Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

küçük prens

duende

Öne çıkan mesajlar

gercekten harika bir kitap
çocuk kitani baslayinca yaklasip yarim saat sürecektir bitirmeniz ama oturup uzun uzun üzerinde düsünebilirsiniz kitap hakkinda içinde okadar güzel sey varki
5 yasina geri dönüp o safligi, hayalgücünü, güzelligi geri istedim ama imkansiz tabiki:(
hepinize siddetle tavsiye ederim bu güzel çocuk kitabini
imzamn söyledigim gibi 'herkes birgün yanlislikla bir asteroide düsebilir'

ps:kitabi kaybettim bulunca bazi alintilari yazicam[signature][hline][i]herkes bir gün yanlışlıkla bir asteroide düşebilir[i]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben onu 8 yaşımda alıp okumaya kasmıştım. Yılanın fili yutması olayını öyle salak çevirmişlerdi ki hiç bişey anlamamıştım. Sonra başka bi versiyonundan başını okuyup anlamıştım. Kitabı zaten orasında bıraktım. Alıp okuyayım bi ara bari :)[signature][hline]"Bir şeyler ters gitti..."
In Rock We Trust
K.A.L Forever!
Renksiz Pati, Tarafsız Pati
Her Şey Paticik İçin...
Sosyal ağlarda paylaş

tamamen yazamiyca kitabi kaybettim aklimda kaldigi kadariyla yaziyim

bir adam taniyorumhayati boyunca hiç çiçek koklamamis herzaman baskalarin cok isim var cok mesgulüm demis hemde bunu söylerken bir gururla söylemis o adam ama o bir insan degilki bir mantar o...[signature][hline][i]herkes bir gün yanlışlıkla bir asteroide düşebilir[i]
Sosyal ağlarda paylaş

Evet hakikaten başarılı bence. Ben onu küçükken annemden Fransızca dinlemiştim sonrada kendim okumuştum. Gerçi Türkçesi çok iyi çevirilmemiş ama gene de güzel.
Hatta o kadar çok sevmiştim ki annem okumaktan sıkılmış ve plak alıp dinletiyordu...ben hala o kuzuya aşığım...[signature][hline]"la fée aimée"
Sosyal ağlarda paylaş

çok güzel bir kitaptır exupery'nin harikasıdır ve milli eğitim bakanlığımız bilinmeyen bir nedenle 100 temel eser arasından çıkartmak gibi bir saflık yapmıştır...[signature][hline]gör beni gör beni gör
gel gözüm ol gör beni
sar beni sar beni sar
gökyüzüm ol...
Sosyal ağlarda paylaş

nedeni kitapta Atatürkten diktatör diye bahsetmesiydi sanirim benim okdugum kitapta yoktu öyle bisey ama Atatürkün kiyafet devrimine uymayanlari öldürdühünü yaziyodu :S olmustum...[signature][hline][i]herkes bir gün yanlışlıkla bir asteroide düşebilir[i]
Sosyal ağlarda paylaş

kitabın internet sitesinde yazan bir bilgi:

kurandan ve incilden sonra dünyanın en çok okunan 3. kitabı

(bana itiraz etmeyin, ben okuduğumu söylüyorum)

(ayrıca kitabın yazıldığı dönem göze alınırsa, o zaman 100 milyondan fazla kişinin kitabı okuması büyük bir başarıdır kanımca)[signature][hline]"zamanı gelmiş bir düşünceyi durdurabilecek hiçbir ordu tanımıyorum"
Sosyal ağlarda paylaş

1943

edit: çok sade oldu bu cevap

yazar zaten 1900-44 yılları arasında yaşamıştır. ikinci dünya savaşında kullandığı uçak düşmüş, uçak tam 60 yıl sonra 2004'te bulunmuştur. (uçağın düşmesinin nedeni bilinmemektedir)

kitaptaki çiçeğin, yazarın sevgilisini simgelediği söylenir. o da yazara, tıpkı çiçeğin prense davrandığı gibi davranmış, sevmesine rağmen kaprisleri,gururu ve inatçılığıyla exupery'i yormuştur.

not:kitapta, prensin gezegenden ayrılırken çiçekle vedalaştığı sahneye/bölüme dikkat etmenizi tavsiye ederim. küçük prensin aslında bir çocuk kitabı olmadığının en güzel kanıtıdır aslında, ve eserlerine samimiyetsiz, yapmacık duygusallıklar katmaya çalışan edebiyatçılara örnek olacak güzellikte duygusal,insani bir sahne olduğunu farkedersiniz üzerinde biraz düşündüğünüzde.

