Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Multiplayer EU2

Gimli

Öne çıkan mesajlar

güya eu2 hastamız olan gimli kardeş sırra kadem bastı, diğer arkadaşlar da öyle.. :)

fakat ben son 4-5 gündür saatlerle oynadım gavurlarla ve hiçbir sorun olmadı. fakat bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. derim ki herkese uygun olan bir saat belirlensin ve valkyrie.net'te buluşup tekrar denensin, onay verenler buraya yazsın lütfen..[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:
abi soluyorum ya reha muhtar mehmet ali birand bide bizim bakkalın mixi senin sesin sam
Sosyal ağlarda paylaş

hay gerizekalı gavurlar sinirlendim şimdi yaa :grr:

1 gün oynamadım diye 3 gün üzerinde uğraştığım hollanda'yı paylaşmış aralarında salaklar hadi onu hoşgördüm ve ayrıldım oyundan kibarca ingiliz kanalından ege'ye kadar uzanan avusturya'yı oynamam istenince.. (rezil durumu, el kadar hollanda'nın gelirini üstüne çıkarmıştım)

demin girdim 1617 oyununa, modem olduğumu duyunca "marjinal bişi seç persia filan" dediler. rusya olacaktım hadi anlayış göstereyim dedim, prusya istiyorlardı brandenburg oldum. fakat branderburg acınacak durumda, aylık geliri 12 filan daha ne olduğunu anlayamadan 2 loan aldırttı oyun. onu da geçiyorum..

core province münster ona saldırcağım tek başına, hollanda ve ingiltere'yle ittifaka girdim. hollanda bana "fransa'yı alıp savaşacağız ispanya'yla" dedi. o sırada da köln'e saldırıp ele geçirdi ispanya. "tamam bakarız ama biraz zor durumum avusturya'ya karşı" derken ispanya savaş açttı ki herifin geliri 10 katımdan fazla zaten. ama müttefikleri ona katılmadı, yardım istedim yardıma gelmediler. öyle bir küfür savurdum ki içimden.. :rock:

"this is ridiculous go find someone else to kick his sorry ass" dedim çıktım. hollanda lol dedi, e bre dingil adam ispanya'nın yanında kimse yok yardım etsenize ya. savaşacağız diyordunuz ne oldu? hollanda şaşkın halen soruyor "niye saldırdın adama?" diye. zaten arada bağlantı noktası yok kleves tek başına kurtarmam imkansız yapay zeka bile olsa.

bugünün dersi: gerizekalı dümbüklere, hele bir de imansız gavurlarsa 1617'de ispanya oynatmayacaksın..

zaten ispanya'dan kustum dört gündür, savegame'den devam ettik ama ne save:

1610'da ispanya fransa'yı, italya'nın yarısını ve dünyanın her yerinden 12 tane cot almış, geliri en yakın rakibinin dört katı. herkeste %30-50 enflasyon var onda %10. ben oynadım hollanda'yla 50 yıl filan, tam ekonomisini ve tech'lerini güzelleştirmiştim ki onu yapay zekaya bırakmışlar dün ben yayın yaparken aralarında bölüşmüşler. gerçi adam aztekleri de aldı sonra, papalık+ isveç + hollanda + osmanlı + avusturya'nın geliri adar adam var ve bütün rusya'yı yutmuşpolonya yanında. bugün girdim 1692 ve cot sayısı daha da artmış, landtech'i 34 en yakın rakibinin 28. adamlar "ispanya'yı yeneriz" diyorlar kusacak oldum, avusturya+isveç o ispanya'yı yenecek güya, papalık arkadan destekleyecek polonya karışmayacak filan. ama görseniz sadece sınırlarımda 200000 ispanyol var, her birlikte 100 top filan bulunuyor 3 ayda bir province düşürüyor. midem kalktı yani..

oh be saydırdım döktürdüm rahatladım biraz be..[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:
abi soluyorum ya reha muhtar mehmet ali birand bide bizim bakkalın mixi senin sesin sam
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 19 June 2003 03:27 tarihinde demiş ki:
100k'lık atlılarını 50000 infantry yoldan döndürür şaşarsın sonra.. :)

öle mi dersin samciğim :)
biraz nal tattırabilsem sana sevinicem ama nese :P
at rule, 5 provincelik avusturya ile bb war kazandım onların sayesinde (karşıda fransa ve ottoman da vardı)
tabii 1700 yılında yanında top olmadan atlılar hiçbişi yapamıyo ama nese
inf. sux hemde ne sux
assault sevmem, onun dışında da bişiye yaramıyolar kanımca[hline]All characters in this forum are fictitious. Any resemblance to actual persons, living or dead, is purely coincidental.

