Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elephant - Fil

jankis

Öne çıkan mesajlar

2 hafta önce vizyona girdi film
sinemada gitme fırsatı bulamadım ama bugün divx'ten seyrettim

öncelikle film 2003'te cannes'da bizim filmimiz uzak'ı geride bırakarak altın palmiyeyi kazandı
yönetmeni de bağımsız isim gus van sant.

filmin senaryosu yaşanmış gerçek bir hikaye olan columbine vahşetinden uyarlama. yani aynı konuya farklı bir yorum katarak çekmiş yönetmen

kamera açıları ve kurgu mükemmel .. olayın nedenini açıklamaması ve bazı şeylerin havada kalması bence eksi nokta 80 dakikalık müthiş bi seyirlik bence
kaçırmayın[signature][hline]Remember Sammy Jankis ..
Sosyal ağlarda paylaş

entel kuntel dantel filmi...
şaka bi yana baya iyi kamera çekimleri var filmi beğendim ama bana koyan AFM Uptownda izlediğimden filme 20 milyon vermem di... (Hem de film 80 dakka... hani godfather 2 ye falan gitsem neyse)
ama film güzel baya izleme fırsatı ve de izleyecek sinema bulursanız mutlaka gidin derim...[signature][hline]"Mph Rmph !!"

Prawler, 30 Temmuz 2004 02:04 tarihinde demiş ki:
Finalın soruları abidik gubidik
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle diyim ghald, farkı şu olur.
biz bunu hele bi izleyelim, nitelikli bir tartışma/danışma/konuşma ortamı olur..aksiyon filmi olmadığından derin derin tartışabiliriz, yine spiderman kadar mesaj olmaz ama çok daha fazla konuşacak malzeme olacağı kesin.demiyorum ki aksiyon kötüdür, yanlış anlaşılmasın..severim onu da.[signature][hline]dark-dr, 25 Haziran 2002 11:29 tarihinde demiş ki:
itinayla threadin agzina, edilir.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ghaldszar, 02 Ağustos 2004 01:27 tarihinde demiş ki:
Spiderman 165 mesaj alıyor böyle bir film 2 mesaj alıyor ya
ben de buna hasta oluyorum

geçen yıl açtığım apocalypse now başlığı hiç mesaj almamıştı.. :)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
said:
jankis, 31 Temmuz 2004 21:21 tarihinde demiş ki:
kamera açıları ve kurgu mükemmel .. olayın nedenini açıklamaması ve bazı şeylerin havada kalması bence eksi nokta
bazı şeyler havada kalıyorsa kurgunun amacı nedir sorarım ? ayrıca olayın nedeni bariz ortada nesini açıklayamamış hazır başlayınca onu da cevaplarsan iyi olur.

kamera açıları bazı sahnelerde çok iyi, onun dışında normal, filmin geneline yansıyan birşey yok fazla karakterler etrafında dönmesi nedeniyle.