[signature][hline]"zamanı gelmiş bir düşünceyi durdurabilecek hiçbir ordu tanımıyorum"

[Bu mesaj helena tarafından 04 Kasım 2005 15:56 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

asteroid b612 küçük prensin yaşadığı küçük gök cismidir .. bu gök cisminin üstünde 2 küçük volkan(küçük prens bunları oturmak için kullanır ve bi gül vardı(aşkı sevgiyi sembolize eder) .. bu gök cismi gerçektende uzayda biyerde vardır ve bi türk gök bilimci bulmuş bu gökcismin .. tabi osmanlı diye kimse dinlememiş ama sonra avrupalı gök bilimciler de farkına varmış gerçektende öyle biyer var ve küçük prensin gezegeni olarak biliniyo..
bu kitabın yazarı saint exupery adında bi adam.. fransız dır kendisi .. nice bölgesinde ikamet etmiş bundan 70 80 yıl evvel kitabını da nice in kuzeyinde bi evde yazmıştır(rue de gambettanın sonunda nice in stadı vardır rue de gambettanın yanında son bi otobüs durağı ve nice stadının bölduğu bi sapak vardır gambettanın bittiği yer tepe olduğu için nice biter ama siz dümdüz tepelre ağaçların ve ağaçların arasına gizlenmiş evlerin arasından karma karışık merdivenlerden bahçelerden dümdüz yukarı çıkarsanız çok virajlı bi yola raslarsınız işte o yoldan yürüyüp bitimine geliceksiniz ve orada gördüğünüz kapı avrupadan ve dünyadan gelen gezginlerin çok ucuza ağırlandığı büyük bi ev olarak iç görür her şey ortaktır bi ekvatorluyla hatta bi filipinliyle aynı odada kalabilir bi hollandalıyla aynı yatağı bi iscviçreliyle aynı içkiden içebilirsiniz inanılmaz bi yerdir ve saint exupery kitabını burda yazmıştır)... 21 yüzyıl sembolizminin en anlaşılır ama en insan duygularına hitab eden kitabıdır.. mütiştir

işte gerçek asteroid b612

işte küçük prensin ülkesi...

daha önce turk rocka açmıştım.. eklemediğim bişii daha var artık asteroid b 612 yazan bi dövmem dahi var...[signature][hline]~o O
COMFORTABLY NUMB

Sosyal ağlarda paylaş

kitapta sey diyodu osmanli impartorlugundan bir bilim adami burayi kesfediyo ama savar fes vs. giydigi için avrupalilar onu önemsemiyorlar sonrasinda kiyafet devriminden sonra takim elbiseyle vs. gidince önemsiyorlar...[signature][hline][i]herkes bir gün yanlışlıkla bir asteroide düşebilir[i]
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 yıl sonra ...
arkadaş.

bu kitabı çocukken okudunuz mu?
muhtemelen size de benim gibi öğretmenim zorla okutmuştur ve "ehe ne güzel koyunlar yıldızlar çiçekler baobap" diye okumuşsunuzdur.

alın, tekrar okuyun.
her büyüdüğünüzü sandığınızda tekrar okuyun.
insanlara olan inancınızı her kaybettiğinizde,
katılaştığınızda,
duygusuzlaştığınızda alın tekrar okuyun.

yapın bunu.

"insan bir çiçeği severse, milyonlarca ve milyonlarca yıldızda yalnız tek bir çiçek açarsa, işte o yıldızlara bakarak mutlu olur. kendi kendine şöyle der: 'işte orada, o yıldızlardan birinde benim çiçeğim.' ama koyun çiçeği yedi miydi bütün yıldızlar kararıverir... bu da hiç önemli değil, öyle mi?"

ve, "...incedir çiçekler. tümü çocuksudur. kötülüğe başkaldırırlar ellerinden geldiğince. hem onlar dikenleriyle güçlü olduklarını sanırlar..."

sonra.. alın hediye edin. ama herkese değil. yalnızca hak edenlere.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...