All paticik characters, character names, and the distinctive likenesses thereof are trademarks owned by Paticik Inc.
Sosyal ağlarda paylaş

eh
nebula serverındaki gm lootçular gibin bunlarda :P serverin çoğu öyleydi ya.. nese

üzüldüm senin için :)[hline]All characters in this forum are fictitious. Any resemblance to actual persons, living or dead, is purely coincidental.

All paticik characters, character names, and the distinctive likenesses thereof are trademarks owned by Paticik Inc.
Sosyal ağlarda paylaş

neyse sonra geri döndüm aynı adamlarla oynadım, hollanda olan adam da kızmış ispanya'yı oynatana onu almadılar oyuna beraber oynadık gene. şimdi çıktım baygınlık geldi başka birisi acayip lag yapıyor..

baroque'dan itibaren atlılar üretildikleri paraya değmiyor, war of laces'a gelindiğinde zaten 100000 atlı göndersen 50000 infantry neredeyse kayıp vermeden yoldan döndürür. buna ben de şaşıyordum ama tech gelişim tablolarını inceledim, cavalry'nin shock gücü oyun boyunca artacağına azalıyor infanry'ninki artarken. medieval'da herkesi kesip biçerken tümüyle devredışı kalıyor revolutionary'e geldiğinde. onun yerine artillery yapmak çok daha mantıklı..[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

1600 den sonra 3:1:1 oranında karışık ordular makbule geçior.
o 100 k lık süvari ordusunun, nehir arkası, dağ üstü harekatlarında 50 klık infantry ye karşı pek bi şansı yok ne yaızk ki. Ama başına 5 shock lu bi general getirin, beni bile biçer (-8

Yeni peçlerden sonra, total naval gidiyorum. Quality de ortada kalıyor. Naval gitmeme en büyük sebep, trade efficiency yükseltmesi, ve overseas tax penalty yi azaltması. Para gelio adam akıllı. Kaybolan morali de ful ofansif giderek sağlıyorum. İyi gibi

Oyun olayına gelince (arcane vıdı vıdılamış yine yukarılarda bişeyler) yine netten yapmayı deneriz. Ama içim sıkıldı & moralim bozuldu vb. Lan dan yapalım diyorum. Bu hafta oynarız mis gibi.[hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

yep eu2 forumlarında vardı ben de bakmıştım o tablolara
ama yinede 1700 e kadar filan idare ediyo
oyunun başlarında inanılmaz etkili

zaten ben trade 3 olmadan diğer teknolojilere bakmam (düşmana plainlerde saldırabiliyorsam; yoksa zorunlu olarak teknoloji gitmem gerekir)

savaşlar fire saldırısı yerine shock saldırısı olarak başlasaydı, atlar durdurulamazdı. çünkü shock mode düşmanı direk yok ediyo, fire mode ise moral düşürüyo. fire ile başladığı için 100k nın birazı top olmak zorunda. (1700 lerde topların fire gücü inanılmaz artıyo).

ama inf sux :)
6 golda cavalry rule :)
sliderlar
10 aristokrat
5 narrowminded
0 mercantilism (bu oyunda para tradeden gelir bence, başlangıç efficiencyleri düşürmelerine rağmen sonradan yine çok iyiler)
10 offensive
1 quality :) (yanlız yeni betada fire -1 daha öne alınmış sanırım. öyleyse fire -1 ne zamansa orda durdururum)
10 serfdom
10 land

daha varmıydı hatırlamıyorum.
tabii bunların hepsi ülkeye göre değişir.[hline]All characters in this forum are fictitious. Any resemblance to actual persons, living or dead, is purely coincidental.

Sosyal ağlarda paylaş

eğer hiper kolonizasyon ülkesi değilsem (hollanda gibi çok toprağı olmayıp cot'lara abanan) önce infra 5'e gidiyorum sonra trade 4, sonra infra 6 ve dengeli sonra..

