Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

..:l:..WoW Sözlüğü..:l:.. Updated

Dorn

Öne çıkan mesajlar

said:
Dorn, 27 Kasım 2004 02:19 tarihinde demiş ki:
Dolanırken WoW'un sitesinde çıktı karşıma. Genel olarak birçok mmog'da da işe yarayacak bilgiler. Çoğunuz biliyodur gerçi ama hazır oyuna başlayacak biçok insan varken çevireyim, faydalı olur diye düşündüm.

Yanlış çeviri/açıklamalarımı düzeltmekten ve aklınıza gelen başka şeyleri de eklemekten çekinmeyiniz. Özellikle bazı özel isimler konusunda "mekan adı la bu" diye attım tuttum, onları da zamanla düzelticem inşalla ;)

Uykum yok 3-4 aydır da hardcore olmasa da oynuyorum oyunu. Hem eksikleri tamamlayayım, hem de içeriği genişleteyim dedim. Hem site açıldığında mevcut materyal gelişmiş olur, hem de sürekli eklenen yeni oyunculara bir faydası olur zannedersem.

Buyrun Efenim:

Wow Sözlük V1.1

AC - Armor Class: Zırhınız, savunma puanınız
Add: Savaştığınız yaratık(lar)a isteğiniz dışında yenilerinin eklenmesi.
Alt: Ana karakteriniz dışında hesabınıza kayıtlı diğer bir karakter.
AOE: Alan etkili, birden çok yaratığa ya da rakip oyuncuya zarar veren büyü.
AE: Alan etkisi
AFK: Oyuncu bilgisayar başında değil demek oluyor. Klavye ve mouse'a 10 dakika kadar hiç dokunmazsanız ya da direk /afk komutu verirseniz AFK olursunuz. İsminizin önünde AFK yazar ve insanlar size özel mesaj attığında sizin AFK olduğunuz kendilerine bildirilir.
Aggro:Yaratık size kitlendi saldırıyor demek. Bazı yaratıklar belli mesafeye gelince direk "aggro" olurken bazıları siz saldırana kadar (adı size sarı gözükenler) sizinle eleşmez. Adı size kırmızı olan ve sizden en fazla 9 level küçük olan yaratılar Aggro Radious'una (bkz: bir alt madde) göre kesin saldırır size.
Aggro Radius: Yaratığın size aggro olacağı mesafe kısaca.
AGI: Agility. 6 temel özelliğinizden birisi. Ok, tüfenk gibi uzun mesafeli silahlar kullandığınızdaki "Attack Powe"inizi (ki bu arttıkça verdiğiniz damage da artar), tüm silahlarla "Critical" (normal damage x2) vurma şansınızı, armor'unuzu (arttıkça silahlardan aldığınız damage azalır) ve dodge şansınızı (refleksiniz sayesinde, yapılan bir saldırıdan kurtulup hiç damage almama) şansınızı arttırır.
Avatar: Oyundaki karakteriniz oluyor bu.
Bind: Kendinize uygun bir memleket seçiyorsunuz. Hemen her şehirde olan Inn (han)lardan birinin Innkeper'ıyla konusup orayı ev belliyorsunuz. Daha sonra her 60 dakikada bir kullanabildiğiniz hearthstone'unuzla bu hana anında dönebiliyorsunuz. Yorucu bir günün, sıkı bir dungeon'un sonunda, ya da bazen kıtadan kıtaya son sürat ve sorunsuz ulaşım için mükemmel.
Buff: Geçici olarak sizi daha güçlü, hızlı, korumalı vs. yapan kısaca dosta yapılan iyi niyetli cici bici büyüler.
Carebear: Pvp yapmak yerine diğer oyunculara pvm'de yapdımcı olmayı seven zat-ı muhteremler.
Caster: Büyücü, büyü yapan kişi işte kısaca.
Cheese: Oyundaki bir dengesizlikten, hatadan faide sağlamak.
Creep: Canavar, öcü.
Critters: Davşan,sincap gibi siz saldırınca bile size saldırmayan canlılar.
DD - Direct Damage: Zararı zamana yaymayıp, tek seferde veren büyü.
DMG - Damage:Zarar, ziyan.
DOT - Damage over time: Zararı zamana yayarak veren demek oluyor.
DPS - Damage per second: Saniye başına verilen/alınan zarar.
De-Buff: Bir şekilde yapılan kişinin/canavarın etkinliğini azaltan büyü. Örn: Slow(yavaşlatma)
Farming: Para veya tailoring gibi professionların malzemeleri için özellikle Humanoid mobların öldürülme işlemi
FH - Full Health: Ful dolu bir health
FM - Full Mana: " " " mana
GM - Game Master: Blizzard tarafınfan görevlendirilmiş ve görevi oyunculara yardımcı olmak, problemlerini çözmek vs. olan kişi.
Griefer: Gıcık insan sinire gark eden oyuncu
GS - Goldshire: Eastern Kingdoms kıtasında, Human başkenti Stormwind'in de bulunduğu Elwynn Forest'in ortasındaki şirin kasaba. Oyunu ilk başladığınızda 5-10. lvl civarındaki görevlerinizi buralarda yapacaksınız.
HP - Hit points or Health: sağlık durumunuz işte.
IF - Ironforge: Eastern Kingdoms kıtasında, Dun Morogh'da bulunan Dwarf'ların (cücelerin) başkenti. Eastern Kingdoms'un en canlı mekanı. Özellikle Auction House (açık arttrma evi) sayesinde ticaretin, ve nüfus yoğunluğu sayesinde birçok dungeon ve raid grubun oluşturulduğu yer. Buraya bind olmanızı tavsiye ederim özellikle lvl 40'tan sonra.
Incoming (INC): Saldırı geliyo demek.
Instancing: Bu sadece sizin ve grubunuzun oyuncu olarak bulunduğu tarz dungeon oluyor. Başka bir grup geldiğinde aynı dungeonun kopyası yaratılıyor ve onlar da ona giriyor. Buralarda grup dışı başka kimseyle karşılaşmıyorsunuz camping muhabbeti ve gereksiz aggrolar yüzünden sinirlere gark olmuyorsunuz.
INT - Intelligence: Zeka, IQ, EQ vs. Mana puanlarınızı, büyülerle critical vurmanızı (heal lerda da oluyor critical) ve silahları lullanmayı öğrenme hızınızı arttırır.
Kiting:
Sosyal ağlarda paylaş

