Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rome Total War [Tartışma Alanı]

Alexi_Septimus

Öne çıkan mesajlar

said:
Zerokull, 12 Ekim 2004 12:44 tarihinde demiş ki:
yokmu şöle kucuman ordularla savaşıp ss alan birisi.

yahu ss alıyorum ama kapkara çıkıyorlar? bu sorunu yaşayan başka kimse var mı? kaç tane ss aldım çok güzel, hiçbiri gözükmüyor. tga dosyası var ama resim bomboş resim gibi, hiçbir şey yok..

very hard'da kendim oynayıp şöyle bir sonuç çıkmıştı da onu koyacaktım alexi ss koymayı bıraksın diye.. :-p

Deployed - Kills - Remaining
Roman - 1152 2740 796
Egyptian - 3091 321 49

gerçi pek iyi oynayamadım, medieval'daki 1000 kişiyle 17500 moğolu durdurma başarılarımı burada tekrarlayabilmem için daha antrenman gerek.. :-p

fakat inanılmaz buglar var gerçek zamanlı savaşlarda, öyle böyle değil. emir veriyorsun ve resmen almıyor adamlar. kayıplarımın çoğu bundan kaynaklanıyor her oyunumda. bir de bu yukarıda yazdığım oyunda kayıplarımın yarısı okçularımın kendilerini ve benim adamları vurması yüzünden oldu. myth serisinden beri bu kadar friendly fire'ı dert olan bir oyun oynamamıştım.. :) umarım yamayla düzeltilebilecek birşeydir çünkü imkansız oluyor adamların birbirlerini vurmaması o karışıklıkta. kendileri hedef seçebilmeleri gerek ona göre..

ha ama yukarıda yazdığım kayıpların üçte ikisi filan yeniden canlandı chirugeon ve beyin mütehassısı bir yunanlı arkadaş sayesinde. 80 okçudan 70'i ölmüştü mesela, 50'si filan dirildi.. :horace: o adamı sürekli yeni komutana aktarıyorum yaşlanınca esas komutan..

ya bu arada bilmem farkında olan kimse var mı ama OYUNDA AMAZONLAR VAR! hyperboria diye moskova yakınlarındaki rebel eyaletine gittim, bir de ne göreyim. amazon charioteers filan var böyle altın zırhlı kadınların kullandığı.. :) bir tek bodrum ve orası özgür kaldı ehe

custom game'de rebel birimlerini oynayabilsek çok iyi olurdu ya. mesela ben şimdi bu amazonları çok merak ettim ama birimlerin statlarını bile göremedim savaş alanında görebilmek bir yana. koca oyunda topu topu 2 kere bilgisayarın üreteceği bir birimi neden koyarlar ki anlamadım. medieval'da da böyleydi, töton şövalyeleri, templar'lar filan vardı ama kullanamıyordun.. (kullanıyordun da upgrade'siz ve yolda 40'tan 5'e düşmüş şövalyeler kudüs'e varınca 15 sn'de dağılıyordu) yani en azından custom game'de oynayabilmek isterdim amazonları.. :)

ekleme: bende gaius diye bir kumandan vardı, sırasıyla şu ünvanları almıştı: (zaten bir üsür adam durduğu yerde cunning, engineer, cruel filan oluyor da savaşla ünvan kazandırmak esas mesele :-p )

gaius scipio (esas adı
gaius victor
gaius the mighty
gaius the infantryman (infantry commander of genius almıştım okçu ve süvari desteksiz üstüste chariot ve okçu fışkıran mısır ordularını ezince)
gaius the great (büyük iskender hesabı ehe, yıldız sayısı 10'dan fazla olabilse adam 15 yıldız filan taşıyacaktı sanırım, 35 yaşına gelmeden 10 yıldızlı olmuştu 8-) )

ekleme 2: bu arada spartalı hopliteleri teketekte ve yüzyüze savaşarak yenebilen birimi buldum: sacred band. gördüğüm kadarıyla oyundaki en iyi phalanx birimi, spartalıların 2 hp'li olması avantaj ama ona rağmen ikimiz de phalanx formasyonunda giriştik birbirimize (görmeniz gerek yakından aksiyonu, müthiş resmen böyle mızraklarla ittiriyorlar birbirlerini kıyasıya, resmen yaşar gibi oldum savaşı :) ) ve ben 10 adam kalarak 1 adamla rout ettirdim.. :-)