ben osmanlı'yla hep şöyle gidiyorum:
mercantilism 10 (.okunu çıkartmayı sevmiyorum gelirin, zaten kimse saldırmaz oluyor can sıkıcı sonra)
land 10
offensive 10 (en ciddi savaşlar başlarda çünkü, fakat 1700'den sonra offensive 1 olmasını isterdim)
innovative 6-7 (heryeri müslümanlaştırana kadar, sonra arttırıyorum)
centralization 10
quality 9
aristocracy 0 (diplomasi batıyor ama olsun süper efficiency'ler zaten cavalry hemen hiç gerekmiyor revolutionary'e yaklaşırken)
serfdom 0 (production ve moral oh ne güzel, heryer müslümanken bütün core provinceleriyle 2000'den az stab cost koca osmanlı için daha ne olsun)

fakat şimdi avusturya ve hollanda ile offensive 1'e getirmeye çalışıyorrum, baroque'a kadar cavalry karşısında zorlanıyor fakat heryerin fortress'ını upgrade ediyorsun, karşı taraf da offensive 9 ise arada 2 puanlık siege fark oluyor. hele kuşattıkları yerler düzlük değilse ve blockade edilmemiş limanlı bir şehirse uçuk miktarda top getirmeleri gerek ki bu da onlara çok pahalıya malolur, siz de ucuza top yapıyorsunuz tamam işte. revolutionary era'da zaten çoğu savaşta daha ilk shock phase'e ulaşmadan hayvani kayıp veriyor karşı taraf.

70000 inf + 300 art var diyelim sizde
50000 inf + 50000 cavalry olsun onda
kesinlikle dağılıyor daha ilk fire phase'de, shock phase'e yetişebilirse bir an dengeler sonra gerisin geri döner. ve daha ucuz inf + art ordu yapımı defensive gidilmişse, bir de +1 quality bonusu tamam..

napoleon's ambition'ı oynayınca anlaşılıyor bu zaten..[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

he
centralization 0

:)
bütün slideler birbirine zıt sam. napçaz şimdi :P
ben sadece stab cost indirmeye ve ucuz adam yapmaya çalışıyorum oyunda, öle olursa çok adamla ilk phasede düşmanı almayı seviyorum. 3. phaseye geçerse savaş zaten gidiyo ama adamın 2 katı ordun olunca uzamıyo o kadar (quality düşürünce shock & fire valuelar düşmüyo bildiğin gibi. birden vurup düşmanın o deli gibi para harcayıp yaptığı güzelim orduyu yiyince hoş hissediyosun :) zaten verdiği şey .2 land morale. ne kadar şey değiştirir ki? 0 quality ile 10 quality arasında .4 fark oluyo. land ile zaten bu fark yok oluyo gibi bişi. (slideler belli bir yerden sonra morali yükseltemiyor sam.)[hline]All characters in this forum are fictitious. Any resemblance to actual persons, living or dead, is purely coincidental.

Sosyal ağlarda paylaş

"bütün slideler birbirine zıt sam. napçaz şimdi"

ne yapacağımızı söyleyeyim: sen iç savaşta rebel'e dönüşen yüzbinlerce askerinle boğuşan liberya'yken ben ilimde ve ekonomide sana fark etmiş amerika olacağım.. :)

stab cost düşürmenin et etkili yolu bütün topraklarının state religion'da olmasıdır, ben missionary abanıyorum artık monarch administration excellent seviyesindeyken ve gereksiz yerleri de fethetmiyorum.. (core'lar hariç)

o senin dediğin "belli bir yerden sonra yükseltmiyor" landtech 60 olunca filan olabilir, hele seninkinin zıttınaysa rakibinin sliderları dünya kadar fark ediyor. medieval'dan sonra sırf cavalry ile shock'ta 0'a 10 filan yapamazsın infantry'e karşı öyle zaten. ayrıca sen ucuza adam üretsen de daha az para kazanıyorsun zaten, tech farkı da cabası. ikimiz birbirimizin aynı ülkeleri alsak askeri tech'lerimiz aynıyken ben sana fark atarım ekonomi tech'lerinde. 10-15 province innovatice centralized hollanda 50-60 province'lik dev narrowminded ve decentralized herkesi sollar tech'te..

ayrıca ucuz asker yapmanın keyfi inca'larla çıkar en iyi, gc'ye başladığında sadece 1 ducat infantry masrafı.. :)[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 24 June 2003 17:32 tarihinde demiş ki:
"bütün slideler birbirine zıt sam. napçaz şimdi"

ne yapacağımızı söyleyeyim: sen iç savaşta rebel'e dönüşen yüzbinlerce askerinle boğuşan liberya'yken ben ilimde ve ekonomide sana fark etmiş amerika olacağım.. :)

stab cost düşürmenin et etkili yolu bütün topraklarının state religion'da olmasıdır, ben missionary abanıyorum artık monarch administration excellent seviyesindeyken ve gereksiz yerleri de fethetmiyorum.. (core'lar hariç)

o senin dediğin "belli bir yerden sonra yükseltmiyor" landtech 60 olunca filan olabilir, hele seninkinin zıttınaysa rakibinin sliderları dünya kadar fark ediyor. medieval'dan sonra sırf cavalry ile shock'ta 0'a 10 filan yapamazsın infantry'e karşı öyle zaten. ayrıca sen ucuza adam üretsen de daha az para kazanıyorsun zaten, tech farkı da cabası. ikimiz birbirimizin aynı ülkeleri alsak askeri tech'lerimiz aynıyken ben sana fark atarım ekonomi tech'lerinde. 10-15 province innovatice centralized hollanda 50-60 province'lik dev narrowminded ve decentralized herkesi sollar tech'te..

