Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ying Xiong / Hero

screamer

Öne çıkan mesajlar

son sayfadaki üç beş yorumu bi de sinemafanatik miydi, orada okuduğum yorumlardan sonra kahkahalarla gülüyorum ağlanacak hallere. yahu tamam beğenmezsin beğenmediğini de söylersin hakkın. ama insan bi araştırır yok uçuyodu kaçıyodu diye gudik yorumlar yapmaz. o yorum değil yargı olur peh. böyle uçuyodu kaçıyodu ondan beğenmedim demek yerine yalnızca beğenmedim daha iyi bir yorumdur.

yok matrix yok cüneyt arkın falan bunları pek karıştırmamak lazım. cüneyt arkın da aynısını yapıyodu diye örnek gösterenler animeler ve uzakdoğu sineması ile uzaktan yakından alakası olmayan insanlar sanırım. ki film zaten bir efsaneyi anlatıyor. bir masal.

olayları farklı kişilerin anlatımyla izliyoruz o yüzden o kadın üç kere ölüyor. bir de filmin tarantinoyla alakası yok. ne yönetmen ne yapımcı ne de filmin yapımına en ufak bir katkıda bulunmuş. amerikada çince, inglizce altyazılı yayınlanabilmesi için, yayınıcı kuruluşun isteği doğrultusunda tarantinonun ismi konulmuş. ulan insan bi açar imdb ya bakar sözlüğe bakar nedir nedğildir diye.

bir anime nasıl filme aktarılır sorusuna cevabı işte bu film. o görseller, dövüş sahneleri, kareografiler, hele isimsiz'in filmin başında saraya gelme sahnesi oy oy.

[Bu mesaj hoboni tarafından 21 Ocak 2005 20:16 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ciddi soyluyorum hiç begenmedim bir savaş filmine bu kadar çok drama sahnesi yakışmaz veya bir drama filmine savaş sahnesi yakışmaz zaten dovus sahneleri gerçekçilikten oldukça uzaktı kesinlikle tavsiye etmiyorum fragmanı filmden daha guzel o kadar diyim...[signature][hline]Sen Hiç Birini Kaybetmemek İçin Kendini Kaybettin Mi ? [C.J]

Only Cla.Jackal.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu hadi gerçekçilik saplantısı olayını geçtim de "drama savaş, savaşa dram yakışmaz" nasıl bir fikir? yaklaşık 100 yıldır filan en sevilen, en çok hasılat yapan, en çok beğenilen filmler grubunun başını çekmiyor mu bu filmler?

lol yani bu hesaba göre casablanca da berbat bir film olmalı.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

yani fragmanında fln aşırı action içerikli bol savaş sahneli bi film olarak tanıtılıyor bu beklentiyle izlemeye gidenlerde bi hayal kırıklıgı oluyor bu açıdan begenmedimi soylemek istedim...[signature][hline]Sen Hiç Birini Kaybetmemek İçin Kendini Kaybettin Mi ? [C.J]

Only Cla.Jackal.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hoboni, 21 Ocak 2005 20:12 tarihinde demiş ki:

yok matrix yok cüneyt arkın falan bunları pek karıştırmamak lazım. cüneyt arkın da aynısını yapıyodu diye örnek gösterenler animeler ve uzakdoğu sineması ile uzaktan yakından alakası olmayan insanlar sanırım.
[Bu mesaj hoboni tarafından 21 Ocak 2005 20:16 tarihinde değiştirilmiştir]

haklısın hoca
film harbi çok sağlam mutlaka izlenmeli[signature][hline]orochi
Sosyal ağlarda paylaş

said:
prozzak, 02 Ocak 2005 03:06 tarihinde demiş ki:
Ya kardeşim bu filme kötü demeyin bence dien warsa gitsin dandik hollwood filmlerini izlesin paso. Bence içinde aşk felsefe dram gbi konuları çok güzel barındırmış.

doğrudur aslında, lineer hollywood senaryolarına veya sadece patlamalar ve "gaz" müzik ile aksiyon sağlanmaya çalışılan filmlere alışmış kişiler, çin usulu aksiyona ve düşünme gerektiren senaryoya burun çevirebilir.

çok güzel bir senaryo, çok güzel bir renk uyumu, ilginç kavga sahneleri, ve ilginç felsefeler.
özellikle sonda bahsedilen "kılıçta ustalaşmış, son noktaya varmış kişi, kılıcını öldürmek için değil barış için kullanır" lafı çok hoşuma gitti.

