Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir Çanakkale Zaferi Efsanesi

funny_girl

Öne çıkan mesajlar

Evet Rarebe sana katılıyorum bu konuda. Bana söylediklerinden sonra ufak çatlı bir araştırmada bulundum dediklerinde haklısın. Fikirlerimin yanlış bir çizgide gittiğinin farkına vardım teşekkür ederim. Keşke senle inatlaşanlarda muhalefet yapmak yerine biraz benim gibi araştırsalar.[signature][hline]Bir çift kedi ve bir çift köpek
Bir çift papağan ve bir hamster
Birde tarantula ile karadul
Ayrıca akvaryum.
Daha nice petlere..
Sosyal ağlarda paylaş

Almanlar neden gelibluda savaşın uzamasını istesin?buna bi açıklama istyorum,Bence osmanlı ordusunun mısırda savaşmasını,geliboluda savaşmasından dahada isterlerdi,sonucta suez kanalını ele gecirerek inglizlerin kolonilerine olna yolu kapıyabilirlerdi

ayrıca ingilizler geliboluda yenildiklerini neden kabul emtesinler?bunu nerden cıkardın,pekalada yenildiler,vede bunda rededicek birşey yok

1.dünya svaşının tek nedenin sömürge yarısıdır demek yetersiz,Devletler arasındaki bir güç savaşınuın statik bir soğuk savaştan cıkıp sıcak savaşa dökülmesidir 1.dünya savaşı,bi sürü bneden sayabirliz savaş için,ayrıcasavaşın başlangıc nedeni cephedeki savaş kouşlarrınıda şekilendrimek zorudna değil,sömürgelerdende cıksa başka bi nedendende cıksa,batılı müttefikler cok yardım bekledikleri Ruslara pekala yardım etmek isteyecekti[signature][hline]bencede.
Sosyal ağlarda paylaş

ben tüm yazılanlardan sonra efsane geri döndü diyorum :)[signature][hline]
sevdasız bir iklimde çember çeviriyordu yüreğimki sen çıktın gene ağaçların köklerinden. Her yıktığım ağaç sen büyüdün. Yüreğimi çizdiğin bir bardak biradan, içerimi sildiğin bir silginden külleri savurdum rüzgara, kalanları diktim tekrar kestiğim boynundan çıkan kanlarla suladığım çınara. Kustum, tiksindim sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Almanların savaşı uzatmak istediğini idda edenlere.
Bakın almanyanin 1,dünya savaşinin kaybetmesinin nedenlerinden biri müttefiklerin insan gücü ve hammadde kaynaklariyla yarişamamasidir.Adamlar dünyanin 4/2 sini elinde tutuyo.Almanlar avrupada sıkışmış.Savaşın uzamasını niye istesinlerki ayrica savaş başlamadan planları az birliklerle rusyayi yenip kalan birlikleri batı cephesine kaydırıp.Süratle parise girmekti böylece savaş biticekti o yüzden schfield planini uyguladilar.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DoGMeaT, 05 Aralık 2005 11:17 tarihinde demiş ki:
Almanlar neden gelibluda savaşın uzamasını istesin?buna bi açıklama istyorum,Bence osmanlı ordusunun mısırda savaşmasını,geliboluda savaşmasından dahada isterlerdi,sonucta suez kanalını ele gecirerek inglizlerin kolonilerine olna yolu kapıyabilirlerdi

ayrıca ingilizler geliboluda yenildiklerini neden kabul emtesinler?bunu nerden cıkardın,pekalada yenildiler,vede bunda rededicek birşey yok

1.dünya svaşının tek nedenin sömürge yarısıdır demek yetersiz,Devletler arasındaki bir güç savaşınuın statik bir soğuk savaştan cıkıp sıcak savaşa dökülmesidir 1.dünya savaşı,bi sürü bneden sayabirliz savaş için,ayrıcasavaşın başlangıc nedeni cephedeki savaş kouşlarrınıda şekilendrimek zorudna değil,sömürgelerdende cıksa başka bi nedendende cıksa,batılı müttefikler cok yardım bekledikleri Ruslara pekala yardım etmek isteyecekti

ben yine derdimi anlatmakta zorluk çekiyorum.almanlar 1. dünya savaşının uzamasını istemiyordu çanakkale savaşının uzamasını istiyordu.
bunun sebebi ise gayet basit almanya avrupada sıkışmıştı.osmanlı düşmanı çanakkale de ne kadar oyalarsa o kadar iyiydi.yarım milyondan fazla asker aylarca çanakkale de oyalandı.bu almanyaya bir rahatlık sağladı.anlamakta zorluk mu çekiyoırum(ya da siz mi anlamak istemiyorsunuz)almanya osmanlının yenilmesini istemedi sadece savaşın uzamasını istedi.osmanlının mısırda kazanabileceğini bilseydi almanya zaten bunun için uğraşırdı.