Bide ben bişey soyliyeyim.

Buff: iyi kötü zarar vermektense özellikierini etkiliyen büyü
Debuff: buff kaldırmaya yarıyan veya summon edilmiş yaratıklara zarar veren büyü.
nerf: zarar vermiyip etkiliyen kaka büyü.

bu 3 kelimenin bide böyle bir kullnımı var bunun sebebide, bir cok WC3 oyuncusunun wow oynamasından ileri gelir wc de iyi büyülere buff, bufflanmış unitelere veya summonlara dispel atmaya debuff/debuffing denir, nerf'de cripple, feary fire, gibi buyulerdir. Böle kullnıldığını görürüseniz şaşırmayın akabinde ben hala paladinlere koşa rak "DEBUFF DEBUFF" diye dağırıyorum anlamıyo cocuklar sorna dot'an oluyoruz boş yere.

Edit: Super olmuş böle varsın uzun olsun turuncumuzmu bitecek.

[signature][hline]
Beş Hececiler

[Bu mesaj Cuce tarafından 15 Haziran 2005 02:46 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

hmm :) düzeltilicek şeyler:
wc: wailing caverns olucak birde wts ve wtb için wanting değil de willing olucak :) onun dışında tüm instanceların kısaltmasını yazmamışsın sanırım?

ha birde magelerin polymorph büyüsüne (to) sheep diyorlar :)[signature][hline]Legbra ::.. The interpreter øf gøds. Only he can translate peøples prayers and transmit them tø the invisible pøwers.
Sosyal ağlarda paylaş