filmi beğenmedim çünkü senaryo sıradan, olaya yorum katamamış.kurgunun filme hiçbir hizmeti yok, son 15 dakika civarına yani filmin asıl olayına dair hiçbir katkısı yok.o kadar dakika çekimin ne kadar boş olduğunu sonunda anlıyorsunuz.
tarz olarak hoş olabilirmiş ama kullanılamamış, bu yüzden kurgu kötü.bi oradan bi buradan göstermenin bir amacı olmalı.vay be demek şu şöyleymiş dedirtecek hiçbirşey yok.senaryoda en ufak bir ayrıntı yok, olay akışı 25 dakikalık sitcomlardan farksız.en ufak bir meraklandırma bile söz konusu değil.başları o kadar ağır tempo yapıp filmin can alıcı noktası olan son kısımını aceleye getirmek hangi akla hizmettir bilmiyorum.
[spo1=filmin temposu ile ilgili]karakterin kendi sözü var eğlen çok kasma diyor
silahlarla okula girdikleri andan itibaren hiçbir şekilde başlarda olduğu gibi olaylar vurgulanmamış.[/spo]
bu resmen "aha bak ben ağır gidişatlı bol işlemeli film yaptım" demek içindir."son kısımlar vurdu kırdı, önemli değil oralar" diye bi yanılgıya düşülmemeli çünkü sonlardaki önemli kısımlarda karakterlerin davranış sebeplerini vurgulamak için çok daha iyi fırsat yaratılınabilinirdi.işte oralar değerlendirilseydi olaya değişik bir yorum katılmış olunurdu.o kadar dolmuş iki genç öyle bir işe kalkışacak da böyle mi yapacaklar hele ki insanları köşeye kıstırdıkları yerde..saçma.
filmin popüler eğlence araçlarını sorumlu olarak göstermesi ise direk loserlığın bayrak taşıyanıdır bence, ayrıca karakterlerden birinin müdürle yaptığı kısa konuşmayla da çelişmektedir çünkü kendisi müdüre "abi cs oynuoduk sıkıldım okula 2 hekşat atmaya geldim" gibi bir cümle söylemedi.
filmin tek başarılı olduğu konu diyecektim vazgeçtim çünkü filmin değil esinlendiği olayın başarısı aslında: insanlarla dalga geçmeyin.
sonuç olarak özgün bir film diye izlenebilir ama sağlam temellere dayanmış ve anlam yoğunluğu içeren bir film arıyorsanız yanlış adrestesiniz.[signature][hline] i luv guyz where would they be wifout us gals???
Still in the Garden Of Eden you gullible b****.
dra : yenge yap gel diosun da 0.5lt su ismarliim desen 1.29$
Sosyal ağlarda paylaş

kurguyu ben yönetmenin anlattığı hikayeye dayanarak övdüm
yani gus van sant anlatmak istediğini çok iyi veriyor seyirciye
o okul koridorunda fotoğraf çekildiği filmin kilit anının birçok karakter tarafından farklı açılarla gösterilmesi ve sora hikayenin anlatılma başarısıydı benim bahsettiğim

bazı şeylerin havada kalması ise bence senaryonun yetersizliğinden kaynaklanan bir durum .. micheal moore'un bowling for columbine'da yaptığını yapamıyor da (yani nedenler aramıyor) sadece columbine şiddetini gözümüze soka soka gösteriyor

bi oradan bi buradan göstermenin bi amacı olmalı diyosun, daha nası bi amacı olsun ne istiyosun anlamadım ? her karakterin aynı zaman dilimine göre farklı şekillerde tanıtılması ve bütün filmin 15-20 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde geçmesi büyük artılardan bence
kişiye göre değişir ama ben büyük keyif aldım izlerken

SPOILER
mesela bir sahne vardı filmin başlarında çocuk 3 tane tatlı hatunun yanından geçiyor, hatunlar "ah ne kadar yakışıklı" tribine giriyorlar, ama sahnenin gerçekte öyle olmadığını anlıyoruz o tamamen çocuğun aklından geçenle ilgili
böyle bi sahneyi daha iyi bir şekilde izlememiştim ben açıkçası

filmin eksiğini söyledim, zaten cannes'da altın palmiye kazanmasına rağmen birçok kişinin ortak görüşü: sebep belirtmemesi. ama onun dışında söylemek istediğini çok da güzel ortaya koyuyor[signature][hline]Remember Sammy Jankis ..

[Bu mesaj jankis tarafından 23 Ağustos 2004 13:16 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ek Info: Gus Van Sant bu filmin oyuncularını Amerika'da bir okula giderek "böyle böyle bir film çekeceğim, filmde oynamak isteyenler beni görsünler" diyerek seçiyor diye biliyorum. Hayatında oyunculuk yapmamış bir insana bu disiplini kısacık bir zamanda edindirmek, tamamen alakasız bir grubu oyuncular haline getirip iyi bir film çıkarmak gerçekten helal olsun denilecek bir iş...[signature][hline]Kız arkadaşıma mesaj atarım:
-Uyudun mu?
-Hayır sen?
Sosyal ağlarda paylaş

çoğu oyuncunun adı filmde canlandırdıkları karakterin adıyla aynı. filmde kullanılan isimler gerçek olaydan mı alınmış yoksa uydurulmuşmu bilmiyorum

