Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Valentine Tankı

Cafein

Öne çıkan mesajlar

hacı baba ben önce düşmanı kaçırtayım da, başkası kovalar hiç olmazsa.. :-p

bana yamato gibi gemi lazım mesela, kimisi gider "çıkarma sandalı da lazım" der. ben de biliyorum işlevleri nelerdir, biz işin hobi kısmını konuşuyoruz burada..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

İşin hobi kısmındaysak, Tiger döveeer...
Hayır Puma, Whittman genelde Tiger 1 takılmıştır. Kahramanlıkları (hatta oha denecek hayvanlıkları) çoktur, ama hepsi emektar Tiger tankıyladır. Adam bir keresinde Amerikan tankları onu sıkıştırınca içindeki korsan uyanmış, Whittman onu sıkıştıran ve ona çarparak manevra yapmasını önlemeye çalışan iki Amerikan Sherman tankını "bordalamış"tır.
Tanklar ön ve arkadan vurup Tiger'ı sıkıştırmış, diğer tanklar safdışı etmeye uğraşırken, Whittman yanına bir eleman daha alıp tanktan çıkmış, Shermanlardan birine makinalı tüfek ve el bombaları ile saldırmış, içeridekiler nolduğunu anlamadan öldürmüştür. Sonra öteki tanka yönelmişler, içeridekiler ne olduğunu anlayıp sokak kavgaasıı diye dökülünce kısa süren bir arbede yaşanmış, Whittman kendi ve yanındaki topçusu yaralansa da o Amerikanların da işini bitirmiş, Shermana atlayıp tankı geri almış, sonra da kendi Tiger'ını olay mahallinden uzaklaştırıp biraz ötede yaralı adamıyla beraber tanka atlamıştır, gidiş o gidiş. Bu Amerikalıları kudurtmuştur.

Başka bir durumda da, Whittman'a kurulan pusuya, kendi grubundan bir Tiger düşmüş, yanındaki Panzer 4le hasar almıştır. Whittman tankları kaybetmemek için kendini öne sürmüş, 2.5 saat boyunca çatışarak diğerlerinin kaçmasını sağlamış ve takip altında uğraşmış, paletinden vurulup paleti kopunca 30 dk boyunca sabit tanksavar ateşi yemiştir. Buna rağmen Tiger tankı dayanmış, ona saldıran birliğe başka yönden bir diğer Alman tank grubunun saldırmasıyla Amerikanların şaşırıp dağılmasını fırsat bilem Whittman, adamlarını alıp yayan Alman hatlarına kaçmıştır. 2 gün sonra da takımı toplayıp onlara saldıran Amerikanları bulmuş, püskürtüp tankını geri almıştır.

Herifi en sonunda "Ulan bu iş adam adama olmayacak" deyip, havadan yanılmıyorsam Hawker Typhoon tipi bir kara saldırı uçağıyla roket sallayarak hakladılar. Şerefsizce bence...[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

öeh adam baya manyakmış ya, at-avrat-silah kavramına yeni bi anlayış getirmiş tank-tank-hayırr tigeerr diyerekten..:) bide gidip yaralı tankı düşman hatlarından gerimi almış?öeh diyorum yani...[signature][hline]Azmodai, 18 Aralık 2004 20:28 tarihinde demiş ki:
arkadan ben bile cok guzel gorunebilirim kimilerine
Sosyal ağlarda paylaş

Puma, Whittman zaten çatlak, yaptıklarını yapman için öyle olması lazım. Adam gurur meselesi yapmış tankı bırakınca.
Bir yerde daha adamın tankı bozulup yolda kalıyor, ama adam ilerleyen İngiliz-Amerikan birliklerini görüyor, deliriyor...
Bunlar yoldan bir kamyon mu kamyonet mi ne çevirip cephe gerisine dönerken yolda zırhlı birlikle karşılaşıyorlar(zırhlı birlik dediğim o tarihlerde 2 tiger- 2 panzer4, en babası 2 tiger 4 panzer4ten oluşan teşkılat). Whittman durduruyor kamyonu, gidip yalvarıyor, tehdit ediyor, bağırıp çağırıyor, adamların 1 tiger'ını alıyor, destek olsun diye bir panzer4ü de veriyorlar amcaya. Adam Panzer4ü bir geçit başına dikiyor. Konvoy orada duralayınca kendi ortadan dalıp dağıtıyor amcaları, onlar toparlanırken çekiliyor.