phalanx formasyonlu birimler yakın dövüş için en avantajlı konumda ancak romalıların birimleri en iyi yine de. urban cohort'un statları en iyi inf, phalanx formasyonu yok ama onun getirdiği manevra kabiliyeti düşülüğyle sınırlı değil. excellent morale ve very good stamina başka birim yok zaten. atlı olmayan herşeyi kovalar yani arkadaşlar.. :) praetorian cohort da en iyi süvari, charge değeri daha yüksek birimler var ama ilk şokla kaçırtılabilen kimse yok zaten neredeyse bu oyunda, medieval gibi değil pek. okçu desen okçuları da good stamina, fast moving filan. missile attack değeri biraz düşük ama zaten o da daha yüksek olsa romalıların eksiği yok fazlası var.. :) hem zaten archer auxilia tier 2 birim filan, repeating ballista var sonradan ama isabet oranı bana düşük geldi yazdığım gibi. gene de deneyeceğim bir ara, belki kendi birimlerimi vurmuyorumdur..

bu arada wardogs süper bir birim, herkese tavsiye ederim. yetiştiriciler ölmediği sürece (düşmana yaklaşırken saldırmak için köpekler kontrolden çıkınca geri kaçırtıyorum eğiticileri, köpekler ölümüne savaşıyor zaten korkup kaçmaları sözkonusu değil) her savaşta yeniden canlanıyor köpekler. hatta aynı turn'de bile! birisi yazmıştı yabancı forumda, adam kuşatılınca arka arkaya sally ediyormuş köpeklerle ve aynı turn içerisinde adam kaybetmeden kaldırtıyormuş kuşatmayı.. :-p çok cheesy ama etkili ehe

[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/
Sosyal ağlarda paylaş

Spartan Hoplite ı Silver shield pikeman yener.Çünkü long spears.En iyi atlı Cataphract bence .Bide kalkanları olsa tam olacaktı.4-5 kayıpla first legionaire cohort,preatorian cavalary felan ne varsa dümdüz ediyor(gerçi bide sacred band cavalary var kartacada oynamadım ama güzel duruyo)Charge yapınca 1 chargede süper birimler hariç(lejyonerler) herkese fil etkisi yapıyor(tabiki spearman hariç).Bu lejyonerlere ok işlemiyor onu farkettim :)
Amazonvari savaşçılar iskitlerde var head hunter battle maiden diye.
Fil fil fil fil diyorum ayrıcakayıp vermeden 5 tane lejyoner birliğini dağıttım.
yav benim adam 26 yaşında 9 yıldız aldı.Daha yükseğe çıkıyormu?[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta malup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sparkcaster, 12 Ekim 2004 16:57 tarihinde demiş ki:
Can sap mızraklı birimlerde mızrağı sokma hareketine denmiyomuydu

yok, kuşatmalarda tünel kazabildiklerini ifade ediyor..

said:
Sam: Ben print screen+paint/paste kombosunu kullandım oldu ss için

ohaaaaaaaaaa!!!!!! bunca yıldır nasıl bilmiyormuşum ben bunu ya????!!!!!! oha oldum, kal geldi, inme bindi filan. öeeehh ve de hö?! yani.. yahu ne iş??!!!!![signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 12 Ekim 2004 17:03 tarihinde demiş ki:
said:
Sam: Ben print screen+paint/paste kombosunu kullandım oldu ss için

ohaaaaaaaaaa!!!!!! bunca yıldır nasıl bilmiyormuşum ben bunu ya????!!!!!! oha oldum, kal geldi, inme bindi filan. öeeehh ve de hö?! yani.. yahu ne iş??!!!!!

AHAHAHAHAHAH
BUGÜN BENDE BİRŞEY VAR HAHAHHAHAHAAHHA[signature][hline]I'd like to try to live my life again.
I'd like to see where I was going wrong.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet şimdi fillerin kuvvetini gösteren belgeselimizdeyiz ;

Gördüğünüz gibi, ezmekle kalmayıp, uçurabiliyorlar.