ayrıca ucuz asker yapmanın keyfi inca'larla çıkar en iyi, gc'ye başladığında sadece 1 ducat infantry masrafı.. :)[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:

iç savaş çıkacağını kim söledi :) bütün olay zaten stability i 3 te tutmak. en azından 0 ın altına düşmemesi

ayrıca, evet 1700 den sonra çok rahat gidersin de.. o zamana kadar napıcan. ben kendim 1700 ü bir kere brandenburgla geçtim, o da wc içindi. 1500 lerde %15 trade efficiency, %25 infra efficiency ile çoook düşük gelir alırsın az provinceden, teknoloji hiçbirşey değiştirmiyor o zamanlarda, barok a geçmediğin sürece atlılar yönetir. ayrıca daha protestan ve reformedlar yeni çıktığından convert etme zamanın olmayacak. küçük ülkeysen adam senin 10 + katın orduyla gelicek, büyük ülkeysen war exhaustionla rebeller beynini bişi yapıcak. dediklerin hollanda için iyi hoşta, hollanda zaten kaç yılında çıkıyo.

sliderlar için
forumlarda sanırım faq ların birinde yazıyo, morale belli bir + dan sonra duruyor.
aynı şey - için de geçerli.

dediğim gibi, napolyon senaryosu filan oynarsak tamam da gc de ben daha avantajlı olurum. yani 1600 e kadar bir dünya yerim olur, sonra bir kere bile savaş açmam sadece koloni kurarım + rafineri vs yaparım, hatta sliderları da değiştirmeye başlarım. gibin. :)[hline]All characters in this forum are fictitious. Any resemblance to actual persons, living or dead, is purely coincidental.

Sosyal ağlarda paylaş

töbe
tartışıyoruz işte.. adama bak :)
cidden diyorum ilk 200 seneyi nası geçiriyosun o sliderlerla? bi kere denicem senin yaptığın yöntemi. portekiz olucam ve dediklerini denicem bakalım oluyomu.[hline]All characters in this forum are fictitious. Any resemblance to actual persons, living or dead, is purely coincidental.

Sosyal ağlarda paylaş

rusya, osmanlı gibi dakka başı savaşacaksan olmaz tabii. ben sürekli savaşmayı gerektiren bir ülke seçmişsem ortaya getiriyorum önce hepsini, zaten öyle onyıllar geçiyor. bismillah eyip başladığında istediğin gibi oynatamıyorsun ki zaten 10 yılda bir. event'ler de batırıyor, önce full ceentralized tamamladan dokunmuyorum hiçbirine. hepsini istediğim hale getirmek 200 yıl sürüyor zaten, gc'ye başlarken berbat çoğu ülkenin slider'ları. osmanlı neyse de avvrupa rezil..

osmanlı'yken "decentralizing effect of the provincial system" event'i geliyor üç defa, hepsinde "rein them in" diyorum al sana plutocratic ve free subjects köklenmiş.. :)

dün gavurlarla oynadık sen kal böyle, foruma yazıyoruz tınlayan yok.. :-p[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

bizde bugün oynadık.. hıh! :P
eğlenceli oldu ama saçma şeyler de oldu
akşam öm den atarım.

dün evde diildim[hline]All characters in this forum are fictitious. Any resemblance to actual persons, living or dead, is purely coincidental.

Sosyal ağlarda paylaş

Şaka maka 3 gündür rahat rahat valkyrie den oyun oynuyoruz.
Dün akşam, fransa(ben) - avus- ing- isp- danimarka
bi oyun yaptık. Adam gibi donanma yapıp asker topladım, 1502 de de klasik koalisyona savaşımı açtım. Donanmam ingilterenin donanmasından büyük olduğundan barış yapmak çok kolay oldu.
Ama İspanya... of
Madride kadar tüm topraklarını işgal etmeme rağmen bir türlü barışı kabul etmedi. (Bu arada avusturya savaşın dışındaydı ve benden büyük bir ordusu vardı) Bir sürü askerimi de dağlarda telef etti. Ardından Avusturya savaş açınca iyice şeyden bir durumla karşı karşıya kaldım. (Ne full treasury gidiyodum nede borç almıştım, laçka bir savaştı yani)[hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...