Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Trek

Sovereign

Öne çıkan mesajlar

Yannız Ster Trek'in ışık hızından hızlı yani WARP hızında gitmesiyle oluşan bir durum var. Zamanı aştığı için etrafındaki uzay istasyonları ve gezegenlerdekiler daha hızlı yaşlanacak. Bunu engelleyen bir teknik varmış ama pek iyi açıklanmamış. Ufak bir ayrıntı sadece. Tartışılan bir konu, bu bile SW'den ne kadar uzak olduğunun kanıtı.[signature][hline]This Cat Scratches Free.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
onlyreal, 01 Haziran 2004 00:41 tarihinde demiş ki:
eline isik kilici verip ziplayan adamlar sw
star trekteki teknolojik mantikla yarisamaz bile

arkadaşım biz şu başlıkta star trek ewrenini sewenler rahatça tartışsın star wars la karşılaştırma yapılmasın die açıklama yazıoruz üstüne sen hala star wars, star trek le yarışamaz şeklinde saçma sapan konuşuosun

sewiosan star trek ewrenini yorumunu yaparsın ama bu kdr uyarıya rağmen hala star wars ewreniyle karşılaştırıp bok atıosun star wars ewrenine[signature][hline]a.k.a "bay bomba"
Sosyal ağlarda paylaş

olayi yanlis anlamissin

atilgan asla isik hizina cikmiyorki:)

zaten mantigin superligi burda:)
giderken arkasinda uzayi geriyor onundekini cekiyor bolece isik hizina ulasmadan bu kadar hizli gidiyor.

lam bu nasil geyik olmaz diyen arkadaslar kara deliklere bakin lutfen buyuk enerjiyle mumkum(madde antimadde karsilamasindan cikan enerji)

said:
Catscratch, 01 Haziran 2004 01:25 tarihinde demiş ki:
Yannız Ster Trek'in ışık hızından hızlı yani WARP hızında gitmesiyle oluşan bir durum var. Zamanı aştığı için etrafındaki uzay istasyonları ve gezegenlerdekiler daha hızlı yaşlanacak. Bunu engelleyen bir teknik varmış ama pek iyi açıklanmamış. Ufak bir ayrıntı sadece. Tartışılan bir konu, bu bile SW'den ne kadar uzak olduğunun kanıtı.
Sosyal ağlarda paylaş

gördük star trek'in teknolojisini de. bir "zzt erenköy ne demektir kompüter?" sorusu bile atılgan'a kısa devre yaptırdı..

hoş gerçi battal gazi de jedi'ları döver ya, ayrı mesele..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
armra, 28 Mayıs 2004 18:31 tarihinde demiş ki:
Star Trek in bazı bölümleri gayet hoş ve eglenceli . Ancak bilimkurgu kısmı fazla fantastik geliyor bana . Yine de zekice planlanmış kısımları var.

Fazla fantastik mi??? Dalga mı geçiyosun? Gelmiş geçmiş en gerçekçi geleceklerden biridir Star Trek. Neresi fantastik abi anlat...[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

said:
onlyreal, 01 Haziran 2004 01:31 tarihinde demiş ki:
olayi yanlis anlamissin

atilgan asla isik hizina cikmiyorki:)

zaten mantigin superligi burda:)
giderken arkasinda uzayi geriyor onundekini cekiyor bolece isik hizina ulasmadan bu kadar hizli gidiyor.

lam bu nasil geyik olmaz diyen arkadaslar kara deliklere bakin lutfen buyuk enerjiyle mumkum(madde antimadde karsilamasindan cikan enerji)

said:
Catscratch, 01 Haziran 2004 01:25 tarihinde demiş ki:
Yannız Ster Trek'in ışık hızından hızlı yani WARP hızında gitmesiyle oluşan bir durum var. Zamanı aştığı için etrafındaki uzay istasyonları ve gezegenlerdekiler daha hızlı yaşlanacak. Bunu engelleyen bir teknik varmış ama pek iyi açıklanmamış. Ufak bir ayrıntı sadece. Tartışılan bir konu, bu bile SW'den ne kadar uzak olduğunun kanıtı.