duzeltme
newbie yada newb = yeni baslayan kisi
noob = bir cacik bilmeyipte ota boka atlayan ki$iler (bkz: 60 olmu$ adam olamami$)(bkz: 60 olmu$ hala bi$iy bilmiyor)
avatar = sol ustteki hp bar , mana veya rage veya energy bar ve ufak resminizin bulundugu sey.
ekleme
stfu = shut the fuck up
ftw = for the win [gibi bisiydi unuttum]
omg = oh my god [bide arasina f sokulmus var oh my fucking god]
ffs = for fuck sake
ninja = isine yaramadigi halde baskasiinin isine yarayan birseyi almak / calmak.
mt = main tank [instancelarda]/miss tell [yanlis birine whisper atinca]
dc = disconnect
lmao = laughing my ass off
m8 = mate
ah = auction house
WTT = pek wow'da kullanildigini gormedim ama want to trade.
aklima gelenler bunlar belki yukarda vardir bir ikisi tam okuyamadim
instance kisaltmalari
[alliance oldugum icin alliancelarin gittiklerini biliyorum]
DM = Deadmines veya Dire maul [level 20 soyluyorsa deadmines 60 soyluyorsa dire mauldur]
Gnome = Gnomeregan . Dun morogh'da bulunan level 30 civari instnace
SM = Scarlet monastery. Under citynin bulundugu bolgede bulunan level 40 civari instance
Uld = Uldaman . Badlandsde 45 civari instance
ZF = Zul Farrak . Tanaris 46 civari instance
Mara = Maraudon . Desolace , level 50 civari
ST = Sunken Temple . Swamp of sorrows level 52 civari
BRD = Blackrock Depths. Burning steppers 57 civari
LBRS = Lower Blackrock Spire. Burning Steppes 59 ve uzeri
UBRS = Upper Blackrock Spire. Burning Steppes 60
Strat = Stratholme. Eastern Plaguelands.Genelde ikiye ayrili ya saga ya sola gidilir sol tara Scarlet tarafidir sag taraf Baron tarafi genelde lfg strat scarlet veya strat baron diye grup aranir bi grup genellikle bir tarafa gider ve oranin bossunu kestiginde cikar. Level 60.
Scholo = Scholomance. Western plaguelands level 60.
MC = Molten Core. BRD ye girmeden bi eleman tarafindan sokuluyorsunuz sanirim daha questini yapmadim eheh 60
Onyxia = Onyxia's Lair . Hic bir fikrim yok level 60
not = yazdigim levellar healerlar icin [priest , druid] 1 veya 2 level assagi cekilebilir diger classlar genellikle 1 level assagida girer.
dusuk levellarda yaniliyo olabilirim cok oldu oralardan geceli =p[signature][hline]Even a stopped clock tells the right time twice a day.

[Bu mesaj Disappear tarafından 15 Haziran 2005 06:22 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
thelegbra, 15 Haziran 2005 03:14 tarihinde demiş ki:
hmm :) düzeltilicek şeyler:
wc: wailing caverns olucak birde wts ve wtb için wanting değil de willing olucak :) onun dışında tüm instanceların kısaltmasını yazmamışsın sanırım?

ha birde magelerin polymorph büyüsüne (to) sheep diyorlar :)

ben want to sell veya want to buy diye biliyorum willingi ilk defa senden duydum . oda olabilir tabi ama neyse ayni seyler sonucta[signature][hline]Even a stopped clock tells the right time twice a day.
Sosyal ağlarda paylaş

iki tane niye attın arcane yoksa post mu kasıyorsun :-p neyse hepinize çok saolun. Bilmediklerimide sayenizde öğrenmiş oldum...[signature][hline]Shaded by the trees, calling out to the wind, I'm lying face-down crying
I saw a version of myself I didn't even recognize
On this guitar I'm playing the melody of someone who's passed on
A star falls in the grief of someone who'll never be seen again
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dorn, 15 Haziran 2005 02:36 tarihinde demiş ki:
AOE: Alan etkili, birden çok yaratığa ya da rakip oyuncuya zarar veren büyü. (açılımı: area of effect)

AE: Alan etkisi (daha ziyade arcane explosion için kullanılır. talent ile instant yapılabilen bir büyü)

AFK: Oyuncu bilgisayar başında değil demek oluyor. Klavye ve mouse'a 10 dakika kadar hiç dokunmazsanız ya da direk /afk komutu verirseniz AFK olursunuz. İsminizin önünde AFK yazar ve insanlar size özel mesaj attığında sizin AFK olduğunuz kendilerine bildirilir. (açılımı: away from keyboard)

Aggro Radius: Yaratığın size aggro olacağı mesafe kısaca. (yaratık ile aranızdaki level farkı ne kadar yüksekse bu çember o kadar daralır)

DPS - Damage per second: Saniye başına verilen/alınan zarar.
burada bir de DPM var: Damage per mana: mana başına verilen/alınan zarar
[signature][hline]en ince yerim bileğim..!?!

