Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mount & Blade

Nosfe

Öne çıkan mesajlar

50k para hilesi ile başladığım bi karakterim var bide.
3 tane kalem var çok güzel yerlerde.
yemyeşillerin dışındaki bütün factionlar düşman bana.
kalelerime zor bela 100er kişi diktim falan ama her 10günde bir 600 civarı bi ordu toplayıp giriyolar kalelerime deli oluyorum.
bi bakıyorum etrafında 50li 100lü gruplar dolanıyo birden giriyolar falan.
gerçi rekorum 177vs700 de kalemi alnımın akıyla savunmak sdfsd
merdiven dibine pusup balta sallamak çok eğlenceli çat çat gebertiyorum da yetişemiyo insan zamanla sdsdf
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şöyle bir party yapmaya karar verdim Bahestur(Riding-Archery-Polearms-Savşçı), Nizar(Polearms-Riding-Savaşçı) Lezalit[Daha almadim] (Riding-Trainer-Savaşçı) , Artimenner[Daha almadim] (INT bazlı party skilleri[surgery-first aid-Wound Treatment-Engineering vsvs]-savaşa girmemek için en altta durup hızlı bir ata ve kacarken kolayca kullanabileceği bir silah düşündüm) kaliteli zırh alacağım hepsine yalnız para sıkıntısı başgösterdi her tarafı düşmanla sarılı bir kalem var : Ergellon Castle caydırıcı miktarda askerim yok savunmadada khergit birakinca ridinge verdikleri skill yüzünden piyade olarak cok kotuler bunun icin ilk etapta 12 hired blade aldım ama her ne kadar garrisonlu askerlere yarı para ödesem de mercenaryler cok para istiyor sozun kisasi bana nord huscarl(en baba infantry ve bütün factionlar gibi mercenarylerden az para alıyorlar) ve Rhodok Sharpshooter(yine en baba okcu) lazım ama rhodok (tek) düşmanım olduğu için işim baya zor.
Sosyal ağlarda paylaş

5 tane falan svadyalı knightim 3-5 svadyalı man at arms(knightin bir alti) ve bir de vaegir horseman var sırf knigtim olsun diye en düşük svadyalıları bile partye alıyorum ama her halikarda kaleye piyade birakmam gerek Huscarl'lar Lvl 28 oyundaki en yüksek seviyeli birim ve gerçekten çok etkililer ridingleri yok ama Athletics'leri var ezip geçiyorlar ama tek eksiklikleri(sanirim balta firlatabiliyorlar firlatamiyorlarsa iki eksiklikleri var) süvariler tepede değillerse veya formasyonlariyla kafa patlatip süvarileri tuzağa düşeremezlerse süvariler nordlari ezip geçiyor(bu arada söylemiş miydim bilmiyorum ama Khergitler Türkleri ve Moğollari temsil ediyor ki Türkler ok ve yayda yetenekli idiler ve ati ilk evcilleştirdiler ondan oyundaki tek okcu piyadelere sahipler ve Lancerlari bile ayni zamanda ok tasiyor ve etkili bir bicimde kullaniyor.)
Sosyal ağlarda paylaş

eskiden ben de atlı severdim. ama atlılara güvenemiyorum, adamlar dolanıp charge edip geri dolanacaklarına 15 spearmenin arasına girmeyi tercih ediyorlar.

onun yerine rhodok xbow ve nord huscarl alıyorum. genelde asker bile kaybetmiyorum.

köylere hangi improvementlerden yapayım? bi de köyün yanındaki kaleyi istiyorum vermediler imdat :P

şu anda khergit/vaegir/rhodok vs nord/swadia savaşıyoruz, ve yeniyoruz :)

ama kamp yaparken birden 550 kişilik ordu daldı surrender ettim hiç kasmadım. 3k paramı aldılar ağlıcaktım, bide bütün ordum gitti :)

ossun nord/rhodok ftw. cavalry çok kasınç sinirim bozuluyo mallıklarına.
Sosyal ağlarda paylaş