Abi SAOL. Sonunda benim kanımda bir insan buldum inanamıyorum hehe. Star Trek teknolojisini böyle benim gibi bilen insanların çok az olduğunu varsayıyordum. Ve evet kesinlikle haklısın...[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Catscratch, 29 Mayıs 2004 16:03 tarihinde demiş ki:
Bu arada o programdan bikaç şey söyliim.

Leonard Nimoy 70 lerde bir partiye davet edilio ve otele yaklaştığında dışarıda bir kalabalık görüo. Paramount'un bütün ünlüleri orda. Sonra kalabalıkta ilerlerken omuzlarında 2 el hissedio ve biri kulağına bişiler fısıldıo. "Seni çözdüm. Kulakların takmaymış." Bunu diyen kişi ise John Wayne.

Yine Chekov'u oynayan aktör ile Scotty'i oynayan aktör şöyle dio. "Bu toplantılar(Star Trek oturumları) başladığında 1-2 sene sonra biter diye düşünüyorduk. 10 sene sonra herhalde son seneleridir diyorduk. 20 seneden sonra herhalde hiç bitmeyecek demeye başladık."

Trekkies'i sunan Denise Crosby (Generations'da Tasha karakterini canlandırmıştı) kendine gelen hediyeleri garajda saklıyor. Bir ton şey var ve en çok da kendi ve Data'yı oynayan Brent Spiner'ın portreleri var. En sonda Tasha ile Data'nın dizide yakınlaşmasına atfen çizilmiş hafif erotik resimleri gösterio. İlk geldiğinde çok şaşırmış ama sonradan sevmiş. Brent Spiner ise bu resimler hakkında "Vücudumu bu kadar profesyonel ve gerçeğinden daha iyi çizebildiklerine inanamıyorum" diyor.

Orjinal seride Nichelle Nichols(Uhura) bir anısını anlatıyor. Bir gün 2 küçük kız çocuğuna rastlamış. Çocuklardan biri onu televizyonda görüp dışarı fırladığını ve sokakta "Televizyonda bir siyah kadın var ve hizmetçi deil!!!" diye nasıl bağırdığını anlatmış. O kız çocuğu Whopi Goldberg'miş.

Q'yu oynayan John Delancie new york'ta yürürken birisinin onu takip ettiğini farketmiş. Arkasını döndüğünde adam ona sen Q musun diye sormuş. John "evet" diye cevap vermiş. Adam "Ölen insanları hayata döndürdüğün doğrumu" diye sormuş. John da "Sadece sevdiklerimi" diye cevap verince adam "Sıkı cevap" demiş.

Böyle şeyler işte. Daha bir ton var.

Trekkies filminda anlatılanlar.. Gerçekten muazzam gerçekler. Trekkies 2 geldi veya geliyo haberiniz var mı?[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

said:
onlyreal, 01 Haziran 2004 00:41 tarihinde demiş ki:
star trek

bilime yakinlik kullandigi gercekcilik acisindan

heralde sw den on kat diye gercekcidir.

eline isik kilici verip ziplayan adamlar sw
star trekteki teknolojik mantikla yarisamaz bile

bir madde anti madde bilesimi bile olayi bitirir

Abi budur... Yani budur başka kelime bulamıyorum..[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

said:
green_martian, 31 Mayıs 2004 19:18 tarihinde demiş ki:
biri "in a galaxy far away''i
biri bizim bi kac yuz ilerki halimizi hedef aliyo
fark bu, star trek aciklamalar getiriyo insanliktan yola cikarak
ama star wars insanligi pek iplemiyo baska yer, baska adamlar sonucta.

ben ikisinide severim ama star trek dizileriyle biraz daha agir basiyo.
en son ben kanadada kadin kaptanli star trek'i izliyodum heh.

Voyager serileri oluyor o. Kadın kaptanın adı da Captain Janeway.. öhm öhm[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 28 Mayıs 2004 19:30 tarihinde demiş ki:
starwars la star trek i kar$ila$tiranlari e$refle kiniyorum..

star wars dan nefret eden bir $ahsiyet olarak,uzay yolu ,film kalitesi, heyecani ve surukleyiciligi ile yildiz sava$larini 3 e katlar..

Bir kere karakter oyuncular i barindiran bir kadroya sahiptir, i$in kilici gibi 'sacma' bilim kurguyla ilgilenmez, coluk cocuk eglendirmez =)

Abi tekrardan.. bumudur bence budur abi..

