Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Adolf Hitler hakkındaki düşünceleriniz??

dark_dragon

Öne çıkan mesajlar

ohaybetion said:

"Gün gelecek, öldürmediğim her Yahudi için bana küfredeceksiniz." lafına katılıyorum, ırkçılık yapmamama rağmen ne yazık ki katılmamak elde değil. Şu an dünya ekonomisine sahip bu ırk ne yazık ki ülkelerin de kaderini belirliyor.

Abi şuna cidden dicek bişi bulamıyorum. Patide bile angut bi anti semitism ya.
Güçlü bi ülke ol kimse senin adına karar felan vermesin. Yıllardır her bi bokun sıkıntısını 3 5 tane yahudiye yıkmak ne salakça bi mantık ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

Seele said:

almanlar seviyor adiyi.

nasıl seviyolar ya?

hala çok büyük tabu korkudan kimse adını ağzına alamıyor

Almanların en büyük korkusu Adolf Htler be. Şaka yollu adı bile geçse bi anda herkes susuyo gözler dikiliyo. Almanyada pot kırmak istiyosan Adolf Hitler hakkında şaka yapman yeterli.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

ohaybetion said:
History Channel, Nat Geo dahil olmak üzere birçok belgesel kanallarında Nazi Almanyası'nın uzay çaalışmalarını belgelerle kanıtladıklarını gördüm, araştırdım. Sizin kesin bir dille uzay programını reddetmeniz büyük hata hocam. Ekonomileri savaşa kadar iyidi, kendilerine fazlasıyla yetiyorlardı.

Cüce hep Sovyetleri abartıp Almanları ezer yok sayar, ideolojik onun yorumları

alman muhendisliğinin pompalanmasından daha az ideolojik.
ortada bilimsel gercekler var. sovyetlerin uzay konusundaki atılımları ortada. neyi tartısıyoruzki?

boş konuşuyosun. yazdıklarıma dair söyliyecek birşeyin varsa söyle, derdin bana sataşmaksa onu ömden yap konuyu dağıtma.
Sosyal ağlarda paylaş

Savaşa gidene kadar ki izledigi politikalarla çökük bir ülkeyi hemde her türlü çökmüş bir ülkeyi kısa sürede ekonomik ve askeri ve moralmen ayaga kaldırdı. O politikalarını her zaman desteklemişimdir.
Akıllı manevralarla 1. dünya savaşında kaybettigi toprakları geride aldı barışçıl genişledi.
Polonyadan danzigi istediginde polonya barışçıl olarak verse belki savaş çıkmayacaktı ama polonya vermeyince savaştan başka çaresi kalmadı. Askeri teknolojisi ve savaş taktikleri o dönem üstündü ama bana göre altı hatası oldu.

Birincisi danzig muharebesinde orduya dur emri verdi.
ikincisi ingiltere hava savaşını kısa kesti.
Üçünçüsü afrika savaşına gereken önemi vermedi.
Dörtüncüsü Alman ordusu smolenski aldıgında rusyada panzerleri moskovaya yürütmek yerine kieve çevirdi.
Beşinçisi moskova saldırısında kış başaldıgı an generallerin mevzilerimize çekilelim önerisini dinlemedi.
Altıncısı Stalingrad yolunu açan ve şehre ilerleyen panzerlerin yönünü degiştirip kafkaslara yönlendirdi işi arkadan gelen piyadeye havale etti.

Zaten bunlardan sonrada arkası çorap söküğü gibi geldi. Ama özünde bakarsanız hitler izledigi politikalarla akıllı ve iyi biriydi. (1943 başına kadar )

Teknoloji olarak ise almanlara çok şey borçluyuz o dönemden ötürü.
Sosyal ağlarda paylaş

yet ucakları evet, sıvı yaktı hayır, kabul gören uzun menzilli roket ve fuze teknolojisi kademeli sistemler bunlarında nazi almanyasıyla ilgisi yok.

mengelenın arastırmalarından ve tıbbi arastırmalardan, soğuk suyun ve ateşin insan vucudu üzerindeki etkisi gibi cok uc örnekler dısında pek bi kazancımız olmadı. deneylerin büyük bir kısmı aryan ırkının üstünlüğünü katınlamak için değilse kimyasal silahların etkinliği üzerineydi. öle isnanlık hayrına bir durum yoktu deneylerde.

ikinci dünya savasından insanlığın kazancını konusucaksa almanlardan önce cok şey var. radar penisilin plastik sentetik kaukcuk naylon gıda koruyucuları vs vs vs uzar gider.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

"Tatar Ramazan" said:

ohaybetion said:
History Channel, Nat Geo dahil olmak üzere birçok belgesel kanallarında Nazi Almanyası'nın uzay çaalışmalarını belgelerle kanıtladıklarını gördüm, araştırdım. Sizin kesin bir dille uzay programını reddetmeniz büyük hata hocam. Ekonomileri savaşa kadar iyidi, kendilerine fazlasıyla yetiyorlardı.