Alex Frost .... Alex
Eric Deulen .... Eric
John Robinson .... John McFarland
Elias McConnell .... Elias
Jordan Taylor .... Jordan
Carrie Finklea .... Carrie
Nicole George .... Nicole
Brittany Mountain .... Brittany
Alicia Miles .... Acadia
Kristen Hicks .... Michelle
Bennie Dixon .... Benny
Nathan Tyson .... Nathan
Timothy Bottoms .... Mr. McFarland
Matt Malloy .... Mr. Luce
Ellis Williams .... GSA Teacher (as Ellis E. Williams)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
jankis, 23 Ağustos 2004 13:15 tarihinde demiş ki:
o okul koridorunda fotoğraf çekildiği filmin kilit anının birçok karakter tarafından farklı açılarla gösterilmesi ve sora hikayenin anlatılma başarısıydı benim bahsettiğim

bi oradan bi buradan göstermenin bi amacı olmalı diyosun, daha nası bi amacı olsun ne istiyosun anlamadım ? her karakterin aynı zaman dilimine göre farklı şekillerde tanıtılması ve bütün filmin 15-20 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde geçmesi büyük artılardan bence
kişiye göre değişir ama ben büyük keyif aldım izlerken
ikisini birlikte cevaplıyorum çünkü cevabı aynı.farklı açıdan göstermesi sadece kamera açısı.karakterin bakış açısı ve yaşadıklarıyla alakası yok.iyi örneğini görmek isteyen herhangi bir boomtown bölümü izlesin cnbce de.aynı olayı 3 farklı kameradan gösterince ne yazık ki olayın farklı yüzlerini göstermiş olmuyorsun.

hatunlu sahne güzel bir örnek ama ne yazıkki aynı şey ana karakterler hakkında yapılmamış.10 dakika boş koridorda yürüyüp 10 cümle konuşup ölecek karakter için yapılmış.

neyin sebebini belirtmemesi allah aşkına ? gençlerin yaptıklarının mı? kendi ağızlarından söylüyorlar sebebini filmde.bırak şimdi birçok kişinin ortak görüşünü, kendi görüşünü söyle.şu film çıkana kadar gus van sant adını duymuş muydun bunu da söyle bari ?
filmin eksikliği ödül kazanacak kadar iyi olmaması.[signature][hline] i luv guyz where would they be wifout us gals???
Still in the Garden Of Eden you gullible b****.
dra : yenge yap gel diosun da 0.5lt su ismarliim desen 1.29$
Sosyal ağlarda paylaş

said:
arcane, 24 Ağustos 2004 02:58 tarihinde demiş ki:
neyin sebebini belirtmemesi allah aşkına ? gençlerin yaptıklarının mı? kendi ağızlarından söylüyorlar sebebini filmde.bırak şimdi birçok kişinin ortak görüşünü, kendi görüşünü söyle.şu film çıkana kadar gus van sant adını duymuş muydun bunu da söyle bari ?
filmin eksikliği ödül kazanacak kadar iyi olmaması.

bence filmdeki olay iyi bir temele dayanadırılamamış ..
benim görüşüm bu, ortak görüşü de belirttim sadece

evet gus van sant'ı duymuştum matt damon'lı filmlerin yönetmeni olarak (good will hunting ve gerry - hani şu koca çölde iki kişi arasında geçen film)

ve film ödülü sonuna kadar hak ediyo çünkü buz gibi çarpıyo insanın yüzüne[signature][hline]Remember Sammy Jankis ..
Sosyal ağlarda paylaş

filmde amator oyuncuların oldugu belli bi cok oyuncu cekimler sırasında kameraya bakıp gozlerini kacırmışlar. bu rahatsızlk verici kadar dikat cekici. filiminkonusunu begenmedim .cekim teknikleri guzel ama daha iyi kullanılabilirmiş sadece 3 kız ve oglanın koridordan gecmesi etkileyici olmus. uzak kadar iyi bi film diil bence
Sosyal ağlarda paylaş

VAlla Arcane filmin iyi yanlarını anlatmış. :)

Arcane' nin anlattıklarına sert bir ek yapayım diyorum.