1. dünya savaşının en önemli sebebi sömürge paylaşımıdır.sömürge yarışına geç giren Almanyanın sömürge bulamamasıdır.

bir diğer yine benim salladığımı iddia ettiğin olaya gelirsek eve ingilizler çanakkale savaşını kaybettiklerini kabul etmezler.çanakkale savaşı onlara göre 1919da donanmanın çanakkaleden geçmesiyle bitmiştir ve savaşı İngiltere kazanmıştır!(bunun için de kaynbak gösteririm ama nasıl olsa okumayacaksın o yüzden göstermeyecem)

şimdi bu tartışmadan sıkıldım üslubun değişmedi sürekli saldırganca yazıyorsun lafa kanıt kanıt diyerek girdin 3 sayfa boyunca tartıştık bir kere bile kanıt göstermedin.kanıt gösterip üslubunu düzletene kadar benim için bu tartışma bitmiştir.[signature][hline]RareBee
Sosyal ağlarda paylaş

oncelikle artık şu "kaynak vermiyorum,nası olsa bakmıyacaksın" tribini atlatalım,verdiğin kaynağı incelediğimi belirtmiştim,verirsen incelememem için bi neden yok.

ayrıca,Osmanşlı ordsunun kaynakalrını Mısıra aktarması Almanların daha cok işine gelirdi,İnigizlerin Kolonilerine ulaşması neredeyse imaknsıuz hale gelirdi süez düşşeydi

Söyledikelrimin hangisi için kanıt istiyosun belirtirsen kaynaklarımı gösteriririm.

[signature][hline]bencede.

[Bu mesaj DoGMeaT tarafından 05 Aralık 2005 18:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
forgiver, 29 Kasım 2005 21:42 tarihinde demiş ki:
o imkanlarla o zaferi kazanmamızın imkanını hakkında mantıklı bir açıklama bulamıyorlar

tamamen katılıyorum....[signature][hline]1-) Bir
2-) İki

Kalp İçin Feyk açan masum pati log off olmayı unutunca :)
mamut_, 09 Kasım 2005 19:19 tarihinde demiş ki:
askımm nbr
_mamut_, 09 Kasım 2005 19:19 tarihinde demiş ki:
iyiyim cnm benim
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar Mustafa Kemal'i yıpratmayı öngören ve tamamiyle gerçek dışı olan hurafelerden başka birşey değil.Kendi kanımız,canımızla toprağımızı savunduğumuz halde yobaz kesim tarafından 'sakallı dedeler kurtardı' , 'fatihin süvarileri conkbayırından düşmanı sürdü' gibi gerçek dışı hikayelere inanan varmıdır aramızda bilmem ama saçmaklıktan birşey değil ayrıca Çanakkale gibi Türk'ün büyük destanını bulandırmaya çalışmaktan başka birşey değildir.[signature][hline]shinsetsu desu..

hordebab
Sosyal ağlarda paylaş

Farklı tepkiler vermek adına komikleşmeyelim.

Çanakkale'de savaşan OSMANLI ordusuydu, Mustafa Kemal'in ordusu değildi. Başında bir TÜRK de yoktu, bir ALMAN general vardı (Prusyalı mı desek ne desek). Mustafa Kemal sadece belirli bir bölgede görev yapan bir subaydı, askeri önsezisi ile İngilizlerin nereden sahte nereden gerçek çıkartma yapabileceğini farketti ve ona göre davrandı, doğru yerde ve doğru zamanda bulunmayı bildi, böylece savaşın kaderini değiştirdi, bu onun dehasıydı. Ama orada savaşanlar OSMANLI idi ve nesillerdir yenilen imparatorlukları son nefesini vermesin diye OSMANLI için savaştılar.

Çanakkale Savaşı ile Cumhuriyetin arasında tam 8 sene var. Çanakkale Savaşı ile Mustafa Kemal'in hareketi arasında tam 6 sene var(1921 olarak kabul ettim). Mustafa Kemal'i korumak adına cahilce hareket edersek, ona ancak daha çok zarar veriririz.