çin usulu maymun dövüşlerini sevmem. eskiden kanal 6'da felan yayınlanırdı böyle şeyler,
ama bu film hoşuma gitti.

said:
Sam, 14 Ocak 2005 00:04 tarihinde demiş ki:
yahu tek bir sahnesini izlemek için bile gidilir, anlamıyorum ki iyi film deyince ne bekliyor insanlar. değişik bişi görünce hemen "ooo ne saçma" nidaları, hollywood filmlerinde her türlü saçmalık cirit atıyor ama millet alışmış öyle işte..

"bence" de demiyorum yani, "renkler ve zevkler" tabirinin bittiği yerde zevksizlik kavramı devreye girer.. :-p
[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-MrBomb-, 14 Ocak 2005 23:01 tarihinde demiş ki:
bu filmde fizik kanunlarına karşı geliniyo.

bunu matrix yapınca ağzımızın suyu akarak izliyoruz, ancak aynı şeyi bir çin kung fu filminde görünce saçma diyoruz :)

son samuray demişsin de, o hem japonları konu alıyor, hem de hollywood yapımı bir film.
çinlilerin kavga filmleri ile japonlarınki çok farklı oluyor.
ha çinlilerin o tarz kavgalarına laf edin de, sırf bu yüzden filmi saçma bulmak biraz tuhaf oluyor.

hani kanallarda eskiden çok yayınlanırdı bu tarz şeyler, hiç birini izlemediniz mi onu düşünüyorum.

said:
Sam, 14 Ocak 2005 23:37 tarihinde demiş ki:
ha beğenmeyen neden beğenmiyor? önyargı. bugün amerikan filmlerinde esas oğlan üzerine yüzlerce kurşun yağarken burnu kanamadan kurtuluyorsa ve bu filmler gerçekçi bulunup seyrediliyorsa burada tümüyle fantastik bir filme gerçekçi değil diyen kişi önyargılıdır

sam'e bu konuda da katılıyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
cintonick, 21 Ocak 2005 23:06 tarihinde demiş ki:
ciddi soyluyorum hiç begenmedim bir savaş filmine bu kadar çok drama sahnesi yakışmaz veya bir drama filmine savaş sahnesi yakışmaz zaten dovus sahneleri gerçekçilikten oldukça uzaktı kesinlikle tavsiye etmiyorum fragmanı filmden daha guzel o kadar diyim...

arkadasım 7. sanattan(sinema) pek birsey annamadıgın beli,birincisi bu cin destanı oldugu icin dovus sahneleri oyle,kaplan ve ejdarhayı izlediysen biraz daha iyi anlardın,nasıl matrixte gercekcilik yok bundada aramıyacaksın,gorsen solen ve felsefenin en iyi uyumda sergilendigi filmlerden birisi,bu filmi begenmeyenlerin cogunun yeteri kadar film kuturunun olmadıgı anlasılıyor..
Sosyal ağlarda paylaş

Vallahi ben bu filmi 3 sene önce izledim daha bugün DVD'sini tekrar izledim ve bence filme yapılabilcek kötü bir eleştiri yok.Türünün en iyilerinden olarak görüyorum ben.
Ayrıca filmi aksiyon için izlemeye gidenler hayal kırıklığına uğrayabilir.Bu matrix'e komedi filmi diye gitmeyi deneyip çıkmaya benziyor bence.Dahası Jet-Li'yi severim fakat bu filme kadar benim gözümde aksiyon sinemasından ötesine gidemez gibi bir imaj çiziyordu ama artık oda değişti.[signature][hline]"Sword is a weapon. Swordmanship is learning how to kill. No matter what ideals you claim how you call it, that is the only truth" Hiko Seijuro

:hrr:"Öğretmek kendinde başlar.İlk önce kendine öğret sonra başkasına" :hrr:

[Bu mesaj ssj4songoku tarafından 24 Ocak 2005 20:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Tek kelimeyle muhteşem bir film. Sinema'da izlemek lazım ama minnacık televizyonda o zevki vermesi mümkün değil. Belkide sevmeyenlerin bir çoğu bilgisayarlarında izlediğinden beğenmemiştir.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Her bir sahnesini dondurup uzun uzun bakabileceğim kadar güzel bir çekim ve dövüşün gerçek bir sanat olduğunu hissettirecek kadar güzel bir film. Felsefi açıdan da konu çok güzel işlenmiş.
Görülmeye ve hatta arşivlenmeye değer.[signature][hline]Cennette huriler varmış, kara gözlü
İçkinin de oradaymış en güzeli
Desene biz çoktan cennetlik olmuşuz;
Bak bir yanda şarap bir yanda sevgili
Ö.Hayyam