charge demeyeceksin zaten önce ben gidiyorum altımda en pahalı at olan Spirited Charger var önce formasyonlarını bozup(huscarlların mızrakları yok adamları cok rahat eziyorsun da bir atın dursun adamlarda Athetics var atın yavaşsa (warhorse falan) at hızlanana kadar baya hasar verebiliyorlar ve spearmanlar da mızraklardan dolayı(bildiğin 1 metre mızrakları vaar ben One hand kullandığım için sorun yaratıyor) tehlikeli olabiliyor bu yüzden kalkanla üzerlerinden geçiyorum piyadeler düz sıra olduğu için hem formasyonları dağalıyor hem de 15 hasar veriyor ve bir kaç tur yaptığımı düşün^^)sonra crossbowmanlara saldıracaksın ki zaten dokundunsan ölüyorlar.(ki zaten piyadeler hiçbir şekilde senin için sorun değil atın varsa bildiğin dokunamıyorlar itemlarima da dikkat ettim onun için hiç sorun olmuyor ama süvarilere spearmana karşı yollama ben hiç asker kaybetmiyorum bu şekilde.)
Sosyal ağlarda paylaş

yok zaten follow me de bırakıyorum atları. infantry/archerları bir tepeye koyup atlılarla geziniyorum hep.

buna rağmen atlılar spearmen arasında kalabiliyor. genelde kurtarabiliyorum spearmenlerin üstüne tam gaz girerek ama kurtaramadığım da oluyor. çok ölmüyorlar ama atlıları bana topyekün bıraktıracak kadar sinir bozdu :) AI sını daha iyi yapabilirlermiş.

ama infantryler çook zor ölüyo. yani huscarlların yanına kim giderse gitsin biçiliyo ve defansları da çok iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

ittifaklı savaşları sevmiyorum hiç. ordunun düzenli olması için çok kasarım, 20 rhodok xbow 15 huscarl 5 companion olur hep. ittifak olunca karışıyo nefret ediyorum. kim çıkarsa bekletiyorum savaşın biraz arkasında. ittifaklar ölürken ben tempered war swordla heavy chargerla dağıtıyorum düşmanı :)

tempered war sworddan daha iyi 2hander var mı? 8k ödeyip aldım daha iyisi varsa asıcam kendimi.
Sosyal ağlarda paylaş

hm. bastard sword o kadar iyi mi ya? ondan daha iyi one handed var mı? varsa bari onun da en iyisini alayım da o kadar parayı boşa harcamış olmayayım.

ya köyüme okul yaptırıcaktım ya da war swordu alacaktım. kılıcı aldım :P

bide en yüksek armor değerli zırhları (kafa ayak vücut el) ve en büyük shieldı yazabilirse birisi sevinirim.

ha bi de, trade skill i 10 olunca alış satış fiyatları eşitleniyo mu? (yani 1000 e sattığın şeyi şehirden çıkıp sonra şehre gelip geri almaya çalışsan yine 1000 etmesi)
Sosyal ağlarda paylaş

550 lik adam bile cok rahat yeniliyor
isin hilesi max unit limitte bitiyor
ben 1200 kisilik orduyu 60 kislik orduyla yendim
ha nasil oldu
ben 5 kisiyle daldim onnar 65 kisiyle mizrakla hepsini kestim
bolr 5 10 defa oynadiktan sonra zaten adam battle advantagesini kaybetmeye basliyo
o zaman ne bilem mesela savas 40a 20 ye felan donuyor
cogu peasnt oldugu icin bu tip ordulari cok rahat eziyosun

bu arada khergit lancer cok cok iyi bir unite
nord huskarl ama efsane bi unit o ayri
yane dusmana ulasana kadar gunner geciyo infantrynin yoksa guzel bi olay
ama gene diyorum swadian knight + khergit lancer ustune yok
Sosyal ağlarda paylaş

ya o denli epic bir savaş ilk medieval total war'da olmuştu, 27000 kişilik moğol istilasını 1200 varangian & pavise arbalester & byzantine cavalry ile geldikleri turn'de yokedip kağanlarını da öldürmüştüm ama sanırım 5-6 saat kadar sürmüştü. film dosyası kayboldu gitti maalesef. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

ss'i geçtim işte film vardı. ne hile kullanmıştım ne de 0 fazla. gürcistan'a 1230 turn'ünde geliyordu işte moğollar. ama ne oldu anlatayım kısaca:

harita vadiydi, vadinin orta yeri de tümsekti. askerleri bu tümseği adeta yapay bir duvar gibi saracak şekilde ördüm.

kağan ilk gelen ordulardan birindeydi, ölünce moralleri çok kötü bozuldu çünkü kral sadece komutan değil. az miktarda süvarim ilk ordulardan kaçanları kovalarken heba edildi gelenler tarafından. 3-4 ordudan sonra arbalesterlerin cephanesi tükenince okçulara karşı öne sürdüm kalkan olsunlar varangianlara diye.