Filmin yarısında çocukarın sırtlarını görüyoruz. Onların bakış açısından göstermek bu ise gözlerinden görseydik daha iyidi çünkü adamların kıçlarını görmekten gerçekten sıkıldım. Bir nevi Dogma stili çekimlerle insanın o anı en gerçekçi yaşamasını amaçlamaış olsa da bence kamera filmin başından sonuna kadar hep yanlış yerdeydi. (Tabii bunun da avantajı var)

Senaryo yönetmen tarafından oyunculara verilmiş ve sonra onlardan kendi isimleriyle doğaçlama olarak oynamaları istenmiştir. Bu da gerçekçilik payını arttırmak amacıyla yapılan şeylerden biriydi.

İşte yukarda saydığım iki neden aslında filmdeki oyunculuk kalitesini kurtaran nedenlerdir. Eğer filmde hep sırttan çekmeseydi ve oyunculara kendi isimleri ve doğaçlama oyunu oynatmasaydı oyuncuların berbat ötesi oyunculuğuna filmin başından sonuna kadar katlanmamız gerekecekti ki işte o filmi 5 yıldız değil tek yıldızlık yapardı. İşte yönetmenin en büyük başarısı da bu zaten.

Bu tarz filmleri destekliyorum. Özellikle Dogma' yı da destekliyorum. Sinemanın önünde sinemacıların önünde bir kapıdır. Gerçekçi sinema adı altında daha ucuza film çekmektir ve sanatı ifade yoludur. Fakat bu film vermesi gerekeni verememiş. Gerçekçilik konusunda gerçekçi (oyunculuğu saymazsak) ama vahset konusunda gerçekçilik biraz tartışılır bence. Olay vahsi ama vahsetin gerçekci yansıtılması bir iki sahneden fazla değil bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
e yuh bana anca izledim filmi bi anda parladı aklımda cekip izledim.böle olunca söyleme kistedigim pek cok şeyi arcane ve ghaldszar söylemiş tekra tekrar söylemeye gerek yok heralde

şu yorumada katılıyorum
said:
ghaldszar, 31 Ağustos 2004 14:43 tarihinde demiş ki:

Bu tarz filmleri destekliyorum. Özellikle Dogma' yı da destekliyorum. Sinemanın önünde sinemacıların önünde bir kapıdır. Gerçekçi sinema adı altında daha ucuza film çekmektir ve sanatı ifade yoludur. Fakat bu film vermesi gerekeni verememiş. Gerçekçilik konusunda gerçekçi (oyunculuğu saymazsak) ama vahset konusunda gerçekçilik biraz tartışılır bence. Olay vahsi ama vahsetin gerçekci yansıtılması bir iki sahneden fazla değil bence.

filmde bir konuda takıldım.

[spo1=soru]okulu basan 2 arkadaştan piano calan digerini neden vurdu ? benim düşündügüm tek şey keyfi olması bi sebep göremedim[/spo][signature][hline]Deviant art gallery
my world my reality
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bıshop, 16 Şubat 2005 02:46 tarihinde demiş ki:
e yuh bana anca izledim filmi bi anda parladı aklımda cekip izledim.böle olunca söyleme kistedigim pek cok şeyi arcane ve ghaldszar söylemiş tekra tekrar söylemeye gerek yok heralde

şu yorumada katılıyorum
said:
ghaldszar, 31 Ağustos 2004 14:43 tarihinde demiş ki:

filmde bir konuda takıldım.

[spo1=soru]okulu basan 2 arkadaştan piano calan digerini neden vurdu ? benim düşündügüm tek şey keyfi olması bi sebep göremedim[/spo]
[spo2=cevap]hikayenin orjinali öyle değilmiydi herkese vurup birbirleni de öldürüyolar diil miydi yoksa?[/spo][signature][hline]Every fart has a beginning.

[Bu mesaj BlizarD tarafından 16 Şubat 2005 12:30 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...