Bir de asıl bir konvoy Sherman dağıtma olayı var. Tam Sherman mı bilmiyorum ama konvoyda Firefly diye geçen Shermanlardan var. Puşt Whittman dar geçitten geçen adamların bir en önündekini vuruyor, bir en arkadakini. Sonra kalan 20 aracı tek tek topluyor.

Herifi kaç kere kıstırmışlar, adam normalde yapmasının yasak olduğu hareketler(tanka zarar verir, palet attırır, yolda bırakır diye yasak olan hareketler) yapıp yapıp mahvetmiş ortamı.[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne bu garez anlamadımki, geyik olsun diye Neon dedik hemen atladınız üstüme, iyiki bi soru sorduk.

Tekrar soru: o zaman bu hunting tiger dediklerimizin spg lerden farkı varmı?
ikinci soru: hep görüyoruzya tankın icine el bombası atıyorlar, hanı tamam vizörden soktun tüfeği ateş ettinde bu aletin tepsai o kadar kolaymı acılıyo? Yokmu bi kilidi falan vana şeklinde değilmi?[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

Cüce kardeşim
Tankların genelde giriş çıkış sistemleri farklıdır. Kiminde içeriden kilit olsa da hepsinde yoktur. Ayrıca, çoğu tankta acil durumlar için fazladan giriş-çıkış yerleri bulunur ve bunlar güvenlik için dışarıdan açılabilir. (Tank tanıyor sen içeride baygınsın, kurtarmak için şansları olsun?). Gerçi çatışma şartlarında tanklar "Seal-off" denen pozisyona geçerler, yani normalde dışarıda duran sürücü ve kumandan içeri girerler, sürücü görüşünü daraltan ama korumayı arttıran zırhlı kapakları indirir, vs vs...
Bazı tanklar da seal-off durumunda içeriden kilitlenebilir, ama niyahetinde kilitlenmezse açtım mı kapağı atarım bombayı.

Bir de tanklar kördür. 10 metre, hele T34 gibi görüşü düşük tanklarda 25 metre içine yayan olarak girdiğin zaman, hele ki kapalı duran tankta, seni görmeleri neredeyse imkansız. 5 metre içindeysen seni vurmaları da imkansız. Gider halay çeke çeke istediğini yaparsın.[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fedaykin, 13 Ocak 2005 08:53 tarihinde demiş ki:
Panzerkampfwagen VI, Tiger sınıfının genel adı. Onun altında ise şu tipler var

Tiger
Tiger II (Kingtiger/Königstiger)
Panzerjager Tiger(P) - Ferdinand / Elephant
Sturmtiger (Tiger-Mörser)

Diğer tankların yarış hayatı bitiyor genelde şunları görünce.
Strumtiger fetişim vardır.
Bi de Kingtiger görünce ACHTUUUNG diye bağırasım geliyor 3 kuruşluk almancamla.

Yaşasın üstün alman ırkı ve eski camel diyelim.
Tam olsun.
Faşoo faşooo.[signature][hline]I want a boy with çemçük smile and pişmaniye hair...
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler ben bu Whittman'ı pek merak ettim Adamla ilgili geniş bir bilgi bulabileceğim bir kaynak var mı acaba?[signature][hline]Diablesse 18 Ekim 2004 tarihinde MSN'de demiş ki:
mama yiyiom ben
Volfied, 15 Ekim 2004 13:39 tarihinde demiş ki:
kucuk emrah ile aranda bi fark var elvyn
kucuk emrah kurgusal bi karakter
Sosyal ağlarda paylaş