Kendi düşüncelerimin kopyası olduğunu düşünerekten copy paste yapıyorum:

star wars dan nefret eden bir $ahsiyet olarak,uzay yolu ,film kalitesi, heyecani ve surukleyiciligi ile yildiz sava$larini 3 e katlar..

Ama tabi karşılaştırmamak lazım.[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Creel, 28 Mayıs 2004 15:59 tarihinde demiş ki:
bulaman sen bizim gibisini sovee kasma abicim :P

Baba bulduk bile ya baksana şuraya :=)

Evet, burda şimdiye kadar benimle aynı düşünceleri paylaşanları ve Star Trek sevdası bitmeyen arkadaşları

www.uzayyolu.cjb.net deki mütevazi ve reklamlarla dolu sayfamızdan ulaşabileceğiniz mailing listimize bekliyorum.

Bu arada bir arkadaş eski bir arkadaşının Star Trek hastası olduğundan bahsetti. Eğer o arkadaşı bulup irtibata geçebilirsek minnettar kalırım.[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o elbiselerin yanginla ilgili bir anlami var bulup yazacam.

Bu arada yangin demisken super bir mantik var yangin icin mesela geminin bir yerinde yangin cikti ve bu yerde insan yok gemi o an orda bir enerji alani olusturuyor ve oksijeni bosaltiyor ordaki bolece yangin bitiyor.

Y star trek evreni tipki arthur clarke kitaplari gibi bundan 40 sene once dusunulmus ve burda dusunulenler daha yeni yeni yapiliyor.

said:
Sovereign, 01 Haziran 2004 02:19 tarihinde demiş ki:
said:
Infeqted, 31 Mayıs 2004 17:55 tarihinde demiş ki:
star trek yalan ya

2100 yilina gelmisiz hala kiyafet giyiyolar hala ayni sekilde dusunuyolar, orta okul musameresi gibi

1900 yılında çok mu farklı düşünüyorlardı?
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bi yerlerde warp 5 mi warp 4 mü ne yeni sisteme göre ışıktan 39 kat hızlıymış diye bir ibare vardı o yüzden söyledim.

Kıyafetler kötü deil. Bana göre TOS'daki kıyafetler daha kötüydü. Hele uhura'nın hali içler acısıydı. Kirk'ün acaip pantolonlarından bahsetmiorum bile. Şeklen bazı şeyler uymuor mesela ilerde Kirk'in doğuşu yada gençliği ile ilgili bi dizi yapılırsa ne tip kıyafet giydircekler :D 2220 küsürmüydü kirk'in doğum yılı ?[signature][hline]This Cat Scratches Free.
Sosyal ağlarda paylaş

Bişi daha var söylemeden edemicem. Geçenlerde merak sardım bu trek olayına(zaten filmlerini felan seyrederimde), imdb.com'un değişik trek film ve dizileri hakkındaki mesajlarda enterprise dizisinin ne kadar yavan kaldığını ve sadece sorunlarla uraştıklarını felan yazmıştım. Bi şekilde hep soruna neden oluolar. Daha çok keşif yapmaları gerektiğini felan yazmıştım.

Dünkü enterprise bölümünü seyrettim ve resmen *** oldum. Yeni bir ırkla tanıştılar ve kaptan Archer mest oldu diğer ırkın kaptanı ile bir yıldızın çekirdeğine araştırma gemisi ile girince. Bölümün adı Cogenitor'dü. Bu ırkta 3 cinsiyet var. Üremek için 3 cinste lazm. Zaten en çok beğenilen enterprise bölümlerinden biriydi daha önceden okuduğum kadarıyla. İki ırkın gemileri çok dostane bir şekilde karşılaşıo. Diğer ırkın kaptanının lafları karşısında archer çok şaşırıo ve Trip beni *** eden lafı edio "Karşılıklı silahların çekilmediği bir ilk temas ha ?"

Bölüm güzeldi, hatta kaydettim ama salak stoik capturer sesi kaydetmemiş boşa gitti.[signature][hline]This Cat Scratches Free.