Savaş da "yok fırlayıp gelen süvariler, oluşan sisler, vs" ile kazanılmadı. Yılların sertleştirdiği Osmanlı subaylarının ve bir kısım tecrübeli askerin liderliğinde, gece gündüz demeden, aç bilaç, siperlerde hastalık ve bitten kırılmalarına rağmen canla başla savaşan insanların emeği ile kazanıldı. Kalkıp bu zaferi küçümsemek veya sadece birilerine, bir şeylere maletmek, her şeyden önce o insanların emeğine hakaret, onlara ihanettir. Onlar torunları arkalarından saçma sapan konuşsun diye savaşmadılar, lütfen kendimize gelelim.[signature][hline]Cafein= Ultimate Crash Tester

Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

İngilterenin herhangi bir bahaneye ihtiyacı olmadıgnı düşünmüyorum bence ingilterenin çok çok iyi bir bahaneye ihtiyacı vardı.Herkesin ezmeye başladığı osmanlı imparatorluğunu koskoca ingiltere ve fransanın yenememesi çok büyük bişy.Herhalde savaştan önce avrupaya sorulsaydı ne olur bu savaş ing ve fransa böyle bi saldırı gerçekleştirseler ne olurdu die herkez tabii ki osmanlı yenilirdi derdi.Yani osmanlı o kadar küçük görülüo ki ne olursa olsun ingiltere kazanacağına emindi.
Ve osmanlının bu savaşı kazanması bütün avrupayı titretecekti yoksa eski dev özüne mi döndü diye.Müslümanlar tekrar güç kazanacaktı moral kazanacaktı[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden
Eski Öküz Yeni Aşık
Bodrack The Tuvalet Psycho is back
[ quote ]fede, 02 Ekim 2005 23:57 tarihinde demiş ki:
aa vanille bayanmış laaan

allah belamı versin hep erkek diye okuyodum ben hatta bu top mu diyodum içimden :D:D:D:D [ /quote ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:

"İngiliz bir komutanın söylediğine göre, düşman askerleri, asıl Türklerin önünde koşturan hayaletlerden korkup kaçmışlar."

Açıkçası ben pek inanmadım.Ya siz?

Bu öyle yeni ortaya atılan bişey değil, yüzyıllardır izim savaşlarımızda şehit ruhlarının, manevi güçlerin bizimle savaştığı söylenir.Yeşil sarıklılar, bizim efsanelerimizden biri.

Ben Yeşil Sarıklılar'a inanıyorum, Çanakkale Savaşında bulunmuş Hüseyin Atıf Beşe de inanıyor ve yazıyor:
"İngilizler bir grup halinde vadinin içinde ilerliyor, üzerlerinde 5 tane bulut var.Bulutlar birleşiyor, tek bulut halinde vadiye çöküyor.Savaşın sonunda ingilizler soruyor, vadide ilerleyen 800 askerimize ne oldu?"

Yüzyıllardır askerimiz için en azından motivasyon kaynağı olan bu inançla geçen yıl Türk medyası alay etti, yerden yere vurdular.Neymiş? Çanakkale'ye gezi tertipleyen bir rehber Yeşil Sarıklılar efsanesinden bahsetmiş, böyle saçmasapan uydurma şey olurmuymuş, batı dünyasına rezil olmuşuz!

İşte bu medyaya Nihat Genç bir yazısında şöyle seslenmişti:
Köpek oğlu köpekler, karanlık ruh hastaları!

Nihat Genç'in Yeşil Sarıklılar yazısı mutlaka bulunup okunmalı, ben yazıdan en hiddetli kısımı aktardım biraz heyecanlanın merak edin diye :)

[Bu mesaj ninjaturtles tarafından 10 Aralık 2005 23:03 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bodrack,
inglizler osmanlıyı yenmedimi?canakkale savaşında osmanlı galip olmus ama ortadoğu cephesine ne diyeceksin?
Çanakalede kaybetmeleri için milyon tane nedenleri vardı,eğer hiç başarı elde edemeden çanakkaleden cekilmiş olsalar bahaneye ihtiyacları olurdu belki ama Canakkale savaşı boyunca onlarda Osmanlıya büyük kayıplar verdirdi,o şartlar altında yapılabilecek herşeyi yaptı adamlar.neden bahaneye ihtiyacları olsun?[signature][hline]bencede.
Sosyal ağlarda paylaş

Bordrac, tespitlerin doğru olsa da sonu bence yanlış.