Cüce hep Sovyetleri abartıp Almanları ezer yok sayar, ideolojik onun yorumları

alman muhendisliğinin pompalanmasından daha az ideolojik.
ortada bilimsel gercekler var. sovyetlerin uzay konusundaki atılımları ortada. neyi tartısıyoruzki?
boş konuşuyosun. yazdıklarıma dair söyliyecek birşeyin varsa söyle, derdin bana sataşmaksa onu ömden yap konuyu dağıtma.

Sana niye sataşayım, tanımam etmem. Daha önce de benzer konular konuşuldu ve evet sen ideolojik yaklaşıyorsun Alman-Rus mevzusuna, tek tek bulup çıkaramam ama ben böyle bir intibaa edindim önceden beri.
Sosyal ağlarda paylaş

yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim, amerika ve rusyanın bilimsel gelişmesini (uzay vb.) nereden ve kimlerden arak olduğunu herkes biliyor

misal rusların en büyük markası ak47, kalaşnikov bile kendi diyor evet stg44 den arakladım sadece parçaların arasını açtım diye, yine misal adam silahın prototipini çıkartıp seri üretime geçecekleri zaman rusyada silahın parçalarını basacak pres yokmuş, buda bir şeyleri kanıtlar herhalde

ha şu bir gerçek gerek guderian gerek diğer havacıların anılarının da falan 37-39 lar gibi almanyanın gerek havacılık gerek, tank ve gemi/denizaltı teknolojilerinde ne kadar geride olduğunu anlatıyor adamlar zaten, ama sonuç ortada

şunu atlamayın belki almanlar aman aman bir şey yapmışlar ama bir çok modern teknolojinin argesi yaptılar ve yapılabilinir olduğunu kanıtladılar, buda büyük bir olay, gerçi savaş durumun bir sonucu ama olsun, nihayetinde almalar yapmış, misal ww1 de böyle bir sonuç oluşmadı, niye ww2 de oldu?

sonuç olarak, barış şartlarında veya savaş durumunda çalışan teknolojinin dışına çıkıp kimse fantastik projelere para harcamaz, über bir getiri öngörülmüyorsa, örneğin belki sittin sene jet motorları gelişmeyecekti, belki bu günlerde belki, mevcut denizaltılar yeterli iken elektirikli deniz altı kasmayacaktı, atom araştırmaları yapılmayacaktı, hiç kimse uçan kanat işine girmeyecekti, bu uzar gider.

savaş ve barış şartlarında, hitlerden başka kim, çocuğun bile göreceği kadar boş bir iş ve israf olan v2 roketlerine para ve kısıtlı kaynak ayırırdı da, amerika ve rusya savaş sonrasını da hazıra konup, teknolojisini senelerini ve parasını harcamadan ileri taşırdı teknolojisini?

müttefik ve rus buluşları içinde geçerli bu savaş olmasaydı bunların hiçbirine belki sahip olamıyacaktık, soğuk savaş ve uzay yarışı olmasaydı bilgisayarlarımız da olmayacak tı keza

bitirirken, eğer teraziye koyarsak alman mühendisliği ve bilim adamlığı daha ağır basıyor bu gerçek, gerek nazi olsunlar gerek müttefik
Sosyal ağlarda paylaş

stg 44 tilting bolt, ak 47 rotating bolt.
ikisinin arasındaki en önemli benzerlik konsept. yüksek kaliblereli full otomatik silah iyi bişi olabilir fikri dısında cok bir benzerlikleri yok. ak 47 stgden calıntı dersek, günümüzünb ütün tanklarıda ilk mtb kabul edilen t34'den calıntı demek gerekir oda biraz abzürd olur.

elbetteki nazi almanyasının bir takım teknolojik ilerlemeli olmustur ama hiçte öle abarttığımız kadar değil, heleki insanlığın hayrına bulusları göz önüne alıcak olursak.
Sosyal ağlarda paylaş

Livered said:

Savaşa gidene kadar ki izledigi politikalarla çökük bir ülkeyi hemde her türlü çökmüş bir ülkeyi kısa sürede ekonomik ve askeri ve moralmen ayaga kaldırdı. O politikalarını her zaman desteklemişimdir.
Akıllı manevralarla 1. dünya savaşında kaybettigi toprakları geride aldı barışçıl genişledi.
Polonyadan danzigi istediginde polonya barışçıl olarak verse belki savaş çıkmayacaktı ama polonya vermeyince savaştan başka çaresi kalmadı. Askeri teknolojisi ve savaş taktikleri o dönem üstündü ama bana göre altı hatası oldu.