[Bu mesaj Catscratch tarafından 01 Haziran 2004 12:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

valla abi beni öğrendin artık, ben enterprise digitürkte başlayalı bütün bölümleri kaydediyroum ve dün akşam da kaçırmadım. Yanlız Enterprise 3. seeznu yeni btirdi ve sen 3. sezona hasta olacaksın bunu sölim yani.. divxlerini sşimdiden indirmeye başla bir aksiyon varki off of

hatta gelecekten USS Enterprise J yi görüyoruz. Bir Prometheus class attack cruiserla birlikte (Star Trek'in yapılmış en son bilinen zamanı 2390 gibi neredeyse de prototip üretilmiş muazzam atak kapasitesine sahip olan Federasyon gemi sınıfı)[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
[Dreamsmiths]
Curse Alliance
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
said:
onlyreal, 01 Haziran 2004 09:47 tarihinde demiş ki:
ya bir zaman bir arkadas vardi sanirim yildizda okuyrdu star trek sitesi vardi dedim domain alalim ben serverimda host edeyim dedim ama sonra kayboldu sove belki sen taniyorsundur.

Buyuk ihtimalle taniyorumdur. Turkiye'deki cogu hayrani taniyorum yani. Belki bizim uzayyolu-tr'deki gruptan biri cikar. Sen isim falan ver.[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk

Jean-Luc Picard: "..Let's make sure history never forgets.. the name.. Enterprise"
Sosyal ağlarda paylaş

Star Trek The Next Generation'ın 5 sezonu indirdim komple. 6. sezon bitmek üzere, 7'ye başlayacam.

Bayağı eğlenceli. Normalde 2. sezondan sonra Picard ermiş bir kişilik olarak gözüküo ama 1. sezon bir bölüm var. Holodekte ilk otomobil görüşünü anlatıyo, bir fırlama bir fırlama :D Yerinde duramıo hehehe. "and when i look down to the streetü i saw.....automobiles" diyo. Worf "automobile nedir?" dio, data her zamanki zıplayıp cevap verio.

DS9 ve Voyager'ı da çekecem ama herhalde TNG havası veremeyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

eed söledigin gibi o havayi vermio ama onlarin tadi ap ayri voyagerin cogu bölümünü (hatta irenc fransizca dublajli cektiklerimi bile) izledigim icin.. harbiden asmish (ds9 u fazla cekmemiştim..) ama tng serisi kadar favori olamadi benim gözümde.. orasi ayri..
son nesil i pek sevemedim ama.. ne bilim scifinin dizilerinde olan yapaylik var hafif.. ne bilim..[signature][hline]
"Who wants to live forever?"
Deviant
Sosyal ağlarda paylaş

merhaba,
Şu başlık altında bir sürü şey yazılmış, sevenler, sevmeyenler ne olduğunu bilmeyenler star wars ile karşılaştıranlar...