Syphex [WoW:Burning Legion] Undead-Mage
Sosyal ağlarda paylaş

oğuzamca çok iyi olmuş eline sağlık.ama bind olduğun yere 60 dakkada değil 30 dakkada bir dönebiliyorsun :) sözlüğe bir-iki eklemede benden:
Hs (Hearthstone): Kalp taşı :P Bu taşı "Bind" olduğunuz yere ışınlanmak için kullanıyorsunuz.Kısa bir büyü yapma zamanından sonra eviniz olarak kabul ettiğiniz yere ışınlanıyorsunuz.Bir kere kullandıktan sonra tekrar kullanılabilmesi için 30 dakikalık süre var.Birisi size "I'm gonna hs" dediği anda anlayın ki evine dönüyor taşı kullanıp...
MOTW: Druid sınıfının Mark of the Wild buffının kısa adı.Sadece "mark"'da dendiği oluyor bazen.Bana göre oyundaki en güzel "buff" kendisi, özellikle yüksek seviyelerde hem armor, hem resist hemde stat artısı veriyor.Bir kere atıldıktan sonra etkisi geçene kadar 30 dakikalık süresi var.Instancelarda bolca atılır :)
Cooldown:Bir büyüyü/özelliği kullanmanızdan sonra onu tekrar kullanabileceğiniz zamana kadar geçen süre.Cümle içinde kullanırsak: Ben cooldown gördüm :P eheh neyse yukardaki Hs buna iyi bir örnek, hsnizi tekrar kullanmanız için 30 dklık cooldown süresi var...
Nerf:Çok güçlü olduğu düşünülen sınıfların güçlerinin düşürülmesi, oyunda sınıflar arasında bi nevi güç dengesi sağlamak için "kırpılması".Cümle içinde kullanalım: Nerf Shaman!! (çevirisi:nedir bu şamanlardan çektiğimiz kardeşim geçen gün bi vurdu öldüm düşürün şunun gücünü :D)[signature][hline]Talaras, da Lvl 50 Druid of BL (Retired...for now)

[Bu mesaj PUMA tarafından 15 Haziran 2005 09:34 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Soz: Sorry
Amagad: Omg
Eod: End of Discussion
PoF: Prayer of Fortitude
GotW: Gift of the Wild
SS: Soulstone
HS: Healthstone / Hearthstone (kullanıldığı yere göre değişir)
AB: Arcane Brilliance
AI: Arcane Intellect[signature][hline]Ragnaros yells: DIE INSECTS!
Shaman casts Frost Shock.
Shaman casts Frost Shock.
Ragnaros yells: WTF?! NERF!

Elonia of Burning Legion
Sosyal ağlarda paylaş

said:
PUMA, 15 Haziran 2005 09:28 tarihinde demiş ki:
oğuzamca çok iyi olmuş eline sağlık.ama bind olduğun yere 60 dakkada değil 30 dakkada bir dönebiliyorsun :) sözlüğe bir-iki eklemede benden:
60 diye hatırlıyorum ben de..[signature][hline]en ince yerim bileğim..!?!

Syphex [WoW:Burning Legion] Undead-Mage
Sosyal ağlarda paylaş

alla alla yanlışmı olmuş?30 diye kalmıştı aklımda...neyse özür dilerim yanlış olmuş :)[signature][hline]Starcraft bölümünde din tartışılsa...
kermit:Hydra ateistmiş ben öyle duydum
screamer:Zerglerin Allahsız olduğu Kerrigan dan belli,

Talaras, da Lvl 50 Druid of BL (Retired...for now)

Sosyal ağlarda paylaş

eklemeler ve düzeltmeler için teşekkürler.

bir ara hepsini ekleyip yeniden update ederim. bir ara da dungeonlar için bir çalışma yapıcam inşallah fırsat bulunca..[signature][hline]Eski OguzAmca'yim ben ! Zamaninda gaza gelip almistik OguzAmca'yi ama 5 sene sonra dönüp bakıyorum ki olmamis. Oh be kendimi buldum thanx pati :P

Paintball maniaX!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Regalya, 15 Haziran 2005 10:36 tarihinde demiş ki:
Horde için
bazen alliance konusmlari yada yellerde görebilirsiniz.
xxx: [Common] bur gibi
Bur = LoL
Agol=haha
Nevren=Charge
Lo= daha çözemedim :>
Was= Sux
Uden- Uden lo = Lo ile kulaniliyor ama loyu çözünce bunuda çözeriz heral :D

Kek = Lol alliance icin olan modu bu.[signature][hline]:NSRq:üXrüt:irht:kök
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...