Birincisi danzig muharebesinde orduya dur emri verdi.
ikincisi ingiltere hava savaşını kısa kesti.
Üçünçüsü afrika savaşına gereken önemi vermedi.
Dörtüncüsü Alman ordusu smolenski aldıgında rusyada panzerleri moskovaya yürütmek yerine kieve çevirdi.
Beşinçisi moskova saldırısında kış başaldıgı an generallerin mevzilerimize çekilelim önerisini dinlemedi.
Altıncısı Stalingrad yolunu açan ve şehre ilerleyen panzerlerin yönünü degiştirip kafkaslara yönlendirdi işi arkadan gelen piyadeye havale etti.

Zaten bunlardan sonrada arkası çorap söküğü gibi geldi. Ama özünde bakarsanız hitler izledigi politikalarla akıllı ve iyi biriydi. (1943 başına kadar )

Teknoloji olarak ise almanlara çok şey borçluyuz o dönemden ötürü.

güzel özet geçilmiş, bende benzer fikirdeyim
Sosyal ağlarda paylaş

yazarken de fark ettim çalıntı biraz fazla kaçıyor ama hem biraz dramatik olsun, hemde aslında sıfat bulamadım öyle yazdım ama mesele şu,

stg44 olmasaydı/başarılı olarak çalışmasaydı o tasarım ve özelikteki bir silahın üretimine para harcanırmıydı,

dünyanın her ülkesinde, bir ihale açılacağı zaman, özellikle askeri bir ihale de, çalışacak, kanıtlanmış bir teknoloji istenir, benim bilgim içinde, modern ve endüstiri çağında kimse devlet ihalesinde ve askeri ihalelerinde future teck kasmamış bir örneği naziler ki hitler yüzünden (ki almanyaya artıları olduğu kadar eksileride oldu) diğeri de roma,

hal böyle iken eğer almalar bu kadar çok ve farklı konuda araştırma yapıp çalışır veya emekler vaziyete getirmeselerdi bağzı teknolojileri, kimse bedava arge ve knowhow alamıyacaktı ve bağlantılı bir çok teknolojik gelişmede yapılmamış olacaktı, belki uzay programlarıda bunlardan biridir

son olarak örneğin tesla ismi bile bir çok fantastik icat için bugünün ve geleceğin mucitleri için ilham kaynağı olur, "adam yapmış, yapılabilinir" der, doğru veya yanlış, bu psikolojide atlamayın
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

misal rusların en büyük markası ak47, kalaşnikov bile kendi diyor evet stg44 den arakladım sadece parçaların arasını açtım diye, yine misal adam silahın prototipini çıkartıp seri üretime geçecekleri zaman rusyada silahın parçalarını basacak pres yokmuş, buda bir şeyleri kanıtlar herhalde

ha şu bir gerçek gerek guderian gerek diğer havacıların anılarının da falan 37-39 lar gibi almanyanın gerek havacılık gerek, tank ve gemi/denizaltı teknolojilerinde ne kadar geride olduğunu anlatıyor adamlar zaten, ama sonuç ortada

Kalaşnikov nerde etmiş o lafı çok merak ettim, ak-47yi yaparken elbette alman silahını da görmüşlerdir,tasarımdan faydalanmışlardır ama prensip olarak ak47 ve stg farklı çalışan silahlar.

Yine aynı şekilde guderian nerde almanyanın çok geride olduğunu söylemiş? Ben guderianın bütün anılarını okudum, tiger'ın yapılışına kadar falan olan sürede tanklarda ateş gücü sıkıntısı vs. çekmişler de hiçbir zaman o tarz bir geriliği anlatmadı.

Feamer said:

yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim, amerika ve rusyanın bilimsel gelişmesini (uzay vb.) nereden ve kimlerden arak olduğunu herkes biliyor

Şunu hangi dallar için söylüyorsun? Yani her zaman 2. dünya savaşında hep almanlar icat etti sonra diğerleri çaldı gibi bir izlenim yaratıyorsunuz da 2. dünya savaşı sırasında müttefikler radardan, anti-denizaltı bombalara, los alamostaki atom bombasından haberleşme casusluğuna yığınla şey yaptı. Ruslar desen yine ilk modern rocket
launcher arabalar heriflerdeydi, tanklarında kaliteye özen göstermemelerine rağmen en gelişmiş süspansiyon vs. onlardaydı. Yani teknoloji bir ALmanyada vardı gibi bir şey yoktu.