Öncelikle Star Trek saf bir bilimkurgudur. Ve bu tartışmaya açıkta değildir kanımca. Şu güne kadar yüzlerce bölümü yayınlandı, bu bölümlerin en az%87si bilimkurgu temalıydı, az veya çok.
Peki Star Trek ne değildir? Onuda açıklıyayım;
Star Trek insanların etrafta taytlarla dolaştığı , saçma şeyler konuştuğu, gerçeklikten uzak, fantastik bir dizi ve filmler serisi değildir. Tüm Star Trekte taytın gözüktüğü tek kısım Star Trek: The Motion Picturedır.
Star Trek serisinin ilk dizisi 1966 da ortaya cıktığından, o döneme göre setleri, kıyafetler, muhteşemdir. İlk Star Trekin bölüm senaryoları ise çok güzeldir... Trash değildir kısacası...
Yukarıda bir yerlerde Star Treki anlamıyorum diyenler olmuş, açıklıyayım;
Star Trek en basit özetiyle keşfetmeyi anlatır.
2000lerin başlarında, Dünya da 3. dünya savaşı başlar ve gezegenin çoğu mahvolur, neredeyse hiç bir ülke ayakta kalamaz, 2063 yılında, hafif deli bir bilimadamı olan Zephram Cochrane, ışıktan hızlı gitmenin alternatifi olan Warpı bulur, tabii tüm galakside bu teknolojiyi bulan ilk o de
ğildir ve ilk test sonrasında vulcanlılar ile ilk temas sağlanıp, bildiğimiz anlamda ki Star Trek doğmuş olur.
Bundan sonra Vulcanlarında yardımıyla, Dünya sonsuz bir barış dönemine girer, artık ülkeleri, dinler ve insanlar ayrı değildir, herkes herkese saygı göstermektedir, dünyada fakirlik ve açlıkta yok olmaya başlar, ve uzaya açılırız. Kısaca Star Trek insanlığın gelmesi gereken yeri gösterir bize herşeyden önce. Dünya çapında barış, kaynakların ve insan gücününv erimli kullanılması, çıkarcılıgın olmaması, dinin sömürülmemesi ve bir kaç şey daha Star Trekin bize gösterdiği şeylerdir son 39 yıldır.
Ayrıca Star Trek yaşamlarımızıda büyük ölçğde etkilemiş bir olgudur.
İlk dizide ve Next Generationda gözüken bir çok teknoloji bilim adamlarına esin kaynağı olmuştur.
antimadde enerjisini bilimadamları dizide görüp araştırmaya başlamıştır, elimizden daha küçük cep telefonları communicatorlar aracılığı ile ortaya cıkmıştır cunku bilimadamları acaba basıl yapsakta küçük telefon cıkarsak demişlerdir. Bir çok kişide olan PDA lerde yine next generationda ki PADDlerden esinlenmektedir. şimdilik alıma gelen bunlar. Kısaca Star Trek, insanlığı değiştirmiştir. Tam amaçladığı yönde olmasada katkıları büyüktür. Astronotların bazıları Star Trekten esinlenip o işe girmek istemiştir.
Uzaya çıkmamış olsa da, dünyanın ilk ve şimdilik tek yeniden kullanılabilir uzay taşıtının prototipine ilk dizide ki geminin ismi verilmiştir. Astronomları daha fazla araştırmaya, meraka yönelten şey Star Trektir. Star Trek, günümüzde bilimkurgudan fazlası haline gelmiştir. Evet, Star Wars gibi filmlerinde seyirici kuyrukları oluşmaz, millet manyaklar gibi filmleri için kamp kurmaz. Ama insanlar evlerini Star Trekte görünen teknolojilere maksimum uyabilecek hale getirir, gider uzaya çıkar, astronom olur, LCARS sistemini bulmak için mite girer kasarda kasar ve piyasaya bugunku bilgisayarları sunar. Star Trek in bu yüzden uzun sinema sıralarınada ihtiyacı yoktur, yukarıda ki bir arkadaşın lafına ithafen, günümüzden daha fazla yalan değildir.

Star Trek vs Star Wars konusuna gelirsek eğer, ortaokulda sw nin ne oldugunu tam bilmediğimden, çok küçükken izlemiş oldugumdan sevmezdim, ne zaman ki merak edip araştırdım, o zaman sevmeye başladım. Neyse, Star Wars ta bilim adına neredeyse hiç bir öğe yoktur, zaten Lucasın kendisi Star Wars bilimkurgu değildir demişken, Star Trekle karşılaştırma inadı nedendir anlamıyorum. Star Trek süperdir, onlarca yıl önce yaratılmış olmasına rağmen gerçekçidir. Star Wars süperdir, uzayda geçen bir kahramanlık ve varolma savaşıdır, fantezinin hasıdır. Adında "Star" var diye içerisinde uzay ve uzay gemileri var diye veya laser silahlaı var diye ona bilimkurgu demeki bilimkurguya ihanettir. filmde ki karakterlerin çeşitli tarihi dönemlerin kıyafetlerine benzediğinide dikkat edin.

Son olarak, Star Trek hakkında bilmeden atıp tutmak insanları komik duruma düşürmekten öteye gitmiyor, günümüzde internet var, 10 dkınızı ayırıp araştırabiliyorsunuz.

Bu yazı Gene Roddenberry'ye ithaf edilmiştir.
Sosyal ağlarda paylaş

valla su bölümü cek demek olmaz her bölümün kendine has bi tadı var 7 sezondu yanilmiosam simdiden kolay gelsin diyim sana :)
voyagerdan sonra Ds9 ada baslamani tavsiye ederim ordaki hikayeler daha derli topluca gibi geliodu bazen :)[signature][hline]
"All those moments will be lost...In time...like tears...in rain." /Bladerunner

Deviant
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...