Konunun bilginleri, hastaları, manyakları: fedaykin sam mathias deli_haci... toplaşınca acayip topic olmuş bende hastası oldum. Bir tane daha istiyoruz. Deli_Haci sen başla hem model resminide koy falan, aksın gerisi. Horace da yatağan ve katana desin bende ona katılayım elimden gelmesin :)
Sosyal ağlarda paylaş

konunun hastasıyım da bilgin ya da manyak değilim.. :-p sadece belli bir dönemden ziyade tarih olduğu gibi çeker ilgimi, antik çağ'dan ortaçağ ve yeni çağ'a, modern çağlara kadar her zaman dilimine benzer şekilde ilgi duyunca belli alanda uzmanlaşmak pek mümkün olmuyor.. :-)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız o kadar tank top panzer konuşmaya alışmışız ki, mouse fazla hızlı paticik forumun ana sayfayı kaydırınca "PAZAR ALANLARI" olan başlığı, "PANZER ALANLARI" okudum, ulen nedir bana haber verir insan diyerek dalıyorken uyandım :)[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Golge-i_Khan, 17 Ocak 2005 21:12 tarihinde demiş ki:
delikanlı uzmanlaşırdı bahane bunlar : )

peki o zaman sen söyle bakalım, barok sanatın en büyük eseri nedir? büyük iskender hangi filozoftan ders almıştır? japonya'yı birleştirip şogunluğu kuran bey kimdir? jean d'arc fransa'nın hangi bölgesinden gelmektedir? uzaya gönderilen ilk canlının adı nedir?

giriş seviyesinde sordum hani ön eleme maksadıyla.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Deli_Haci, 17 Ocak 2005 21:46 tarihinde demiş ki:
Yalnız o kadar tank top panzer konuşmaya alışmışız ki, mouse fazla hızlı paticik forumun ana sayfayı kaydırınca "PAZAR ALANLARI" olan başlığı, "PANZER ALANLARI" okudum, ulen nedir bana haber verir insan diyerek dalıyorken uyandım :)

:) süper[signature][hline]What we do in life,echoes in eternity.
Sosyal ağlarda paylaş

Konunun bilgini olmayı cidden çok isterdim ama sadece ilgilisiyim :) Bilgini dediğin adam Tiger'ın başına geçti mi onu yürütecek bilgiye sahiptir, biz ise getirttiğimiz kitaplardan daha nasıl çalışır, artıları eksileri nelerdir onu anlamaya çalışıyoruz. Birde türkçe kaynak olsa süper olacak, ingilizce oku oku iflahım gevredi.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

ben onu bunu anlamam, dünyanın en iyi tankı nedir şimdi onu söyleyin bana :D[signature][hline]Nail "NaileR" Avunduk
Anavatanımıza saldırırlarsa olası gazete manşetleri demişsiniz.. Belki ilk başlarda olayı kendi adlarına bir zafer veya reklam havasında vereceklerdir veya methiyeler düzüp yapmaya çalıştıkları işgali mazur göstermeye çalışacaklardır. Ama ilerleyen zaman ile onurlu bir halkın bağımsızlık savaşına tanık olup belkide yaptıkları saçmalık ve hata üzerine manşetler atacaklardır. Ama ne olursa olsun, savaş öncesi veya süresince ne yazılırsa yazılsın, savaş sonrası tüm dünyadaki gazetelerde tek bir manşet olacaktır:
Bağımsız TÜRKİYE Cumhuriyeti!
Sosyal ağlarda paylaş

Bu dünyanın en iyi sporcusunu veya en güzel kadınını sormakla aynı şey.
Sonuçta gönül kimi severse güzel odur kardeşim. (Bence şu an Leopard 2)[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Sosyal ağlarda paylaş

tankı nerde nası kullancaına bağlı ve leopard2nin ii bir tank olduğu belli ama hiç savaş alanında denenmemiş bir tank neye göre dünytanın en ii tankı olur.
m1a2'nin yeni modelleri çok teknolojik çok şeker.[signature][hline]kaymaklı ekmek kadayıfı için ruhumu satmam ama baya fedakarlıkta bulanabilrim...

