Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2020 ve sonrasında internet sitesi yapmak

Bone

Öne çıkan mesajlar

güncel olarak web programcılığı veya site geliştirmekle uğraşan kişiler varsa onlara birkaç sorum olacak...

- 2020 ve sonrası dönemler için internet sitesi yapmak ne kadar yaygın? bu işten hâlâ ekmek yeniyor mu? yoksa artık devir instagram/tiktok üstünden sosyal medya yöneticiliği yapma devri mi? iş kovalarken neye göre bakıyorsunuz?

- sanırım Avrupa Birliği sınırları için cookie uyarısı koymak gerekiyor da bu tam olarak nedir? bir site yapınca cookie uyarısı koymasak, Avrupa Birliği ülkelerinde otomatik mi tespit ediliyor bu, yoksa farkedilirse mi ceza yeniyor? her ülkeye/bölgeye ayrı bir cookie uyarısı mı yaratmak gerekiyor?

- bazı sitelerde Cloudflare görüyorum. site güvenliği için Cloudflare yeterli oluyor mu, ek bir şeylere de ihtiyaç var mı?

- hosting için en iyi firma neresi? Godaddy, Hostgator, Hostinger, Güzelhosting, ya da başka bir şey?

teşekkürler

• Nasi yani? 1
Sosyal ağlarda paylaş

Internet sitesi yapmak nedir abi web developer mı diyosun?

Şu an chatGPT den sonra değişimler olacak tabi ama öyle hemen olmaz, tabiiki Front-end Back-end yine gayet iş yapıyor

İş tecrüben sıfırsa önce kötü de olsa bir firmaya girip 2 yıl en az tecrübe kas. Sonra freelancer çalışabilirsin

Güncel teknolojiler FE de, React, Vue.js Backend de .Net MVC Core, Python Django, Java Spring falan. Tabii başka da vardır ben en son 1 yıl önce baktım. ChatGPT Prompt engineering de mutlaka öğrenmek lazım

Hosting falan yerine ise daha çok cloud servisler; AWS, Google Cloud, Azure

lovecraft0Z tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sahibinden gibi siteler saldırıları ve botları engellemek için cloudflare kullanıyor. Ayrıca caching, load balancing, analytics gibi bir sürü güzel özelliği de var ücretli planlarında.

Hostin için aws, azure, gcloud baya yaygın. Azure fiyatlamayı try yapıyor, dolar kurunu da düşükten hesaplıyor. Bir de spot vm ayarlarsanız normal fiyatından %90 civarı daha discount yapıyor. Bu spot olayı aws de de var sanırım. Tam bizim gibi ülkeler için ideal.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...