Osmanlı o devirde bitmiş zaten. Sarıkamış faciasında 90.000 adamını gömmüş, Balkan Savaşlar'ında hırpalanmış, Trablusgarp'a düzgün müdahale edememiş, 1. Dünya Savaşı'nda nerede çarpışsa elinde kalmış. Güneyde, Sina'da başta başarılar sağlansa da sonra İngilizlerin çevirdiği dümenlerle Arapların ayaklanması sonucu orası da kurumuş. Sonunda Çanakkale'ye gelip devletin başkentini ele geçirerek noktayı koymak istemişler, burada bıçak kemiğe dayanmış ve artık boyut "başkenti" savunmak olduğu için gelen gelmiş, çarpışmışız ve kazanmışız. Hoş neye yaradı bilinmez, "kaçınılmazı" erteledi diyebiliriz.

Tarih kitaplarımızda bir ibare vardır "Efendim, biz aslında savaşı kazandık ama Almanya yenildi diye yenik sayıldık, hede hödö...". Geçin bunu. Biz çatır çatır yenildik, Çanakkale'yi alsalardı Osmanlı fiilen işgal edilmiş olup 1915te savaş dışı kalacak ve oyun bitecekti. Çanakkale tamamen Osmanlı topraklarında geçen bir savunma savaşı, kazansak ne farkeder ki, deplasmanda hiçbir başarımız yok.

Bu bakımdan İngilizlerin pek de öyle bahaneye ihtiyacı yok. Ama aslında var. Niye var? Çünkü İngilizler, Çanakkale'ye çok bel bağlamış, hatta Churchill kariyerini buna bağlamış bir nevi "Kesin alırız" dedikleri bir savaş. Bunun sebebi de, kara gücü aslen her zaman zayıf olan İngilizlerin (çünkü ada devleti, adam sayıları ve toprakları az), donanmalarının özellikle o zaman dünyanın en iyisi diye tabir edilmesi (e ada devleti, donanma olmayacak da ne olacak). "Dünyanın en güçlü" donanmasının gelip de, düzgün savunma topu ve mayını olmayan, doğru düzgün yüzen savaş gemisi bulunmayan, senelerdir girdiği her savaşı kaybeden Osmanlı'nın elindeki iki tane Boğazı geçememesi elbette büyük rezillik. (Hatta tek boğaz diyelim, Çanakkaleyi geçseler diğeri zaten başkent)

Ben hala Yeşil Sarıklı olsun, duman olsun, bulut olsun, Fatih'in süvarileri olsun, bunları ön planda tutmanın orada bilmennereden kalkıp gitmiş, kimi daha 15 yaşında vatanı savunmak için canını vermiş, çoğu insanın dayanamayacağı şartlar ve çaresizlikte yapabileceğinin en iyisini yapıp teslim olmamış insanlara büyük saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim tabi. "Sen naptın ki orada, yeşil sarıklılar günü kurtardı zaten peeeeh" demek gibi bir şey.[signature][hline]Cafein= Ultimate Crash Tester

Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Cafein, 30 Kasım 2005 15:44 tarihinde demiş ki:
Çanakkale'de kazanmamızın pek çok sebebi var, ama bunları asker yutan sislere, tekrar şehit olmaya gelen hayaletlere bağlamak; hem şehitleri küçümseyerek onlara saygısızlık etmek hem de varolmayana inanarak şaşkınlığa düşmektir. Zaferin sebebini apayrı yerlerde aramak gerekir. Unutulmamalıdır ki, cephede her şeyini kaybetmek üzere olan askerlerin olağandışı varlıklara ve dine yönelmesi çok normaldir. Bu bakımdan böyle efsanelerin türemesi de çok normaldir.
[signature][hline]U-D-O-R-K ":)"
Garbage
Dep dep diyon depemiyon
ayayekokocambo, 29 Kasım 2005 22:58 tarihinde demiş ki:
Ne oluyo değil, Ne oluyor. Alıyomuş değil alıyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
çanakkale - Gelibolu savaşlarini anlatan en güzel cümleleri Ulu Önder M. Kemal Atatürk'ün

1934 ANZAK KUTLAMALARI SEBEBİYLE GÖNDERDİĞİ MESAJ:

Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır

TTG Truzim olarak son yıllarda tekrar hatırlanan ve bu ülkenin yaşayan fertlerin tekrar eskiye olan saygı ve tarihine olan merakı arttıkça bizde kurum olarak http://www.toursingallipoli.com siz tarih severlere hem gelibolu yu gerekse çanakkale savaşı anlatan profesyonel tur rehberlerimiz eşliginde sizi yeniden çanakkale ve geliboluyu keşfetmeye ve anlamaya cağırıyoruz. saygılarımızla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...