varangianları da hatırlayan olacaktır, açık ara ezici bir piyadeydi upgradeleri de vurdurunca tavana. ilk 3-4 orduları arka arkaya yenilen moğolların moral hepten dibe vurdu, meleeye girmekten bile kaçınmaya başladılar. melee yapmak isteyen olunca varagianlar hemen arbalesterler arasından geçip karşıladı. çat çat çat gidince birkaç adam hemen flee zaten ve rally edecek de kimse yok.

bu şekilde belki bir düzineden fazla orduyu defettim. yarısı belki çok az savaşarak alanı terketti.

lakin bu kolaydı, daha zorunu ruslarla başardım ki varangian'lar yerine halberdier kullandım orman içinde. nasıl bir katliam, o da böyle epic bir savaştı 4-5 saatlik rahat. ah ah filmlerini saklasaymışım keşke.

ha tabii bunların hepsi exhausted ama yeni ordu gelene kadar iyi kötü dinlendiler zaten kovalamayı bıraktım süvarilerim ölünce. ben 500 adam kaybettiysem düşman 12000 filan kaybetmiştir ama. dediğim gibi bir noktadan sonra üflesen kaçıyorlar neredeyse.
Sosyal ağlarda paylaş

varangian değil o. Varanian Guardlardan bahsediyorsun sen. Onları da 1230 lu yıllara yetiştirmenin imkanı yoktur. Varanian Guard çıkarmak bi sürü bina falan istiyo son çağ askeridir onlar. Hadi bi şekilde yetiştirdin diyelim 60 tanesi 2 turn de çıkıyo zaten onların. Süvarim azdı diyosun , 1200 kişinin 800 ü okçu muydu kardeşim? İstediği kadar tümsek olsun yani. 12000 öldürmüşümdür diyosun. ben 900 kişilik orduyla 4200 ü öldürene kadar anam ağladı en az 1 saatim gitti, adamlarım da totally exhausted oldu hem de süvarı sayım fazlaydı. Ki bahsettiğimiz ordu Moğol ordusu yani hepsi atlıdır bunların. Kaldı ki hiçbir zaman 27bin kişilik orduyla gelmez Moğollar. 10 bini bile bulmazlar yani. 3000 civarı ile gelirler. sen 2700 kişi öldürmüşsündür.Bide aynı anda tek bi bölgeye gelmezler yani 3000 kişi gelmişse 2700 ü imkanı yok tek bi yere gelmez. Yanlışın var.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk medieval tw'den bahsediyorum, ikinciden değil. varangian'lar son çağ askeri filan değil orada. tam tersine son çağda bizans'ın zayıflamasını simüle etme maksadıyla artık üretilemez hale geliyorlar ki istisnai bir birimdir bu nedenle o oyunda.

ne 3000 civarı ya, adamlar full stack ordulardan düzineyle aynı bölgeye indiriyordu. zaten bir gürcistan'a bir de kuzey kafkasya'ya. herhalde sen ikinci oyundan bahsediyorsun.

1200'ün 100-200 kadarı süvari, geri kalanın varangian:okçu oranı da 3:2 gibi birşeydi sanırım. dediğim gibi exhausted filan önemli değil çünkü ilk 3-4 ordudan sonra gelenlerin hepsi wavering halde çatışmaya giriyordu ve 3-5 tanesi devrildi mi tam gaz kaçıyorlardı. yenileri gelip dizilene kadar dakikalar geçiyordu, dinleniyordu millet. kağanlarını en başta öldürmemiş olsam imkansız zaten.

ha ben kaybetmiş de olsam yıkılmışlardı yani varisi ve kağanı aynı turn'de öldürmüş oldum çünkü. hatta aldığım esirleri de satamadım ortada devlet kalmadığından heh

3000 kişi ne ya, 3000 kişiyi tekme tokat döverim ne olacak. şuraya yazmaya değecek bişi olmazdı zaten o. :P
Sosyal ağlarda paylaş

öeh oldu olmadı tartışmasına girmicem, ama hatırlıyorum ilk medievalda reinforcementler gelmeye başlayınca korkuyordum fresh adamlar benim artık yürüyemeyecek seviyeye gelmiş adamlarıma dalınca. üstün olsalar bile direk kaçıyolardı.

belki krallarını baştan öldürdün diye olabilmiştir, ama yani o da balmış biraz :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi ne balı, adam benim 20k katım askeri olduğna güvenip varangian'ların arasına daldı. eminim kim olsa aynısını yapardı insan dahil. :P

önce kağan, sonraki ordulardan birinde de varisi öldü işte. varis de ölünce geriye kalanların moral sıfır oldu zira ülkeleri filan kalmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...