi musluman olanin ogluda musluman oluyo babadan miras kalan birsey din ve miras bir basari rnegi degidir

+1
Hic kimsenin dini faaliyetleri baskasını ilgilendirmez, Türkiye Cumhuriyet'ini bir arada tutan da insanımızın icindeki milli sorumluluk duygusudur
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar

İstiklal marşımızda

Rûhumun senden ilahî, şudur ancak emeli:
Değmesin ma' bedimin göğsüne na-mahrem eli!
Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

geçen bu dizeyi herkes bilir. Atatürk bu marşı kabul ederken her yönünü düşündüğüne eminim. Muhtemelen dinin birleştirici etkisiyle alakalıdır bu da.[signature][hline]MEN HAVE FEELINGS TOO !
just kidding
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...