Sosyal ağlarda paylaş

Bir efsane anlatılıyo bu kadar uçmalarına gerek yoktu bence.Konusu çok iyi ama gorsellik biraz sınıfta kaldı benım için.Pek beğenemedim.Ok sahnelerını daha gerçekçi yapmaları gerekırdı.[signature][hline]Trust the dreams, for in them is hidden the gate to eternity.
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda edindim izledim
izledimki iyi ettim süfer ötesi kesinlikle izlenesi bi film
yukarda pek cok arkadasin söledigi "tablo gibi sahneler"i o kadar güzelki.. ahh ahh hatta oralarda yasamak istegi uyandirdi bende..
film her acidan bir görsel şölen bununla beraber sundugu hafif felsefi yaklasimda cabasi..
dövüs sahnelerine lafim yok hatta bayildim bile diyebilirim... bu türün dier benzeri yapitlari (kaplan ve ejderha vs) gibi bu tarzdan zevk alan birisi icin mükemmel bi yapıt..
17" te izlemiş olmak üzüntü verici (bursaya gelmez bu film gösterimdeyse/girdiyse/giricekse)

yine yukardaki sacma "gercek disi" "fizik kurallari" geiklerine hich gerekte yok.. :)[signature][hline]
Creed Demastikus Captain of the Apocalypse Class Battleship Vampire
"Who wants to live forever?"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 25 Ocak 2005 10:44 tarihinde demiş ki:
Eh renk zevk meselesi işte, ben ve benim gibilerin bu film hakkında yaptığı yorumlar nasıl size saçma geliyorsa bende sizin yorumlarınıza o derece saçma bakıyorum...

Jelibondan kılıçlar ve 4 renk bornozla çekilmiş bir filmin bu kadar beğenilecek yanının olmadığını düşünüyorum...

Volfied'in Half-Life'a -sırf hard'da yarı robotic adamların kafaya sıkılan kurşunla ölmemesi bahanesiyle- saçma ve kötü demesi gibi sen de hiç yoktan filme takmışsın.

said:
BOccOB, 17 Ocak 2005 17:28 tarihinde demiş ki:
Matrix mi taklit? Neyden taklit allahaşkına? Bi matrix in taklit ettiği filmleri, bi de matrix i taklit eden filmleri düşün öyle konuş...

Bu filmde bile bariz matrix matrix diye bağıran yerler vardı. Hareketler mi desem, ilk savaşta adamın kılıçla suyu delişi mi desem... Aradaki tek fark bu filmdeki efektler çok daha suniydi...

Bu ying Xiong Lotr3 ü izlemiş, ordu sahenelerini oraya benzetmiş, matrix i izlemiş savaşları ona benzetmiş... Son derece özenti bir filmdi...

Çinlerin Kung-Fu filmlerini tutup Matrix'le kıyaslamışsın. Eski Çin filmlerini bul bir izle. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.
Matrix'den önce çevrilmiş çin filmlerinde adamlar bu filmde olduğu gibi uçuyor, zıplıyor, kaçıyor.

Dediğim gibi ÇİN filmlerini sevmessin kabul.
Ama bahsettiğim tarzda yapılmış bir filmi "Matrix" ile kıyaslamak, afedersin ama öküzlük oluyor.
Çinlilerin yaptığı yeni birşey değil ki bu Matrixle kıyaslıyorsun?

Matrix 1 güzeldi, ama Matrix 2 ve 3'te efektin suyunu kaçırdılar. Matrix 3'teki Neo vs Smith kavgasında saçmalığın ve suniliğin sonuna kadar gitmişler, sadece bilgisayar efekti kullanmışlar, sen ise bunu bir Çin filmiyle kıyaslamışsın. O sahnelerin güzelliği neymiş? Bilimsel olmasıymış. Bilimsel olarak bile saçma ve mümkün değil. Adamlar fizik kurallarını abuse etmiş, hiç olamıycak şeyler yapıyorlar, filmde bir sürü bilimsel ve mantıksal hata var, ama sen buna gerçekçi diyorsun.

said:
BOccOB, 16 Ocak 2005 21:45 tarihinde demiş ki:
Hadi efsane kahramanları yaptıkları hareketler olağanüstü olacak ancak abartılı efektler bu kadar mı yapay yaşılır kardeşim? Adam bizim gibi yere ayağını vuruyor 2 dakika havada kalıyor, suya kılıcının ucu değiyor geri sekiyor falan...Hiç homojen değildi yani, bir matrixte bunun gibi efekler çok daha güzel sunuluyordu, bundaki uçma kaçmalar gereğinden fazla yapay idi. Adam sıçrıyor kaç metre uçuyor kılıcı doğrultmuş birine, surat ifadesine zerre değişiklik yok falan...

tamam bitti :) sen bunu diyorsan filmi izlememişsin demektir, sadece filme bakmışsın.
O bahsettiğin sahneler sadece hayali sahneler. Gerçekçi olması hiç gerekmiyor. Rüyanda gördüğün herşey %100 fizik kurallarına uyuyor mu?
Ee işte o sahneler de sadece düşünce, hayal, gerçek değil, yok öyle bişi.
Göl sahnesi dediğin, "gerçek olsun ühühü fizik kurallarına uyucaz, çok süper olcak" diye düşünelerek yapılmış birşey değil. Göl sahnesinden birkaç saniye önce bahsedildiği gibi "hayallerinde savaşmışlar".
Bu yüzden her türlü abukluk olması normal.
Duyguları ve düşünceleri ifade eden bir kavga o sadece. Orda sanat yapıyorlar.