Bu kaddddar yükseğe üstelik.

Karambolde yaratıyorlar, toz kaldırıyorlar, felaket yani.

Şahsen elemanın yerinde olmak istemezdim.

Deneyler sırasında Town Watch kullanılmış olup, hiç bir romalıya zarar gelmemiştir.[signature][hline]I'd like to try to live my life again.

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 12 Ekim 2004 15:54 tarihinde demiş ki:
said:
[b] 321 49

medieval'daki 1000 kişiyle 17500 moğolu durdurma başarılarımı burada tekrarlayabilmem için daha antrenman gerek.. :-p

kayıplarımın yarısı okçularımın kendilerini ve benim adamları vurması yüzünden oldu. myth serisinden beri bu kadar friendly fire'ı dert olan bir oyun oynamamıştım.. :)

bu oyunda full upg halberdier gıbı cheesler olmadıgı ıcın o bıraz zor samcıgım ole moglları dovmek falan ılk turda.

Frıendly olduca guzel bana sorarsan cokda mantıklı devasa spartanların hemen dıbıne gecıp ok atmayı denersen okcuları attıklarının %30 spartanlara gelıyor kı cok normal bence.

bunu bıde fıllerle dene, friendly fıre cok ıyı ayarlanmıs eger onagerlarınıza cok yakın dızılmedıysenız on saffınıza hoscakal dıyebılırsınız.

Amazon olarakda ıstersen var head huntıng maıden falan ısmını yazamadıgım scthyı gıbı bı mılletde turuncu turuncu hastası oldum elemanlarım Noble horse archerları var mesela kı asıyorlar kendılerını charge kaldırıyorsun elemanları saldırıken ok atıyorlar muhtemelen rakıbınde sana dogru kostugu ıcın saglam kayıplar verdırıyorsun. Phalanax ıcınse exsı yuksek cavalaryler onden saldırıken bıle yeterınce ıs goruyor: safları bıraz genıs tutaersan on sıra tumuyle zıplayıp phalanxın formatıonı bozuyor ve mıleltı azda osa yere serıyor sorna hemen arkassından ıkıncı sıra bozuk formatını onune katıyor. denedım baktım oluyor hemde cok guzel oluyor Iyı bır grup atlıyla tercıhen well armoured, her turlu phalanx ınıyor sacred bande dınlemıyor spartanda.

Bıde spartanın yenılmesı garıp cunkı statları sacred dan daha yuksek bı yanlıslık olmustur gıbı geldı bana, spartanlar bıraz acılı yakalanmıstır falan.[signature][hline]Cuce iste bildigin cuce
Sosyal ağlarda paylaş

açılı filan yakalanmadı, tam kafa kafaya oldu savaş. statların toplamı kötü spartalıların, 2 hp olayı olmasa birşeyi yok kaydadeğer..

valla o dediğin phalanx formasyonu filan bozulmuyor önden saldırırsan, atlı zıpladığı gibi aşağıya iniyor yeterince derinse formasyon..

ben iskitli maiden cavalry ve noble women cavalry'i demiyorum, bunlar amazon. ama savaşta göremedim zira dünyanın öbür ucunda ve hala fethetmedi kimse orayı.. :) hyperboria'dalar..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