[Bu mesaj DoGMeaT tarafından 22 Ocak 2005 00:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

M1A2ler kafa kafaya testlere sokulduğunda hep fıslamıştır, Fransızların Leclerc, Almanların Leopard2 ve İsrailin son nesil Merkava tankları rahatça döver.

Kabul etmek lazımdır ki, Amerika havacılık konusundaki üstünlüğünü kara araçlarına taşıyamamıştır. Bu konuda en ileri olanlar genelde Almanlar ve İngilizlerdir, bunları yakından İsrail ve Fransa takip etmekte. Gerçi İsrail'in tank doktrini farklı, kulvarı farklı diyebiliriz.

M1A2lerin bir çok eksiği var. Çok teknolojik takılıyorlar, eyvallah, ama bu sistemleri zart zurt bozuluyor. Koşullara dayanıksız. E o zaman tank olmasının ne anlamı var? Daha kötüsü, M1A2, yine eski M1ler gibi "Amerikan" bir tank. Benzinle çalışan tribünlü motorları var! Yani 200 km maksimum menzil, hababa benzin taşıyacaksın aletlere, yoksa traaş. Bugün dünyadaki tüm tanklarda verimli dizel motorları vardır, bir tek manyak Amerikalılar benzini içsin diye tribünlü benzin motoru kullanır. Irakta zaten ortaya çıktı ne mal oldukları, en övdükleri zırhlı birlik Iron Horse, 50 km içinde 10 kere arıza sebebiyle durmak zorunda kaldı. Bu durum gerçek bir savaşta başlarına gelseydi, işleri bitmişti.

Leopard 2 savaş görmemiş olabilir ama en azından testlerde mestlerde ne kadar potansiyeli olduğunu gösteriyor. Seviyoruz arkadaşı.[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm oncelikle sürekli bozulup durduğu neye dayanarak sölüyoruz?biraz kaynak lütfen

şu testleri bende duydum ama üüüf sadece duydum güzel bir kaynak hiç görmedim,yer,zaman,kaynak fln verse biri.ama oda yok

leclerc'e iyi bir tank demek zaten baya komik.ayrıca mekanik bir baş belası leclerc.her 6 saat kullanımdan sonra bmotorun iç hazimleri yerinden çıkarılıp yağdan tem,zlenmel,i ve kurutulmalı,ki buda 4-5 saatlik bir iş.
eh yan,

ayrıca chobbam zırhı nedir biliormusn?leopardda varmıı?
yok.
ayrıca zayıflatılmış uranyum uçlu tank mühimmatı alman yada fransızlarda yok.ingilzlerde vammı bilmiorum.amerikanlarda var.[signature][hline]kaymaklı ekmek kadayıfı için ruhumu satmam ama baya fedakarlıkta bulanabilrim...
Sosyal ağlarda paylaş

M1le ilgili kaynak. Irak harekatı boyunca gazeteleri takip etmemişsin, hepsinde çarşaf çarşaf vardı. Ya da internette araştır. Bozuluyor kardeşim. Ayrıce babam Roketsanda, bizim ordunun tank ihalesi için yapılan testlerde M1e gülmüşler sadece, Amerikanlar politik baskıyla yarışmada kalmışlar.
Leclerc daha üretilmedi doğru düzgün,eksiği de çok bunu da biliyorum. Leopard2 de öyle. Amma velakin, potansiyelleri var. Potansiyelleri de bence Abramsı döver. Bizim ordunun testlerinde de yine en iyi performansı Leopard 2 ile Merkava göstermiş diye biliyorum (babamın yalancısıyım).

Neyse biz Tiger tankında anlaşalım :)[signature][hline]Denizden Esen Lodosa İnan, Hayallerinin Aşkını Ciğerlerine İşlesin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...