Ha tabii sırf "al eline tabancayı, insanları öldür, orayı burayı patlat efekt olsun, bi de gaz müzik koyalım insanların gözünü boyarız" anlayışıyla giden "sırf aksiyon" Hollywood filmlerine alışmışsan,
eski usul Çin Kung-Fu filmlerinin devamı diyebileceğimiz, ayrıca "düşünme" gerektiren, felsefe içerikli, duygusal bir filmi "saçma" demen normal.

Matrix, ordan burdan çalıp çırpıyor, sürekli göndermeler koyuyor, Terminator, Ghost In The Shell gibi filmlerin konusu ve sahnelerini araklıyor
Ama o göndermeleri biz "vaaav adamlar deli felsefe yapmış, çok zeki ya Vaçovski kardeşler, öf öf öf yaratıcılığa bak" diye izliyoruz.
Ama Çin felsefesi içeren Çin kung-fu filmine ise gözümüzü kapatıp "saçma" diyoruz. Ona yanarım ben :)[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 25 Ocak 2005 13:04 tarihinde demiş ki:
Kaldı ki matrix sanal ortamda geçiyor, oradaki fiziğe aykırı hareketleri buna yorarak geçip gidebiliyorsun. Hero da ise hem hayali savaşmış hem gerçek savaşmış, hepsinde suni dandik hareketler var...

matrix siber ortamda geçiyor. oysa gerçek dünyadaykenler bile bilimle açıklanmayacak olaylar görebiliyoruz.

oysa hero filmi bir masal, bilimle veya mantıkla uzaktan yakından alakası yok.
üstelik bahsettiğin tarz sahneler, "sanalı en sanalı" akılda geçiyor. orda beğenmediğin sahneler, kılıçların eğrilmesi, suyun üstünde koşma gibi olaylar birer kurgu, hayal. bir masal filmi içinde karakterler masal anlatıyorlar. düşsel bir olay bunlar, mantıkla açıklanması gereken hiç bir durum yok ki bu sahneleri mantığa bağlamak çok abes kaçıyor.

çin ile katana veya japonların pek alakası yok.
dediğim gibi çin temasını sevmiyebilirsin, böyle uçan kaçan savaşçıların olduğu filmleri beğenmiyebilirsin.
ancak sırf bu yüzden filmi bu kadar kötüleme.
türünün en güzel filmlerinden biri sonuçta[signature][hline]Beş Hececiler

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 25 Ocak 2005 13:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkcası Bonecrusher'ın dediklerine tamamen katılıyorum ve BocCob uzak doğu kültüründen görünüşe göre pek anlamadığın içinde bu filmi anlayamamışsın bence.

Bir filme "benim hoşuma gitmedi" diyebilirsiniz fakat 2002 Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film olarak aday gösterilen Hero'ya kötü derseniz; ben diyenin İYİ FİLİMDEN pek anlamadığını düşünürüm.

Herkes önce film'i tam olarak izlesin ardından biraz araştırma yapsın lütfen...[signature][hline]"Sword is a weapon. Swordmanship is learning how to kill. No matter what ideals you claim how you call it, that is the only truth" Hiko Seijuro

:hrr:"Öğretmek kendinde başlar.İlk önce kendine öğret sonra başkasına" :hrr:
Sosyal ağlarda paylaş

nihohahaha nihayet beddualarım tuttu, doom 3'e saydırıp döktürmekte iş ortağı olan bonecrusher ile boccob yaka paça birbirine girdi.. :horace:[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

sen de demek ki sitem edecek kadar ciddiye aldın bu postumu..

yazık

:horace:[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Ulan ovdum ovdum kuzenime izlettim, herif en sonunda cift kilic var, kirik kilic kendi kilici ile intahar etti dedi, adama anlatamadim onun baska bir katana oldugunu.

Bigun dovecem yurdum insanindan soyle 1-2 duzinesini.[signature][hline]If you want to travel around the world and be invited to speak at a lot
of different places, just write a Unix operating system.
-- Linus Torvalds

Yeniden : http://www.ethernass.com ( .org, .net )
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...