Daha önce de yazdım 1950deki uzay yarışını anlatan yıgınla belgesel var. bütün teknolojiler de gayet sıfırdan bulunuyor.Almanlardan aldılar uzayaçıktılar gibi bir durum yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ya national yada diskovery de ki belgeselde kendi sesinden bezmiş bir yüz ifadesi ile söylüyor, adam tankçı subay onuda atlamayalım ama esinlene bilir zaten ona bir şey demiyorum, kendi başına da yapmış olsa bile eğer stg44 çalışmamış olsaydı o işe para yatırmaya bilirlerdi diyorum.

guderianı okuduysan bilirsin zaten, almanların panzerlere bile ne kadar muhalefet etiklerini ve guderianın kişisel çabaları savaşın sonuna kadar ve hitler sayesinde bugün panzer diye bir şey var

bundan bahsediyorum zaten, ama almalar panzeri başarılı bir şekilde çalıştırınca herkes o işe girdi dünyada, ünlü t-34 de bu strateji ile gelişen bir tank, ondan önceki rus tankları farlı bir konsept

savaş öncesi 37-39 arası, guderian rusyaya gidip tank fabrikasını geziyor olması lazım veya başka biri ama rapor rus tank sanayisinin almanyanın çok önünde olması kv1 ler falan alman muadilleri ne zaman yapıldı? fransız tankları da zırh bakımından öyle, bir tek amerikalılar geriden geliyor,

ama onlarda uçak konusunda ilerdeler, misal savaş öncesi str toplantısı yapıyorlar, amerikalıalr ve ingilizler bizden teknoloji olarak çok ilerdler, onları yakalayamayız bizde strateji yapmalıyız diyorlar,

denizaltı str keza aynı mantık ile...

diğer konu için biz alman sempatizanları için almanları övmek kadar doğal bir şey olamaz ama bulunan araştırılan veya kağıt üzerinde kalan icat ve buluşları döksek almanlar kantarda daha ağır basar fikrindeyim

orada bir tek atom bombası ve enerjisi dengeyi bozuyor onlarda zaten alman çıkışlı adamlar

edi: çok hata var
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Daha önce de yazdım 1950deki uzay yarışını anlatan yıgınla belgesel var. bütün teknolojiler de gayet sıfırdan bulunuyor.Almanlardan aldılar uzayaçıktılar gibi bir durum yok yani.

ben kendi adıma böyle bir şey demiyorum, ama dediğim bağlantılı teknolojilerin savaş zamanı araştırıldığı

ki biçok modern teknolojik gelişmemizi ww2 sayesinde yaptık fikrindeyim

dediğim gibi, kantara vurursak, ww2 teknoloji araştırmalarına da almalar ağır basar, bu yaşıma kadar benim okuduklarımdan yaptığım çıkarım bu, tabi biri dökümünü yaparsa bakar karar veririz.

otomobil konusunda da benzer bir durum var, araba yarışlarında ingiliz ve italyanlar kendi aralarında çekişiyorlar, hitler mersedese ve ferdinant porcheye araba yapın diyor, arka çıkıyor, otounion (audi) kuruluyor, ve almalar yarışların tozunu atıyor

yani demek istediğim alamnya savaş öncesi kalifiye elemanları olmasının dışında o kadar da über bir ülke değildi
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
mesele o işte, hitlerin şeytani bir insan olduğuna dair sunulan kanıtlar nedir, yahudileri öldürmüş...

eee falanca da böyle yapmış, ona karışmıyoruz biz, gerçi böyle tarih yazılışı, romadan beri var olan bir şey avrupa için

tabii iralin kurulması için kurulan gizli örgütleri kuran ve yetiştiren ss subaylarını, arjantinde eceli ile ölen tek göz ss subayına değinmiyorum bile
Sosyal ağlarda paylaş

alternatif tarih anlatıları ve tartışmaları var ama ana akım ve bize dayatılanı konuşmaya ve pratik etmeye devam edersek sistemi tekrar üretmiş oluruz. bunu değiştirecek olan şey de alternatif olan şeye yönelmek, onları tartışmak, karşılaştırmalı okuma yapmak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...