Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ağaç Ev

xaty

Öne çıkan mesajlar

Düz kalastan değil de ince kütükten kolon yapıp o dalları desteklesen? Hem görüntü bozmaz, ağaç dalları gibi görünür. meyve ağacı sonuçta, dalları ne kadar sağlamdır emin olamadım bi türlü. Oğlan iki üç arkadaşıyla çıkıp oturmak istese, ağaç kırılsa hadi kendi çocuğunu geçtim o düz senin sorumluluğun, diğer ailelere ne dicen

barfiks çekeyim desen seni taşıyabilecek dallar mı misal? Hani sağlamlığı da nası ölçülür bilmiyorum ki. Ama mantıken üzerine binecek ağırlığın yaklaşık iki üç katını dinamik yük bindiğinde (biri zıpladığında vb) taşıyabiliyor olmasını beklerim sanırım

Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 18.03.2024 09:17 tarihinde dedi ki:

barfiks çekeyim desen seni taşıyabilecek dallar mı misal?

ana dallar copry ile beni taşıyor rahat, modelde gerçekten biraz daha ince görünüyor ama ölçülerini yazmıştım.

internette ağaç cinsine göre hangi çapın ne kadar taşıyacağı gibi bilgiler var, ama ağacın üzerindeki dal/budak sayısı, açısı, açı olunca baskıyı koyduğun mesafenin budağa uzaklı vs bi sürü parametre giriyor işin içine. yaz/kış, ıslak/kuru, rüzgar/kar.. zor iş bunun mühendisliği. ekstra güvenli tarafta kalmak lazım

çocuk zıplayıp hopyalacak bi de sonuçta, risk almak istemiyorum o yüzden. şu an çizdiğim yapıya ek bir kaç noktadan zeminden destek çıkacağım sanırım.

merdivenin de alanı çok dar olmuş kaydırağın arasında, o da değişecek. merdiven ile kaydırak yerini değiştirip spiral kaydırak koymayı düşünüyorum, o da ayrıca yapıya destek olacak.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

Çok bir gelişme yok, ufak bir update veriyim. Fiziksel olarak zaman ayırmak baya zor olduğundan uygulama çok yavaş ilerliyor.

son hali bu şekil

Bayram tatilinde keresteciden ilk alışverişi yaptık:

taşıyıcı malzemeyi: 3 tane 5cm x 120cm x 1500cm

taban destekleri: 8 tane 5cm x 5cm x 1500cm

çok seçenek yoktu, çam aldık. sonra 2 kat yat verniği ile boyadık

Burada paylaşmamıştım ama son tasarımda biraz aşağı indik; birinci sebebi güvenlik için yere daha yakın olmak, ikinci sebebi de merkezden uzaklaştıkça dallardaki esneme dış etkenlere bağlılık (özellikle rüzgar) artıyor. O yüzden merkeze yaklaştık.

Taşıyıcı malzemeyi olabildiğince eş kenar üçgen bağlamak gerekiyordu, ayrıca yere dik olmalılardı. ama dallar ve doğal yüzeylerden dolayı mutlaka bazı yerlerde alternatif uygulama gerekti. Biz de en uygun halde yapmaya çalıştık.

Ağaç hareketinin (esneme, büyüme, salınım vb) yapıyı engellememesi için taşıyıcılar süper sabit olmamalı. Kanal içinden sabitlemek bizim keresteleri zayıflatacağından ilk elenen seçenek oldu. Dışarıdan desteklemek istediğimiz çözümdü ama her yerde mümkün değildi. Sonuç olarak yerine göre farklı çözüm üretmek zorunda kaldık. direk ağaca sabitlediğimiz taşıyıcılarında tek tarafını daha serbest bırakmaya çalıştık. En sonunda da ek önlem amaçlı ince halatlarla ağaca kastırdık.

Zorlandığımız noktalardan biri de vidalama oldu. 6mm çapında vidalar bazen keresteyi çatlattı, bazen de ağaca girmeye aşırı direndi. özellikle ilk aldığımız 12cm vidaları hiç kullanamadık. Önden matkapla daha ince delik açıp sonra onun içinde vida sürmek, veya saplama atıp içine vida koymak seçenek olabilirdi ama malzeme yoktu ve ağacı o kadar hırpalamak istemedik. Ağaca yine 6mm kullandık, baya zorladı ama taban çıtaları için 4mm ile çok daha kolay devam ettik

En son yaptığımız ağırlık testinde yaklaşık 120kg en ufak oynama olmadan rahatça taşıyor. Ağırlıkla ilgili problem olmayacak gibi gözüküyor, en endişelendiğim noktalardan biriydi.

Sırada taban yüzeyi, duvarlar ve çatı var. Taban yüzeyini yine keresteciden alıp (2cm kalınlık) vernikleyip dizmeyi düşünüyoruz. Duvarlar için malzeme bir miktar vardı zaten, muhtemelen yereli olacak. Dışarıya süper dayanıklı değil ama bu yazı geçirir en azından. Çatıya hafif bir şey düşünüyorum, ne olacağına o zaman bakarız dedik.

• Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Bu haftasonu biraz daha çalışma fırsatı bulduk. Zemini kapadık ve 3 duvarı diktik, biraz da boya işi vardı.

Son hali böyle

Penceresiz duvarın yan tarafı giriş olacak, şu an tamamen boş olan kenarı kapatacağız.

Boyalı duvarları üst köşeden birbirine bağlayınca baya sağlam oldu, tahminimden çok daha iyi.

Ama tek duran duvar da bi o kadar boşta. Karşı tarafıyla üstten kiriş atıp çatı gelince o da sağlamlaşacak diye düşünüyorum. 

Kafamdakinden biraz alçak olacak iç yüksekliği ama sanırım daha iyi oldu stabilite ve ağırlık açısından. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...