Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mount & Blade

Nosfe

Öne çıkan mesajlar

Kardeşim alıntı olarak ekliyorum. Bu arada oyunun çıkış tarihi ekim ayından 2010 kış-bahar aylarına ertelendi.

"Mount & Blade, bilmeyenler için söylemek gerekirse bir kaç Türk geliştiriciyle başlayan (Armağan Yavuz – İpek Yavuz çifti) daha sonra uluslararası alanda üne kavuşup ekibine güç katan, Aksiyon/Tarih/Savaş türünde bir RPG oyunudur. Benim de henüz beta iken geliştiricilerine destek olma amacıyla satın aldığım oyunun, geçtiğimiz günlerde full sürümü çıkmıştı. İnternetten de satın alabildiğiniz oyun, Türkiye’de raflarda kutulu olarak satışa sunulmamıştı.

Mount & Blade’i oynayan bütün kullanıcılar, ilk günlerden beri bu güzel tek kişilik oyunun online veya çok oyunculu sürümünün çıkmasını bekliyorlardı. Çünkü oyun bir müddet sonra bilgisayara karşı oynandığı için rafa kaldırılıyordu bir çok rpg oyununda olduğu gibi.

İşte sonunda, ekibin içinden Cem Çimenbiçer, Mount & Blade’in hem internet üzerinden, hem de yerel ağ üzerinden çok oyunculu bir şekilde oynanabileceği Mount & Blade : Warband’ın müjdesini verdi. Aşağıdaki video ingilizcedir. Fakat anlaşılması güç değil. Kimi önemli yerleri için yazının devamını okuyunuz..

Yeni sürümde 32 kişiyle oyun oynayabilecek.
- Bu rakamın daha fazla artırılması için çalışmalar sürüyor.
- Çok daha iyi ve detaylı grafikler olacak.
- Oyunda bir çok senaryo olacak, arkadaşlarınızla karşılıklı olarak bir bölümü kazandığınızda, tekrar aynı rakiplerle yeni bir senaryoya geçeceksiniz ve bu sırada size çeşitli experience puanları gelmiş olacak.
- Oyunda, kale savunma ve feth etme, arena savaşı ve çeşitli farklı senaryolar bulunacak.
- Öldüğünüz zaman respawn olabileceksiniz.
- En fazla kişiyi öldüren gücüne güç katacak, daha fazla askere hükmedebilecek."
Sosyal ağlarda paylaş

Kardeşim yakın zamanda düşünülmüyor. Hala daha kutulu versyon ve cd si bile satılmadı çünki. Ama armağan abinin işi belli olmaz gelişim çok hızlı olduğundan bir sene sonra bile hazırlanabilir.

Yanlız dediğim gibi şuan için böyle bir hazırlık yok.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk izlenimlerim:

- Oyun gayet eğlenceli fakat biraz fazla kaotik. Değil taktik yapacak selam verecek zaman bile yok. Anca vent ya da teamspeak paklar. Tabi klanlar vs. kurulduktan sonra düzene oturur çok daha eğlenceli olur.

-Şu an dört mod var; Conquest, Team Deathmatch, Siege, Battle. FFA başlardı vardı sanırım kaldırmışlar. Conquest battlefield tarzı bayrak ele geçiriyorsunuz ama spawn point olayını anlamadım. Siege bildiğiniz kuşatma, kalenin etrafında 4 noktada merdivenler var. Ayrıca içeri girdikten sonra ön kapıyı açarsanız büyük ihtimalle kazanıyorsunuz. Battle modu cs gibi tek canınız var spawn olmuyorsunuz. Avrupa sunucularında kimse oynamıyor ama amerikalılar sadece bunu oynuyor. Bikaç el girip baktım taktik, iletişim vs. olayı bunda daha rahat çünkü haritanın iki ucunda başlanıyor. Bir oyun kalkan duvarı yaptıklarını bile gördüm başka bişey demiyorum.

-Oyuna başlarken bir miktar parayla başlıyorsunuz ve size verilen silah ve zırhlara ilave olarak satın alabiliyorsunuz. Tabi her faction için alabileceğiniz silahlar ve karakterinizin skilleri farklı.

-Denge olayına gelirsek Khergit>All>Rhodok. Yani orjinal oyundan pek farkı yok. Khergits; sadece atlı birlikleri var ve atlı okçuları çok çok iyi. Nords; daha çok piyadelerle işi götürüyor. Okçuları işe yaramaz ama veteranlar throwing axe ve one-handed sworld ile baya sağlamlar. Swadians; piyade ve atlıları iyi. Okçuları sadece crossbow kullanıyor. Bence oyundaki en iyi silaha (bastard sword) sahipler. Vaegirs; çok bi olayları yok, en iyi yaya okçulara sahipler. Rhodoks; çok bir şey söyleyemiyeceğim, mecbur kalmadıkça seçmiyorum.
-Yaya en çok iş yapan silahlar throwing axe, voulge, bastard sword, spear, bow. Atlı olarak spear, lance, bow, bastard sword. Couched lance olayı değişmiş, artık mousela hedef alabiliyoruz ama bu avantajdan çok dezavantaj olmuş. İnsanlar daha çok spear ve lance kullanırken normal atağı terchi ediyor. Ayrıca yaya olarak atlılara karşı mızrakla kendini savunmak çok kolay yani ters-couched benzeri bi olaya gerek yok. Crossbow biraz zayıf kalmış, tek avantajı yayı çekip bekleyebilmeniz. Pick axe vs. gibi piercing silahların ve hammer vs. gibi blunt silahların zırhlara karşı bonusu var ama kılıç ve baltalara göre zayıf kalıyorlar.

-Bağlantı sorunu yok. 60-80 arası ping, 0 lag. Herkesin ortalaması 40-50 civarı olsa gerek. Amerika sunucularından 120-170 arası ping alıyorum gene oynanabilir seviyede.

-Eksiklere gelirsek hazır harita sayısı haliyle az. Fakat random haritalar da var. Bence denge sorunu çok yok ama şikayetçi olan sayısı da az değil. Başta söylediğim gibi oyuncular arası koordinasyon zor ama ilerde sorun olacağını sanmıyorum. Pek fazla buga rastgelmedim zaten her versiyonda düzeltiyorlar. Yeni bir kaç faction daha eklense iyi olur, baştan böyle bir çalışmaları olduğunu açıklamışlardı. En azından uzak doğu tarzı bir tane ekleyecekleri kesin. Eksik bulmakta zorlanıyorum şu anki versiyon 5.80, ismini 1.0 diye değiştirip piyasaya sürseler kimse şikayet etmez.

-Şu anda bir işlevi yok ama klanlar için şöyle bir site yapmışlar; Warbands. İlerde yeterli sayıya ulaşırsak paticik klanı kurarız, isim olarak beygirgücü daha uygun olur tabi.

TL;DR v.580 itibariyle 8.5/10
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

benim merak ettiğim, parayla karakterimize zırh at avrat silah aldık tamam, peki bunlar sadece o oyun için mi geçerli? aldıklarımız karakterin üstünde kalıyor mu? ve de level atlama var ise, atladığımız level kalıcı mı?

şimdilik öyle bir sunucu yok hepsi counter strike mantığında. amma velakin ona yönelik bir sunucu açsalar fena olmaz yoksa bayar gibi geliyor bana. bi tek siege oynarım ben sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...