viking invasion'daki berserker'ler müthişti ama buradakiler yaramaz olmuş. o defense değeri ile isterse 3 hp filan kurtarmaz zaten toplayınca 80 adam filan ediyor sonuçta. hani arkadan vurmak için iyi olabilir belki ama bu oyunda bu kadar süvari varken o da pek anlamlı değil. viking invasion'da süvari kıtlığı olduğundan fast moving ve defense'i yeterli berserker'leri önden arkadan saldırtabiliyordun ve ölmüyordu herifler sayıları az olsa da.. bunda çok dayanıksız olmuşlar, hp birşey ifade etmiyor defense bu kadar düşükken. ha şöyle fil gibi 10 filan olur o zaman dayanır gene de.. :)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Spartalılara karşı işleyen en güzel taktik şu oluyor romaysanız.
Ağır piyadeleri yürütüyorsunuz ağır ağır falanjlara karşı.
O sırada varsa süvariniz yoksa fast moving bir piyadenizi arkadan dolaştırıyorsunuz.
Ama bayağı arkadan yani, eşşek vari uzaklıktan.
O yüzden greklerle savaşırken mutlaka süvari bulundurun.
Her neyse, ağır piyadelerinizi yürütürken sağ ve sol flanklere yönelmeye başlıyorsunuz, böyle U şeklini almaya çalışabiliyorlar, almazlarsada birşey değişmiyor zaten.
Süvariyi arkadan soktun mu arkadaş?Bitti.[signature][hline]I'd like to try to live my life again.
Sosyal ağlarda paylaş

iki adamı aynı şehirde buluştur ya da aynı karede olsunlar, gemi de olabilir hatta mühim değil. retinueleri sürükle bırak öbürünün portresi üzerine.. olmuyor bazen bug mıdır nedir, tekrar denersin olana kadar..

alexi o senin dediğin taktik bütün birimlerin işini gören birşey yani yeni değil shogun'dan beri, ben belden aşağı vurmak olarak addediyorum.. :) önemli olan kafa kafaya dövüşlerdeki performansları birimlerin çünkü eninde sonunda bu durumla karşılaşıyorsun. sen arkadan süvari gönderirsen o da kendi geride bekleyen adamlarını süvarilerin üstüne yolluyor, karlı çıkacakken zararlı da çıkabiliyorsun. ama kafa kafaya mücadelede yenebiliyorsan adamı ve kanat saldırılarını kafa kafaya karşılayıp püskürtebiliyorsan o zaman yenilmezsin hiçbir zaman..

bu arada sanıyorum oyunun en iyi okçuları pharaoh's archers? pharaoh's guards ile beraber kullanılırsa çok etkili bir kombinasyon olur sanırım. bilgisayar yeteri kadar onlardan yapamıyor ciddi fark yaratacak kadar ama heriflerin okçusu maşallah yakın dövüşçü gibi.. bir defasında herif onlarla üzerime saldırdı piyadesi kalmayınca okları bitmediği halde.. :)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

doğuluları seslendirmiştir bence.. :) aok'ta süperdi "efendim?" "yaparım!" "Allah Allah!"lar.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önceki mesajımda "Medieval daha güzel gibi gelmişti bana" gibisinden bir laf etmiştim... İzninizle sözümü geri alıp tükürdüğümü afiyetle yalıyorum. Oyun harika, mükemmel, süper, muhteşem...

Yanlız bir şey soracam... Şimdi Romalı Factionlar hariç bir ırkı seçmek için onu yok etmemiz gerekiyo. Ancak benim oynamak istediğim ırkı bilgisayar yok etti. Şimdi daha oyunu bitirmedim ama baktım yoktu seçilebilenler listesinde o... Tutup baştan mı oynamam lazım campaigni, yoksa yok mudur bir çıkar yolu?[signature][hline]
Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ya birisinden save dileneceksin ya da arkadaşın yukarıda yazdığı gibi easy'de açıp otomatik battle'larla akanzi raşanzi yapacaksın istediğin ırka.. :)

net'te trainer gibi bişi çıktı mı diye bakmıştım, bişi yoktu.. oyunun en kötü yanı bu olmuş herhalde, hiç sevmem böyle yarış oyunu, dövüş oyunu gibi şeylerde de vardır.. anında soğutur oyundan..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

abi yeter bu ai den. vhard filan da farketmiyo

yarisi armored hoplite yarisi archer biraz da atli olan bir orduyu yenmek icin once velitelerle skirmish yapan sonra atlilarla spearlara dalan, principelerini arkada bekleten, general oldukten sonra principelerle dalan ve ben arkadan atli getirirken mal mal bekleyen bir ai bu.

cidden medievalda ai 5 kat daha iyiydi.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:
yeteri kadar seksi ve/veya güzel bir kız her adama her istediğini yaptırır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...